ywin bouwlantaarn erverkavelingsgebieden GEBRs DE JONGH Uit de ONDER de VOOR NAAR ZATERDAG 11 JUNI 1955. 41? Oogstvooruitzichten Deze week willen wij het licht van onze tuin- bouwlantaarn in het bijzonder laten schijnen op de Oogstvooruitzichten voor het nieuwe seizoen. Wij hebben hiermede gewacht tot het mogelijk zou zijn een verantwoord beeld te geven. Wij geloven dat dit nu mogelijk is. De vruchtzetting van practisch alle fruitrassen heeft plaats gevonden en wij zijn Van nature geen pessimist, maar ten aanzien van de grootte van de fruitoogst 1955 kunnen wij toch geen optimistisch geluid laten horen. Onze waar nemingen strekken zich uit over geheel Zeeland en dit geheel overziende, zijn wij er van overtuigd geraakt, dat de fruitoogst 1955 in Zeeland over het algemeen maar matig zal kunnen zijn. Dit geldt 'dan in het bijzonder voor de appels. De peren zijn iets beter en met de pruimen gaat het ook goed, maar de kersen daarentegen zijn weer erg slecht. Laten we echter de verschillende fruitsoorten eens van dichterbij gaan bekijken. DE APPELEN Allereerst zien we dan het zeer onregelmatige beeld van de appels. De stand hiervan is zeer on regelmatig. Zeer belangrijk is in dit jaar het al Of niet aanwezig zijn van een goed windschut. De bloei vond plaats onder zeer ongunstige weersom standigheden en de gevolgen hiervan zijn niet uit gebleven. Reeds op 25 April bracht strenge nacht vorst schade aan de bloemen die bij verschillende rassen in de knop bevroren en afvielen. Het ergst was dit bij de Bramley Seedling. Wanneer wij in het vervolg schrijven dat een ras slecht is, dan moeten wij hierbij opmerken, dat er over de gehele provincie uitzonderingen zijn. Wij willen hier slechts het algemene beeld aangeven. Weinig uitzonderingen zijn er echter voor de zeer slechte stand van de Yellow Transparant. Deze appel is er dit jaar niet. De totale oogst mag zeker niet op meer dan 15 °/o van normaal worden gesteld. Met de andere vroege rassen gaat het beter en deze kunnen wel een goede oogst geven. De Cox's Orange Pippin zal over het algemeen ook nog wel gaan. Als er niet teveel rui optreedt, zal dit ras er wel voldoende zijn. Op Walcheren zagen wij enkele zeer slechte percelen Cox's Orange. Daarentegen is allerwege de stand van de Jona than slecht. In vele gevallen is de vruchtzetting beslist onvoldoende, zodat op een geringe oogst moet worden gerekend. Ook de Goudreinette is niet best. We zagen percelen waar geen vruchten aan de bomen te vinden waren. We moeten er echter bij Zeggen, dat we ook boomgaarden zagen waar de Goudreinette er dik op zit, maar deze zijn in de minderheid. De Golden Delicious bloeide iets later dan de meeste rassen en het weer was toen wat beter. Met 0eze appel zal het dan ook wel gaan, menen wij te mogen zeggen. Samenvattend kunnen we echter Van de appels zeggen, dat de oogst belangrijk lager 'dan in normale jaren belooft te worden. Hierbij schakelen we dan de aanwas door oogst van jonge boomgaarden uit. Een grote fruitkweker zei ons: „Als er dit jaar eens 40 tot 45 °/o van de appels van het vorig jaar aan de veiling komt zal het hard op zijn". Zo pes simistisch zijn we echter niet, want bij een geringe oogst valt het toch nog dikwijls mee. DE PEREN Toen de peren bloeiden, waren de weersomstan digheden ook ongunstig. Ook hier bracht de nacht vorst op 25 April schade toe. Ook hier vernielde de storm vruchten en bloemen. Toch is ie vrucht- zettinj van de meeste rassen bevredigend. Plaatse lijk zijn er onvoldoende vruchten van de Bonne Louise. Sommige kwekers klagen er over, dat ze geen Clapp's Favorite hebben, maar als er niet te veel rui komt, zal de perenoogst wel goed zijn. VEEL PRUIMEN Het pruimenareaal is de laatste jaren in Zeeland terug gelopen. Bijna alle rassen hebben dit jaar rijk gebloeid en ondanks de koude en de wind zijn er veel vruchten gekomen. We zagen zelfs percelen met veel Belle de Louvain en dat wil toch wel wat zeggen. De vroege Earley Laxton Claude d' Ouillins (Washington in Zeeland) die er het vorig jaar helemaal niet was, komt nu best voor de dag. GEEN KERSEN Volgens persberichten zal er in Limburg een grote kersenoogst