MARKTBERICHTEN ARBEIDSVOORZIENING. AARDAPPELSITUATIE. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD (Vervolg van pag. 409.) Daarnaast blijft de vraag, welke maatregelen ©p korte termijn nodig zijn om de duurder produ cerende gebieden tegemoet te komen. Over een twee- of meerprijzensysteem behoeven we niet te praten, dit is om meerdere r-denen niet aanvaard baar. Ook het instellen van een Bodemegalisa tiefonds zal alleen verplaatsing van de moeilijk heden betekenen. De enige mogelijkheid is dat een redelijke be staansmogelijkheid voor de onder ongunstige om standigheden producerende bedrijven wordt ge realiseerd door een toeslagregeling, te financieren uit gelden van de Overheid of de consumenten. Welke vorm van toeslagregeling voor de ver schillende producten de voorkeur verdient, zal grotendeel van de omstandigheden afhangen, wij denken b.v. aan de regelingen voor melk en rogge. Men kan deze toeslag geven per ha of per eenheid product. Het is in deze richting dat zal moeten worden gezocht naar concrete richtlijnen v< r onze landbouwpolitiek in de e.v. jaren, waar- bi., in het bijzonder de bestaanszekerheid van ©i e zandbedrijven, die gedwongen zijn onder vaak minder gunstige omstandigheden te produ ceren, voorop dient te worden gesteld. Op deze inleiding volgde een geanimeerde ge- dachtenwisseling. Door dhr. de Zeeuw werd gewezen op de mo gelijkheid om het pachtprijspeil meer af'te stem men op de productiewaarde van de grond. In leider achtte dit ten dele mogelijk, doel wees d ernaast er op, dat hiermee de kostprijsversch.il- 1< i nog slechts ten dele zullen zijn opgeheven. V orts zal verhoging van pachtprijzen zijn con- sekwenties hebben t.a.v. de grondprijzen, die hieraan door de Wet Vervreemding Landbouw gronden zijn gekoppeld. Dhr. de Vos wees op het toenemend tekort aan arbeidskrachten, waarmee de landbouw te kam- p n krijgt. De trek naar de stad neemt steeds g iter vormen aan. Ook. dhr. Groeneweg en Ritt- man onderstreepten, dat de oorzaak hiervan is, dat de landbouw slecht wordt beloond, In plaats van intensief, zal noodgedwongen moor extensief moeten worden geboerd. Vele fc "rijven kunnen geen vreemde arbeidskracht fc len, zodat vrouw en kinderen de plaats van ec i arbeider moeten innemen. Heeft de land- b^-.w wel voldoende invloed op de Regering en is deze met het Ned. volk wel voldoende op de hoogte van de feitelijke toestand Is het niet gewenst dat een aparte boerenpartij wordt opgericht, die een zo groot mogelijk aantal vertegenwoordigers in de Tweede Kamer zou moeten hebben Bij de discussie hierover werd hiertegenover gesteld dat de agrarische invloed bij het vormen van een aparte partij zeker niet zou stijgen. Iedere politieke partij heeft zijn agrarische Kamerleden, en de landbouw is hier door in de Tweede Kamer heus nog niet zo slecht vertegenwoordigd. In ons huidig parlementair stelsel is geen plaats voor een aparte belangen partij. Wel is het van groot belang dat de agra rische Kamerleden op de hoogte worden gehou den met wat er leeft. Dit gebeurt trouwens ook regelmatig. Van groot belang is voorts een goede voorlichting van het Ned. volk. Op dit terrein ligt voor het Landbouwschap en ook voor de organisaties een taak, die nog te veel verwaarloosd is. Door dhr. Rittman werd beheersing van de varkensstapel bepleit. Voorkomen