(Bv er zie fit Klaverzaden BOEKHOIJDBUREAl] RIJTOER ZATERDAG 4 JUNI 1955. ,r: ZITDAGEN Denkt U aan de sluitingsdatum voof opgave rijtoer! Uw briefkaart moet uiterlijk 11 Juni a.s. in ons bezit zijn. D. J. VAN DER HAVE yocr ZvC'Iünd W f B D S B U. S G No. 2277 Frankering bij abonnement: Terneuzen 43e Jaargang. WAARIN OPGENOMEN HET NOORB-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen De Junimaand is aangebroken en dan houdt de Z. L. M. haar ïandbouwdagen Dit jaar, zoals reeds meerdere malen is aange kondigd, in het land van Halst. Daar huist onze kleinste kring, doch zij heeft zich dit jaar wel bij zonder ingespannen. Want nadat op Woensdag 22 Juni in de stad Huist de Algemene Zomervergade ring wordt gehouden, verplaatst het gebeuren zich naar Kloosterzande. Op Donderdag 23 Juni vindt in de ochtenduren de traditionele rijtoer plaats, die de vele leden met hunne vrouwen zal voeren door een streek, die men in de andere delen van Zeeland niet of nauwelijks kent. Daarna is er op de terrei nen van Baron Collot d'Escury bekende naam in de Zeeuwe landbouwwereld een paardenfokdag, verzorgd door de twee fokkersverenigingen van Zeeuws-Vlaanderen Oost, omringd door tal van in teressante stands. Op Vrijdag 24 Juni wordt de dag gewijd aan het rundvee en de zuivel. Al met al een attractief programma. Wij hopen dan ook, dat duizenden uit alle delen van Zeeland op een of op beide dagen naar dit mooie land van Hulst zullen komen. Men hoort wel eens stemmen, die hun twijfel uit spreken over het nut van dergelijke landlbouw- dagen, al zijn deze gelukkig schaars. Wij geloven dat het voor de boerenwereld van belang is, dat men eens in de 10 jaren in staat wordt gesteld te tonen wat men kan. Rijtoer en fokdagen zijn hier toe uitermate geschikte middelen. Dat deze dagen opgeluisterd worden met stands, waarin de voor lichtingsdiensten, verschillende instituten en de handel hun kunnen tonen, is begrijpelijk. Men moet de aardrijkskundige ligging van onze provincie hierbij betrekken. Door de eilandenvorm en de moeilijke Verbindingen komen tal van Zeeu wen slechts zelden in de excentrisch gelegen delen. Door het systeem, dat de Z. L. M. volgt, krijgt men nu volop de gelegenheid eens in de 10 jaren de verschillende streken te bezichtigen. Daar de collega's uit het land van Hulst op 22, 23 en 24 Juni hun beste (beentje voorzetten, doen wij een beroep op al onze leden uit de andere delen: Komt in groten getale naar Kloosterzande. Iets anders is een punt, dat wij kort geleden met één onzer leden bespraken. Deze zeide, dat de boe renstand veel meer naar buiten moest treden om aan de stedeling te tonen, welke producten en wel ke uitstekende kwaliteiten worden voortgebracht op eigen bodem. Men zou als het ware een optocht van wagens, een soort corso, moeten kunnen orga niseren. die door Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Haarlem en Utrecht zou moeten trekken en waarop de rijkdom van de Nederlandse landbouw op aantrekkelijke wijze zou zijn uitgestald. Men zou in ieder geval naar middelen moeten zoeken om voor het goede Nederlandse land- en tuinbouwpro duct meer en betere reclame te maken bij het eigen volk, dat-immers door de snelle industriële ontwik keling met alles wat daaraan vastzit van woon wijken, wegen, vliegvelden, sportterreinen enz. steeds verder van de boerenwereld komt af te staan. Het gevolg hiervan zou moeten zijn dat door de sne'l groeiende Nederlandse bevolking steeds meer gevraagd zou moeten worden naar de uitstekende producten van eigen land, naar de Zeeuwse klei- aardappelen, naar het prima Zeeuwse fruit enz. Wij komen hier