W.A.-verzekering bedrijf en particulier Een stukje Zeeuwse Integratie a ZATERDAG 14 MEI 1955 VERZEKERINGSZAKEN Alle leden der Z.L.M. hebben één dezer dagen een circulaire ontvangen, waarin de aandacht op het bedrijfs- en particuliere W.A.-risico werd gevestigd. Aangezien in deze circulaire slechts een beknopte uiteenzetting kon worden gegeven, menen wij er goed aan te doen via het Landbouwblad uitvoeriger op het W.A.-risico in te gaan. Wat is Wettelijke Aansprakelijkheid Om hierop het juiste antwoord te kunnen geven hebben wij het Burgerlijk Wetboek geraadpleegd, waarin b.v. onder artikel 1401 vermeld staat, dat wanneer door eigen schuld schade aan een ander wordt toegebracht, dit als een onrechtmatige daad wordt aangemerkt en men verplicht is om de schade te vergoeden. In artikel 1402 en volgende staat dan nog, dat men niet alleen verantwoordelijk is voor eigen daclgn, nalatigheid en onvoorzichtigtigheden, doch ook voor de daden enz. van personen, waarvoor men aansprakelijk is, dus minderjarige kinderen, personeel enz. Omtrent het vee zegt artikel 1404, dat de eige naar van een dier aansprakelijk is voor de schade welke het dier veroorzaakt heeft, ook wanneer het dier b.v. ontsnapt is. Verder bevatten de artikelen 14051407 B.W. een aantal bepalingen omtrent de aansprakelijkheid bij instorting van een gebouw en bij moedwillige on voorzichtige doodslag, kwetsing of verminking. Tenslotte regelt arikel 1638 B.W. de aansprake lijkheid van de werkgever bij het niet voldoen aan een aantal eisen ter beveiliging van de arbeider te- Een ander voorbeeld: Zoonlief gaat op de fiets naar school, en Steekt zonder op of om te kijken de rijweg over. Een aankomende auto tracht hem nog tc ontwijken, doch rijdt daardoor tegen een boom. De schade is als boven omschreven en de gevolgen voor Papa idem. De W.A. verzekering dekt de schade. Nog een voorbeeld: Het vee breekt 's nachts uit de wei en doet zich bij de buurman tegoed aan de klaver en loopt vervolgens kris kras door een mooi perceel vlas. Buurman zal de eigenaar van het vee aanspreken voor de schadevergoeding. De W.A. ver zekering dekt de schade. Wij zouden zo nog een poosje met voorbeelden door kunnen gaan. Het is echter slechts de be doeling een indruk van de W.A. risico's te geven. Reorganisatie Bedrijfsvereniging voor het Agrarisch bedrijf. De bedrijfsvereniging, die tot nu toe het W.A. risico voor haar leden gratis gedekt hield, zal bin nenkort deze gratis dekking laten vallen. Het is n.l. zo, dat de bedrijfsvereniging destijds in het le- .ven werd geroepen voor de uitvoering van de ver plichte sociale verzekering. Dat zij het W.A. risico er gratis bij nam moet gezien worden als een service voor de leden. Nu de Uitvoering van de sociale ver zekering veel omvangrijker is geworden, bleek het noodzakelijk de bedrijfsvereniging te reorganiseren. Zo werd b.v. reeds voor de diverse afdelingen van de bedrijfsvereniging een werkgebied afgebakend. .Verder werd door de gezamenlijke afdelingen be sloten de gratis W.A. dekking af te schaffen, mede in verband met het feit, dat deze dekking steeds meer werk en kosten gaat vergen. Het besluit tot afschaffing is reeds genomen; alleen is er nog geen datum bepaald. Dc datum, dat de gratis W.A. dekking komt te vervallen, zal echter binnen afzienbare tijd bekend worden ge maakt. Wat doet de Z.L.M. nu De Z.L.M. die haar leden reeds op het gehele verzekeringsterrein van voorlichting dient, heeft eveneens bovenomschreven ontwikkeling op de voet gevolgd. Waar de Z.L.M. reeds o.m. beschikt over 'n Onderlinge Verz. Mij voor motorvoertuigen, heeft zij gemeend ook op het terrein van de W.A. ver zekering de