ZITDAGEN Excursie naar Gelderland AANVANG KEURING POOTGOEDPERCELEN. OVERHEID ZAL BIJDRAGEN IN DE KOSTEN VAN ONDERSTEUNING VAN DE AARD APPELMARKT. Brouwgerstproefvelden EMONSTRAT1E NaCoBrouw-dag te Goes. PREMIE VOOR EEN NIEUW NEDERLANDS BROUWGERSTRAS. DE AARDAPPELSITUATIE DEMONSTRATIE INTERN TRANSPORT OP DE BOERDERIJ. 370 op 11 en 12 Juli. Onder leiding van de voorzitter der Z.JL.M., Ir Geuze, wordt op Maandag 11 en Dinsdag 12 Juli een excursie naar Gelderland georganiseerd, waar voor men zich nu reeds op kan geven aan het Secre tariaat van de Z. L. M. Er zal gezorgd worden, dat de deelnemers de avond van de tweede dag weer tijdig thuis kunnen zijn. PROGRAMMA le dag Bezoek Slot Loevestein Rit door het Land van Maas en Waal met bezichti ging van een aantal cultuurtechnische werken in de ruilverkaveling en Bezoek kantoor Ned. Heide Mij. in Arn hem. 2e dag. Bezoek aan enkele Wageningse institu ten, waarbij gekozen kan worden uit: a. Instituut voor Landbouwtechniek en rationalisatie; b. Instituut voor aardappelbewaring c. Instituut Rassenonderzoek voor land bouwgewassen; d. Vlasinstituut. Rit door het Nationale park „De Hoge Veluwe", met (bezoek aan het St. Huber- tusslot. Bezoek aan „De Schothorst". De kosten van deze excursie worden zo laag mo gelijk gehouden en bedragen 50,—. De inschrijving op deze excursie sluit onherroe pelijk op 1 Juni, zodat het gewenst is zich zo spoe dig mogelijk op te geven aan het Secretariaat van de Z. L. 31. Land bouwhuis Goes. De betrokken telers wordt hierbij meegedeeld, dat voor die percelen die keurbaar zijn, de veld- keuring een aanvang zal nemen in de week van 23 tot 28 Mei 1955. De Directeur van de Keuringsdienst Zeeland, J. D. DORST. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening heeft aan het Bedrijfschap voor Aard appelen de principiële toezegging gedaan, dat de Regering bereid is in de kosten van de genomen en eventueel nog te nemen maatregelen ter onder steuning van de aardappelmarkt bij te dragen. Voorzover over de te treffen maatregelen en de mate van ondersteuning van het prijsniveau vol ledig overeenstemming zal bestaan tussen het Ministerie en het Bedrijfschap, zal vijftig procent van de directe kosten ten laste van het Landbouw Egalisatiefonds worden gebracht. Ligging van de van hat NaCoBrouw. a. te Zevenbergen, noordelijk van de weg Zeven bergen—Klundert, op het Centrale proefveld van de Rijkslandbouwconsulent ligt de grote Internationale brouwgerstrassenproef (12 ras sen in zesvoud). b. te Moerdijk, in de Nassaupolder, ligt bij W. Wijtvliet een ha-veld met de rassen Carlsberg, Balder en Piroline. c. te Colijnsplaat ligt eenzelfde proefveld bij K. Janse en Th. de Lange. <L te Zaamslag ligt ten Zuiden van de weg Ter- neuzen Zaamslag-Veer Perkpolder even eens een ha-veld met bovangenoemde rassen bij A. Dees. e. te Terneuzen, op het Centrale proefveld van de Rijkslandbouwconsulent ligt een stikstof- trappen proef ter beoordeling van de stroste vigheid van de rassen Balder, Piroline en Proc tor. f. te Kamperland is, in samenwerking met de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Noord- Beveland," eveneens een stikstof-trappen proef veld aangelegd met de rassen Balder, Piroline en Carlsberg. (Strodorp.) te Bruinisse ligt op het Landbouwproefbedrijf „De Scheldemonden" een zeer uitgebreide ras- senproef met 23 rassen. h. te Emmeloord, is een ha-veld aangelegd op het proefbedrijf van de Fa. Dr R. J. Mansholt (Karei Doormanweg) met de rassen Balder, Piroline, Carlsberg, Agio. We raden onze leden gaarne aan in de komende zomer deze proefvelden zo mogelijk eens te bezoe ken, daar hier ongetwijfeld het één en ander te zien zal zijn. MET AARDAPPELTRANSPORTEURS IN DE LUCHTGEKOELDE AARDAPPELBEWAAR PLAATS TE W1LHELMINADQRP OP 26 MEI A.S. TE 13 UUR. Het feit, dat de tentoonstelling en de algemene vergadering dit