weer op het reeds eerder door ons en anderen aangehaalde punt van de HULST: Maandag 6 Juni in „De Graanbeurs" van 35 uur. OOSTBURG: Woensdag 8 Juni in Café ,,De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 9 Juni in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 9 Juni in Café „De Eendracht". KORTGENE: Donderdag 9 Juni in Hotel „De Korenbeurs". publiciteit. Wij schreven hierover reeds enige maanden ge leden naar aanleiding van het rumoer over de melk prijs en kregen thans een krachtig medestander in onze collega van de Hollandse Mij van landbouw, ir Tuinman, die hieraan onlangs een overzicht wijdde. Publiciteit is een vak apart. Men moet in dit vak geschoold zijn, zo goed als men in andere vakken geschoold moet zijn. Wil men dus als land bouwsector behoorlijk naar buiten treden, wil men, dat er reclame gemaakt wordt voor de eigen land bouwproducten, dan moet men daar een geschoold man voor aanstellen. Iemand, die de kneepjes van dit moeilijke vak door en door kent. Dit kost zeker geld maar, zo ergens, dan is het hier, dat de „kost voor de baat" uit gaat. Er zijn tal van voorbeelden op te noemen, waardoor bewezen is, dat reclame veel meer oplevert dan het kost. Een goede slagzin bijvoorbeeld is goud waard. Men weet nooit van te voren of iets inslaat, maar als men dat geluk heeft, dan is men al een eind. Wie kent bijvoorbeeld de twee volgende niet: „C A is toch voordeliger" en „Het bier is weer best". Het is bewezen bijvoorbeeld, dat de grote sommen gelds, die de drie grote automobiel-industrieën in de Verenigde Staten van Amerika jaarl'iks beste den om hun producten aan te -bevelen, goed besteed zijn. Ér heeft er één een jaar het bedrag, dat uitgetrokken werd voor reclame langs de weg, gehalveerd, maar de verkoop liep onmiddellijk zo sterk achteruit, dat men er spoedig van terug kwam. Nu weten wij best, dat het voor de landbouw in zijn gëheel niet een eenvoudige zaak is om zijn pro ducten aan te prijzen. Eén grote maatschappij, één grote industrie of handelszaak kan dat veel gemak kelijker, dan de landbouw. Deze immers bestaat uit enige honderdduizenden boeren, veehouders, fruittelers, groententelers enz. die bovendien niet houden van aan de weg te timmeren. Wel zijn er organisaties van deze grote massa eenlingen, maar ook deze treft men in een behoorlijke verscheiden heid aan. Standsorganisaties en coöperaties zijn hoogstwaarschijnlijk de aangewezen lichamen, die dit probleem, want dat is het zeker, zullen moeten gaan bestuderen en aanpakken. Het zou misschien aan te bevelen zijn, indien enkele deskundigen dit punt eens gingen bestude ren, waartoe dan de Nationale Coöperatieve Raad het initiatief zou kunnen nemen. In dit lichaam zitten immers alle grote coöperatieve landbouw instellingen, zoals het Centraal Bureau, het Cen traal Bureau voor de Tuinbouw-veilingen, de F. N. Z., de Vleescentrale enz., die grote ervaring hebben opgedaan in de loop der jaren op het ter rein van de afzet. De boeren zelve zouden vertegen woordigd dienen te zijn door vertegenwoordigers van de standsorganisaties. Wijr zouden dit laatste zeker prefereren boven een vertegenwoordiging van het landbouwschap, dat zich immers veel meer in de Publiekrechtelijke sfeer beweegt en daardoor vanzeive wat formeler en stroever werkt dan de vrije boerenorganisaties. En het formele moeten wij bij dit punt niet hebben! Men vraagt zich soms af wat de taak van de vrije boerenorganisaties is nu wij een P. B. O. hebben gekregen. Naast het feit, dat de vrije landbouw organisatie steeds de directe spreekbuis van de boer moet blijven, zien wij nog verschillende be langrijke taken in het verschiet. De bovengenoemde is zeker één der allerbelangrijkste en wij geloven, dat de tijd rijp "begint te worden om eraan te gaan werken. Ook in een radiolezing, uitgesproken op 24 Mei voor de A. V. R. O.