Een en ander over effecten Grenzen tussen landbouw en tuinbouw vervagen. Neem de juiste fokvarkens. Over mechanisatiey 376 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD DOOR B. MEYERS, DIRECTEUR BOEKHOUDBUREAU DER Z. L. M. II. In aansluiting op ons vorig artikel thans nog iets over de wat minder bekende effectensoorten. g. Onder-aandelen Indien de aandelen van b.v. f 1000,vooral bij hoge koersen, voor velen te duur zijn, gaat de onderneming, teneinde de markt te verruimen, wel tot splitsing der aandelen over. Een aandeel van f 1000,wordt dan gesplitst in 10 onder-aandelen van f 100,Bij de Kon. Olie komt dit o.a. voor. h. Verzamelaandelen Dit is het tegengestelde geval. Door afstempe ling der aandelen bij reorganisatie worden deze te klein en nu worden verzamelaandelen uitge geven, die een veelvoud vormen van de statutaire aandelen. Een aantal jaren geleden is dit o.a. voorge komen bij de Verenigde Touwfabrieken. i. Certificaten van aandelen Deze komen vooral voor bij de Amerikaanse aandelen (shares). De Amerikaanse aandelen staan op naam en de dividendbetaling heeft als regel per cheque aan de aandeelhouder plaats. Elke nieuwe aandeelhouder dient er nu voor te zorgen dat hij als zodanig in de boeken der onderneming wordt ingeschreven. Voor aandelen in het Buitenland, b.v. in ons land, is dit een bezwaar. Om i it op te lossen zijn z.g. administratiekantoren voor Amerikaanse waar den in het leven geroepen. Deze kantoren kopen de originele Amerikaanse aandelen waarvoor ze per cheque het dividend ontvangen. Hiertegenover geven ze dan certificaten van aandelen (c.v.a.) af, welke niet op naam, maar aan toonder luiden. Zulk een c.v.a. is veelal gelijk aan 10 shares (z.g. tientjes) maar er komen ook c.v.a. in andere veelvouden voor. Bekende Ameri kaanse shares en c.v.a. zijn: Gen. Mot. Corp., Beth. Steel, Cities Service, Gen. Electr., enz. enz. j. Bonus aandelen In ons land verstaan we hieronder een gratis aan de aandeelhouders uitgereikt aandeel. Dit gebeurt vaak als een in de onderneming aanwezige reserve aan het statutaire kapitaal wordt toege voegd. k. Stock-dividend Hieronder verstaan we een dividend-uitkering in aandelen. Dit komt in Amerika veel voor. Het is ongeveer te vergelijken met de onder j. ge noemde bonusaandelen. Een voordeel voor de on derneming is, dat de dividenduitkering niet in geld behoeft plaats te hebben. Wil de aandeelhouder toch contanten hebben, dan moet hij zijn stock-dividend verkopen. 1. Claims De claim is een goede bekende in de effecten wereld. Als „ding an sich" is een claim een di videndbewijs met een speciale bestemming. Het claimrecht is een voorkeursrecht dat een rol speelt bij de uitgifte van nieuwe aandelen. Deze nieuwe aandelen worden voor de oude aan deelhouders (geheel of voor een gedeelte) beschik- baar gesteld tegen een voordelige koers. Men moet dan als oud-aandeelhouder bewijzen dat men dit inderdaad is en daartoe wordt nu overlegging geëist van een dividendbewijs, b.v. No. 17. Om dat men met dit dividendbewijs, deze claim, voor deliger een nieuw aandeel verkrijgen kan, heeft deze claim waarde. Stel voor: Het oude kapitaal is groot f 1.000.000,Het nieuwe kapitaal is groot f 500.000,wat geheel beschikbaar is voor de oude aandeelhouders tegen de koers 100. De oude aandelen hadden een waarde van f 2000,Elke oude aandeelhouder die 2 aandelen heeft, heeft dus ook 2 claims (im mers 2 div.-bewijzen no. 17). Uit deze gegevens kan worden berekend dat de claim een waarde heeft van f 333,33. Dit is een theoretische waarde en het hangt van vraag en aanbod ter beurze af, voor welk bedrag de claims verhandeld worden. II. Obligaties a. Gewone obligaties Dit zijn schuldbekentenissen van een bepaald lichaam welke een vaste rente geven. Deze rente wordt uitbetaald op z.g. coupons, welke meestal per halfjaar, maar soms ook per jaar of per kwar taal betaalbaar zijn. b. Hypothecaire obligaties Dit zijn eveneens gewone obligaties, maar ter meerdere waarborg voor de betaling van hoofd som en rente zijn bepaalde Onroerende goederen als zekerheid gesteld. c. Winstdelende obligaties Dit zijn obligaties, die behalve recht op een vaste rente ook nog recht hebben op een be paald deel der winst. d. Inkomstobligaties Bij deze obligaties