Eigen karakter WEEROVERZICHT OVER MEI 1955. De keuze is niet gemakkelijk. Nagekomen Hengstenkeuringen. ZATERDAG 11 JUNI 1955. 415 .Wanneer U beslist maar één dag beschikbaar hebt om de landbouwdagen in Kloos- tcrzande te gaan meemaken, is het niet gemakkelijk een keuze te doen tussen de vier dagen, elk met belangrijke evenementen, die grotendeels rondom de tentoonstelling plaats vinden. Degenen, die meerdere dagen ter beschikking hebben, zitten niet met deze moeilijk heid. i Om de keuze te vergemakkelijken, geven we hieronder een overzicht van de belang rijkste gebeurtenissen. Zoals men wellicht reeds weet, zal de tentoonstelling geopend zijn op 23, 24 en 25 fJuni en niet op 22 Juni, de dag, waarop de Algemene vergadering wordt gehouden. De tentoonstelling wordt iedere morgen om 9 uur opengesteld en officieel geopend des Donderdags om 12 uur. WOENSDAG 22 JUNI. 's Middags 2 uur: Algemene vergadering van de Z. L. M. in de Z. V. T. M.- garage te Hulst. Spreker: Minister Mansholt. Een Algemene vergadering van de Z. L. M. behoeft voor de trouwe bezoeker geen nadere toelichting. Nu de Minister van Landbouw komt spreken, zullen velen de gelegenheid hem nog eens te horen, niet .willen missen.Laten we hopen, dat de zaal groot genoeg is om alle belangstellenden te kunnen bevatten. DONDERDAG 23 JUNI. *s Morgens 9.30 uur: Begin van de paarden- keuringen; 10 uur: Rijtoer door het Land van Hulst. 's Middags 2 uur: Demonstratie van de be kroonde paarden in de ring. We hoeven U toch niet te vertellen, dat het Land van Hulst evenals trouwens het Land van Axel waaruit ook paarden Worden aangevoerd vanouds een bekend fokgebied is. De rijtoer zal verder uitmunten door af wisseling en zeer de moeite waard zijn. VRIJDAG 24 JUNI. 's Morgens 9.30 uur: Rundveekeuringen, 's Middags 4 uur: Demonstratie van het bekroonde rundvee in de ring. Ook de paarden zullen deze middag weer voorgeleid worden. Des middags zal H. M. Koningin Juliana het tentoonstellingsterrein bezoeken. Het is onnodig hier te vertellen welk een eer het voor de Z L. M. zal zijn deze Koninklijke Beschermvrouwe te mogen ontvangen. In 1946 bezocht Koningin Wilhelmina de Z. L. M.-tentoonstelling in Goes. ZATERDAG 25 JUNI. 's Middags 2 uur: Trekkersbehendigheids- wedstrijden op het tentoonstel lingsterrein. 's Avonds: Optreden van een muziekgezel schap van reputatie te Klooster- zande. Dit programma wordt door de Middenstand van Kloos- terzande aangeboden. Deze laatste dag vormt een waardig sluit stuk van deze vierdaagse, waarmee de Kring Hulst eer mee hoopt in te leggen. Er worden jaarlijks heel wat landbouwtentoon stellingen gehouden. Misschien zelfs wel teveel. Ook het buitenland heeft z'n bekende tentoonstel lingen; in Engeland de Royal Show en in Duitsland de Wanderausstellung van de D.L.G. Deze laatste werd dit jaar in München, helemaal in het Zuiden van Duustand, gehouden. Het was niet alleen een grote tentoonstelling, maar vooral ook een goed ingerichtewaardoor het mogelijk was in één dag een overzicht van het geheel te krijgen. Overigens valt dit nog niet mee, als het terrein 40 ha groot is met 48.000 m- tent en 900 stands omvat, terwijl daarnaast ook de leven de have om de nodige aandacht vraagt. Het bekijken van alle dieren 476 runderen, 118 paarden, 317 varkens, 238 schapen en 126 geiten behoorde tot de onmogelijkheid, doch het dagelijks voorbrengen van de bekroonde dieren gedurende alle 7 tentoon- stellingsdagen voorziet in de behoefte van de be zoekers in korte tijd een goed beeld van het vee te krijgen. Ook het op hoog peil staande concours-hippique mag in dit verband worden genoemd. Liefhebbers van machines kunnen hun hart weer ophalen aan een demonstratie van machines en trekkers in een aparte ring, waarbij vooral aandacht wordt ge schonken aan de