De fruitgewassen in de tweede helft van Mei 1955 GEBRs DE JONGH OVERZAAIEN van SUIKER- en/of VOEDERBIETEN Originele Zwaanesse III Voederbieten TUINBOUW ZEEÜWSCH LANDBOUWBLAD 405 WIJ willen deze week nogmaals stil staan bij de aardbeienteelt. Immers, wij mogen gerust vaststellen, dat deze teelt in onze provincife in het middelpunt der belangstelling staat. De vorige week is er drie keer een excursie gemaakt door groepen kwekers naar het aardbeiencentrum Zaltbommel. Daar werden indrukken opgedaan ten aanzien van de teelt van glasaardbeien. Daar is gezien hoe Zaltbommel in dezen een centrum is dat meetelt en daar hebben velen bij zichzelf en tot anderen gezegd: „Zoiets moet in Zeeland ook kunnen". Op de teelt van glasaardbeien gaan wij thans niet verder in. In de loop van de zomer hopen wij hierop nog wel terug te komen. In Augustus moeten de aardbeien onder glas geplant worden en wij hopen dat tegen deze tijd velen in Zeeland het besluit genomen zullen hebben, in deze richting een proef te nemen. Omdat zeer binnenkort de aardbeienoogst begint, willen wij deze week op verschillende belangrijke dingen nog eens éxtra de aandacht vestigen. Welke rassen Allereerst beginnen wij de verschillende rassen de revue te laten passeren. Daarbij beginnen we met de Deutsch Evern. Dit is een bekend ras dat vroeg rijp is. Het wordt veel geteeld, vooral buiten Zeeland. Een bekend centrum is Zaltbommel; ver der zien we dit ras ook veel in de omgeving van Breda en onder glas in Roelofarendsveen. De vrucht is van prima kwaliteit en smaak, maar een nadeel is dat deze zeer gevoelig is voor botrytisrot. Men dient het gewas bij voorkeur slechts 1 a 2 jaar te handhaven, aangezien anders de vruchten te klein worden. Het is een aardbei welke zeer geschikt is voor consumptie, diepvries en conservering. Een voordeel is, dat de pluk gemakkelijk met en zonder dop kan plaats vinden. Een ander vroegrijpend ras is de Machereau's Fruhernte. Dit is een nieuweling onder de aard beienrassen. De vrucht is van prima kwaliteit, de smaak is goed, de vorm mooi en de kleur donker rood. Het is bovendien een stevige aardbei, die daardoor zeer geschikt is voor export. Plukken met en zonder dop is mogelijk. Het is echter een ras dat nog maar enkele jaren wordt geteeld en daarom dient men ten aanzien van de mogelijk heden van dit ras nog een afwachtende houding aan te nemen. Verschillende telers hebben er echter in Zeeland goede resultaten mee bereikt. In andere provincies was men er iets minder enthousiast over. Verder noemen wij de Regina. Dit is ook een vroeg ras dat nog slechts enkele jaren bekend is. Wat we tot op heden hiervan in Zeeland hebben gezien, was goed. De kilo-opbrengst is hoger dan van de andere vroege rassen. De vruchten zijn vrij groot en langwerpig, tamelijk licht van kleur en goed van smaak. Een nadeel is, dat de punten van de vruchten tamelijk lang ongekleurd blijven. Het ras is erg gevoelig voor botrytisrot. De pluk kan ook goed met en zonder dop gebeuren. Een goede bekende in Zeeland is de Madame Lefcber. Een vroegrijpend ras met een zure smaak. Van deze aardbei moet men houden. Het is een gezonde aardbei en zeer vruchtbaar. Een nadeel is dat ze niet zonder dop geplukt kan worden. Een ander bekend Zeeuws ras is de Madame Moutot. Dit is een middentijds rijpende aardbei. Aan de grond en de verzorging worden hoge eisen gesteld. Vele nadelen zijn er aan deze aardbei verbonden. Ze is zeer gevoelig voor vorstschade, droogte en regen. De laatste jaren stelt dit ras tel kens teleur. De Zeeuwse kwekers willen over het algemeen van dit ras af. Tot op heden is er echter nog geen goede vervanger gevonden. Dit ras kan ook zowel met als zonder dop worden geplukt. Nog een middentijds rijpend ras is de Bowa. Eveneens een ras dat nog maar enkele jaren be kend is. De vruchten zien er bijzonder mooi uit. Ze zijn groot, licht gekleurd en goed van smaak. Van de bloemen groeit slechts een gering percentage tot vruchten uit. Daardoor is de productie dikwijls onvoldoende. Dit ras kan dan ook niet onvoor waardelijk worden aanbevolen. Verder kennen wij nog als middentijds rijpend ras de Soldwebel. Een bijzonder vruchtbare aard bei, welke redelijk van smaak