ywm bouwlantaarn ONDER DE RUNDERHORZELBESTRIJDING IN DE MAAND MEI. „DIELDREX" 15 EEN DIELDRIN MENGOLIE VAN „SHELL" GEBRS. DE JONGH, ZATERDAG 14 MEI 1955 359 de GROTE AFZET KOELHUISFRUIT Dinsdag 3 Mei werd in Kapelle een gascel met Bramley Seedling geopend en werd een begin gemaakt met de aflevering. Er werd 20.000 kg aangeboden. De kwaliteit was Huishoud I, ge schikt voor export. De prijs welke werd besteed was goed, namelijk f 39,60f 40,90 per 100 kg. Een kwantum van 10.000 kg werd gekocht voor export naar België en een zelfde kwantum voor export naar Engeland. De eerste werden los in de kist verladen, terwijl de laatste partij werd gewikkeld. Hoewel de prijs goed was, werd toch belang rijk minder betaald dan het vorig jaar. Toen gingen de eerste zendingen Bramley Seedling uit de gascellen namelijk weg voor f 57,50. Wanneer wij de nu gemaakte prijzen echter vergelijken met die van b.v. de Jonathan, dan ligt die van de Bramley toch redelijk hoog. Men moet deze appels kunnen gebruiken in de keuken en dan zijn ze wel waardevol. Tenslotte valt over smaak niet te twisten en daarom kunnen we alleen maar hopen dat deze wrange, zure appels de afnemers niet al te zuur op de maag komen te liggen en zij in de komende weken er opnieuw om zullen vragen. De afzet van Jonathan en Golden Delicious verloopt eveneens regelmatig. De prijzen liggen niet bijzonder hoog, maar zijn toch nog steeds stijgende. Vooral het ras Golden Delicious blijft gevraagd, speciaal voor de binnenlandse markt. FRUITVERBRUIK NEEMT TOE Van zeer groot belang voor onze fruitafzet is de exportmogelijkheid, maar daarnaast mag toch ook het binnenlands fruitverbruik niet verwaar loosd worden. Er wordt wel eens beweerd, dat men enkel fruit koopt als het duur is, maar dit gaat voor het afgelopen jaar toch niet op. Er is deze winter zeer veel fruit in het binnenland ge geten en wij geloven dat dit vcor een belangrijk deel is te danken aan de betrekkelijk lage prijzen, welke in het afgelopen seizoen voor het fruit golden. Ook de hoge groenteprijzen zullen er wel toe hebben bijgedragen, dat moeder de vrouw wat eerder en wat meer is overgegaan op het fruit. Het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit heeft van het binnenlands fruitverbruik een zeer in teressante statistiek gegeven. Hieruit blijkt b.v. dat in de periode 19351939 het binnenlands ver bruik van vers fruit bedroeg 18,5 kg. In 1954 bedroeg het binnenlands vers fruit-verbruik niet minder dan 32 kg per hoofd van de bevolking. Een wel zeer grote stijging. OOGSTVOORUITZICHTEN Nu de bomen in bloei staan, of in bloei heb ben gestaan, is het mogelijk iets te schrijven over de mate waarop de verschillende fruitras- sen hebben gebloeid. Het beeld van de Goudreinette is in Zeeland over het algemeen matig. Er zijn wel verschil lende percelen waar de bloei goed was, maar verschillende andere, en dat is een betrekkelijk groot percentage, vertonen een slechte stand ten aanzien van de bloesems. Hetzelfde geldt voor de Jonathan, hoewel wij geloven dat deze over het algemeen toch wel meer met bloesems is bezet dan de Goudreinette. De zomerrassen bloeien over het algemeen zeer overvloedig, terwijl daarentegen de Sterappel matig tot slecht is. Bij de peren laten ook enkele rassen het lelijk zitten. Op de meeste percelen is de Legipont aan de matige tot slechte kant. Ook Precose de Trevoux is vaak matig, evenals de Bonne Louise en de Beurré Hardy. De matige stand van de perenbloesem geldt niet alleen voor Zeeland, maar ook voor b.v. de Betuwe. De algemene bloeivooruitzichten zijn echter van dien aard, dat bij een gunstige verdere ont wikkeling er toch nog een goede oogst kan volgen. Maar een ieder weet het; er kan nog van alles gebeuren. Hoeveel schade kan in één nacht de nachtvorst niet teweegbrengen. Bij peren is al nachtvorstschade merkbaar. Vooral het ras Beurré Alexander Lucas blijkt hiervoor erg ge voelig te zijn en bij de appels het ras Bramley Seedling. Wij zagen veel bevroren stampers in de knoppen. Verder konden we bij enkele percelen, die het vorig jaar veel hagelschade hebben geleden, con stateren dat thans de bloei daar aanmerkelijk minder is dan op niet door hagelschade getroffen