zijn, evenals in België. In Zee land zijn er dit jaar geen kersen. Alleen met de Earley Rivers gaat het nog enigszins, de andere rassen zijn uitgesproken slecht. Vele kwekers ver klaarden ons, toen we met hen spraken over de kersenoogst, dat ze geen moei*e zullen doen om een kersenwachter in hun boomgaard te zetten. In Wemeldinge vertelde een kweker ons, dat hij zeven tig jaar in de kersen zit, eerst als wachter, daarna als kweker, maar hij kon zich niet herinneren, dat het al eens ooit zo slecht was geweest als nu. HET KLEINFRUIT Over de st-nd van de aardbeien bahoeven wij weinig te zeggen na hetgeen we hiervan reeds heb ben geschreven. De oogst laat zich nog steeds zeer goed aanzien en wij hoorden, dat dit in Duitsland en Engeland ook zo is. We zagen, dat de Climax zich flink aan het herstellen is van het voorjaars bont. De oogst is zeker twee weken later dan normaal. DE FRAMBOZEN Wie komt in de omgeving waar frambozen ge teeld worden, komt onder de indruk van de zeer verschillende stand van deze fruitsoort. Gemiddeld is de stand slechts matig. De Preussen zijn zeer slecht. We zien hier zeer veel dode stengels. Reeds enkele jaren achtereen zien we bij dit ras zeer veel dode stengels en we hoorden ook al zeggen: „Dit ras gaat er uit". Van de Malling Promise zagen we zeer goede percelen. Maar dan moest er ook een goed windschut zijn. Waar dit ontbrak zijn er zeer slechte percelen. BRAMEN Van de bramen kunnen we weinig goeds ver tellen. We zien zeer veel dode stengels en we zijn DE HERVEKKAVELINGSCOMMISSIE VERGADERDE. Door de Rijkslandlbouwconsulent werden in de jongste vergadering van de Herverkavelingscom missie voorstellen gedaan voor de uitvoering van een voorlichtingsprogramma voor de nazorg in de Herverkavelingsgebieden. De technische nazorg omvat al datgene, wat boven de normale werk zaamheden van de Landbouwvoorlichtingsdienst, vereist is om de landbouwers in de herverkave lingsgebieden te steunen bij het gebruikmaken van de nieuwe toestand die na de herverkaveling is ont staan. Er zal aandacht besteed moeten worden aan de mechanisatie werktuigen-coöperaties, sproei-com- binaties, enz.), bouw van groenvoedersilo's, ratione le veevoeding (weidesystemen), enz. enz. Ook de normale voorlichtingsmiddelen zullen intensiever gebruikt worden: de exploitatie van voorbeeldbe drijven, voorbeeldpercelen, demonstraties, praat avonden, enz. enz. De voorlichting aan elke boer afzonderlijk zal niet vergeten worden; er zullen in het kader van de herverkaveling grondonderzoeken op alle nieuwe kavels worden verricht. De resultaten hiervan zul len met de boeren worden besproken, waarbij het hele bedrijfsplan onder het oog kan worden ge zien. Er zal in overweging worden genomen om op percelen, die dat behoeven, bekalking toe te pas sen als laatste cultuurtechnische maatregel na de egalisatie. Tenslotte zullen, meer in het bijzonder voor gesa neerde boeren, speciale cursussen worden voorbe reid, waarin de bijzondere omstandigheden, waarin deze landbouwers zijn komen te verkeren zullen worden besproken. De standsorganisaties en be drijfsverenigingen zullen bij dit cursorisch onder richt een belangrijke functie kunnen vervullen. In de vergadering kwam de wens naar voren het nazorgwerk in Zeeland ook organisatorisch tot één geheel te maken. De technische nazorg dient n.L hand in hand te gaan met de z.g. maatschappelijke nazorg. Voor de bestaande maatschappelijke orga nisaties ligt hier een wijds werkterrein. Met betrekking tot de aanleg van waterleiding en electriciteit in herverkavelingsverband kon de verheugende mededeling worden gedaan, dat alle betrokken gemeentebesturen tot medewerking be reid waren. De juiste vorm van deelname kon nog niet vastgesteld worden. Van de gemeenten kan echter een gemiddelde bijdrage van 10 in de kosten verwacht worden. Naar aanleiding van de bespreking van enige problemen rond het afgesloten Dijkwater op Schouwen-Duiveland besloot de vergadering aan de betrokken instanties voor te stellen de in cul- tuurbrenging van de gronden in het voormalige Dijkwater door de Herverkavelingscommissie te doen financieren, alsmede deze gronden