Jaarverslag L. J.G. 1954. ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Van onze bijeenkomsten ZATERDAG 21 MEI 195 5. 379 Redactie: C. J. v. Damme, A. C. Breure, L. de Jager, Z. Poppe, M. Sanders en M. Murre. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Wegens afwezigheid van de i eindredacteur dient de copy voor f de numimers van 28 Mei en 4 Juni gezonden te worden aan het J redactielid C. J. VAN DAMME. f Hoofdstraat 52 Kortgene. UITSLAG BIETENZA AI WEDSTRIJD DER Z. L. M. EN L. J. G, IN OOST ZUID-BEVELAND. De deelnemers zijn gesplitst in twee groepen n.l.die gezaaid hebben met paard of trekker. Gezaaid met trekker. Ie prijs van 10: C. Minnaard, totaal aantal punten 85; op bedrijf van de heer Wiskerke, Rilland; ligging perceel Zimmermanpolder. 2e prijs van 5: A. Klop, aantal pun ten 80; op bedrijf van de heer J. van Maïdegem, Waarde; ligging perceel Gawege. 3e prijs van 2,50: P. J. Zuidweg, aantal punten 76; op bedrijf van de heer Verlaire, Rilland; ligging perceel 2e weg. 4e prijs van ƒ1: C. Kaan, aantal pun ten 75; op het bedrijf van de Wed. Nieu- wenhuize-van Nieuwenhuize, Rilland ligging perceel Mairepolder. Gezaaid met paarden. Ie prijs van 10: H. Timmerman, aantal punten 89: ligging perceel Wil- helminapolder bij Kattendijke. 2e prijs van 5: J. v. d. Maas, aantal punten 88; ligging perceel Eversdijk bij Biezelinge. 3e prijs van 2,50: S. Nooteboom, aantal punten 78; ligging perceel Kloe- tinge. 4e prijs van 1: H. Schriei', aantal punten 73; ligging perceel aan de Nol te Waarde. Z. L. M.-AFDELING ZUIDZANDE. Deze afdeling kwam op 26 April bij een. Mej. M. de Bruijne hield op deze vergadering een aardige inleiding, ter wijl mej. M. Leenhouts op vlotte wijze: i „Een vers, dat als een nachtkaars uit gaat" van E. Laurillard declameerde. Na de pauze werd .een verhaal van Henriëtte van Eyck voorgedragen. Tot f besluit volgde nog wat hersengymnas tiek, waarna de presidente de vergade ring sloot. Z. P. M.-AFDELING IJZENDIJKE Op 10 Mei kwamen de leden van deze afdeling bijeen. Deze bijeenkomst droeg wel een bijzonder cachet. Want na een boekbespreking door Rie Hulster over „De wilde Hoeve" dat zeer goed ge daan werd kwam de mode-show. Ieder meisje had hiervoor een zelfge maakt jurkje of blouse met rokje aan getrokken, wat men zelf op de show toonde. Dit was leuk en het viel by de meis jes zeer in de smaak. Hierna moest men even op adem komen en werd er ook Iets gedronken. Als gast voor deze avond was de wijk verpleegster uitgenodigd, die sprak over de groei van het „Groene Kruis". Hier over werden vele vragen gesteld, waar- ha de presidente de zuster en de meis jes voor de medewerking dankte. Ondanks een respecta bel aantal activiteiten op velerlei gebied, kan niet gezegd worden, dat de L. J. G. in het jaar 1954 in alle opzich ten een periode van bloei meemaakte. In verschillendeopzichten was het moeilijk de gang er in te hqüden en het feit, dat een aantal afdelingen nau welijks meer bestaansrecht heeft, we gens de zeer geringe activiteit, illu streert deze gang van zaken dan ook goed. Ondanks de oprichting van een Z. P. M.-afdeling in Zoutelande, daalde het aantal afdelingen, doordat de Z. P. M.- afdelingen in Tholen en Koudekerke en de gemengde afdeling St. Philips- land werden opgeheven. Het is ver heugend, dat, ondanks het afnemende aantal afdelingen, het ledental eind October 827 bedroeg, tegenover 721 op 1 Januari van dit jaar. Ook financieel was het een goed jaar, daar, dank zij verschillende subsidies, de jaarrekening met een klein tekort gesloten kon worden. In niet belang rijke mate is het resultaat te danken aan de gelden, die door de landelijke organisatie (P. J. G. N.) en het Ram penfonds ter beschikking werden ge steld, al moet hierbij worden opge merkt, dat het vaak vrij moeilijk was besturen van deze gelegenheid gebruik te laten maken. In het Hoofdbestuur vertrok mej. T. v. d. Zande wegens huwelijk, terwijl haar plaats werd ingenomen door mej. C. Mol. Door het aftreden van Ad. Doeleman kwam de voorzittersfunctie open, die werd ingenomen door M. C. Risseeuw. De aftredende voorzitter werd be noemd tot afgevaardigde in de Lande lijke Aaad van de P. J. G. N. De Provinciale Commissies rekten al len hun bestaan, doch de meesten wis ten niet veel zelfstandig tot stand te