VOOR DE Een podc opleiding met vele mogelijkheden voor hel plattelandsmeisje. Plattelandsvrouw LANDBOUWHUISHOUDONDERWIJS Leerplan Vele mogelijkheden WILT U OOK MEEHELPEN NIEUWE UITGAVEN. 374 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD "LIET Landbouwhuishoudonderwijs verheugt zich de laatste jaren in een toenemende belangstelling. Enerzijds doordat de verlengde leerplicht vele ouders doet uitzien naar een goede opleiding na de lagere-school-periode, anderzijds doordat de Landbouwhuishoudschool bewezen heeft een waardige plaats in te kunnen nemen temidden van de andere scholen voor voortgezet onderwijs. Het Landbouwhuishoudonderwijs tracht bij te dragen tot de vorming van de persoonlijk heid van de meisjes, in het besef, dat het meisje van nu, de vrouw van straks zal zijn. Met dit doel voor ogen kan deze vorm van onderwijs zich meer dan welke andere soort ook aanpassen aan datgene, wat speciaal het meisje nodig heeft en wat haar het meeste boeit. De duur van de zogenaamde „Primaire Oplei ding'', d.i. de opleiding nadat het meisje 6 klassen van de Lagere School' heeft doorlopen, is twee jaar. Welke zijn nu de vakken, waarin op deze scholen onderwezen wordt In fle eerste plaats zijn daar de specifiek Huis houdelijke Vakken, zoals koken, wassen en huis houdelijk werk. Hieraan wordt ongeveer een derde van de tijd besteed. Daarnaast wordt per week 9 uur gereserveerd voor de naaldvakken, terwijl de rest van de tijd (ongeveer 14 uur) be steed wordt aan de meer uitgesproken algemeen vormende vakken, zoals Ned. Taal, rekenen, ge schiedenis, aardrijkskunde, zang, tekenen, stof- versieren, gymnastiek en, waar de ouders zulks wensen, Godsdienstonderwijs. In het tweede leerjaar komen vooral de lessen in Kinderverzorging aan bod, welke zich op deze leeftijd nog grotendeels beperken tot het leren omgaan met en bezighouden van jongere broertjes- en zusjes. De meeste scholen bezitten een grote tuin, welke de meisjes een goede gelegenheid biedt zich vertrouwd te maken met de zorg voor een eigen bloemen- of groententuin. Zo wisselen theorie- en practijklessen elkaar steeds c.f, maar steeds wordt de toekomstige taak van het meisje in het oog gehouden, waardoor deze ogenschijnlijk uiteenlopende vakken toch een onderlinge samenhang vertonen. Na twee jaar wordt dan het Getuigschrift van de Primaire Opleiding behaald. Opnieuw staat U voor de vraag: „Hoe nu verder In de eerste plaats kan de in de voorafgaande twee jaren opgedane kennis verdiept en uitge breid worden door de één-jarige opleiding tot „Huishoudassistente" te volgen. Het meisje, dat thans ongeveer 15 jaar is kan nu geleerd worden meer zelfstandig te werken. Verwacht mag worden, dat in de toekomst ge vraagd zal worden naar dit getuigschrift bij de aanstelling van een assistente in de huihoudelijke afdelingen van ziekenhuizen, sanatoria, tehuizen voor bejaarden, e.a. Het is echter ook mogelijk na het behalen van het getuigschrift als „Huishoudassistente" nog een jaar door te brengen op de Landbouwhuis houdschool. Hierbij kent men twee opleidingen: a. Kinderverzorgster meisjes met dit diploma kunnen aangesteld worden als leidster in een koloniehuis. b. Verpleeghulp deze opleiding kan later ge volgd worden door de verpleegstersopleiding en bereidt het meisje, dat later deze richting kiest, reeds voor op haar taak in het zieken huis. Wie veel voor naaien voelt en daarmee later in haar eigen onderhoud wil voorzien, kan na de pi'imaire cursus in de tweejarige opleiding tot (Vervolg van pag. 373.) Domeinen er in geslaagd is zelfs van de lichtste percelen nog wat behoorlijks te maken. Als men ziet dat zelfs oude kreekbeddingen met zand ge vuld zijn tot 60 cm beneden maaiveld en daarna voorzien van wat teeltaarde, begrijpt men dat niets is nagelaten om zoveel mogelijk grond in cultuur te brengen. Wat er nu nog