Indrukken nit Londen ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Van onze bijeenkomsten ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Redactie: C. J. v. Damme, A. C. Breure, L. de Jager, Z. Poppe, M. Sanders en M. Murre. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Zaterdagmiddag 25 Juni zal ter gelegenheid van de landbouwten toonstelling van de Kring Hulst der Z. L. M. te Kloosterzande een REHENDIGHEIDSWEDSTRIJD MET TRACTOREN worden georganiseerd, waaraan tal van mooie prijzen zijn verbon den. De deelname aan deze wedstrij den staat open voor tractorbe- tuurders uit Oost Zeeuws-Vlaan deren. Degenen, die aan deze wedstrij den wensen deel te nemen, dienen zich hiertoe zo spoedig mogelijk nan te melden bij de heer J. Schee- Ie, hoofdassistent van de Rijksland- 7ouwvoorlichtingsdienst te Axel of de heer Jac. Scheele Johzn, Catha- rinastraat te Boschkapelle, die na dere inlichtingen kunnen verschaf fen. Eerst H. L. W. S clan verder In verscheidene bladen stond onlangs te lezen dat er weer gelegenheid was voor het opgeven van leerlingen voor de R. L. W. S. Velen zullen weer voor de keuze worden gesteld deze oplei ding al dan niet te volgen. Was het vroeger zo, dat men een schooloplei ding in vele gevallen als een overbodige luxe beschouwde, thans leven we in een tijd, waarin ook de R. L. W.-scholen zich een dergelijke goede naam ver worven hebben, dat diegenen, die de scholen niet bezoeken, wel zeer over tuigende motieven moeten kunnen aan voeren om dit te rechtvaardigen. Het is thans wel zo dat zij, die boer willen worden of een vak kiezen dat recht streeks met de landbouw te maken heeft, de scholen bezoeken. De belangrijkheid van de R. L. W. S. wil ik met enkele feiten aantonen. Om als hedendaagse boer een zo goed mogelijke bedrijfsvoering moge lijk te kunnen maken, de diverse vak bladen moet kunnen lezen, de advie zen en verslagen van de R. L. V. D. moet kunnen bevatten enz. is een dege lijke en goede opleiding noodzakelijk. En voor diegenen, voor wie plaatsing als boer afhankelijk is van derden, is het diploma wel een zeer waardevol be zit. Bij een eventuele sollicitatie is het diploma veelal een vereiste. Een eis, welke bij vele ves-tigingsvoorschriften in de toekomst zeer streng toegepast kan worden. Even dringend wordt het voor dege nen, die een beroep zoeken dat indi rect met de landbouw verbonden is. Ik denk hierbij aan de R. L. V. D., de Cul tuur Technische Dienst, landbouwkun dige functies bij industrieën en com merciële instellingen, welke op agra risch terrein werkzaam zijn. Bij sollicitaties naar functies bij bo vengenoemde bedrijven kan het diplo ma gevraagd worden en in sommige ge vallen kan het bezit ervan doorslagge vend zijn. Een belangrijk punt, waarvan men te weinig doordrongen is, is de verhouding R. L. W. S. Organisatieleven. Daar dit artikeltje slechts een algemene be schouwing beoogt te zijn, komt de be langrijke verhouding R. L. W. S. L. J. G. hier niet ter sprake. Tenslotte zjj nog opgemerkt, dat het OP STAP DOOR EUROPA. De afdeling Kortgene van de L. J. G. organiseerde Donderdagavond 26 Mei een bijeenkomst in hotel „De Stads- wijnkelder" te Kortgene. De voorzitter, de heer L. v. d. Linde, sprak een openingswoord en deed al lereerst nog enkele mededelingen over de sportdag. Hierna gaf hij het woord aan de heer G. M. F. Bom, die deze avond iets zou vertellen over zijn reis naar Ierland. De heer Bom begon met een serie plaatjes te vertonen over een reis naar Zwitserland, waarbij hij op onderhou dende wijze commentaar gaf. Op het witte doek zag men voorts nog enkele plaatjes uit Italië en Frankrijk. Hierna vertelde de heer Bom op on derhoudende wijze over zijn reis naar Ierland. Via Londen vertrok een gezel schap van de E. N. C. K. uit Vlaardin- gen per vliegtuig naar Dublin. Spreker gaf een boeiend relaas van zijn Ierse belevenissen en door middel van zijn plaatjes kreeg men een uitstekend idee van de levensomstandigheden in de Ier se Vrijstaat. Na deze causerie volgde nog een ge- dachtenwisseling. Tenslotte dankte de heer Van der Lin de de heer Bom voor zijn bereidwillig heid deze avond te willen verzorgen. KINDLES VEEBEOORDELING. De afdeling 's-Heer Abtskerke-Nisse van de L. J. G. hield dezer dagen de eindles van de cursus in veebeoordeling. Deze cursus stond onder leiding van de heer Brummel, leraar