00 0 RADIO Weeroverzicht over de maand April 1955. GOEDKOOP ONDERZOEK VAN RUWVOEDER. Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek HET HANDVAARDIGHEIDSONDER WIJS: EEN NIEUWE VORM VAN LANDBOUWONDERWIJS. Neem de juiste fokvarkens AARDAPPELEN. WIERA STOND BOVENAAN IN DENEMARKEN. En zij hebben gelijk! MCCORMICK ZATERDAG 14 MEI 1355 357 De maand April was droog en zonnig met een temperatuur, die gemiddeld over de gehele maand juist normaal was. Dit laatste gegeven verschaft geen juist beeld van het temperatuursverloop, want te Vlissingen bijv. waren 18 van de 30 dagen kouder dan gemid deld. Dit werd weer goedgemaakt door de overige dagen en vooral door enkele warme dagen, zoals de 6e, de 27e, de 28e en de 29e April. De 29e was zeer warm en zelfs op de meeste plaatsen een zomerse dag, die normaal in April niet voorkomt. Wat de nachtelijke temperatuur betreft, deze waren in het binnen land laag; irt het Oosten van het land vroor het 13 nachten. In 1954 was het echter nog erger, toen vroor het in het binnenland 25 van de 30 nachten I De ontwikkeling van de gewassen en bomen werd door de koude maand Maart en het aanvan kelijk ontbreken van warmte in April sterk ver traagd. Toen dan ook de laatste dagen van de maand zomerse temperaturen gaven beleefden wij een ware explosie van voorjaarsgroei en bloesems. Het jaarlijks terugkerende schouwspel dat het voorjaar biedt, was deze keer wel in staat diepe indruk te maken, omdat alles tegelijk kwam. Wij zagen hier en daar pruimen, kersen en peren vrij wel tegelijkertijd in bloei komen. De neerslag was deze maand buitengewoon schaars. Op de meeste plaatsen viel minder dan de halve normale maandhoeveelheid. Zeeland was door Dr. J. J. Post en M. Sekarringa abnormaal droog, met 12 mm die nog wel geheel in de eerste decaden viel. Den Helder en Leeuwar den hadden 21 mm, Groningen 23 mm, De Bilt 26 mm en Maastricht 22 mm. Het aantal uren zonneschijn was overal boven normaal; in de Bilt 185 uren tegen 155 uren nor maal. April doet wat hij wil en zeer dikwijls is April te koud. De gemiddelde etmaaltem- peratuur te De Bilt was dit jaar 8,4° C. (juist de normale waar de). In onderstaand lijstje zijn de gemiddelde April-temperatu- ren (De Bilt) van een aantal ja ren met te houden Grasmaanden opgenomen. 1941 gem. temp. 6.7° 1891 gem. temp. 6.5° 1936 6.2° 1888 6.0° 1929 5.5° 1887 6.9° 1924 6.6° 1881 6.7° 1922 6.1° 1879 6.5° 1919 6.3° 1861 6.7° 1917 4.6° 1860 6.4° 1908 6.1° 1855 6.3° 1903 5.6° April 1954 had een gemiddelde etmaaltempera- tuur van 6.7°. De hoeveelheid neerslag was eveneens geringer, dan in dit jaar n.l. 19 mm gemiddeld over het ge hele land en 13 mm te Vlissingen. Het aantal uren zonneschijn \vas ook toen te hoog n.l. 211. Naast grondmonsters kunnen ook voedermonsters in de zomermaanden worden onderzicht voor ver laagd tarief. Aanmelding voor onderzoek van monsters van gras, (al of niet gedroogd) hooi, stro, kuilvoer, ge stoomde aardappelen en andere ruwvoedermidde- len voor „goedkoop" onderzoek dient te geschie den vóór 3 September 1955 bij de assistenten van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst of de erkende monsternemers van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek. De monsters dienen vóór of op 30 September 1955 aan het Bedrijfslaboratorium te Oosterbeek te wor den ingezonden. De korting bedraagt 15 van het normale tarief. Laat geoogste partijen, die vóór 30 September nog geen 8 weken hebben gezeten, kunnen in deze periode niet worden onderzocht. Deze partijen kun nen echter na 1 October tegen normaal tarief, of in de periode van 16 Januari tot 12 Maart 1956, wederom voor verlaagd tarief worden behandeld. Men lette dus voor het onderzoek van ruwvoeder- monsters op bovengenoemde data. 10 Mei. De vorige week heeft alles in het teken van het bevrijdingsfeest gestaan. Al waren we reeds enige tijd bevrijd op 10 Mei, toch hebben we samen met het gehele land dit feest gevierd. De avond tevoren hebben we de vele gevallenen herdacht, die de be vrijding met hun leven hebben betaald. We mogen dit toch nooit vergeten, en we hopen, dat de ge houden collecte voor de nabestaanden van deze helden zó groot mag zijn, dat zij ruimschoots in hun behoeften kunnen worden voorzien. Zij heb ben daar- zeker recht op, want volledig kunnen we hen nooit geven, wat ze hebben verloren. We hebben ook gestaan bij de graven van de gevallenen uit de vreemde, jonge moedige kerels, die uit een ver gelegen werelddeel gekomen waren om ons de vrijheid te hergeven en dit met hun dood hebben betaald. Dit wil ons toch wat zeggen. Zouden wij b.v. gegaan zijn naar Zuid-Amerika of Australië om te gaan helpen? Daarom past het ons, dit nooit te vergeten en hun graven goed te onderhouden, zodat onze na komelingen ook kunnen zien wat die bevrijding in 1945 heeft gekost. Donderdag hebben we het bevrijdingsfeest ge