veiligheid bij het gebruik. Wanneer men daarbij in aanmerking neemt, dat de stands op deze tentoonstelling niet alleen smaakvol, doch ook zeer overzichtelijk waren inge richt, zal men begrijpen, dat een dergelijke tentoon stelling, die veel meer dan de Royal Show in Enge land airect voor de boeren geschikt is, ongeveer een half millioen bezoekers weet te trekken. Daar voor heeft deze trekkende tentoonstelling, die steeds weer in een ander deel van Duitsland wordt ge houden, dan ook een eigen karakter. In Nederland missen we een dergelijke mani festatie op landbouwgebied, al wordt er aan ge werkt in deze leemte te voorzien. Weliswaar heb ben we een landbouwbeurs, doch deze is niets meer dan een beurs en mist het karakter dat men aan een landbouwtentoonstelling dient te geven. Er be slaan plannen om in Nederland centraal in Utrecht een nationale tentoonstelling te gaan houden rondom en in de Jaarbeursgebouwen. Hierbij wordt er van uitgegaan, dat het overal in Nederland mogelijk is in één dag een dergelijke tentoonstelling te bezoe ken, zodat het geen zin heeft deze steeds weer op een andere plaats te bouwen. Het heeft weinig be tekenis op deze plannen vooruit te lopen. Wel kan men rustig vaststellen, dat er naast de regionale tentoonstellingen e.d.. op landbouwgebied inderdaad behoefte bestaat aan een dergelijke nationale land- bouwmanifestatie, die het héle Nederlandse volk kan tonen, wat de landbouw weet te presteren en ook voor de export van landbouwproducten van belang kan zijn. Men mag deze twee verschillende categorieën dan ook zeker niet als eikaars concurrenten be schouwen. Men zou een dergelijke manifestatie die in ze kere zin met de Royal Show vergeleken kan wor den daarom vooral als een optreden naar buiten kunnen kenmerken. o D- Z.L.M. kan zich gelukkig prijzen, dat ze in haar jaarlijks terugkerende landbouwdagen waaraan ook vrijwel steeds een tentoonstelling ver bonden is geweest een manifestatie met een ty pisch eigen karakter heeft weten op te bouwen. Rondom de tentoonstelling zorgen demonstraties van paarden en rundvee, een rijtoer en een algemene vergadering er voor, dat het nodige leven in het ge heel wordt aangebracht, terwijl al naar gelang van de streek, waarin de tentoonstelling wordt gehou den, ook steeds speciale attracties aan deze dagen verbonden zijn. Ook de landbouwdagen in de krin Hulst zullen hier geen uitzondering op vormen Al is deze kring niet groot, ze presteert het toch vier dagen op ver antwoorde wijze te vullen. Het feit, dat het geheel vier dage** in beslag neemt, is overigens zichzelf al een nieuwigheid, al zou de tentoonstelling de eerste dag nog niet geopend zijn. Het vorige jaar heeft de kring West Luid-Beve land voor het eerst met succes een kringtentoon stelling gedurende drie dagen gehouden. De ver lenging van de duur heeft zowel voor- als nadelen. Men mag tot de voerdelen zeker rekenen dat meer mensen in de gelegenheid zullen zijn er één of meer dere dagen tussen uit te breken. De boer zelf, zijn kinderen en zijn personeel zijn allen gegadigden en het moderne landbouwbedrijf met weinig personeel en veel machines heeft niet meer de mogelijkheden van vroeger om er tussen uit te trekken. Anderzijds weet men ook, dat men datgene waar voor men komt algemene vergadering, rundvee, paarden of demonstraties ook voor 100 °/o mee zal kunnen maken, omdat er minder afleiding is dan anders steeds het geval was. De veel gebruikte gang: algemene vergadering, rijtoer en voorbrengen van rundvee en paarden, met daar tussendoor het bezichtigen van de tentoonstel ling, zal dit jaar niet mogelijk zijn. Er zullen on getwijfeld ook velen zijn die dit een nadeel vinden. Hierbij zal op de duur de ervaring moeten leren, wat het beste bevalt. Onafhankelijk van deze kwestie kan men echter wel zeggen, dal het eigen karakter van dit Z.L.M.