leden van dienst te moeten zijn. Het ligt dan ook in de bedoeling aan voornoemde On derlinge een afdeling W.A. bedrijf en particulier toe te voegen, waarbij de leden der Z.L.M. zich kunnen aansluiten zodra de gratis W.A. dekking van de bedrijfsvereniging komt te vervallen. De W.A. dekking zal wederom on onderlinge basis geschieden, hetgeen betekent, dat er voor schotpremies geheven worden. Het volledige risico wordt echter herverzekerd bij de Ver. Wet Risico te Amsterdam, zodat geen bijzondere vrees behoeft te bestaan voor naheffin- gen e.d. Om het de leden der Z.L.M. nu gemakkelijk te maken hebben wij één dezer dagen een circulaire rondgezonden, waaraan een antwoordkaart is toe gevoegd. Door de antwoordkaart in te vullen en per omgaande te retourneren wordt bereikt, dat men op een bepaald moment niet onverzekerd zal zijr. legen W.A. risico bedrijf en particulier. Immers deze kaart zal als een aanvraag voor W.A. 'dekking worden beschouwd, waarvan de dekking ingaat zodra de gratis W.A. dekking vervalt. Een uitzondering wordt gemaakt voor die be drijven die geen gratis W.A. dekking hebben en zich onmiddellijk wuisen te verzekeren. Zij vullen punt b. op de bedoelde kaart in, waarna de dekking desgewenst direct ingaat. Roe zien de voorwaarden er uit Zij, die zich bij de Z.L.M. gaan verzekeren, zullen de beschikking krijgen over een acte van deelne ming (polis), waarop als voornaamste voorwaarden het volgende te lezen zal zijn; a. Omvang van de verzekering. Gedekt wordt het risico der bedrijfs- en particu liere W.A. op grond van enige wettelijke bepalingen van burgerlijk recht voor aan personen toegebracht letsel of aan goederen toegebrachte schade. b. Maxima der verzekering. Het risico wordt gedekt gehouden tot: 200.000,— per gebeurtenis indien schade is toe- gebi'acht aan personen. 20.000,— per gebeurtenis indien schade is toe gebracht aan goederen anders dan -door brand of explosie. 6.000,per gebeurtenis indien schade is toe gebracht aan goederen door brand of explosie. Een reeks van gelijksoortige gebeurtenissen wordt als één gebeurtenis aangemerkt. Eigen risico. Van elke schade blijft 50,voor rekening van de verzekerde.. c. Uitsluitingen. 3. Schade ^ntstaan tengevolge van opzet of verre gaande r-oekeloosheid van de verzekerde of van de bij hem inwonende personen, indien deze laatsten alleen persoonlijk voor de schade aan sprakelijk zijn, alsmede schade toegebracht bij twist of onenigheid van cle verzekerde of bij de hem inwonende personen. 2. Schadevergoedingen, verschuldigd inzak van schade, toegebracht aan zaken welke het onder werp uitmaken van een overeenkomst tussen het lid en een derde gesloten, als b.v. aar. zaken welke het lid van een. derde huurt, met diens uitdrukkelijke of stilzwijgende toestemming ge bruikt, voor een derde bouwt, verbouwt, lost, laadt, vervoert, bewerkt, bewaart, herstelt of om enige reden onder zie' heeft. 3. Schadevergoedingen, voorzover die gedekt zijn krachtens een andere doer of ten behoeve van het lid gesloten verzekering. 4. Schade in - srband met het gebruik van motor rijtuigen en motor-vaartuigen alsmede andere objecten, welke door motorische kracht worden voortbewogen. N.B. Motorrijtuigen kunnen bij dé Onderlinge der Z.L.M. verzekerd worden. 5. Schade in verban 1 met het sproeien, spuiten of uitstrooien van biologische of chemische midde len ter voorkoming of bestrijding in het agra rische bedrijf van ziekten, insecten, onkruiden en dergelijken, indien deze werkzaamheden in opdracht of op verzoek van een derde buiten het bedrijf van verzekerde plaats vinden. 6. Schade bij het vervoer van goederen tegen beta ling aan deze goederen of aan derden toege bracht. 