ATTËÏÏIE ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENóCHAF ZEELAND De sportdag te Kortgene. Streek Tholen en St. Philipsland presteerde veel in het algelopen jaar. NZE - BIJEEN KOMSTE 419 Redactie: C. J. v. Damme, A. C. Breure, L. de Jager, Z. Poppe, M. Sanders *n M. Murre. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Vele dagen van voorbereiding waren voorafgegaan aan de sportdag te Kort gene. De organiserende afdeling Noord- Beveland wilde zo goed mogelijk voor de dag komen en had kosten noch moeite gespaard om de dag tot een suc ces te maken. En hiernaar zag het in de vroege morgen van de 4e Juni wel naar uit. Het was stralend weer, hoe wel iets aan de koude kant. Uit alle hoeken van ons gewest kwa men de deelnemers opdagen en het morgenprogramma kon vlot afgewerkt worden. Maar toen vonden de weer goden het welletjes en zij stuurden ko- ni- g Pluvius op het oorlogspad, die allereerst de blauwe hemel in een g auw wolkendek deed veranderen en daarna met kwistige hand regenvlagen ovtr moeder Aarde uitstrooide. Om 12 uur begon de heerschappij van de regenvorst en eerst na 4 uren be sloot zijne hoogheid zijn strijdkrachten op non-actief te stellen en werd het weer droog. Toen was het echter te laat om het programma nog te hervat ten en werd besloten de nog niet-ver- wei kte nummers op een nader vast te stellen datum te verwerken. Het was jammer, dat deze dag zo let terlijk in het water gevallen is, omdat, zoals reeds opgemerkt, de organisatie goed klopte en men elkaar sportief en met animo bekampte. Ook de deel name was goed. Ploegen uit Schouwen en Duiveland, Noord- en Zuid-Beveland Oost en West Zeeuws-Vlaanderen en Noord-Brabant, verschenen aan de start. Walcheren was ook dit jaar niet aanwezig. Jammer dat men daar de moed niet eens kan opbrengen deel te nemen aan een dergelijk evenement, want we geloven niet, dat de prestaties Men wordt verzocht in ,,De Boe ren jeugd" van de volgende weken uit te kijken naar verdere mededelingen be treffende de afwerking van de Sport dag. Ten spoedigste zullen hierover nadere bijzonderheden bekend worden gemaakt. zoveel minder zullen zijn dan die der overige deelnemers. In de morgenuren werden de series 100 meter dames en heren verlopen en de voorronden van het voetbal- en korf- baltournooi afgewerkt. De vooi'ronden van de voetbal had den tot resultaat, dat de ploegen van Noord-Beveland, Biervliet en Hoek elkaar in de finales zullen ontmoeten. Wij verwachten wel dat ook dit jaar de strijd weer zal gaan tussen de beide Zeeuws-Vlaamse pipegen, hoewel zich natuurlijk altijd verrassingen kunnen voordoen. Schouwen-Duiveland, Zuid- Beveland en Biervliet zullen elkaar nog moeten bestrijden voor de hoogste korf baleer en hierbij geven wij Schouwen- Duiveland een goede kans. De athletieknummers, welke in de morgenuren geheel afgewerkt konden worden, waren de. 800 m vèrspringen dames en kogelstoten heren. De grote kanshebber voor de 800 meter, de Zeeuws-Vlaming D. Haak, stelde ook dit jaar niet teleur en finishte na een bekeken race als eerste in de tijd van 2.22.4. Tweede werd zijn naamgenoot J. D. Haak, eveneens uit Zeeuws- Vlaanderen in 2.25.4 en derde' C. de Ja ger uit Zuid-Beveland. Het vèrspringen dames werd gewon nen door mej. T. Rosseel met een sprong van 4.53. Mej. S. Ie Clercq werd tweede met 4.28 en de derde plaats werd ingenomen door mej. C. Cysouw met 4.17 m. Alle dames kwa men uit Zeeuws-Vlaanderen. Het kogelstoten heren werd een over winning voor P. van Hattem, Schou wen, met 10.80 m. De Noord-Bevelan ders J. v. d. Velde en W. de Pree wer den resp. tweede en derde met 10.57 en 10.53 m. De prijzen van deze nummers werden des middags uitgereikt in hotel „De Stadswijnkelder" door de prov. voorzit ter van de L. J. G., de heer L. v. d. Linde. Het is met veel genoegen, dat we het verslag van de jaarvergadering schrijven, omdat we daarin kunnen vastleggen het vele, dat onze streek presteerde. Zoals de secretaresse in haar laarver slag opmerkte, is het met recht een lustrumjaar geworden, waarop we met gerechtvaardigde trots zullen kunnen wijzen, met als hoogtepunt de grootse en stjjfvolle herdenkingsbijeenkomst van het 10-jarig bestaan. Na opening door de voorzitter volgde het jaarverslag waaruit bleek, dat in het afgelopen jaar weer een Thools L. J. G.