bxengen. Het. zal daarom noodzakelijk zijn voor al deze commissies de hulp van deskundigen in te roepen, die lei ding geven aan het werk. De eerste poging hiertoe by de Sport- commissie, die speciaal hiervoor uit gebreid was met een zelfde aantal vrou welijke leden, liep op een mislukking uit. Daarentegen lukte het vrij goed de Toneelcommissie in te schakelen bij een zestal regiecursussen, die in alle streken, behalve op Walcheren, werden gehouden. De redactie van „De Boerenjeugd" was aan veel wisseling onderhevig, ter wijl de hoeveelheid kopy, die door de leden geproduceerd werd, niet boven mate groot was. Het Hoofdbestuur vergaderde in de regel maandelijks, waarbij uitvoerige agenda's werden afgewerkt. De Pro vinciale Raad kwam, zoals gebruikelijk, tweemaal bijeen, waarbij het opviel, dat vele leden schitterden door afwezig heid. In het laatst van het jaar werd contact gezocht met de Jongeren van de Noord-Brabantse Mij van Landbouw, doch deze vergadering verliep enigszins teleurstellend, daar de behoefte aan samenwerking kennelijk niet groot is en de activiteiten ook anders gericht zijn. Wat de P. J. G. N. betreft, kan ge zegd worden, dat deze onze vereniging nog niet die steun verleende, die wij er van zouden mogen verwachten, door het uitwerken van problemen en mate riaal op landelijk niveau. Diverse keren werden afgevaardigden naar de Lan delijke Raadsvergadering gezonden met de opdracht nieuwe voorstellen te doen, die het jongerenwerk landelijk ten goe de zullen moeten komen. Hoewel er grote verschillen zijn tus sen het werk in de afdelingen, kan wel gezegd worden, dat de behoefte aan deskundige hulp uitermate groot is. In deze behoefte werd getracht te voorzien door het nemen van bepaalde initiatieven, die door de afdelingen uit gewerkt zouden kunnen worden. Wan neer wij hier kranten, en boekbespre- kigen noemen, moeten wij vaststellen, dat beide door gebrek aan animo van de zijde der afdelingen niet aan de ver wachtingen hebben voldaan. Zo blijft het werk in de afdelingen één der grootste problemen, daar het uiteindelijk het zwaartepunt van het vex-enigingsleven dient te vormen. Voorzover het de Z. P. M.-afdelingen betreft, kan met voldoening worden ge meld, dat mej. Kleinepier veel tijd hier voor beschikbaar heeft gesteld, al moet hier direct aan worden toegevoegd, dat veel meer afdelingen van deze gelegen heid gebruik zouden moeten maken. Wat het provinciale programma be treft, kan worden gewezen op zeer ge slaagde Studiedagen in de Jeugdherberg te Axel, waar het onderwerp „Land bouw en Industrie" door een drietal sprekers werd ingeleid en met een ex cursie werd toegelicht. Wanneer de nadruk van het pro gramma dit jaar wel heel sterk in de zomer valt, dan is dit hoofdzakelijk het gevolg van de Z. L. M.-tentoonstelling en de daaraan verbonden Jeugddag, die o.a. door het openluchtspel van enige honderden leden medewex-king in eni gerlei vorm vroeg. Vastgesteld mag worden, dat alom getracht is hier wat goeds van te ma ken. Dank zij de ter beschikking ge stelde financiële middelen, was een be hoorlijke uitvoering verzekerd. Wel mag worden vastgesteld, dat het moeilijk is een dergelijke dag zodanig te organi seren, dat een programma, dat op ver schillende plaatsen van het veld gelijk tijdig moet verlopen, de bezoekers ac tief tot deel name brengt. De sportdag, die op 11 Juni in St. Maartensdijk plaats vond, deed later nogal wat exitiek ontstaan ovér de organisatie en de afwerking van het programma, zodat het Hoofdbestuur, naar aanleiding hiervan, besloot de Sportcommissie te reorganiseren en meer geld voor dit doel beschikbaar te stellen, waardoor een goede organisa tie mogelijk wordt. Van de mogelijkheid om technische wedstrijden te houden wordt op provin ciaal niveau in toenemende mate ge bruik gemaakt. Niet alleen ging de graslandkeuring verder met een groter aantal deelnemers, doch daarnaast werd in de herfst ook een beoordelingswed strijd in aardappelrooien gehouden, die echter helaas, tengevolge van het slech te weer, niet tot de resultaten voerde, die men er van zou mogen verwachten. De ploeg wedstrijd, die in September werd gehouden, trok veel belangstelling en heeft zich een vaste plaats in het programma veroverd. In zoverre was deze wedstrijd nog een experiment, dat samengewerkt werd met