aan de landbouw school te Middelburg. De jury werd ge vormd door de heren Harmsen en Klei- nepier. Voor de 5 best geplaatste cur sisten was een prijs beschikbaar ge steld, welke werd uitgereikt door de heer Brummel. Namens de commissie van toezicht sprak de heer C. de Ruiter zijn voldoe ning uit over het slagen der cursus. Hij spoorde de L. J. G. aan ieder jaar een dergelijke cursus te houden. De oudste cursist, de heer Minnaard, overhandigde de heer Brummel een boekenbon. De oud-voorzitter, de heer Markusse, sprak een slotwoord. VERGADERING AFD. G ROEDE. De Afdeling Groede van de L. J. G. vergaderde Vrijdag 20 Mei, des avonds om half acht. Voorzitter J. de Vlieger sprak een openingswoord en heette in zonderheid de jury van de zaaiwed- strjjd hartelijk welkom, die de uitslag bekend zou maken. Een onderwerp van bespreking vormde o.m. de sportdag te Kortgene op 4 Juni en het 2de Lustrum van de streek op 28 Mei. Des middags wordt de sport beoefend en 's avonds is er muziek, zang en toneel. Er wordt tevens een tentoonstelling gehouden. Hierna was het woord aan de jury, die eerst de prestaties van de deelne mers besprak. In vergelijking met vorig jaar kan er van een merkbare vooruit gang worden gesproken. De uitslag'was als volgt: 1. A. Luteijn 42% punt.; 2. P. Cysouw 40 p.; 3. A. Hoste 39% p.: 4. P. Hoste 39 p.; 5. J. Luteijn 39 p.; 6. H. Cysouw 39 p.; 7. A. Luteijn 38% p.; 8. D. Aar- noudse 38 p. en 9. Jo de Smit 37% p. De prijzen zullen op de jaarlijkse win- teruitvoering worden uitgereikt. Er be stond gelegenheid tot het stellen van vragen betreffende de wedstrijd, waar van een druk gebruik werd gemaakt. bezit van het diploma niet wil zeggen dat men een goede boer wordt, of in zijn vak zal slagen. Vanzelfsprekend moet het diploma slechts gezien wor den als een basis waarop men verder moet bouwen. M. C. RISSEEUW. Eén onzer redactrices bracht dit voorjaar een bezoek aan Londen en in onderstaand artikel geeft zij haar indrukken van deze wereldstad weer en maakt daarbij enkele vergelijkingen met Nederland. o Toen ik dit voorjaar naar Londen ging, trof ik juist de beste tijd van het jaar In de winter en de herfst is er namelijk bijna altijd mist, terwijl in de zomer iedereen, die het maar enigszins betalen kan, de stad ontvlucht, van wege de benauwde warmte, die er dan altijd in de straten hangt. Londen is een moderne stad, ondanks zijn vele oude gebouwen. In Londen zijn in alle stadsdelen de zgn. help-your-self-shops; dat zijn zelfbedienings restaurants, naar het Amerikaanse voorbeeld, waar aan de ingang een prijslijst hangt en waar je dan van een lang buffet alle mogelijke eetwaren kunt uit kiezen. Aan het eind van dat buffet is een kassa, waar je moet betalen. Tussen de middag kun je in de parken en plantsoenen naar concerten luis teren, die speciaal ten behoeve van de mensen worden gegeven, die tussen de middag niet naar huis kunnen gaan. Je kunt daar een stoeltje huren, of blijven staan, al naar verkiezing. De toegang is gratis. Londen is rijk aan monumentale gebouwen, o.m. de beide Parlements gebouwen, House of Lords en House of Commons (Hoger- en Lagerhuis). Verder de Westminster Abdey, St. Paid's Cathedral, de Tower, het Buckingham Palace, enz. Alle ministeries en officiële instanties zijn ook in prachtige ge bouwen gevestigd. De Westminster Abdey is een reusachtig kerkgebouw, met Gothische gewelven. Hierin bevinden zich de graftombe van de onbekende soldaat, een nationaal heiligdom ter herdenking van de Eerste Wereldoorlog, alle graven van de leden van het Koninklijk Huis en nog vele andere beroemde persoonlijkheden. Ook is hier de Poem's Corner, waar de graven van de beroemde Engelse dichters en musici zijn, o.m. van Handel, Shakespeare en Dickens. St. Paul's Cathedral is een eigenaardig gebouw met een rond koepeldak. Er zijn verschillende galerijen, o.a. de Fluister Galerij. Dit is een galerij rond de hele omtrek van de koepel, en als men aan de ene kant met het gezicht naar de muur iets fluistert, is het aan de overzijde duidelijk hoorbaar. Verder is er nog de Gouden Galerij; dit is een kleine galerij, die buitenom ligt, en van waar je een prachtig uitzicht over Londen hebt. Het Buckingham Palace is een grauw, somber gebouw, opgetrokken in de grijze kalksteen, waarvan de meeste Engelse gebouwen zijn gemaakt. Het is helemaal