percelen. In deze gevallen zal er dus sprake zijn van een dubbele schade. DE AARDBEIEN De eerste bloesems van de aardbeien zijn nu fcichtbaar geworden. Vooral de vroege rassen achieten al aardig op. Op verschillende plaatsen zijn ook al heel wat bevroren bloemen te vinden. Verschillende jaren achtereen is er een ernstige nachtvorstbeschadiging opgetreden en menig aardbeienkweker wacht met spanning af, hoe de IJsheiligen voorbij zullen gaan. Maar ook later kan er nog flinke nachtvorst optreden, want wij weten nog een jaar dat het op 20 Mei hard vroor en de grond 's morgens hard was. Tegen het euvel van nachtvorst valt zeer wei nig te doen. Veel onkruid tussen de planten werkt de nachtvorstschade in de hand. Een an dere zaak is dan echter weer, dat het niet ge wenst is te gaan schoffelen. Er komt dan name lijk in de bovenste grondlaag zeer veel lucht te zitten en hierdoor wordt de warmte slecht geleid. Een andere manier om vorstschade te voor komen, is het aanbrengen van een ruwe strobe dekking over de planten. Dit is echter moeilijk uit te voeren.In onze provincie waait het name lijk meestal zó hard, dat het stro spoedig op grote hopen komt te liggen en resultaten worden dan niet bereikt. Ook wat de ziektebestrijding bij de aardbeien betreft, dient de kweker op zijn hoede te zijn. Dat hieraan de laatste jaren steeds meer aandacht wordt besteed, is een verblijdend teken. Thans ziet men dagelijks (meestal 's avonds) de kweker, met een rugspuit op zijn rug gebon den, over het aardbeienveld wandelen. Een enkele keer ziet men zelfs al motor-rug- nevelspuiten. Deze werken bijzonder goed. Helaas ligt op het ogenblik de prijs nog aan de hoge kant, wat vooral voor de kleine teler een be zwaar is. Het vruchtrot hebben wij de vorige week reeds besproken, maar daarnaast mag men ook de aardbeibloesemkever en de aaarctbeistengel- steker niet vergeten. Zodra men schade van deze insecten waarneemt, dient men 1 of 2 bespuitin gen DDT emulsie 25 uit te voeren in een con centratie van 0,4 Hiermede kunnen dan zeer goede resultaten worden bereikt. De frambozenkwekers dienen op hun hoede te zijn voor de frambozenkever. Ook de kevertjes kunnen bestreden worden met DDT. De stand van de frambozen loopt zeer uiteen. Men treft percelen aan waar zeer veel dode stengels het gewas bijna waardeloos maken. Vooral het ras Malling Promise heeft hiervan last. De natte gronden zijn hiervan wel de hoofd oorzaak. Voor lage gronden was het natte najaar funest. Vooral ook in de kleinfruitsector valt er op het gebied van ziekten en beschadigingen nog heel wat te leren. Er wordt wel eens beweerd: als men 1 kever of ziekte de baas is, komen ex- twee nieuwe voor in de plaats. Zo heeft ook de kleinfruitkweker zijn cultuux'zorgen. Zeer veel heeft hij te maken met de weers omstandigheden. Maar hij gaat, ondanks alle tegenslagen welke er soms kunnen zijn, zijn gang, want hij weet bij ondervinding dat het zonder dit alles eenmaal niet gaat en dat hij steeds maar dient te proberen het beste er van te maken, wat er van te maken is. Over de afzet van het kleinfruit hoop ik in een volgend nummer uitvoeriger mededelingen te kunnen doen. Over de zorgen, welke hiervoor aan de producten besteed dienen te worden, kan nog veel geleerd worden. ZIEKTEBESTRIJI ING Ten aanzien van de ziektebestrijding bij hard- fruit kunnen wij allereerst opmerken dat de weersomstandigheden nog steeds gunstig waren voor het uitvoeren van de verschillende bespui tingen. Weliswaar was er soms veel wind, maar het was ook meestal droog en men kon doorwer ken. Gedurende het afgelopen weekend waren de omstandigheden echter gunstig voor schurft-in- fectie. Wij zagen al peren welke, nauwelijks uit gebloeid, door de schurftzwam waren aangetast. Daarom geldt in dezen zeer sterk: Blijf waak zaam. De meest infecteerbare delen komen nu te voorschijn. Steeds opnieuw dient, er daarom voor behoedend te worden gespoten. Tenslotte zouden wij nog willen opmerken: Probeer vooral niet te bezuinigen bij de ziekte bestrijding. De goede fruitkweker met een grote oogst van fruit weet dat hij alleen nog maar winst kan maken als hij een prima product heeft aan te bieden. Dit kan alleen als hij de