is. De vorm van de vrucht is niet mooi en na de eerste pluk worden ze al spoedig te klein. Verder is deze aardbei zeer gevoelig voor botrytisrot. De planten stellen hoge eisen aan de bodem en zijn gevoelig voor degenera- tieziekten. De Climax heeft de laatste jaren in Zeeland wel bijzonder veel opgang gemaakt. Het is een mid dentijds tot laat rijpend ras, dat evenwel niet zonder bezwaren is. Vooral het sterk optreden van voor jaarsbont is er één van. Het is een forse groeier met mooie vruchten van een goede smaak. Zowel voor de verse consumptie als voor de industrie is ze zeer gewild. Ze kan zonder dop worden geplukt, maar dat gaat niet gemakkelijk. Plantmateriaal dat helemaal bontvrij is, is niet verkrijgbaar. Ondanks de bezwaren zal dit ras haar plaats toch wel weten te behouden. Bij de late rassen komt nog maar steeds één ras naar voren en wel de Jucunda. Dit ras is al oud, maar het staat nog steeds aan de spits. Nachtvorst- schade en botrytisrot treden in veel mindere mate op dan bij de andere rassen. Bovendien is het een zeer vruchtbare aardbei. Omdat ze practisch niet met dop geplukt kan worden, is het een aardbei welke voor 99 voor de industrie wordt geleverd. Nog een goede eigenschap is, dat het ras ge durende meerdere jaren gehandhaafd kan blijven, en dan toch nog steeds een goede opbrengst geeft. Na deze rassenbeschrijvingen nog iets over de teelt in het algemeen. In het praktijkadvies No. 2 van de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst worden enkele voorwaarden voor de aardbeienteelt door gegeven die wij met grote nadruk door zouden willen geven aan een ieder die aardbeien teelt. Verzorging In dit praktijkadvies lezen wij, dat men bij de aardbeienteelt met verschillende factoren rekening moet houden om een goed resultaat te bereiken. 1. Weersinvloeden benadelen dikwijls de opbrengst en kwaliteit en kunnen zelfs misoogsten veroor zaken. 2. Alleen zij die over goede grond beschikken en met volle energie het gewas kunnen verzorgen, mogen rekenen op een winstgevende teelt. 3. Tijdens de plukperiode moet men over voldoende arbeidskrachten kunnen beschikken, daar anders teleurstellingen onvermijdelijk zijn. De,ze drie factoren spelen voor de beginneling in de aardbeienteelt wel een zeer grote rol. Iedere beginneling zouden wij daarom de raad willen geven: Wend u steeds voor nadere inlichtin gen tot de mannen van de Rij kstuinbouw voorlich- Het weer in de afgelopen periode kenmerkte zich door hagelbuien, sterke wind en slagregens, terwijl in verschillende gebieden nachtvorst voorkwam. Deze weersomstandigheden zijn niet bevorderlijk geweest voor een normale ontwikkeling van de fruitgewassen. Bovendien was het dikwijls niet mo gelijk bespuitingen op tijd uit te voeren. Ondanks de ongunstige omstandigheden heeft de bloei van de verschillende fruitgewassen nog een bevredigend verloop gehad. De mogelijkheid is evenwel niet uitgesloten, dat de vruchtzetting zal tegenvallen. Aan de standcijfers van dit oogstbe- richt dient dan ook een betrekkelijke waarde te worden toegekend. Blijkens de op 21 Mei j.l. opgemaakte stand van de fruitgewassen geven de gewassen in de volle grond het volgende beeld te zien. Appelen staan er in alle gebieden vrij goed tot goed voor. Zoals reeds werd gemeld helbben de standcijfers echter uitsluitend betrekking op de bloei en kan van de uiteindelijke vruchtzetting nog weinig worden gezegd. In Zeeland is plaatselijk wat schade ontstaan, doordat bij rassen als Braim- ley's Seedlings, Cox's Orange Pippin, Jonathan en Golden Delicious de knoppen gedeeltelijk zijn be vroren. In het consulentschap Geldermalsen heeft alleen het ras Bramley's Seedling enige schade op gelopen. Ondanks de lichte nachtvorstschade in Zeeland staat Jonathan er over het algemeen zeer goed voor. Ook Early Victoria, Glorie van Holland, Golden Delicious en Zigeunerin vertonen een goe de stand. Ook de peren hebben meer of min van de nacht vorst geleden. Vrij veel vruchtbeginsels zijn door bevriezing bruin verkleurd. In Noord-Holland komt aantasting door de pereknopkever plaatselijk voor. Desondanks is de stand van peren landelijk gezien nog vrij goed. De rassen Comtesse de Paris en Zwijndrechtse