overblijft voor bebossing in de eerstkomende 3 a 4 jaar is absoluut ongeschikt voor enig ander doel, zodat de recreatie van dit gebied dan ook zuiver als een aanvullende vorm van grondgebruik gezien moet worden. De waterstand in het gebied is een zaak van nauwkeurige overweging geweest, zodat ten slotte een stand van 50 cm N.A.P. uit de bus gekomen is. Deze waterstand heeft invloed op de omliggende polders, waarvan een gedeelte verlost is van de verzilting, doch ook weef een andere in toenemende mate verdrogingsverschijnselen is gaan vertonen. Het is te hopen, dat ook voor deze moeilijkheden een oplossing gevonden kan worden. Het is één van de aanpassingsproblemen die de inpoldering met zich heeft gebracht. Dit gebied tussen Oost en West Zeeuws Vlaanderen vormt met 19 km wegen echter een dermate belangrijke verbindingsschakel tussen deze 2 gebieden, dat ®r een groot batig saldo overblijft. B. naaister en daarna in de opleiding tot costuum- naaster worden geplaatst. Tenslotte kan het meisje na de primaire cur sus een drie-jarige vooropleiding volgen, die haar in verschillende plaatsen losse kookcursussen Lerares. Voor de volledigheid zij hier nog vermeld, dat meisjes met het U.L.O.-diploma of einddiploma H.B.S. of Gymnasium, Landbouwhuishoudonder wijs kunnen volgen in een zogenaamde „Vor mingsklas". Deze opleiding, die op zich zelf een afgerond geheel vormt, verleent aan meisjes, die dit wen sen, eveneens toelating tot de Leraressenopleiding. De Zeeuwse Landbouw Maatschappij bezit mo menteel acht Landbouwhuishoudscholen, terwijl in verschillende plaaatsen losse kookcursussen worden gegeven. Waar het onmogelijk is in kort bestek alle opleidingen voldoende toe te lichten, wende men zich voor het verkrijgen van alle ge wenste inlichtingen tot dé Directrices van de scholen der Z.L.M.: Zierikzee: Mej. C. N. van Liere, Haamstede: Mej. M. G. J. Nieuhoff, Kortgene: Mei. S. Kleinepier. Kruiningen: Mej. C. Boogerd, Tholen: Mej. M. C. Koopman, Terneuzen: Mej. T. J. A. G. de Vries, Axel: Mej. M. Zweedijk, Schoondijke: Mej. J. A. van Oeveren, of bij de consulente: Mej. A. v. d. Leeden, Land- bouwhuis, Goes. MAATREGELEN TER ONDERSTEUNING VAN DE VARKENSMARKT. In verband met de ongunstige ontwikkeling van de varkensmarkt, die nog wordt verscherpt door een vermindering van de uitvoer van bacon naar Engeland, heeft het Bedrijfschap voor Vee en Vlees besloten maatregelen te nemen ter ondersteuning van de varkensprijzen. Met ingang van Maandag 16 Mei j.l. wordt op het slachten van varkens met een koud geslacht gewicht van 63 t/m 77 kg een toeslag van 0,07 per kg uit,gekend, mits aan bepaalde voorwaar den inzake weging etc. wordt voldaan. Deze rege ling wordt gefinancierd uit het zgn. Vleesfonds. Nadere inlichtingen over regeling en voorwaar den worden op aanvraag door het Bedrijfschap voor Vee en Vlees, Laan van Meerdervoort 53, Den Haag verstrekt. HOOGWATERGETIJDEN IN ZEELAND. Westerschelde. Terneuzen Zondag 22 Mei Maandag 23 Mei Dinsdag 24 Mei Woensdag 25 Mei Donderdag 26 Mei Vrijdag 27 Mei Zaterdag 28 Mei Vergelijkingsplaatsen Westkapelle 1 uur vroeger; Breskens 35 minuten vroeger; Vlissingen 30 minuten vroeger; Hoofd plaat 20 minuten vroeger; Borssele 20 minuten vroeger; Hoedekenskerke 20 minuten later; Hans- weert 40 minuten later; Walsoorden 50 min. later. Oosterschelde. v.m. n.m. 2.08 2.37 2.56 3.32 3.48 4.21 4.41 5.11 5.37 6.02 6.34 6.55 7.31 7.52 Wemeldinge v.m. n.m. Zondag 22 Mei 3.23 3.52 Maandag 23 Mei 4.11 4.47 Dinsdag 24 Mei 5.03 5.36 Woensdag 25 Mei 5.56 6.26 Donderdag 26 Mei 6.52 7.17 Vrijdag 27 Mei 7.49 8.10 Zaterdag 28 Mei 8.46 9.07 Vergelijkingsplaatsen Veere 1.25 uur vroeger; Colijnsplaat 1 uur vroe ger; Brouwershaven 45 minuten vroeger; Zierik zee 20 minuten vroeger; Goese Sas 5 minuten vroeger; Tholen 20 minuten later. Tijdens de Algemene Voorjaarsvergadering