7. Schade aan personen of goederen van personen met wie de verzekerde in gezinsverband leeft. 8. Schade in verband met het gebruik van schiet tuig als jachtgeweren, revolvers, luchtbuksen, pijl en boog, katepulten e.d., tenzij het gebruik plaats vindt terzake van de bedrijfsuitoefening. 9. Schade in verband met de deelnemin^ aan wed strijden, behalve wedstrijden met paarden, uit geschreven door één der landelijke rijverenigin- gen. Toelichting op de voorwaarden. In de eerste plaats kar opgemerkt worden, dat de bovengenoemde dekking vrij hoog is. Het eigen risico is eveneens en met opzet vrij hoog gesteld, om te voorkomen dat voor allerlei klei: gheden schade wordt geclaimd. Tenslotte volgt er een opsomming van schaden welke niet voor vergoeding in aanmerking komen. Deze zgn. uitsluitingen zijn algemeen; men treft deze in practisch iedere polis aan. Bij punt 5 zou den wij nog willen opmerken, dat schade aan ge wassen van de buurman ontstaan door sproeien, spuiten enr. op eigen bedrijf wel onder de verzeke ring valt. Het sprc Jien en spuiten voor derden is dus niet gedekt; dit ter voorkoming v. :i mis /erstand. De premie bedraagt 1 Men zal nu inderdaad voor deze W.A. ekking moeten gaan betalen. Wij mogen echter vooi'Gp stellen, dat de premie zeer gering zal zijn, n.l. per ha cultuurgrond 40 cent met een minimum van 10,Dit betekent, dat voor 11e bedrijven bene den de 25 ha de voorschotp^.mie 10,— gaat be dragen, terwijl voor bedrijven boven de 25 ha de premie is te berekenen door vei'menigvul .".iging van het aantal ha met 40 cent. Een ieder zal het met ons eens zijn, dat dit een premie is waarvoor men het W.A. risico zelf niet kan lopen. Wij zijn er dan ook op b:rekend, dat een zeer groot percentage van de Z.I M. leden, dio een be drijf exploiteren, de toegezonden kaart zullen re tourneren. Opgemerkt zij nog, dat de verzekeringstermijn 1 jaar bedraagt, d.w.z. dat men ieder jaar de ver zekering kan opzeggen. Wanneer men drie maanden voor het einde van het kalenderjaar niet heeft opgezegd, loopt de ver zekering automatisch voor een jaar door. Wij zien met belangstelling de antwoordkaart tegemoet. - De L. De bevruchtingsresultaten van de K.l. in Zeeland worden steeds beter. Het afgelopen jaar steeg het. bevruchtingspercentage met 4 procent tot 53,4 pCt. van dieren die na de eerste keer drachtig worden. Dit werd medegedeeld op de Algemene Verga dering van het Centraal Stierenstation, die enige weken geleden plaats vond. Deze overkoepelende organisatie van de 0 ge westelijke K.l.-verenigingen, stelt de bevruchting op de voorgrond en is daarom ook nog niet tevreden met de behaalde resultaten, die voornamelijk a's een gevolg van het toepassen van een andere me thode, beter zijn geworden. Het moet aldus dr. V/agenaar mogelijk zijn 60 procent bevruchting na eerste inseminatie te bereiken, zelfs wanneer men er rekening mee houdt dat de resultaten in de drukke maanden Januari Februari en Maart niet zo goed zijn als in de daarop volgende. Dat de resultaten ook beïnvloed werden door het driemaal per week sperma vangen, blijkt wel uit de resultaten die bereikt werden met vers sperma in vergelijking met sperma dat enige dagen oud is. Terwijl met vers sperma na 3 maanden 71,3 pCt. der dieren wegblijft, zakt dit percentage met iedere dag dat later wordt geïnsemineerd tot tenslotte na 4 dagen nog maar 48,1 pCt. gehaald wordt. Daarom zou men het percentage nog op kunnen voeren door iedere dag sperma te vangen. o Zeeland is een doorgangshuis voor veel jongvee, dat later drachtig geëxporteerd wordt. De neiging om een zo goedkoop mogelijke stier te gebruiken, is dus