-orkest tot. stand is gekomen, dank zij de provinciale subsidie. Dit zal bij ons werk steeds een welkome steun zijn. Diverse cursussen en wedstrijden werden in het afgelopen jaar georgani seerd o.a.Pitrietcursus voor de Z.P. M. en de provinciale sportdag te St. Maartensdijk, waarop de korfbalploeg een eervolle 2e plaats behaalde. Ondanks het feit, dat op deze dag van provinciale zijde wel enige critiek is geweest, mag men hem toch wel ge slaagd noemen. Na de sportdag kwam spoedig het goed verzorgde programmaboekje, waarin alle activiteiten en wedstrijden, die hebben plaatsgevonden, werden ver meld. Het programmaboekje vermeldde: zaai-, veebeoordelings-, tractorbehen digheids- en ploegwedstrijd, benevens huishoud-estafette; graslandkeuring en ringrijderij. Behalve de ploegwedstrijd, waarvoor verschillende ledèn verstek lieten gaan, waren de resultaten van de wedstrij den, vooral ook uit propagandistisch oogpunt bekeken, prima. In 't najaar volgde nog een regie cursus en een leerzame cursus in spreektechniek, dit laatste in samen werking met het L. C. C. Aan de Z. A. R.-avond droegen wij ook ons steentje bij. Tot slot van deze terugblik willen wij nog noemen de geslaagde ontspannings avond der Afd. St. Maartensdijk en de grootse herdenkingsbijeenkomst van het 10-jarig bestaan der L. J. G., Streek Tholen en St. Philipsland. Uit deze opsomming kan men con stateren, dat Tholen niet stil heeft ge zeten, maar dat er vee] is gepresteerd. Na deze terugblik ging men over tot hot opstellen van het zomerprgramma. Evenals afgelopen jaar zal men weer een programmaboekje uitgeven. Besloten werd een trekkerbehehdig- heids- en ploegwedi^ijd te organiseren en een bakwedstnjd voor de Z.P.M. De korfbalploeg, die steeds heeft ge traind, zal afgevaardigd worden naar de provinciale sportdag te Kortgene. Voor de provinciale excursie naar Frankrijk bleek weinig belangstelling. Aan het einde gekomen van de jaar vergadering nam de heer Kosten met gemengde gevoelens afscheid als voor zitter. De heer Kosten dankte voor de mede werking en steun, die hij steeds had on dervonden en wekte de leden op om steeds hun medewerking te geven aan de nieuwe streekvoorzitter Johan Noom. Hierna droeg hjj op plechtige wijze de voorzittershamer over aan de nieuwe voorzitter. Johan Noom sprak de scheidende voorzitter toe; de L.J.G. is U veel dank verschuldigd, aldus spreker, en stelde hem een cadeau in 't vooruitzicht. Verschillende personen spraken de scheidende voorzitter toe, o.a. Marie Hage, mevr. T. Geuzev. d. Zande, A. C. Breure en W. van Gorsel. Allen spraken woorden van lof en dank na mens hun afdelingen en wekten de leden op zich achter de nieuwe voor zitter te scharen. De heer Kosten dankte voor de waar derende woorden en hoopte dat de L. J. G. in de toekomst zal mogen groeien en bloeien. Daar er geen besprekingen meer waren sloot de nieuwe voorzitter de vergadering. 2e LUSTRUM-VIERING IN WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. Zaterdag 28 Mei vierden de afdelin gen van de L. J. G. en Z. P. M. in West Zeeuws-Vlaanderen te Oostburg hun 2e lustrum. De feestelijkheden zouden des middags met sportwedstrijden zijn begonnen, maar deze konden helaas niet doorgaan, daar door een stromen de regen het veld in een modderpoel was veranderd. Gelukkig werd het later op de avond droog, zodat voor het avondprogramma de zaal tamelijk vol was. Streekvoorzitter Verkruijsse opende met een welkomstwoord tot de alge meen voorzitter van de L. J. G., de be stuursleden van de Z. L. M. en