Fokveedag voor Zuid-Beveland te Goes. 13 SEPTEMBER 1955. Tips van de Hoofdinseminaior Het reinigen en bewaren van het melkgereedschap. „DIELDREX" 15 EEN DIELDRIN MENGOLIE VAN ..SHELL" GEBRS. DE JONGH, ZATERDAG 21 MEI 1955. 377 26 April j.l. werd te Goes een vergadering gehouden met een zo breed mogelijk samenge stelde commissie van rundveehouders en -fok kers ter voorbereiding van een fokveedag voor Zuid-Beveland. Besloten is deze fokveedag te houden op Dinsdag 13 September te Goes. De Gemeen te Goes zal alle medewerking aan de organisatie van deze centrale keuring en demonstratie ver lenen. Bij voldoende aanvoer zal de Grote Markt voor dit gebeuren beschikbaar worden gesteld. Door het houden van fokveedagen en vetvee markten heeft de Gemeente Goes er de laatste jaren uitdrukkelijk naar gestreefd de veeteelt in Beveland te stimuleren. Combinatie van vetvee- en fokveetentoonstellingen hoe aantrekkelijk deze overigens ook moge zijn, doordat de publieke belangstelling zich hierop sterk kan concentreren heeft echter bezwaren van practische aard. De meest geschikte tijd voor demonstratie van vetvee ligt rekening houdend met de meest ge wenste mestperiode begin December (tegen St. Nicolaas) en in Maart (tegen Pasen). Deze maanden zijn niet geschikt voor het houden van een fokveedag. De maand September leent zich hiertoe echter uitstekend. De Zuid-Bevelandse fokveedagen (veelal gecom bineerd met vetvee en handelsvee) van de laatste jaren werden gekenmerkt door een kleine kern van fok- en gebruiksvee van goede tot zeer goede kwaliteit. Het aantal inzendingen was echter vrij gering, doordat deze beperkt bleven tot een klein aantal fokkers. Deze situatie nu, moet doorbroken worden. En dat kan. Meerdere veehouders kunnen inzenden. Op de plaatselijke premiekeuringen, die jaarlijks in Mei en Juni worden gehouden, werden de laat ste jaren omstreeks 300 dieren aangevoerd. Ge zien de kwaliteit van het vee, kunnen zeker 150 a 200 naar exterieur voldoende geselecteerde koeien, vaarzen en jongvee op een centrale keuring verschijnen. Het is in het belang- van de veehouders zélf, dat dit ook gebeurt. De waarde van goed georgani seerde keuringen en fokveetentoonstellingen wordt nog te weinig ingezien. Keuringen van vee door een deskundige jury zijn zeer instructief. De ken nis van vee wordt er door bevorderd, men leeft zelf op sportieve wijze mee in de rangschikking der dieren, al naar de kwaliteit, en de motivering daarvan, terwijl men betere inzichten krijgt in de stand van de fokkerij en de fokrichting. De fokkerij van een veestapel, geschikt voor duurzame hoge melkproductie zoals dat gevraagd wordt en met een geschiktheid tot mesten, die aan de moderne eisen voldoen kan, is een zó be langrijke zaak, dat ze elke veehouder moet interes seren Daar komt bij, dat een centrale fokveedag een uitstekend hulpmiddel is om een gezonde reclame te maken voor de fok-, gebruiks- en handelswaarde van de veestapel in de streek. Naast een bescheiden aanfok wordt er in Zee land, ook in Zuid-Beveland, jaarlijks een belang rijk aantal stuks jongvee aangekocht. Een groot deel wordt, na gedekt of geïnsemineerd te zijn, bestemd ais kalfvaars voor de handel. Het is zaak, dat men hierbij steeds meer selecteert op kvvali- teitsdieren van doelmatig type en exterieur en ter vergroting van de winstmogelijkheden bij afzet óók cp een bij het N. It. S. geregistreerde goede afstamming voor exterieur en productie. Goede kalfvaarzen vormen een zeer belangrijk handels artikel voor de Zeeuwse veehouderij. Toon ook deze, evenals uw productie-koeien, op een centrale fokveedag U trekt hiermede de handel en de buitenlandse kopers aan. Regelmatig terugkerende fokveedagen in de ver schillende delen van Zeeland scheppen betere kan sen voor export. Waar dit het geval is, zoals in Walcheren en in West Zeeuws-Vlaanderen, wor den er goede vruchten van geplukt. Buitenlanders kopen graag in onze provincie, maar de veehou ders moeten op het goede