ziektebestrijding tot in perfectie uitvoert. Bezuinigingen op dit punt is een zuinigheid, die uiteindelijk de wijsheid zal bedriegen. Zeker, een bespuiting kost veel geld, maar wanneer men dit maar half doet, of misschien helemaal niet doet, dan kost het méér. Op de duur zal het dan Uw welvarend bedrijf kosten. De resultaten kan men het beste volgen op de veilingen. In deze tijd is telen van keukenfruit of kroet beslist niet meer lonend. Alleen als men het beste teelt wat er geteeld kan worden, zal de fruitkweker het volhouden. Want hij mag nooit vergeten: op onze buitenlandse markten wordt de concurrentie steeds groter. Gedurende de voorjaarsmaanden komen er re gelmatig runderhorzellarven vanuit het lichaam van het rund onder de rughuid terecht Daar aangekomen boren zij zich een gat in de huid, waardoor de nu snel groeiende larve kan ademhalen. Wanneer er eenmaal een gat in de huid zit, dan is de larve daardoor goed bereikbaar geworden voor het bestrijdingsmiddel bij uitnemendheid n.l. Derrispoeder. Aangezien de runderhorzellarven niet allemaal tegelijkertijd onder de rughuid verschijnen is een herhaald wassen met Derrispoeder in water nood zakelijk. Bij dit wassen dienen de korsten op de bulten met de borstel goed te worden verwijderd, aange zien het Derrispoeder anders niet genoeg contact met de larven krijgt. Nadat de larven eind Maart of in de eerste helft van April voor het eerst zijn gewassen is thans de tijd gekomen om de runderen voor de tweede maal te wassen. Tussen de eerste en tweede wassing mag niet meer dan ongeveer vijf weken liggen. Thans is het dus hoog tijd dat het vee voor de tweede maal gewassen wordt tegen de runderhor zel. Wanneer U laat wassen, let er dan op dat de wassers op tijd komen. Volgens de voorschriften blijft de veehouder zelf verantwoordelijk. W. DE TEELT VAN ZAAILIJNZAAD IN BELGIE. Het Belgisch blad „De Boer" gaf hier onlangs een uiteenzetting over die wel de moeite waard is. Er moet aldus het blad, gestreefd worden naar het kweken van nieuwe variëteiten, die aangepast zijn aan grond en klimaat in België. Ook moet worden onderzocht welke factoren de kwaliteit van het zaailijnzaad beïnvloeden. Gezien het feit dat de importeurs van strovlas uit Nederland en Frankrijk steeds met moeilijkhe den te kampen hebben, wordt thans aangestuurd op een uitbreiding met 10.000 ha, zodat een totale uitzaai van 40.000 42.000 ha bereikt kan worden. Deze uitzaai komt overeen met een behoefte aan zaailijnzaad van 7.000 a 7.500 ton. Aan de veldkeu- ring zal daarom een grotere betekenis gehecht moeten woi-den i.v.m. de waarborgen voor raszui verheid en kwaliteit. Met het oog op de kosten zal de veldkeuring gestimuleerd moeten worden door he. waarborgen van een behoorlijke prijs en het zo laag mogelijk houden van de veldkeuringskos- ten. Op het gebied van de veredeling zijn nog mo- geffjkheden voldoende, al. heeft het Instituut te Gemibloux reeds de vaariëteit Regenboog op de markt gebracht, die goed schijnt te voldoen. (Advertentie) bestrijdt: Koolzaadsnuitkever, -Glanskeveren -Galmug 0 Koolzaadaardvlo Vlasthrips Akkerthrips Vroege Akkerthrips en Erwtenbladrandkever Bietenaaskevertje 41 Schildpadtorretje Bietensnuitlcever (Tanymecus palliatus) Gryze Bolsnuitkever in Lupine Coloradokever Lapsnuitkever in Aardbeien Lapsnuitkever druivenhaantje, taxuskever of mobium) in bloem- en boomkwekerij (proefsgewijze toepassing) Narcisvüeg (proefsgewijze toepassing) Appelbloesemsnuitkever Appelzaagwesp O Emelten Bietenvlieg Vraagt U eens inlichtingen bij: POSTBUS 35 - GOES „SHELL"-bestrijdingsmiddelen zijn o.a. vei'krijg- baar bij: P. den Boer, Prov.weg B 129, Renesse, Tel. 51. Fa. C. Colpaart Zn., C 18 Woensdrecht, Tel. 36. Fa. Joh. v. d. Ende Zn., Borssele, Tel. K 1105- 261 cn 269. Fa. Gebrs. Den Herder, Serooskerke, Tel. K 1189- 358 en 442. Fa. I. Hubregtse Co., 's-Gravenpolder, Tel. K 1103-398 en 245. M. Meeuwscn, Dorpsweg 25, Bruinisse, Tel. 84. J. van Oosten, Oostweg 11, Krabbendijke, Tel. 109. D. J. de Regt, Kamperland, Tel. K 1107-389. A. Rijnberg, St. Annaland, Tel. 91. A. J. Triou, Oostburg, Tel. 110. Ji A. Weststrate, Axel, Tel. K 1155-746

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 7