jaar in het centrum van het teelt- gebied van forouwgerst plaats vonden, is voor vele telers aanleiding geweest eens kennis te nemen van de activiteiten van het Na Co Brouw. Het ver dient in de toekomst dan ook zeker navolging. Des morgens reikte dr H. van Veldhuizen, secre taris van het Na Co Brouw, de prijzen uit voor verschillende partijen brouwgerst. Vele hoofd prijzen vielen in Zeeland. Daarna werd mededeling gedaan dat het Na Co Brouw een prijs van 30.000 uitgeloofd heeft voor het telen van een nieuw goed brouwgerstras. Dit zal ongetwijfeld een stimulans voor de kwekers zijn om bij hun moeizaam werk de brouwkwaliteit van hun nieuw te scheppen gerst- rassen wel degelijk in het oog te houden. Des middags gaf de deskundige van het Na Co Brouw, de heer ir W. Wilten een overzicht van de werkzaamheden, waarbij hij speciaal de aandacht vestigde op het gerstrassen-proefveld op „de Schel demonden" te Bruinisse waar vele nieuwe gerst rassen beproefd worden. Nadat de huishoudelijke zaken waren afgehan deld behandelde ir J. D. Dorst de mechanisatie van de brouwgerstoogst. Hieribij wees hij erop dat bij oordeelkundig gebruik van de maaidorser brouw gerst van zeer goede kwaliteit kan worden geoogst, in vele gevallen zelfs een betere kwaliteit dan bij de vroegere methoden. Het drogen van brouwgerst is nog een probleem dat nader onderzoek behoeft. Uitvoerig werd bij de discussie hierbij stilgestaan. De mogelijkheid van het drogen bij lage tempera turen is waard nader bestudeerd te worden. Hierna kwam drs H. Hoelen aan het woord over de wereldproductie van brouwgerst en het wereld- bierverbruik. Ondanks de vele cijfers waarmee zijn lezing omkleed werd, is bij de toehoorders wel blij ven hangen, dat het verbruik van bier in de gehele wereld niet af-, maar toegenomen is. Ditzelfde geldt niet alleen voor Europa, maar ook voor Nederland, waar het verbruik van bier na de inzinking in 1949 weer sterk toegenomen is. De tijd was inmiddels te ver gevorderd om de oesterfilm „Imperialen 0 00 0 0" no,g te vertonen, zodat de voorzitter ir W. C. van der Meer dit punt van de agenda moest afvoeren. Het Nationaal Comité voor Brouwgerst is door het Centraal Brouwerij Kantoor in staat gesteld een premie uit te loven voor één in Nederland ge kweekt nieuw brouwgerstras. De uit te loven premie zal 10.000,per jaar bedragen gedurende maximaal drie achtereenvol gende jaren. Het nieuwe ras zal uitsluitend ter beoordeling van het NaCoBrouw aan de volgende eisen moe ten voldoen: 1. Het ras zal met instemming van het NaCo Brouw in de Beschrijvende Rassenlijst voor landbouwgewassen moeten zijn opgenomen vóór 1 Januari 1970. 2. De landbouwkundige eigenschappen, waarbij vooral gedacht wordt aan opbrengst en stro stijfheid, moeten duidelijk beter zijn dan die van de zomer- en wintergerstrassen, welke voorkomen in de Rassenlijst van het jaar, waarin het bedoelde ras wordt opgenomen. 3. De mout- en brouwtechnische eigenschappen moeten duidelijk beter zijn dan die van de brouwgerstrassen, welke voorkomen in de Rassenlijst van het jaar, waarin het bedoelde ras wordt opgenomen. Indien de onder 2 bedoelde eigenschappen van het nieuwe ras naar de mening van het NaCo Brouw duidelijk beter zijn dan die van de rassen, welke voorkomen in de Rassenlijst van het jaar, waarin het nieuwe ras is opgenomen, terwijl de eigenschappen onder 3 genoemd gelijk zijn aan die van de opgenomen rassen, kan eveneens de premie worden toegekend. Hetzelfde geldt in het omge keerde geval. De premie zal worden uitgekeerd uiterlijk binnen drie maanden na het verschijnen van de Rassen lijst, waarin het nieuwe ras is opgenomen. Het NaCoBrouw behoudt zich het recht voor de tweede en/of derde jaarlijkse premie niet uit te keren, in dien het nieuwe ras in de praktijk niet aan de ge stelde eisen blijkt te voldoen. De aardappelmarkt vertoont