dienstbaar te maken aan de sanering van de kleine bedrijven. In deze vergadering werden geen nieuwe objec ten goedgekeurd. Het toegestane crediet voor 1955 laat geen uitbreiding van nieuwe verplichtingen toe. De arbeidsvoorziening ten plattelande maakt in de komende maanden een voorzichtiger beleid noodzakelijk ten aanzien van grote cultuurtechni sche werken. Het te verwachten tekort aan ar beidskrachten zal zich met name in de Zeeuwse her verkavelingsgebieden doen gevoelen, hoewel ook elders in Nederland moeilijkheden zullen ontstaan. Mede met het oog hierop is het noodzakelijk ge niet pessimistisch, als we de totale oogst schatten op de helft van normaal. Stengelziekte veroorzaakt hier veel schade. DE BESSEN De kruisbessen zijn zeer goed, evenals de rode bessen. Alleen de Jonkheer van Tets valt uit de toon en heeft veel geruid. Zwarte bessen zijn op sommige bedrijven zeer goed, op andere daaren tegen slechts matig. We hebben getracht hiermede een zo getrouw mogelijke weergave te geven van de stand van de fruitoogst op dit moment in Zeeland. We kunnen slechts hopen, dat het uiteindelijke resultaat mee zal vallen, zoals wij er ook van overtuigd zijn, dat de uiteindelijke kilo-opbrengst mee zal vallen, want dit hebben we al vele jaren gezien bij een geringe vruchtzetting. BESTRIJDING STENGELZIEKTE BIJ BRAMEN Het vorig jaar werd te Kapelle een proef ge nomen tegen stengelziekte bij bramen, waarbij gun stige resultaten werden behaald. Naar aanleiding van dit alles is het volgens het Rijkstuinbouwcon- sulentschap verantwoord een bestrijdingsadvies aan de kwekers te geven. Aangeraden wordt de bramen viermaal te spui ten met 0,3 °/o ijzercarbamaat, met tussenruimten (Zie verder pag. 418). bleken het tempo van de uitvoering van herverka velingswerkzaamheden enigszins te vertragen; het is evenwel bepaald niet de bedoeling de termijn van 5 jaar die de Herverkavelingscommissie zich heeft gesteld te overschrijden. De huidige situatie maakt slechts een zekere verlaging van het werk tempo voor de rest van dit jaar noodzakelijk. De complexwerken, waar nog herstel van ramp- schade moet plaatsvinden blijven voorrang genie ten. GRASLAND IN HERVERKAVELINGSGEBIEDEN. De Herverkavelingscommissie brengt het vol gende onder de aandacht van belanghebbenden. De door de watersnood getroffenen helbben recht op een bijdrage van de Rijksdienst voor Landbouw- herstel, wanneer het door hen geëxploiteerde gras land werd beschadigd, resp. vernield door de over stroming van Februari 1953, ook wanneer het gras land niet wordt hersteld. Inzaai op andere, mits overstroomd geweest zijn de percelen, is toegestaan. Als regel zal slecht» voor de overstroomde oppervlakte vergoeding mo gelijk zijn, doch hierop kan een uitzondering wor den gemaakt in bijzondere gevallen. Als een gedeeltelijk herstelde grasmat waarvoor toestemming was verleend om te herstellen, doch door herverkavelingswerkzaamheden weer wordt beschadigd of vernield ontstaat er aanspraak op vergoeding zowel van de Rijksdienst voor Land- bouwherstel als van de Herverkavelingscommissie Zeeland. Bij een geheel herstelde grasmat, waarvoor een desbetreffende verklaring door de Rijkslandlbouw- voorlichtingsdienst is opgemaakt, zal de rampscha- de geheel door Landbouwherstel afgewikkeld zijn of worden. Ir'iien nu na deze afwikkeling, door herverkave lingswerkzaamheden de grasmat opnieuw wordt beschadigd of vernield komt de schadevergoeding voor rekening van de Herverkavelingscommissie. In „droge" gebieden zal brj beschadiging of ver nieling van grasland door de Herverkavelingscom missie steeds de schade worden vergoed. De hoogte van de Landbouwherstelvergoedingen is reeds vastgesteld. De Herverkavelingscomimissie zal vergoedingen betalen afhankelijk van de mate der beschadiging. (Advertentie.) LUCERNE DUPUITS LUCERNE TRIUMPH DU NORD RODE 3IAAIKLAVER ITALIAANSE RODE KLAVER voor groenbemesting POSTBUS 35 - GOES Vert, voor West Zeeuws-Vlaanderen: A. J. TRIOU, Zuidzandsestraat 55, OOSTBURG, Tel. 110. Vert. v. Oost Zeeuws-Vlaanderen: A. WESTSTRATB, Weststraat 23, AXEL, Tel. K 1155 Nr. 746»

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 5