wordt de rente alleen be taald als zij verdiend is. Is dit in enig jaar niet het geval, dan moet deze achterstallige rente in volgende jaren vanzelf worden ingehaald. We zien hier dus een verschijnsel dat gelijk is aan dat bij het pref. aandeel. Wordt de onderneming geliquideerd, dan gaat vanzelf de inkomstobli gatie (als schuld) voor boven alle aandelen. e. Converteerbare obligaties Dit zijn obligaties die meestal na of gedurende een zekere tijd kunnen worden omgewisseld (geconverteerd) in aandelen. Meestal worden deze uitgegeven als de kans op het met succes plaatsen van een aandelen-emissie minder gunstig wordt geacht. Voorbeelden van deze obligaties vinden we bij: Kon. Olie, A.K.U., Tabaks Mij. Arentsburg, Verenigde Touwfabrieken, e.d. f. Pandbrieven Er zijn eigenlijk weinig reden om deze ef fecten afzonderlijk te noemen. We kunnen vol staan met te zeggen dat dit de obligaties ener Hypotheekbank zijn. Daar het evenwel een effect is dat zeer veel voorkomt, noemen we het afzonderlijk. Samenvattend willen we nog een vergelijking opstellen tussen aandelen en obligaties: 1. beide zijn waardepapieren en kunnen rende ment opleveren; 2. een aandeel is een bewijs van deelneming in het kapitaal; 3. een obligatie is een -schuldbekentenis; 4. aandeelhouders zijn eigenaars, obligatiehou ders zijn crediteuren; 5. aandelen geven bij voldoende winst een di vidend; 6. obligaties geven een vaste rente; 7. risico en koerswisseling zijn bij aandelen veel groter dan bij obligaties. Met vorenstaande hebben we een ruw en nog zeer onvolledig overzicht gegeven van de voor naamste effectenvormen, zoals die in ons land voorkomen. Er zou over elk onderdeel nog wel meer te vertellen zijn, als we b.v. eens zouden letten op de aard en betekenis van de diverse soorten, zo wel voor de emitterende (uitgevende) onder neming als voor de beleggers. DE HUISVESTING VAN DE VARKENS. Voor een economische varkenshouderij is het ook van belang, dat de dieren goed gehuisvest zijn. De varkensstallen moeten op een droge plaats worden gebouwd, zo dicht mogelijk bij de andere bedrijfsgebouwen. Het is noodzakelijk, dat fok varkens gelegenheid wordt gegeven tot uitloop. De hokken moeten voldoende ruim zijn en van stevige constructie. Voor een zeug met biggen moet op ongeveer 7 a 8 vierkante meter vloeroppervlakte worden gerekend. Het verdient aanbeveling, dat fokvar kens en mestvarkens niet in dezelfde afdeling van de stal worden gehouden. De stal moet niet te koud en zeker niet tochtig zijn. Ook in de winter moet de temperatuur op peil blijven. In verband met de bezetting kan het soms gewenst zijn een deel van de stal af te schutten. De lucht in de stal moet droog en fris zijn. De ventilatie moet geregeld zijn. De laatste jaren worden bij de bouw van varkensstallen veelal schokbeton ramen gebruikt met zgn. onderdorpels, waardoor verse lucht naar binnen kan komen. De openingen moeten verstelbaar zijn met plankjes. De vloer kan zeer goed gemaakt worden van een klinkervlijlaa,g op een isolerende ondergrond. Beton is in het algemeen te koud. De verlichting moet goed zijn, opdat afwijkingen bij de dieren en'ongedierte vlug worden opgemerkt. Electrische verlichting is zeer gewenst; het ver dient aanbeveling bij de zeugenhokken stopcontac ten aan te brengen, opdat gebruik gemaakt kan worden van droogstraallampen. Méde door het ge bruiken van deze lampen is de bi,ggensterfte te beperken. Men moet er echter voor zorgen, dat de leidin gen soliede aangebracht worden, zodat geen gevaar voor brand bestaat. De hokken moeten af en toe grondig ontsmet worden en het verdient aanbeveling de hokken eens een tijdje leeg te laten liggen. Dit komt de gezondheid van de varkens ten goede. In verband met de hoge kosten van nieuwbouw, en ook om de gezondheid van de varkensstapel te bevorderen, kan het aanbeveling verdienen om strohutten te bouwen, die men zelf kan maken. Bij strohutten behoort een afgerasterde uitloop of weide, waar de varkens gelegenheid krijgen tot uitloop. Op verschillende boerderijen kan door het aan brengen van eenvoudige veranderingen de huis vesting verbeterd worden, hetgeen de rentabiliteit van de varkenshouderij bevordert. "y OOR de achtste maal werd de vorige week door de Tuinbouwbond van de