zwart-berookt en het is lang niet zo sierlijk als het Paleis Soestdijk. De Tower is de oude vesting van Londen, waar de vroegere gevangenissen zich bevinden en waar nu de Kroonjuwelen liggen uitgestald. Er liggen daar juwelen ter waarde van millioenen en millioenen guldens. Karakteristiek zijn de gidsen van de Tower. Dit zijn mensen in een middeleeuws costuum. De meesten van deze gidsen zijn oudgedienden uit de Eerste Wereldoorlog, en velen hebben dan ook één of meer medailles op hun jas. Zo kan het gebeuren, dat een oud heertje met verschillende lintjes op zijn revers, aan zo'n gids staat te vertellen, waar hij de zijne vandaan heeft en in welke oorlogen hij zé ver diend heeft. Ik ben ook nog naar de ambtswoning van de Minister-president gaan kijken, in Downingstreet no. 10, maar als er iets tegenvalt, dan is het dat wel. Downïngstreet is een doodlopend straatje, op zijn hoogst 200 meter lang. Er staan enkele monumentale gebouwen en een paar zwart-berookte herenhuizen. Ik bekeek die grote gebouwen en ik zocht al naar huisnummers. Toen keek ik toevallig de kant van de herenhuizen uit, en laat daar nu op één ervan een mooi gepoetste koperen plaat zitten met nummer 10 er op. Er liepen erg veel agenten in de buurt, en ik vroeg één er van, of Churchill misschien gauw uitging, en toen dat niet het geval bleek te zijn, ben ik maar vlug weggegaan. De parken en tuinen in Engeland zijn bijzonder mooi. Daar kunnen wij in Nederland nog een voorbeeld aan nemen. Alle parken en elk tuintje, hoe klein ook, hebben een egaal, goed onderhouden grasperk, waaromheen dan door elkaar verschVlende bloemen en bosjes staan, wat heel wat natuurlijker is dan de dikwijls stijve bloemperken hier in Nederland. In de grotere tuinen en parken staan dikwijls in de grasperken nog boomgroepen, het meest van berkjes of andere slanke boomsoorten. De Londense bevolking is bijzonder beleefd in de omgang. Ze zullen bijv. nooit dringen bij bushaltes, en al loopt er iemand in excentrieke kleding over straat, dan zullen ze die nog niet nakijken. Deze goede gewoonte wordt overigens in Nederland wel eens vergeten, want als je ziet, hoe hinderlijk ze de dames in hoerendracht soms achterna lopen met fototoestellen, dan vraag je je wel eens af, of dat dezelfde Engelsen zijn. Het straatbeeld in Londen is heel anders, dan in de grote steden hier in Nederland. De mensen zijn er ten eerste minder goed gekleed. Dan zie je er veel heren met bolhoeden en parapluies. Kortgeleden hebben we in de kranten kunnen lezen, dat dit grotendeels beroeps-officieren in burger zijn. Als je in Engeland een paar met een kinderwagen ziet lopen, dan duwt in de meeste gevallen de man deze. Ook zie je nog veel meer kindermeisjes dan hier in Nederland, en die hebben nog allemaal een soort uniform aan: een blauw en wit gestreepte jurk, met stijve boord en manchetten. Alles bij elkaar genomen, vind ik Londen wel een mooie stad, maar ik zou er voor geen geld willen wonen, omdat je, als je in de binnenstad woont, ongeveer tien mijl ver moet reizen, voor je op het platteland bent. M. S. Getracht zal worden het komende na jaar een ploegwedstrijd te organiseren. Voor de excursie naar Frankrijk wa ren geen belangstellenden. Er zal nu getracht worden een bezoek te bren gen aan de fabriek van General Motors te Antwerpen. A. Luteijn Azn hield een leerzame en interessante inleiding over het onder houd van landbouwmachines. Hij be handelde zowel de tractor als de klein ste landbouwgereedschappen. Naar aanleiding hiervan werden ver scheidene vragen gesteld. Z. P. M. VERGADERING. De afdeling Noord-Beveland van de Z. P. M. kwam 26 Mei in hotel „De Korenbeurs" te Kortgene bijeen. Tij dens deze vergadering hield de heer Slabbekoorn een inleiding over kamer planten. Hiernaar werd met interesse geluisterd. Hierna volgde de bestuurs verkiezing. De presidente, mej. S. Klei- nepier, gaat binnenkort Noord-Beve land verlaten en trad af. In haar plaats werd gekozen, mej. Corrie Geluk. De functie van algemeen adjunct zal nu worden vervuld door mej. Koos Mullié. Mej. Kleinepier zeide in haar af scheidswoord het jammer te vinden de afdeling te moeten verlaten. Tenslotte dankte de vice-presidente haar voor het vele werk dat ze voor de Z. P. M. heeft verricht en bood haar een geschenk aan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 7