de Christe lijke Jonge Boeren- en Tuindersbond, hetgeen overigens uitstekend verlopen is, zodat in de toekomst getracht zal worden samenwerking op bredere ba sis tot stand te brengen. Dit jaar werd door de Excursiecom missie slechts één excursie georgani seerd en wel naar Limburg en een ge deelte van Duitsland. Deze excursie mag zeker geslaagd worden genoemd, gezien het afwisselende programma. In de herfst kwam het programma voor het nieuwe winterseizoen aan de orde, waarbij, naast de regiecursussen, ook avonden over het coöperatiewezen in diverse gebieden werden georgani seerd. Enige spreekbeurten van mr Stapel uit Bakkeveen hadden tengevolge, dat een viertal leden de Winterschool voor Jonge Boeren bezocht. Hetgeen een redelijk resultaat genoemd kan worden. Aan het einde van het jaar viel ook een beslissing over de Jeugd- en Vor mingsleider, een punt dat lang in discus sie is geweest. Wij hoopten, dat deze benoeming de mogelijkheden tot inten sivering van het werk zou vergroten. Per 1 December werd de heer G. Mul der uit Rotterdam benoemd, waarbij de Commissie van Overleg, bestaande uit twee vertegenwoordigers van de Z. L. M. en L. J. G., alsmede een onpartijdig voorzitter, als toezichthoudster zou fun- gex-en. Deze ontwikkeling was het ge volg van een rapport, dat de Z. L. M. ongeveer een half jaar eerder over het jeugdwerk had uitgebracht en waarbij de suggestie was gedaan een jeugdlei der aan te trekken, die op het Instituut „Kerk en Wereld" in Driebergen zou zijn opgeleid. Behalve op dit punt, was dit Insti tuut ook een onderwerp van bespre king, toen contact werd gezocht over het organiseren van een Jongeren-con ferentie. Wanneer dit soort punten aan de orde komen, blijkt het eerst hoe moei lijk het is een algemene organisatie te willen zijn. Ongetwijfeld zullen de hiermee ver band houdende vragen ook in de ko mende jaren nog vele malen aan de orde komen, daar de L. J. G. zich meer en meer ontwikkelt tot een vereniging, die de leden wil vormen, niet alleen in technische zin, maar bovenal in maat schappelijke en culturele zin. Zo zal het werk van de L. J. G., dat bezig is een plaats te vinden tussen het andere jeugdwerk, ook in de toekomst nog be laagd worden door de befaamde zuilen- politiek, die ook in Jeugdland al tot een vaststaand begrip is geworden en die tot uitdrukking komt in de voor stellen, die ten aanzien van een Pro vinciale Jeugdraad in de maak zijn. Het zal de moeilijke taak van het be stuur zijn bij een koers te varen, die desondanks de mogelijkheid open houdt samen te werken, waar dit mogelijk is. DE SPORTDAG TE KORTGENE. Men verzoekt ons nog over de sport dag, welke op 4 Juni a.s. te Kortgene zal worden gehouden, het volgende mede te delen: De leden van de sportcommissie die nen uiterlijk 21 Mei de deelnemers op te geven bij mej. C. Geluk te Wissen- kerke. Na deze datum kunnen geen in schrijvingen meer worden geaccepteerd. De afdeling Noox-d-Brabant rekent op zo groot mogelijke deelname! Voorts wordt de aandacht er nog op gevestigd dat de sportdag om 10 uur des morgens een aanvang neemt op het Kortgeense sportterrein. De boot van Wolphaartsdijk vertrekt om 10 minu ten over half, ieder uur. Men dient er rekening mee te houden dat de veer boot geen onbeperkt aantal auto's kan vervoeren en bij eventuele grote druk te moet geadviseerd worden de auto's op Wolphaartsdijkse veer te parkeren. Wanneer men de auto meeneemt heeft men kans des avonds uren te moe ten wachten voor men overgezet is, zo dat het dan niet onmogelijk is dat ook andere verbindingen worden gemist UITNODIGING VOOR OUD-LEDEN IN WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. Wegens het ontbreken der ledenlijs ten worden langs deze weg alle oud-le den der Z. P. M. en L. J. G. met echt- geno(o)t(e) uitgenodigd tot het bijwo nen van de 2e Lustrumviering der Landbouw J. G. West Zeeuws-Vlaande ren in hotel „De Eenhoorn" te Oost burg op Zaterdag 28 Mei 1955 's avonds 7.30 uur. Toegang vrij Komt allen! Avondprogramma 1. Openingswoord. 2. Orkest. 3. Zangkoor. 4. Pauze met veiioting. 5. Opvoering vrolijk spel in drie bedrijven van „Gebroeders Kal koen". 6. Sluiting. Middagprogramma Onderlinge sportwedstxijden op 't Lyceumterrein te Oostburg, aan vang 3.30 uur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 11