-microfoon, vestigde de heer C. F. Roosenschoon, perschef van de F. M. Z., de aan dacht op dit punt. Hij herinnerde aan de weinig waarderende en begrijpende houding van de Neder landse stadsbevolking na de verhoging van de melk prijs. Dit is een onderwerp, zo zeide hij, dat sinds enke le maanden voortdurend de gemoederen in de land bouw bezig houdt. Men vraagt zich af hoe het komt en wat er gedaan kan worden om meer begrip van en meer waardering vóór de landbouw bij de overi ge bevolking aan te kweken. Wij geloven dat dit zeker mogelijk is, zo besloot de heer Roosenschoon zijn praatje, vooral door een goede voorlichting, want wij zijn ervan overtuigd, dat hetgeen men bij de stadsbevolking voor onwil aanziet, in feite alleen wordt veroorzaakt door onkunde. En die kan uit de weg worden geruimd! Het werk voor de nieuwe adjunct-secretaris. Het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. heeft onlangs een tweede adjunct-secretaris aangesteld, de heer Van Iwaarden, die per 1 Juni in dienst is getreden. Hier hebben wij weer een punt, waarover wel eens misverstand kan ontstaan en dit zullen wij trachten uit de weg te ruimen. Er liggen voor een organisa tie als», de Z. L. M. nog tal van terreinen open, waarop veel en goed werk voor de leden gedaan kan worden. Wij noemen in de eerste plaats het hele terrein van de werkgeversbelangen Onze 'leden, die werkgever zijn, hebben in de laatste jaren hoe langer hoe meer te maken met allerlei vraagstukken, die liggen in het vlak van de venhouding van werkgever en werknemer. Sedert wij in ons land de Collectieve Arbeids-Con- tracten hebben zien verschijnen in practisch alle takken van het bedrijfsleven, heeft de werkgever met allerlei vastgestelde en dikwijls niet eenvoudig gestelde regelen te maken. Het onaangename feit doet zich hierbij voor, dat hij meestal de dupe is van de letters dezer artikelen. Zolang de verhou ding met zijn werknemer goed is, loopt alles we], maar zodra er onenigheid komt, grijpt deze laatste terug op een goed werkend juridisch apparaat van zijn vakbond. De werkgever moet dan ook met raad en daad terzijde worden gestaan. Want anders kan hij wel eens het loodje leggen. Deze individuele be langenbehartiging kost veel tijd en daarnaast vraagt de bestudering van kwesties als arbeids voorwaarden, sociale verzekeringen, arbeidsvoor ziening, collectieve arbeidsovereenkomsten enz, een speciaal iemand, die dan tevens het zo noodza kelijke contact kan onderhouden met de afdeling werkgeversbelangen van het Kon. Ned. Landbouw Comité. Vele andere vragen bereiken geregeld het secre tariaat der Z. L. M., zoals pachtvragen, herverka- velingskwesties, koop- en verkoopmoeilijkheden enz. Al deze persoonlijke zaken zal de nieuwe func tionaris krijgen te behandelen en hij zal tevens, om tegemoet te komen aan de aardrijkskundige moei lijkheden van Zeeland, in de verschillende delen der provincie zitdagen gaan houden. Deze zullen vanaf de maand Juli in dit blad worden aangekondigd. Een nieuwe, verbeterde service zal onze leden ten dienste komen te staan. Laat allen, groot of kleine boer, daar gebruik van maken. En vooral tijdig. Men kan beter eerst om raad vragen, dan komen, nadat de zaak al verspeeld is. S. (Advertentie.) Om te maaien en voor groenbemesting. KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF EN ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 1