verklaarbaar, doch niet te rechtvaardigen, wanneer men de belangen van de export op wat langere termijn beziet. Wanneer de afnemer in het buitenland merkt, dat de gekochte dieren ook prima kalveren voortbrengen, zal hij geneigd zijn later weer in dezelfde streek te gaan kopen, ook als de prijs die daar gevraagd wordt, wat hoger ligt. Op de duur maakt de wat hogere uitgave voor de betere stier zich dan ook ruimschoots betaald, temeer waar vele importlanden begrijpelijkerwijs steeds hogere eisen aan de afstamming der dieren gaan stellen. De verhoging van de fokwaarde moge dan bij de K.l.-verenigingen eerst op de tweede jüaats staan ze is in wezen niet minder belangrijk dan het be vruchtingspercentage. Juist hier ligt het knelpunt bij de 6 autonome verenigingen, die allen een eigen werkgebied en eigen stieren bezitten, al bestaat de laatste jaren de mogelijkheid het sperma van de dieren beperkt uit te wisselen. Het bezwaar dat een goede stier in een paar jaar enorm veel goed kan doen aan de veestapel en een slechte stier veel kan bederven, werd daarom ter vergadering ook verschillende malen naar voren gebracht, waarbij het in Amerika, doch ook in Drente toegepaste systeem als een mogelijkheid om tegenvallers te vermijden werd genoemd. Nadat een stier ongeveer 1000 nakomelingen heeft verwekt, wordt hij enige jaren vrijwel op non-actief gezet, om te zien of de nakomelingen aan de verwachtin gen voldoen. Is dit niet het geval, dan wordt hij opgeruimd; is dit wel het geval, dan wordt hij zeer intensief gebruikt en wordt getracht een zo groot mogelijke nakomelingschap te verwekken. Een dergelijk systeem vraagt echter wel grotere verenigingen, omdat de lasten voor het aanhouden van de stieren voor een kleine vereniging te zwaar zouden worden. o De autonomie van de K.l.-verenigingen heeft grote voordelen, doordat iedere vereniging de keuze van de stier(en) kan richten op de specifieke behoef ten en wensen van de streek. Betekent de aankoop van een stier een tegen valler zoals de afgelopen jaren diverse keren voorgekomen dan zal deze klap des tc harder aankomen op de betrekkelijk kleine eilandvereni ging en kan men een terugloop van het aantal in seminaties verwachten. Vooral daar de vaste kosten steeds hoog blijven, dient er naar gespreefd te wor den het aantal inseminaties per stier zo hoog mo gelijk op te voeren. Wanneer dit gelukt zal het voortdurend op non-actief houden van een aantal stieren die hun fokwaarde nog niet bewezen hebben, niet meer zulke grote bezwaren met zich brengen. Het staat daarom dan ook buiten twijfel, dat vooral een verdergaande samenwerking tussen de 6 K.l.-verenigingen in Zeeland de weg naar een verhoging van de fokwaarde en wellicht ook nog een verbetering van de bevruchtingsresultaten zou openen. Het risico van de afzonderlijke verenigingen wordt dan, meer dan tot nu toe het geval is, ge zamenlijk gedragen, terwijl het mogelijk wordt om uitblinkers nog veel intensiever te exploiteren, zo dat een aantal van 9500 inseminaties per stier per jaar, als in Denemarken, gehaald zou kunnen wor den. Ter vergelijking moge dienen, dat de 6 ver enigingen in Zeeland samen in één jaar ternauwer nood 15.000 inseminaties halen. Integratie betekent dat een gedeelte van de zelf standigheid wordt prijsgegeven ter wille van ae- meenschappelijke voordelen. Laten de besturen van de verenigingen deze zaak vooral als een bereikbaar doel zien, dat misschien niet de volgende maand, doch wel in de komende jaren werkelijkheid zon kunnen worden, wanneer alle gevolgen van een der gelijke stap goed tegen elkaar worden afgewogen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 3