vierd; het feest zal nog lang in onze gedachten zijn als een feest, waaraan ieder meedeed waar de gemeenschapszin weer boven kwam. Wat is er in die 10 jaar ook in de landbouw veel veranderd We hadden gebrek aan kunstmest en werktuigen gehad en we moesten weer aan de gang om de welvaart, die heen was gegaan, weer terug te win nen. De boer heeft dit gedaan met alle kracht, die in hem was, en op het ogenblik is het zó, dat een zeer groot aandeel in de uitvoer van ons land bestaat uit landbouwproducten. We gaan daar niet prat op; het werd van ons gevraagd en daarom hebben wij dit gegeven. Door meerder en beter onderwwijs, door meer dere mechanisatie, betere voorlichting enz. kunnen we dit aandeel zeer zeker nog vergroten en de naam van de Nederlandse boer nog hoger doen aanslaan. We hebben de laatste jaren goede jaren gehad. Laten we hopen, dat dit zo blijven mag, al zien sommigen al dreigende wolkjes aan de land- bouwhemel verschijnen. Laten we het volgende decennia tonen, dat we de zwaar verkregen vrijheid waard zijn Sinds kort is het landbouwonderwijs in ons land uitgebreid met een nieuwe vorm van onderwijs, n.l. het zgn. handvaardigheidsonderwijs. Doel van dit onderwijs is o.a. de leerlingen een grotere kennis en vaardigheid bij te brengen ten aanzien van on- derhouds- en reparatie-werkzaamheden, die op het boerenbedrijf moeten worden verricht. Aangezien de resultaten van dit onderwijs tot dusverre alleszins gunstig zijn te noemen, zal in de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening aan deze vorm van onderwijs een reportage worden gewijd. Aan deze reportage, die wordt uitgezonden van één van de proefscholen voor dit onderwijs uit, de Lagere Landbouwschool te Gemert, werken mee de heren Ir N. J. A. van Keulen, Inspecteur van het Land bouwonderwijs, G. van der Heijden, Directeur van genoemde school, en Ir W. P. M. Corstiaensen, ver bonden aan het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie. De uitzending heeft plaats op Maandag 16 Mei a.s. des avonds van 19.4520.00 uur over de zender Hilversum II. (Advertentie.) Voedermiddelen van eigen bedrijf. Op vele bedrijven worden verschillende voeder middelen gewonnen, die gebruikt kunnen worden voor het mesten van varkens. Granen en gestoomd- de aardappelen kunnen zeer goed in het voeder rantsoen voor varkens worden opgenomen. Er moet echter een eiwitbron aan worden toegevoegd, terwijl ook mineralen moeten worden bijgegeven. Bij graanmeel kan zeer goed ondermelk worden gebruikt of een kernvoer voor varkens. Wanneer gestoomde aardappelen worden ge voerd, dan kan men hiernaast het best DA-meel ge ven. Met de voedering van gestoomde aardappelen moet men niet te vroeg beginnen, daar dit tot. te leurstellende resultaten leidt in de mesterij. De varkens moeten tenminste 30 kg wegen, al vorens men met gestoomde aardappelen lean be ginnen. Het voederrantsoen kan bestaan uit 1 kg DA-meel aangevuld met gestoomde aardappelen tot verzadiging. Betere resultaten heeft men in het algemeen, wanneer men het voederrantsoen laat bestaan uit 1 kg DA-meel, Vs kg graanmeel en ver der gestoomde aardappelen naar behoefte. Wan neer gestoomde aardappelen worden gevoerd en hetzelfde geldt voor het voeren van hoogprocen- tige voederbieten of voedersuikerbieten dan moeten de hokken tengevolge van een grotere uri- neproductie vaker worden uitgemest. Ook het stroyerbruik is in dit geval groter dan bij rantsoe nen, die vrijwel geheel uit meel bestaan. Bieten kunnen het best in gehakselde toestand worden gegeven. Naast 1 kg DA-meel verdient het aanbeveling om 1 kg graanmeel te verstrek ken, daar anders kan het einde van de mestperio- de de -hoeveelheden op te nemen bieten wel zeer groot worden. Bij het inkuilen van gestoomde aardappelen treden nogal vrij grote verliezen op; hiermee moet men zeker rekening houden bij het berekenen van de rentabiliteit. De aardappelen, die gestoomd worden, moeten eerst gewassen worden, daar anders te veel grond in het voer komt, hetgeen de groei natuurlijk na delig beïnvloedt. Om goede slachtvarkens te produceren moeten goede rantsoenen worden verstrekt van goede kwa liteit. De S. I. V. A. deelt mede, dat de verlading van alle aangekochte aardappelen thans in snel tempo zal geschieden. Bovendien is de gelegenheid open gesteld, behalve bintjes, meerlanders en alpha's, ook alle andere rassen aardappelen van kleigrond in de maat 40 opwaarts aan de S. I. V. A. aan te bieden. Bij proefnemingen met 7 verschillende vlasras sen in Denemarken stond Wiera bovenaan met het hoogste lintrendement, terwijl de totaalopbrengst met 7040 kg ver boven de andere opbrengsten uit stak. Onder de beproefde rassen was ook het ras Concurrent. tractoren Weet U wat dat betekent? Dat betekent dat duizend land bouwer» per dag 'n Mc CORMICK kiezen! IHUINMIOHM

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 5