N.C.B. in Liempde een werktuigendag georganiseerd, die dit jaar voor het eerst landelijk was, terwijl naast tuinbouwwerktuigen ook werktuigen voor het ge mengde bedrijf werden getoond. Deze werktuigendag is in Nederland uniek, omdat het een kruising is van een demonstratie en een tentoonstelling. Een gedeelte van het terrein wordt ingenomen door stands in de open lucht van werktuigen firma's. Doch op de andere terreinen is iets aan de gang, dat het midden houdt tussen demon stratie en tentoonstelling. Wanneer we over een demonstratie spreken, denken we in de regel aan een groot veld, waarop een aantal werktuigen van handelaren aan het werk zijn en een jury een beoordeling van het geleverde werk geeft. Op een tentoonstelling staat alles op een vaste plaats en kan men hoogstens de motoren horen ronken en de lucht van verwerkte petroleum of olie op snuiven. In Liempde werd deze dag gehouden op het grote landgoed „Velder" dat zich uitstekend voor dit doel leent, omdat zowel weiland, bouwland als boomgaard ter beschikking van de organisatoren staan. De werktuigen worden op de doorgaans vrij kleine veldjes voor het publiek gedemon streerd, zonder dat ze door een jury worden be oordeeld. Het publiek, dat de zojuist losgemaakte grond weer vasttrapte, trad als jury op, hoewel later op de middag nog een défilé van de deel nemende werktuigen is gehouden waarbij een toelichting werd gegeven. Het idee van een dergelijke dag is dus buitén- gewoon goed, omdat men er in tegenstelling met de normale demonstratie meerdere soorten van werktuigen kan treffen, al zijn de beoordelings mogelijkheden dus kleiner. Dat de keuze ondanks dat moeilijk blijft, is duidelijk en de voorlichtingsdienst heeft ook op een dergelijke dag een enorme taak te vervullen op het gebied van de voorlichting. Want een trekker wordt maar al te gauw gekocht, omdat hij rood is, hetgeen een lievelingskleur schijnt te zijn. Overigens kon men op deze dag wel constateren, dat de mechanisatie ook op* het gemengde zand- bedrijf en het tuinbouwbedrijf hand over hand veld vindt. Ook hier maar heel" weinig paarde- werktuigen meer, al zijn er dan enkele uitzonde ringen, vooral bij de werktuigen voor de weide- bouw. Door de Rijkslandbouwconsulent voor land bouwwerktuigen, Ir. P. W. Bakker Arkema, werd op deze dag er nog eens de aandacht op gevestigd dat de scherpe grens tussen de werktuigen voor het landbouwbedrijf en die voor het tuinbouwbe drijf meer en meer vervaagt. Men kan hierbij denken aan de trekkers, dis ook in de tuinbouw steeds meer vierwielig worden, omdat men er nu eenmaal op wil zitten. Ook de vierwiel-aandrij- ving heeft bij de tuinbouwtrekkers z'n intrede gedaan om de trekkracht van de doorgaans lichte trekkertjes zo hoog mogelijk op te voeren. Doch ook bij de spuitwerktuigen kan men een nivel lering opmerken. Al blijven er uiteraard ook specifieke werk tuigen voor de tuinbouw, zoals de rugnevelspuit, waarvan mén op deze dag 6 a 7 typen in werking kon zien. Ook hier dient het gemak de mens, omdat er niet meer gepompt behoeft te worden, terwijl ook de hoeveelheid vloeistof .veel geringer is. Daar neemt men dan het gieren van de met 9000 toeren lopende ventilator gaarne voor op de koop toe. Tevens opvallend was het aantal regeninstal laties, dat gedemonstreerd werd met motoren, die indrukwekkende stralen uit de pijpen wisten te persen. Als nieuwigheid werden ook plasticbuizen getoond als mogelijkheid om het water naar de sproeiers te brengen. Als bijkomend voordeel kan men deze instal laties ook voor nachtvorstbestrijding gebruiken, waarbij zelfs de schadelijke gevolgen van 4 a 5° C vorst tegengegaan kunnen worden. Vermelden we verder nog dat de inkuilma- chines steeds kleiner worden en minder personeel vereisen, dat gezocht wordt naar een kleine wagen waarmee ook mest verspreid kan worden, dat de speciale Brillion graszaadmachine hier in een kleine uitvoering voor paardentractie aan wezig was, evenals een grasschuif voor één paard, dat een voederbietenschoner ook al a'n intrede heeft gedaan, dan zal men begrijpen dat ook op het kleinere bedrijf steeds meer gezocht wordt naar arbeidbesparende machines en machines die het werk vergemakkelijken. B.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 8