Wijnpeer vertonen de beste stand. Ook Beurré de Mérode, Bonne Louise d'Avranches, Conference, Kleipeer en Williams Duchess staan er goed voor. Franse Wijnpeer en Oomskinderen ver tonen een minder goede stand. Pruimen geven overal een goede stand te zien. Dit is in het bijzonder he1 geval met de rassen Dubbele Boerenwitte, Eldense Blauwe, Reine Clau de d'Oullins en Reine Victoria. Ook kersen staan er goed voor. Slechts de stand van Udense Spaanse en Udense Zwarte varieert van matig tot goed. Van het klein fruit beloven de verschillende bes- tingsdienst. Deze staan altijd klaar met raad en daad om alle gewenste in- en voorlichting te geven. Ditzelfde geldt voor elke tuinder in het algemeen en aardbeienkweker in het bijzonder. Weet dat de mensen van deze dienst altijd klaar staan om de tuinbouw op een hoger plan te brengen en de tuinders te helpen waar ze kunnen. Strobedekking Nu wij vlak voor de pluk staan, tenslotte nog een enkele practische wenk. Vooral bij de teelt van aardbeien voor verse consumptie dient men stro bedekking toe te passen. De vruchten blijven dan helder en schoon. Men behoeft hiervoor niet veel stro te gebruiken. Een zeer dun laagje is reeds voldoende. Het beste werkt men met fijn gesneden stro van een hakselmachine. Het kan dan gemak kelijk gebracht worden waar het nodig is, en bo vendien heeft men het voordeel dat het geen last oplevert bij de grondbewerking. Met het aanbren gen van stro moet men echter beslist wachten tot na de bloei, daar anders de vruchten later rijpen en bovendien het gevaar van nachtvorstschade veel groter is. Bij de vroege rassen doet men er zelfs het beste aan, te wachten tot kort voor het rijpen. In het algemeen zouden wij echter willen zeggen: Laat iedere kweker zorgen voor strobedekking, zeker als hij wil plukken voor verse consumptie, maar laat hij bedenken, dat ook voor de fabriek het beste nauwelijks goed genoeg is. De stand van de aardbeien is tot op heden in Zeeland redelijk goed. Nachtvorstschade is gelukkig niet voorgekomen. Ondanks het koude en schrale weer is de bloei goed, van sommige percelen zelfs bijzonder goed. Wanneer de weersomstandigheden verder gunstig zijn, kan er in Zeeland een goede aardbeienoogst komen; maar iedere aardbeien kweker weet: Men kan hiervan niets zeggen voor de oogst voor het grootste gedeelte is afgelopen. Het is een van de gewassen, welke het meest af hankelijk zijn van de weersomstandigheden. Laten we echter hopen, dat het een goed aard beienjaar voor Zeeland mag worden. Het is een specifiek product van het kleine bedrijf en als de aardbeien goed zijn, gaat het vele mensen goed. Over het algemeen worden de afzetmogelijkheden vrij gunstig beoordeeld. De grootte van de oogst in de omliggende landen is hierop vanzelfsprekend van veel invloed, maar van belang is toch ook, dat er in ons land geen oude voorraden meer boven de markt hangen, naar uw lantaarnman uit be trouwbare bron heeft vernomen. sensoorten. voor zover het thans kan worden be oordeeld, goede resultaten. In frambozen treedt hier en daar taksterfte op. Pramen vertonen in het consulentschap Gelder malsen een slechte stand. In Zeeland is de stand matig. Van de fruitgewassen onder glas vertonen drui ven, zowel onder koud als onder verwarmd glas, een goede tot zeer goede stand. De vruchtzetting bij perziken liet op verschillen de bedrijven te wensen over. Bij pruimen is de vruchtzetting iets beter dan in 1954, hoewel er ook thans bedrijven zijn, waar deze slechts matig is. (Advertentie.) Wij hebben nog enige voorraad van o.a. de De Rassenlijst schrijft o.a. over deze biet: „Lange, goed gevulde, forse bieten verder: „Hoge tot zeer hoge wortelopbrengst en zeer hoge suiker opbrengst„Bij zeer vroege zaai geringe, overi gens zeer geringe neiging tot schieten Verder nog voorradig practisch alle soorten Ook uit voorraad leverbaar: LUCERNE DUPUITS LUCERNE TRIUMPH DU NORD RODE MAA1KLAVER ITALIAANSE RODE KLAVER voor groenbemesting POSTBUS 35 - GOES Vert, voor West Zeeuws-Vlaanderen: A. J. TRIOIL Zuidzandsestraat 55, OOSTBURG, Tel. 110. Vert. v. Oost Zeeuws-Vlaanderen: A. WESTSTRATE» Weststraat 23, AXEL, Tel. K 1155 Nr. 746.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 5