de aandacht vestigen.. Met de voorbereidingen voor de fokveedag te Goes op 13 September a.s. wordt thans op zo breed mogelijke basis een aanvang gemaakt. Zuid-Béve- land zal op dit gebied moeten tonen wat het waard is. De centrum-gemeente Goes zal U waardig wil len ontvangen. In de commissie, die deze dag moet voorbereiden, hebben veehouders uit de meeste plaatsen van Zuid-Beveland zitting. Zij zullen in hun omgeving meerdere veehouders moeten acti veren om met hun vee in te schrijven. De in Juni te houden premiekeuringen vanwege de Prov. Rundveecommissie zullen een uitstekende gelegenheid kunnen bieden om verzamelen te bla zen. Laten zoveel mogelijk veehouders ter plaatse met hun melkvee en jongvee aan deze keuringen deelnemen. U krijgt dan ook een beter inzicht welke dieren, gezien de kwaliteit, voor Goes in aan merking komen. Let wel: iedere veehouder blijft geheel vrij met de dieren, die hij meent geschikt te zijn, in te schrijven; maar in elk geval moeten de beste dieren komen Het programma der premiekeuringen voor Zuid- Beveland ziet er als volgt uit: MAANDAG 6 JUNI: uur 's-Heer Arendskerke 8.30 Borssele 10.30 's-Heer Abtskerke 14. DONDERDAG 9 JUNI: uur 8.30 10.30 Oudelande Kapelle Coes 14.— MAANDAG 13 JUNI: uur Wolfaartsdijk 8.30 Yerseke 10.30 Heinkenszand 14. DINSDAG 14 JUNI: uur Kruiningen 9. 'fet vraagprogramma voor de fokveedag zal in 9 ili verzonden worden. Half Augustus zullen de inschrijvingen binnen moeten zijn. Aan de catalo gus zal dan t.a.v. de gegevens (zoals ook afstam ming en productie) grote volledigheid en zorg moeten worden besteed. Alleen al hiermede kan men reclame in en buiten Zeeland maken. De commissie besloot in haar vergadering van 26 April j.l. het inschrijfgeld op 2,50 per dier vast te stellen. Naast geregistreerd vee (bij het Stamboek en de K. L-vereniging) zal ook de moge lijkheid bestaan niet-geregistreerde dieren in te zenden. Hiervoor komen geen aparte rubrieken. Alles is fokvee of voor de handel bestemd fokvee. Er komen leeftijdsklassen voor stieren, koeien en jongvee (tot en met kalveren, geboren tussen 1 Januari en 1 April 1955). Daarnaast kunnen groe pen ingezonden worden. Zowel bedrijfsgroepen (van 3 en van 5 dieren) als fokgroepen (van K. I.- stieren ten minste'8, van natuurlijk dekkende stie ren ten minste 4 afstammelingen, en tevens fok- koeien met minstens 2 geregistreerde afstamme lingen). Alle van een leeftijd van 1 jaar of ouder. Een aparte productie-klasse bij het melkvee mag niet ontbreken. Om in de term van de bijenhouder te spreken: de raat is er, zorgen de Bevelandse veehouders dan voor de honing? Bespreek deze belangrijke aangelegenheid met de veehouders uit de regelings-commissie en kom tot daden De samenstelling van deze commissie is thans als volgt: Ir W. L. Harmsen, Rijksveeteeltconsulent, Mid delburg, Voorzitter; J. M. Meijler, Goes, Secretaris; Ir A. Bruijning, Goes; Dr G. Wagenaar, Goes; M. SteijnGoense, Hoedekenskerke; Fr. Buijsrogge, Kloetinge; J. Meeuwse, Kloetinge; J. van Over- beeke, Kapelle; Joz. de Koeijer, Yerseke; H. C. Poleij, Kruiningen; D. M. Rouw, Goes; W. Min- naardde Graag, 's-Heer Abtskerke; P. M. C. van Nieuwenhuijze, Oudelande; J. P. Lindenbergh, 's-Heer Arendskerke; J. Op 't Hof, Wolfaartsdijk; P. Ars, Borssele. W. L. HARMSEN. PREMIEKEURINGEN VOOR STIEREN EN VROUWELIJK FOKVEE IN ZEELAND. WALCHEREN. Maandag 23 Mei: Zoutelande 8.15 uur; Westkapelle 10.30 uur; Aagtekerke 14.uur. WEST ZEEUWS-VLA ANDEREN. Dinsdag 24 Mei: Schoondijke 8.30 uur; IJzendijke 10.uur; Bier vliet 14.