Beter laat dan nooit! BIJ EEN AFSCHEID ZATERDAG 14 MEI 1955. *°or Ze -3 in del 0 u S of No. >274 Frankering bij abonnement: Terneuzen 43e Jaargang» ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen De tijd gaat immer voort, de jaren vlieden gestaag heen. Bijna onge merkt soms staat men ineens voor een punt, waarvan men wist dat het komen zou, maar waaraan men niet teveel denken wilde. Zo ging het met die pensioengerechtigde leeftijd van ons aller vriend Cappon. Deze plichtsgetrouwe, nauwgezette en ijverige ambtenaar van Z. L. M. en Gezondheidsdienst, deed steeds zo - zijn. arbeid, dat men het ge voel kréég, dat dat zo duren zou tot in lengte van jaren. Maar thans is ook voor hem het ogenblik aangebro ken. dat hij rust mag gaan nemen. Wie Cappon zegt, denkt in de eerste plaats aan de Z. L. M. Daar is hij zijn loopbaan begonnen en Z. L. M.-er is hij altijd in de eerste plaats geweest. En wie Cappon goed gekend heeft, die weet, dat hij drie eigenschappen bezit, waardoor hij zich verdienstelijk heeft gemaakt voor de Zeeuwse boe renstand en die hem in de harten van hen. die met hem mochten samen werken. een blijvende plaats hebben bezorgd. Het zijn nauwgezetheid, ijver en plichtsbetrachting, drie voor treffelijke eigenschappen. Bij de Z. L. M. maakte Cappon heel wat iief en leed mee. In het Gedenk boek. ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan geschreven, komen wij herhaaldelijk zijn naam tegen. Onder Vors terman van Oyen, de grote secretaris uit het begin dezer eeuw, begon hij zijn vruchtbare loop baan en na diens dood op 13 October 1915 kwam hij bij de Z. L. M. in dienst om die pas na de tweede wereld oorlog om te ruilen voor de Gezond heidsdienst voor Dieren. Steeds worden wij getroffen door die grote plichtsbetrachting, waar mede Cappon de verschillende secre tarissen, die na Vorsterman kwamen, terzijde stond. Op hem slaat zeker het woord: „Duurzaam plichtsbesef is de ware kroon van het karakter". Een grote steunpilaar werd Cap pon in de loop der jaren voor ver schillende verenigingen, waarvan hij het secretariaat voerde. Wij noemen de Vereniging tot verbetering van het Rundveeras. de Wolfederatie en na tuurlijk zijn geliefd Trekpaarden- Stamboek. Ei de eerste wereldoorlog onde'1 de heer Kielstra en in de grote crisistijd onder Ir. Drost verrichtte Cappon ber gen werk. Het waren wel bewogen tijden, maar hij bleef eigenlijk steeds dezelfde, de steunpilaar van de Z. L. M. Toen in de tweede wereldoorlog zich de dramatische gebeurtenissen ontwikkelden, die tot de opheffing van' de grote Zeeuwse boerénorgani- satie leidden, bleek een vierde eigen schap van Cappon, namelijk stand vastigheid. VVii lezen in het Gedenkboek, dat op 19 December 1941 de leiders van de Nazi-Landstand, Roskam en Van Gorsel, vergezeld van de Landstands secretaris Aalbregtse, op het Land- bouwhuis hun aanval voornamelijk op Cappon richtten, wiens grote or ganisatorische ervaring voor hen van grote betekenis kon zijn. Cappon dacht er echter niet over met deze leiders in zee te gaan. Toen men hem in het nauw wilde drijven door er op te wijzen, dat hij zijn secretariaten van de andere organi saties zou verliezen, luidde zijn fiere antwoord, dat hij dan gaarne boeren werk ging doen. Cappon bewees hiermede de waar heid van het gezegde: „Adel ver plicht: maar plichtsbetrachting ver adelt". Na de oorlog zette hij zijn werk DE TAAK VAN DE HEER GAPPON BIJ DE GEORGANI SEERDE DIERZIEKTEN- BESTRIJDING. Op 18 September 1937 werd de „Vereniging tot bestrijding van tuber culose onder het rundvee en van an dere veeziekten in de Provincie Zee land" opgericht. Ir J. D. Dorst werd toen Secretaris van het Bestuur, ter wijl de heer Cappon de administratie van de vereniging waarnam. De vereniging ontwikkelde zich de eerste jaren gunstig, maar al spoe dig kwam de oorlog een spaak in het wiel steken. In 1942 kreeg Ir Dorst het te druk en bedankte voor