moet worden dat al te veel niet-agrariërs zich gaan toeleggen op het op grote schaal houden van varkens. Dhr. Soethout wees op de te lage garantieprijs Voor de melk. Bij het verlagen van de marge dient deze in elk geval aan de melkveehouders ten goede te komen. Door dhr. de Bie werd eveneens gewezen op de ongunstige vooruitzichten voor de zandbedrij ven. Op voorstel van dhr. Lagendijk zal voortaan steeds een kringvergadering worden gehouden in de week, voorafgaande aan de Hoofdbestuursver gadering, opdat urgente punten in de laatstge noemde vergadering aan de orde kunnen worden gesteld. Na een woord van dank voor de geanimeerde besprekingen werd hierna de vergadering door de voorzitter gesloten De grote vraag naar arbeidskrachten in practisch alle bedrijfstakken is oorzaak, dat de arbeidsreser ve voor de landbouw tot een minimum is terug gelopen. Het is dan ook zaak de beschikbare arbeidskrachten zo intensief mogelijk te gebruiken en deze ook zoveel mogelijk het gehele seizoen in de landbouw aan het werk te houden. De werk gevers in de landbouw in West-Brabant en de Bies- bosch hebben wij onlangs per circulaire uitvoerig op beide punten gewezen. Ook is daarbij gewezen op de mogelijkheden, welke er liggen om eventueel arbeiders uit andere gebieden hetzij met subsidie op het vervoer, hetzij in oogstcolonneverband aan te trekken. In beide gevallen kunnen de werkgevers, zoals bekend, daarvoor een aanvrage bij de secre taris van de plaatselijke Sociale Commissie indie nen. ALGEMEEN OVERZICHT. Binnenlandse granen. In de week van 23 tol en met 28 Mei bleef de binnenlandse graanmarkt kalm ge stemd. Lagere roggeprijzen bevorderen de attentie voor dit .artikel niet, daar schijnbaar alle verwerkers over voldoende voorraden beschikten. Zomergerst ondervond eveneens weinig belangstel ling en werd tegen lagere prijzen geoffreerd, daar ook de vervangbare buitenlandse kippengerst lager te koop was. Tarwe bleef een veel gevraagd artikel. Het aanbod was evenwel gering, zodat de prijs zich goed kon handhaven. De havermarkt was aanvankelijk vast gestemd met speciaal een regelmatige vraag naar maalhaver. Daar ook de spoedig gewachte import haver iets lager ge offreerd werd, was eveneens de inlandse haver de laatste dagen gemakkelijker te koop, hetgeen mede beïnvloed werd door enige aangediende- en onver kochte Juni-contracten gepunte haver, welke een bepaalde druk veroorzaakten. De markt sloot nauwelijks prijshoudend met weinig zaken. Buitenlandse granen. In het algemeen beeld op de buitenlandse graanmarkt kwam de afgelopen week weinig verandering. De premies voor loco- en spoedig goed krompen verder in, terwijl de omzetten in het algemeen zeer klein waren. De zaken in Platamais bleven beperkt tot loco goed, daar de prijzen op de afladingen boven 32. boord vrij de kopers nog niet aanlokten. De aangekomen Braziliaanse mais bleek van prima kwaliteit en ge schikt voor kippenmais. In Noord-Amerikaanse mais werd iets gedaan op 2e helft Mei/le helft Juni-afla- ding. Door de zeer geringe consumptievraag stond zo wel het loco-goed als genoemde positie onder druk. Ook kippengerst en maalgerst konden zich niet handhaven, daar de weinige kopers niet in staat waren het geringe onverkochte aanbod op te nemen. Op de afladingen werd niets ondernomen, ondanks prijscon- cessies van afladers. Door