een duidelijke opleving, vooral tengevolge van de zich thans voordoende exportmogelijkheden naar enkele landen. Het prijspeil van de voor export ge schikte partijen is dan ook in niet onbelangrijke mate gestegen. Het Bedrijfschap voor Aardappelen is van mening dat door de grotere vraag op de vrije markt de prijzen der aardappelen zodanig zijn verbeterd, dat het uit de markt nemen door de S.I.V.A. op het ogenblik niet noodzakelijk is. De S.I.V.A. heeft de op 10 Mei binnengekomen aan biedingen dan ook niet geaccepteerd. Verschil lende aanbieders hebben inmiddels trouwens reeds verzocht hun offertes terug te mogen trekken. De S.I.V.A. heeft tot taak om, in opdracht van het Bedrijfschap voor Aardappelen, steun aan de markt te verlenen voor zover gewenst en noodzakelijk. Zolang zich belangrijke export mogelijkheden voordoen en het prijspeil op de vrije markt op een hoger niveau is gekomen, is daartoe geen aanleiding zelfs al kan de S.I.V.A. zijn aankoopprijs enigszins verhogen. Indien echter, tegen de verwachting, mocht blijken dat het prijsverloop op de vrije markt weer een dalende tendenz gaat vertonen dan zal de S.I.V.A. weer tot aankoop overgaan, waarvoor thans alle rassen van kleigrond in aanmerking komen. De verdere prijsontwikkeling wordt nauwlettend gevolgd. Het prijspeil der zandaardappelen ondervindt van de opleving in de aardappelmarkt nog niet veel invloed omdat de zandaardappelen niet in aanmerking komen voor export naar de landen welke thans behoefte hebben aan aardappelen. Het is echter niet uitgesloten dat zich ook voor zandaardappelen nog extra exportmogelijkheden zullen voordien. Voor zover voor zandaardappelen een telers- prijs van f 4,40 per 100 kg veldgewas welke voortvloeit uit door toeslagen mogelijk gemaakte exporten naar West-Duitsland niet kan worden behaald, is het Landbouwschap van mening dat aanvullende maatregelen moeten worden getrof fen, waaromtrent overleg gaande is. Weliswaar acht het Landbouwschap het prijspeil van f 4,40 te laag, doch reeds eerder ingediende voorstellen tot verhoging konden door het Bedrijfschap voor Aardappelen en door de minister niet worden aanvaard. Op 7 en 8 Juni a.s. zal in landelijk verband een demonstratie „Intern Transport" worden georga niseerd te Baflo in de -provincie Groningen. Het is de bedoeling op deze demonstratie de mogelijk heden van het gebruik van werktuigen bij het transport in en om de bedrijfsgebouwen te demon streren. De organisatie van deze demonstratie wordt verzorgd door de C. G. R. B., in samenwer king met het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie en de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst. Gdemonstreerd zullen worden: a. Transporteurs. 0.a. aardappeltransporteurs, gecombineerde transporteurs voor aardappelen, bieten en schoven, transporteurs voor zakken, balen, bietenblad en grond, rijdende transporteurs. b. Laadinrichtingen aan de trekker. 1. Frontladers. II. Zakkenheffers en laadkranen. e. Blazers. d. Kranen en gieken. e. Klein transportmateriaal. Opgaven voor deelname aan de demonstratie dienen zo spoedig mogelijk gericht te worden aan het Secretariaat van de C. G. R. B., Landbouwhuis, Groningen. CONTRACTTEELT. ZIERIKZEEDonderdag 26 Mei van 11—1 uur in het „Huis van Nassau". ST ANNALAND: Vrijdag 27 Mei van 11—1 uur op de beurs. De directeur van de Contractzaadtelersvereni- ging. de lieer Meihuizen, zal op deze zitdagen per soonlijk aanwezig rijn. De zitdag te Zierikzee is uitgeschreven i.v.m. de grote oppervlakte graszaad die op Schouwen ge contracteerd is. Telers op dit eiland raden we daar om dringend aan van deze gelegenheid gebruik te maken, door hun contracten te laten beoordelen. ALGEMENE EMIGRATIE CENTRALE (A.E.CJJ AFDELING GOES. Iedere Maandag van 2021 uur op het Land- bouwhuis te Goes.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 2