het secretariaat, waarna de heer Cappon benoemd werd tot Secretaris-Penningmeester van het Bestuur. Gedurende de oorlogsjaren werden de werkzaamheden van de vereniging steeds meer belemmerd door het ben zinegebrek, waardoor er in de laatste oorlogswinter eigenlijk geen tuber- culinaties meer werden verricht. Direct na de oorlog is de heer Cap pon met grote voortvarendheid be gonnen om de vereniging weer op poten te zetten. (Zie verder pag. 354, le kolom.) '"POEN we op 5 Februari van dit jaar bij een bespreking van de toestand -I- der consumptie-aardappelmarkt het in de markt komen van de S. I. V. A. bepleitten en lieten doorschemeren, dat dit optreden binnen kort te wachten zou zijn, wisten we gelukkig niet dat dit optreden zo lang op zich zou laten wachten. De grote rem is, ook na het eerste aarzelende optreden van de S. I. V. A., de houding van de Overheid geweest, die niet in de verliezen mee wenste te betalen. Deze week kunnen we dan eindelijk mededelen, dat de Overheid besloten heeft tot een zekere participatie in de kosten van de getroffen en nog te treffen maatregelen ter ondersteuning van de aardappelmarkt. voort en als eerste secretaris van de Stichting voor de Landbouw bewees hij bij de opbouw van het organisatie- werk zijn goede diensten. Toen hij bij de viering van het 100-jarig be staan der Z. L. M. in 1946 geridderd werd, was een ieder het er over eens, dat deze Koninklijke onderscheiding een zeer verdiende was. Voor zijn vele werk zijn wij hem, namens de gehele Z. L. M., zeer veel dank verschuldigd. Voor nog meer. Voor zijn vriendelijke omgang met zijn collega's, voor zijn vele goede raad, voor zijn trouw medewerken aan het Landbouwblad, maar bovenal door zijn voorbeeld. Wie zijn werk met liefde doet, heeft een van de voorwaarden voor een gelukkig leven vervuld. Jacques Perk schreef: Slaaf, wie zich tegen wat hij moet, [verzet, maar vrij de wil, van wie al willend [doet den wil van wat geluk en vi-ede geeft. Cappon, moge geluk en vrede je vergezellen op je verdere levenspad. Gij hebt het zo verdiend. S. Degenen, die de heer Cappon nog eens de hand willen druk ken, krijgen hiervoor de gelegen heid op 20 ?»Iei a.s., vanaf 3 uur in de „Prins van Oranje" te Goes. Het schijnt dat aan deze participa tie nog enige voorwaarden verbonden zijn, zodat het geraden is niet te vroeg over deze op zichzelf verheu gende beslissing te juichen. De Over heid heeft dit besluit juist genomen op een tijdstip dat verruiming van de exportmogelijkheden zeker is. Er werd reeds maanden geleden over de mogelijkheid van export naar Enge land gesproken en er waren door de S. I. V. A. reeds aankopen voor dit doel gedaan. Door het uitblijven hiervan werd het noodzakelijk een gedeelte van deze aankopen weer te annuleren en als we goed zijn inge licht heeft deze annulering de handel geen windeieren gelegd. Engeland zal nu een groot kwan tum Nederlandse aardappelen impor teren en daarmee zal niet alleen een begin gemaakt kunnen worden met de afname van de reeds gekochte partijen, doch zal het ook mogelijk zijn weer nieuwe partijen aan de S. I. V.A. aan te bieden. Het is voor ons overigens maar moeilijk te begrijpen, dat deze aard appelen i.v.m. het voorkomen van de Coloradokever niet uit Zeeuws-Vlaan- deren dat tot besmet gebied ver klaard is mogen komen, doch wel uit België. We zouden het omgekeer de beter durven verdedigen. Behalve Bintjes, Meerlanders en Alpha's kan men nu ook andere ras sen boven 40 mm de S. I. V.A. aan bieden, als de aardappelen geschikt zijn voor export. Deze aardappelen zullen snel worden afgenomen, zodat de telers er niet de zorgen meer aan behoeven te besteden die de eerder gekochte partijen vereisten. Weliswaar werd de bewaarvergoe- ding verhoogd tot 20 cent per week en wérd de gelegenheid geboden de reeds gesloten contracten te annu leren, doch dit neemt niet weg, dat het voGr de telers niet prettig is wan neer