het loskomen van Mei-aandieningen Noord- Amerikaanse haver kwamen ook hier de prijzen op een lager niveau te liggen. Evenals bij gerst zijn de onverkochte voorraden bij haver uiterst klein. Export-verbod van Duitsland, noch terugkopen van Argentinië en Canada hebben de roggeprijs kunnen herstellen. Door het gelijktijdig aanzeggen van April/Mei- en Mei/Juni-contracten in spoedige boten bleef de grote druk aanhouden. Het verschil tussen Am. en Can. rogge werd kleiner door een vastere Amerikaanse markt. De boordvrljprijzen lagen aan merkelijk beneden de buitenlandse c. i. f.-prijzen. De Milocornmarkt vertoonde hetzelfde beeld als de overi ge graanmarkt, t.w. druk door aandiening van Mei contracten bij zeer kleine consumptievraag. De buitenlandse graanmarkt sloot Zaterdag j.l. in overwegend flauwe stemming met zeer weinig zaken. FRUIT AFZET 25—31 MEI 1955. Terwijl alleen de laatstbloeiende appelrassen (o.a. Brabantse Bellefleur en Zoete Ermgaard) nog in volle tooi stonden, ging het ruimen van de nog aan wezige fruitvoorraad van 1954 door. In Goes en Ka- pelle werden flinke hoeveelheden geveild, met in eerstgenoemde plaats heel wat verpakt. De prijzen liepen op derde Pinksterdag beduidend terug. Deze waren:: Jonathan: ±70: 32-42 ct, I 65: 26-38 ct, I 60: 23— 31 II: 17—20, K: 18—32, F: 11—20; verpakt: I 75: 4752, I 70: 45—56, I 65: 3845, I 60: 3336. Golden Delicious: I 65: 39-56, 1 60: 40-43 II: 27 28, K: 32—55, F: 18—32; verpakt: I <o: 79—94, 1 /0. 74*93, I 65: 62 78. Bramley's Seedling: K: 1317, F: 10 lo, II. la 16. Is eenmaal een aanvrage om arbeidskrachten bij de plaatselijke Sociale Commissie ingediend dan dient men zich van dag tot dag af te vragen of men de gevraagde arbeidskrachten op die bepaalde da tum inderdaad nodig zal hebben. Mocht men tot de conclusie komen, dat men de gevraagde arbei ders niet meer nodig heeft, dan dient men daarvan tenminste 3 dagen voordat met de uitvoering van het werk zou worden begonnen, kennis te geven aan de plaatselijke Sociale Commissie, bij wie men de aanvrage heeft ingediend. Doet men dit niet dan moet men er rekening mede houden, dat de ge vraagde arbeiders, welke in de meeste gevallen aan bepaalde werkgelegenheidsobjeeten onttrokken moeten worden en daar dus worden ontslagen, voor rekening komen van de aanvrager. Teneinde onnodige kosten en moeilijkheden te voorkomen dienen de werkgevers met het boven staande ernstig rekening te houden. LANDBOUWSCHAP GEWESTELIJKE RAAD VOOR NOORD-BR A B ANT. Saint Rémy: I grof: 26—32, K: 24—27. Aardbeien: per stuk 5, per doos a 200 gram: 47—79. Volgende week wordt met het veilen van kruisbes sen begonnen. De struiken hiervan zijn goed bezet. BIGGEXMARKT GOES (31-5-'55). Zeer weinig handel en gedrukte prijs van nauwelijks 2,50 per kg levend. De lage prijs van de slachtvar- kens is niet bemoedigend voor het aanschaffen van biggen voor de mesterij. 6—8 weekse biggen 30 tot ƒ40; 8—10 weekse big gen 40 tot 50. VEEMARKT ROTTERDAM. Op de veemarkt te Rotterdam waren in totaal aangevoerd 5481 dieren, zijnde 2298 vette koeien en gebruiksvee, w.o. 768 t.b.c.-vrjj; 299 vette kalveren eri graskalveren, w.o. 158 t.b.c.