- familiefeest ook dit jaar vele duizenden naar Kloos- terzande zal trékken om een schone traditie voort te zetten. De maand Mei 1955 was de laat ste maand van een voorjaajf, dat p' wij zonder meer ongunstig kun- 1 nen noemen. De aanhoudende koude vertraagde de groei van alle gewassen en er zijn in Mei maar weinig dagen, die het predicaat „groeizaam" konden verwerven. Als wij de eisen zeer laag stellen en alleen die dagen meetellen waarop de maximum temperatuur tot boven 15° opliep, dan komen wij Voor het Zuidwesten van Nederland tot 9 van die dagen. Ook het maandgemiddelde van de temperatuur spreekt duidelijke taal. In De Bilt bedroeg de ge middelde temperatuur 10° tegen 12,4° normaal. In de andere delen van het land was het verschil met het langjarig gemiddelde van dezelfde orde van grootte. De maand begon goed, maar reeds op de 2e dag was het opnieuw koud en dat is eigenlijk zo geble ven tot het einde. De hoeveelheid neerslag was flink boven normaal. Zo had Den Helder 61 mm, Leeuwarden 60 mm, Groningen 83 mm, De Bilt 80 mm, Maastricht 126 mm en Vlissingen 63 mm. De hoeveelheid zonneschijn was vrijwel normaal. Te De Bilt scheen de zon gedurende 198 uren nor maal. Al met al was Mei koud en nat, met vooral in het binnenland veel nachtvorsten, die echter door de achterstand in de ontwikkeling van de gewassen nog betrekkelijk weinig kon beschadigen. Op 18 Mei richtte 'een storm met zware regenbuien voor al in de kustprovincies nogal wat schade aan. Nu is een slechte Meimaand geen uitzondering. Dat is het tegenwoordig niet, maar vroeger ook niet. De Genestet dichtte reeds in het laatst van de Vorige eeuw: „Maar onze Noordsche Mei is arm aan zonneschijn, zij kan zo koud, zij kan zo guur, zij kan November zijn". Deze aanhaling is een schrale troost, maar het kan dienen om ons te doen inzien, dat wij in het algemeen van de maand Mei te veel verwachten. Een betere troost voor Zeeland is gelegen in het feit, dat het verschil in ontwikkeling en stand van ue gewassen tussen Zeeland en de Noordelijke pro vincies dit jaar buitengewoon groot is en ten gun ste van Zeeland uitvalt. Wij waren in de laatste dagen van Mei in Noord Groningen en op de le door Dr. J. J. Post en M. Scharringa Juni in Zeeland. In Groningen moesten de meeste bieten en aard appelen nog opkomen en men was zelfs nog aan het bieten zaaien. Het is wel te verklaren, omdat dit voorjaar de tempera tuursverschillen tussen Noord en Zuid groot zijn geweest. Een oude weerregel zegt, dat een koude Mei een gouden Mei is. Als dit juist is, dan kan het andere weerrijmpje, dat even oud is, niet juist zijn want dit luidt: Een warme Meimaand maakt het hele jaar goed. Dat onze voorjaarsmaanden bijna nooit warm zijn, vindt zijn oorzaak in de nabijheid van de zee. De grote watermassa, waar wij als het erop aan komt toch allemaal vlakbij wonen, behoedt ons voor zeer warme zomers en voor zeer strenge win ters. Maar datzelfde zeewater blijft in het voorjaar lang koud en aangezien de wind bij ons als regel van boven zee komt, kunnen wij in het voorjaar geen warmte verwachten. Woont men heel dicht bij de zee dan voelt men dit het best. Bij herkeuring werd voor dekking goedgekeurd de driejarige hengst Moustic van Potjes, (Moustic van Urbain X Pompier van Zuidzande) van A. J. v. d. MeulenBecu te IJzendijke en R. A. C. Hen driks te Hulst. De wegens ziekte niet op de Januarikeuringen aanwezige K. hengsten Nico II van Caroline, d. Nico van Beek, van Gebr. Ver donk te Nieuwdorp en Nico van het Grootdorp, d. Nico van Melo, van Jan Leenderts te Doornenburg en Comb. Noord-Oost Polder te Emmeloord, werden bij buitengewone keuring resp. voor vier en voor één jaar goedgekeurd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 3