deze aardappelen als een veeg teken van de slechte afzetmogelijk heden nog maar steeds op het bedrijf achterblijven. Terwijl wij dit schrijven zijn de prij zen die gegeven zullen worden nog niet bekend, doch zodra dit wel het geval is zullen deze per radio be kend gemaakt worden. Beziet men de prijzen die de laatste keer als hoogste geaccepteerd werden Bintjes S.75, Meerlanders 8,60 en Alpha's 7,75 dan mag men ver wachten, dat gezien het vergevorder de seizoen en de daarmee verband houdende risico's, alsmede de export mogelijkheid, deze prijzen als mimi mum en uitgangspunt gekozen zullen worden. Door het Landbouwschap in Zee land werd er immers eind Maart reeds op aangedrongen de telers ten minste 1V-2 cent voor hun aardappe len te betalen, terwijl de Bintjes toen tertijd ongesorteerd niet meer dan 5 ct deden. Een punt dat ook onze aandacht vraagt is de marge van de handel. Het is te begrijpen dat de handel wat wi: verdienen aan de aardappelen die aan de S. I. V.A. worden geleverd. Het tot nu toe gevolgde systeem is echter in zoverre onbevredigend, dat de teler geen overzicht van de markt- toestand heeft. Hij weet ongeveer wat- de hande laar bij de S. I. V. A. kan maken en wat de marktprijs is, doch weet niet voldoende van de samenhang van deze prijzen om ten allen tijde de prijs te bedingen waar hij recht op heeft. Daarom is het ook niet verwonder lijk, dat er vanuit een belangrijk pro ductiegebied op aangedrongen is een vaste marge te gebruiken voor de verkoop. Deze vraag is gerechtvaardigd bij de huidige kunstmatige toestand van de aardappelmarkt, waarbij het fonds dat uit boerengeld bestaat steun aan de markt moet geven. Men mag echter eisen dat deze steun uiteinde lijk ook de boer ten goede komt en niet andere groepen die wat met de aardappelen te maken hebben. Dat zijn uiteindelijk niet alleen de hande laren die als verbindingsschakel tus sen boer en S. V. A. optreden, doch ook de tussenschakels met de consu ment. Zo gezien is het ook niet ver wonderlijk dat in de Tweede Kamer schriftelijke vragen over de handels marges zijn gesteld om aan de heer sende ongerustheid uiting te geven. Een geringe verbetering in dezen is de bepaling, dat bij aanbieding aan de S. I. V. A., die moet lopen via land- koopman, commissionair of coöpera tie, afhankelijk van de hoedanigheid, in vrij overleg tussen teler en han delaar een marge vastgesteld kan worden. Dit tezamen met de prijzen die bekend gemaakt zullen worden, geeft de teler althans enig houvast over de prijs die hij redelijkerwijs kan maken. Waar de voorlichting die de teler gegeven kan worden toch al zeer ge ring is, valt het te begrijpen, dat we over de gegeven voorlichting aan de telers in vergelijking met die van de handelaren, niet bijzonder tevreden kunnen zijn. Als weekblad kunnen we in de be hoefte niet voldoende voorzien, mede omdat de transacties op een voor ons ongunstig tijdstip worden afgesloten. Weliswaar is de afsluitdatum nu van Vrijdag verschoven naar Dinsdag, doch het zal van de snelheid der be richtgeving afhangen of we hiervan kunnen profiteren. De radio zal in dezen dus wel een belangrijke rol moeten spelen. Het is nog te vroeg conclusies te trekken over de aardappeloogst 1954. Toch kunnen we nu reeds zeggen weer veel geleerd te hebben van deze ontwikkeling. Zo is het wel duidelijk geworden dat met de Overheid duidelijker af spraken over deelname in de verlie zen van het consumptie-aardappel fonds gemaakt zullen moeten "wor den, waarbij b.v. regelmatig terug kerende inventarisaties het critieke punt, waarop volgens een te voren gemaakte afspraak moet worden ingegrepen, kunnen aangeven. Wanneer daarbij vaste handels marges gelden en de voorlichting aan behoorlijke eisen voldoet, zijn de belangrijkste voorwaarden voor het goed functioneren van het systeem geschapen. (Zie verder pag. 354, 4e kolom.A

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 1