-vrij1043 nuchtere kal veren; 722 varkens; 108 biggen; 138 paarden; 6 veu lens; 97 schapen; 748 weidelammeren en 22 bokken of geiten. De prijzen waren als volgt: Vette koeien 2,20ƒ3.04; Vette kalveren (levend gew.) ƒ2,20ƒ3,00; Varkens (levend gew.) ƒ1,60— 1,67Slachtpaarden 2,102,30, alles per kg. Melk-en Kalf koeien ƒ775ƒ1100; Vare koeien 575775; Vaarzen ƒ575ƒ850; Pinken 375 ƒ575; graskalveren ƒ275ƒ475; nuchtere kalveren ƒ45ƒ56; biggen ƒ40—ƒ58; schapen 90ƒ130; bokken en geiten 5578, alles per stuk. VEEMARKT 's-HKRTOGENBOSCH. Op de veemarkt te 's-Hertogenbosch waren in to taal 6.960 stuks vee aangevoerd, zijnde 2.508 runderen, 534 vette kalveren, 754 nuchtere kalveren, 98 fokzeu- gen, 468 slachtvarkens, 23 lopers, 2.033 biggen, 99 schapen, 424 lammeren en 19 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk-en kalfkoeien ƒ700ƒ975; guiste koeien 475ƒ765, zware soorten boven notering; kalfvaar- zen ƒ565 ƒ910; klamvaarzen 475575; guiste vaarzen ƒ510665; pinken ƒ380ƒ480; graskalve ren ƒ225325; nuchtere fokkalveren 90ƒ150; nuchtere slachtkalveren 4052,50, zware soorten 60— 85drachtige zeugen 225325lopers 60 70; biggen 28ƒ53; weischapen ƒ65ƒ85; ooien met lammeren ƒ145ƒ220; weilammeren 55 78, alles per stuk. Aanvoer van slachtvee: 935 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten vaarzen tot 3,05, le lew. 2,752,85, 2e kw. ƒ2,60—ƒ2,70, 3e kw. ƒ2,35—2,45; vette stie ren ƒ2,402,70; worstkoeien 2,102,20, alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren prima soorten 2,603,00; vette kalveren middenklasse 2,202,45; vette kalveren lichte soorten ƒ1,902,10; nuchtere slachtkalveren ƒ1,101,30, zware soorten ƒ1,35ƒ1,80; slachtzeu- gen ƒ1,32ƒ1,37; jonge slachtvarkens ƒ1,40ƒ1,50, alles per kg lev. gew. De aardappelmarkt heeft zich ook de afgelopen week verder hersteld als gevolg van exportmogelijk heden welke zich thans nog voordoen. Voorzover ech ter in enkele, niet voor export in aanmerking komen de, gebieden bepaalde rassen nog moeilijk zijn te plaatsen, is de hoofdafdeling Akkerbouw van mening dat hier nog de gelegenheid moet worden open ge steld aan de S. I. V. A. te kunnen aanbieden. Of en in hoeverre hiertoe ook inderdaad zal worden overge gaan is echter nog niet bekend. Hoewel er een groot kwantum zandaardappelen via S. I. V. A.-toeslagen kan worden geëxporteerd blijkt toch dat niet alles is afgezet. In verband hiermede is reeds eerder op aanvullende maatregelen aangedron gen. Thans is besloten tot het verlenen van een toeslag van 2 per 100 kg bij het stomen van zandaardappe len, waarvoor men zich kan wenden tot de P. B. H. Er wordt nogmaals op gewezen, dat voorzover de aan de S. I. V. A. verkochte aardappelen zijn bewaard door landbouwers, deze recht hebben op de door de S. I. V. A. verleende bewaarvergoeding. De hoofdafdeling Akkerbouw heeft zich in zijn ver gadering uitvoerig bezig gehouden met het beleid van het Bedrijfschap voor Aardappelen met betrekking tot de verkoop, via de S. I. V. A., van een groot kwantum klei-aardappelen aan enkele exporteurs, welke aard appelen thans aan Engeland worden geleverd. Kennis nemende van de feiten en omstandigheden welke zich daarbij hebben voorgedaan kan de hoofdafdeling Ak kerbouw zich accoord verklaren met de gang van za ken en meende op de afgesloten transacties geen cri- tiek te kunnen uitoefenen. Zeer binnenkort zal over deze kwestie, welke veel stof heeft doen opwaaien, een nadere uiteenzetting worden gegeven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 11