— uur. Woensdag 25 Mei: Zuidzande 8 uur; Aardenburg 10.uur; Oost burg 14.30 uur. Donderdag 26 Mei: Nieuwvliet 8.uur; Retranchement 9.30 uur; Cadzand 13.uur; Hoofdplaat 15.uur. WALCHEREN. Vrijdag 27 Mei: Middelburg 8.uur; St. Laurens 10.30 uur; Souburg 14.uur. No. 20 Dikwijls moeten wij navraag doen naar het af kalven van een geïnsemineerd dier. Vaak blijkt dat deze dieren dan inmiddels zijn verkocht. Wanneer u ons bijv. tegelijk met een geboorte aangifte wilt opgeven, welke dieren u al of niet drachtig hebt verkocht, bespaart ons dit veel werk en kosten. Wacht u dan ook niet met een geboorte aangifte in te zenden tot dat u een rappelkaart is gezonden. Wij zijn u er zeer dankbaar voor. De reiniging van het melkgereedschap is een dagelijkse bezigheid, waaraan aandacht dient te worden besteed. Met zichtbaar schoon materiaal kan niet worden volstaan. Ontsmetting is nood zakelijk. Het reinigen moet zo spoedig mogelijk na het gebruik plaats vinden. Het opdrogen van de melkresten wordt hierdoor voorkomen. Opge droogde melkresten zijn zeer moeilijk te verwijde ren. Allereerst moet het melkgerei worden afgespoeld met koud water, daarna geboend met heet soda water. De soda-oplossing werkt reinigend en tevens ontsmettend. Bij het oplossen van de soda, waar van 5 gram per liter water nodig is, wordt deze bij het water gevoegd. Kokend water gegoten op soda in de emmer veroorzaakt uitbijten van het metaal op de plaats waar de soda ligt. Deze plek ken worden zwart. Vervolgens wordt nagespoeld met zuiver kokend water Hierna wordt het materiaal onmiddellijk, dus terwijl het nog warm is, omgekeerd op een rek geplaatst en wel zó, dat al het aanwezige water kan uitdruppelen. Door het omspoelen met kokend water is het materiaal spoedig droog. Bacterie werking is dan niet meer mogelijk. Afdrogen met een doek moeten we beslist ontraden. Deze kan het schoongemaakte gereedschap weer besmetten In plaats van een meikrek, kan ook gebruik worden gemaakt van haken, aan een muur beves tigd. Deze haken, waaraan de bussen aan de on derste rand worden opgehangen, geven de bussen de gewenste stand bij de bewaring. Uiteraard is het gebruik van deze haken goedkoper dan een meikrek, terwijl er ook minder ruimte wordt inge nomen. Aan de zuivelfabrieken, welke geen retour-pro ducten leveren, worden de bussen meestal aan de fabriek automatisch gereinigd. Zodra de bussen terug zijn van de fabriek, is het gewenst, dat deze zo spoedig mogelijk omgekeerd op het meikrek worden geplaatst of opgehangen aan genoemde haken. Vooraf moeten de bussen nog geïnspecteerd worden. De mechanische reiniging geeft niet altijd de volle garantie dat alle melkresten voldoende zijn verwijderd. Een extra schoonmaakbeurt is af en toe nodig. Wanneer de deksels gesloten blijven op de bus sen, kunnen deze niet ontluchten. Reeds na korte tijd bevatten gesloten bussen onzuivere lucht, wel ke bij een volgende melktijd in de melk overgaat en deze dan nadelig beïnvloedt. Goed luchten van de melk in de bus is een vereiste voor kwaliteits- melk De bewaring van het melkgereedschap dient plaats te vinden in een stofvrije en frisse omgeving. J. H. LANTINGA, Ass. A. bij het Rijkszuivel- consulentschap v. Zeeland. (Advertentie.) bestrijdt, Koclzaads ïuitkever, -Glanskeveren -Galmug 0 Kooïzaadaardvlo Vlasthrips fj| Akkerthrips Vroege Akkerthrips en Erwtenbladrandkever Bietenaaskevertje Schildpadtorretje Bietensnuitkever (Tanymecus palliatuO Grijze Bolsnuitkever in Lupine Coloradokever Lapsnuitkever in Aardbeien Lapsnuitkever druivenhaantje, taxuskever of mobium) in bloem- en boomkwekerij (proefsgewijze toepassing) Narcisvüeg (proefsgewijze toepassing Appelbloesemsnuitkever SAppelzaagwesp Emelten Bietenvlieg Vraagt U eens inlichtingen bij: POSTBUS 35 GOES „SHELL"-bestrijdingsmiddelen zijn o.a. verkrijg baar bij: P. den Boer, Prov.weg B 129, Renesse, Tel. 51. Fa. C. Colpaart Zn., C 18 Woensdreeht, Tel. 36. Fa. Joh. v. d. Ende Zn., Borssele, Tel. K 1105- 261 en 269. Fa. Gebrs. Den Herder, Serooskerke, Tel. K 1189- 358 en 442. Fa. I. Hubregtse Co., 's-Gravenpolder, Tel. K 1103-398 en 24». M. Meeuwsen, Dorpsweg 25, Bruinisse, Tel. 84. J. van Oosten, Oostweg 11, Krabbendijke, Tel. 109. D. J. de Regt, Kamperland, Tel. K 1107-389. A. Rijnberg, St. Annaland, Tel. 91. A. J. Triou, Oostburg, Tel. 110. J. A. Wesistrate, Axel, Tel. K 1155-746

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 9