van de Bond van Plattelandsvrouwen op 26 April j.l. is door mej. Van Ouwenallen uit Amsterdam het werk van de vereniging „Pro Juventute" onder de aandacht gebracht. Deze vereniging trekt zich in het algemeen het lot aan van kinderen, die wegens de onvoldoende verzorging door de ouders aan de ouderlijke macht zijn onttrokken of die onder toezicht van een ge zinsvoogd (es) zijn geplaatst. Na de ramp op 1 Februari 1953 heeft de vereni ging „Pro Juventute" zich echter óók het lot aan getrokken van de kinderen uit de rampgebieden. Zo hebben ongeveer 1000 Zeeuwse kinderen gedu rende 14 dagen kunnen genieten van een logeer partij bij gezinnen in andere delen van Nederland. „Pró Juventute" heeft de organisatie hiervan met vreugde op zich genomen in het besef op dezê manier iets te kunnen doen voor die kinderen, die in hun jonge leven al de verschrikkingen van een watersnood hebben moeten ondervinden. Thans wendt deze zelfde vereniging zich tot de Zeeuwse vrouwen met het verzoek op haar beurt iets te doen voor een ander soort „Rampkinderen." Het is immers voor ieder kind een grote ramp wanneer vader en moeder niet bij machte zijn het de verzorging te geven, die het nodig heeft, zodat het gedwongen onder toezicht moet staan van een gezinsvoogd of -voogdes, die toch nooit de eigen ouders vervangen kan. Het ligt namelijk in de bedoeling een aantal van deze kinderen in de leeftijd van 612 jaar van 1 14 Augustus een vacantie te laten doorbrengen in Zeeuwse gezinnen, die hun gedurende deze veertien dagen het gemis van een eigen gezellig thuis wil len vergoeden en hun de heilzame invloed van een goed gezinsleven willen laten ondervinden. Mejuffrouw Van Ouwenallen heeft zich daartoe gericht tot de Bond van Plattelandsvrouwen met het verzoek in deze haar bemiddeling te verlenen. In haar toespraak tijdens de Algemene Vergade ring heeft zij vurig gepleit voor dit soort „Ramp kinderen" en gaarne willen wij langs deze weg haar verzoek om vacantie-adressen ondersteunen. Niet alleen leden van de Bond, maar allen, die genegen zijn een kind veertien dagen te verzorgen, worden verzocht zich zo spoedig mogelijk op te geven bij het Provinciaal Secretariaat Lar.dbouw- huis Grote Markt 28 Goes. Wilt U tenslotte, zo U zelf niet in staat bent een kind in uw gezin op te nemen, uw kennissen dit bericht laten lezen en op die manier aan deze actie zoveel mogelijk bekendheid geven? Toen de provincie Zeeland in nood was, heeft het veel hulp en steun mogen ondervinden uit alle delen van ons land. Thans is het voor ons, Zeeu wen, een ereplicht ook iets te doen om de nood in vele kinderlevens te verzachten. (Advertentie.) C.B.-RASSEN ZIJN OOGSTZEKERE RASSEN. Beperkt beschikbaar: NARDA C.B. bruine bonen EXPONENT C.B. witte bonen Verkrijgbaar bij de plaatselijke landbouwverenigingen. HEBBEN RAUWE EN GESTOOMDE AARD APPELEN BIJ RUNDVEE EEN SPECIALE WERKING? In de reeks „Verslagen van Landbouwkundige Onderzoekingen" verscheen een publicatie, afkom stig van het Rijkslandbouwproefstation Hoorn, met als titel „Hebben rauwe en gestoomde aardappe len bij rundvee een specifieke werking op de melk productie en de vetaanzet?" De publicatie geeft een gefundeerd oordeel over de algemeen verbreide opvatting, dat het voederen van rauwe aardappelen aan rundvee een gunstige invloed zal hebben op de melkgift, terwijl gestoom de aardappelen speciaal voor mestkoeien geschikt zouden zijn. Bij de proefnemingen bleek, dat ge stoomde aardappelen geen extra gewichtstoename ten gevolge hadden. Ook voor de conditie der lieren en de hoeveelheid geproduceerde melk maakt het niet uit of men rauwe dan wel gestoom de aardappelen voedert. De publicatie kan worden besteld bij de Afdeling Documentatie, Bezuidenhoutseweg 89 te Den Haag. De prijs bedraagt 1,40. Advertentie

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 6