de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Hij vestigde er de aandacht op, dat de prestaties van de afgelopen 10 jaar reden tot tevredenheid geven, maar be treurde het, dat nog zovelen de L. J. G. beschouwen als een instelling van ver maak. Hij drong aan op actieve deel name van ieder lid aan het verenigings leven. Hierna bracht het orkest enkele vlotte nummertjes ten gehore, waar mee direct de stemming erin gebracht werd. Nadat twee accordeonnisten „La Timide" hadden gespeeld, was het de beurt aan het zangkoor, dat enkele be kende liedjes zong. In de hierna volgende pauze was er gelegenheid de tentoonstelling te be zichtigen, welke door de Z. P. M. in één der bovenzalen was ingericht. De af delingen Groede, Oostburg, IJzendijke en Zuidzande waren ieder vertegen woordigd met een stand van handwer ken, gebak en producten van handen arbeid. Voor deze tentoonstelling be stond grote belangstelling. Het ten toongestelde gebak werd aan het einde van de pauze verloot. Hierna werd het woord gevoerd door de algemene voorzitter van de L. J. G., de heer L. v. d. Linde, die de streek feliciteerde en de hoop uitsprak dat alle landbouwjongeren lid zouden worden. Namens de Z. L. M. sprak de heer H. van Iwaarden gelukwensen uit en her innerde er daarbij aan, dat in zijn jeugd van dergelijke verenigingen geen sprake was. Hij legde de nadruk op het nut van de L. J. G. in deze tijd en was verheugd te kunnen constateren, dat de afdeling in West Zeeuws-Vlaanderen vooral de laatste 5 jaar een grote voor uitgang heeft gemaakt. Tenslotte werd nog het woord ge voerd door mevr. Van Veen, namens de Plattelandsvrouwen, die gelukwen sen uitsprak en aandrong op nauwere samenwerking tussen de Z. P. M. en de Bond van Plattelandsvrouwen. Zij merkte nog op, dat alle Z. P. M.-sters steeds welkom zijn op de vergaderingen van de Plattelandsvrouwen. Hierna werd op vlotte wijze het to neelstuk „De Gebroeders Kalkoen" voor het voetlicht gebracht. Na afloop hiervan dankte de voorzit ter alle aanwezigen en medewerken den en werd staande het Zeeuws- Vlaamse Volkslied gezongen. BESTUURSVERGADERING. Het Streekbestuur van de afdeling Oost Zeeuws-Vlaanderen vergaderde onder voorzitterschap van de heer W. Koster. In verband met diens vertrek uit Zeeland werd tot voorzitter gekozen de heer M. Murre uit Axel, die ook lid van de P. R. is geworden. Medegedeeld werd, dat reeds een per ceel land beschikbaar was gesteld en enkelen zich hadden opgegeven voor de ploegwedstrijd, welke men voornemens is te organiseren. De Z. P. M.-leden van het streekbe stuur besloten dat elke afdeling afzon derlijk een bloemenschikwedstrijd zal houden als oefening voor de prov. wed strijd. Het hoofdbestuur had aan de afde ling verzocht een deputatie van de streek te doen afvaardigen naar de a.s. Z. L. M.-Iandbouwdagen te Klooster- zande. De medewerking der L. J. G. zou moeten bestaan uit een vlaggenparade van 24 personen. Medewerking hieraan werd toegezegd en getracht zal worden. 24 leden bijeen te krijgen. Z. P. M. AFDELING GROEDE. Op 12 Mei kwam de Z. P. M. „Groede" weer eens bij elkaar. De presidente open de de vergadering en heette allen wel kom, in 't bijzonder zr. Versteeg (wijk verpleegster), die deze keer van de partij was. Zij vertelde het een en ander over het „Groene Kruis", hetgeen zeer inte ressant was. Het was jammer, dat de opkomst zo gering was. Tot slot werden hierover nog enkele vragen gesteld, waarna de presidente de aanwezigen dankte voor hun op komst en medewerking. Z. P. M. AFDELING ZUIDZANDE. Deze afdeling kwam op 17 Mei bijeen. De presidente heette allen, en in het bijzonder het nieuwe lid, hartelijk wel kom. Mej. S. Ie Clercq hield een interes sante inleiding over Frankrijk en toon de hierbij vele foto's, hetgeen bij de Z. P. M.-sters erg in de smaak viel. Mej. J. de Putter declameerde „Het scheepje" van J. M Sneenhoff.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 7