„DAAR WERD WAT GROOTS VERRICHT" /Q55 /Q45 waarin opgenomen het NGORD-BR AB ANTSCH LANDBOUWBLAD ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAli M INLANDSE BITTERE LUPINEN D. y VAN DER HAVE Ir J. (D. (Dorst ximcióCfigch Voor Zeeland l D DE hB R O No. 2273 Frankering bij a'bcmnement: Terneuzien ZATERDAG 7 MEI 1955- 43e Jaargang. DBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M;) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen IN het eerste nummer van het Zeeuwsch Landbouwblad dat na de bevrijding verscheen, schreven wij als toenmalig redacteur een artikel met het opschrift „Storm over Zeeland". De inhoud van dit artikel was een uiteenzetting hoe berooid Zeeland uit de strijd te voorschijn was gekomen; grote delen van Noord- en Midden Zeeland geïnundeerd, Walcheren verdronken, West Zeeuwsch-Vlaande- ren platgebrand, de gehele provincie geplunderd, ons ruilmiddel ontwaard, het economisch leven ont wricht, kortom de bevrijding die voor Zeeland, met uitzondering van Schouwen-Duiveland, zoveel vroe ger kwam dar, vgot het grootste deel van Nederland, liet ons weinig meer zien dan een volslagen chaos. Het onnoemelijk menselijk leed, dat de jaren van bezetting over Nederland en dus ook in Zee land had gebracht is moeilijk te beschrijven, wij hebben het immers allen aan den lijve gevoeld of van dichtbij meegemaakt. Ondanks alle ellende bracht de bevrijding een golf van vreugde over Nederland zoals de geschiedenis nog nimmer had gekend. Zouden wij de ware zin van het woord vrijheid wel ooit beter hebben begrepen dan in de jaren der bezetting? Maar toen de feestroes van de bevrijding voorbij was en men zijn eigen provincie overzag leek het welhaast een onmogelijke taak om uit de puinho pen, letterlijk zowel als figuurlijk, weer een wel varende staat op te bouwen. Alleen door hard wer ken en soberheid zou het mogelijk zijn weer te her stellen wat vernield werd. Er is in Nederland en ook in Zeeland direct na de bevrijding aangepakt. De mijnenvelden wer den meermalen door de boeren zelf geruimd; het overtollige water werd weer in zee gewor pen; het puin geruimd en veelal verrezen op deze zwaar gehaven de plaatsen nieuwe gebouwen, mooier en beter dan zij vroeger waren geweest. Wij zullen ons verder tot de landbouw in Zeeland beperken. De directe schade aan de landbouw met een hoofdletter, was enorm. Op de inventaris en de grond, voor zover die nog gebruikt konden worden, was in de jaren van oorlog en bezetting een soort roofbouw gepleegd. Wilde men de productie in de landbouw weer op gang brengen en dit was dringend noodzakelijk dan diende men in de behoefte aan bedrijfsmiddelen zo snel mogelijk te voorzien. Met behulp van onze geallieerde vrienden is dit gelukt, zij het dan ook in een veel minder snel tempo dan velen wensten, en thans tien jaar na de bevrijding zijn de sporen van het oorlogsge weld vrijwel uitgewist. Wanneer wij de belangrijkste veranderingen die zich in de afgelopen tien jaar bij de landbouw in Zeeland voltrokken de revue laten passeren, dan zijn dit de volgende. Allereerst op organisatorisch gebied. De aanvan kelijke pogingen, die direct na de bevrijding van het Zuiden des lands, werden aangewend om tot een grotere eenheid te komen op landbouworganisato- risch terrein, bleken des te moeilijker naarmate men verder na de bevrijding voortleefde en liepen tenslotte welhaast op niets uit. De eendracht, die gedurende de bange jaren der bezetting en vlak daarna mogelijk was, bleek niet deugedelijk in een staat waarin iedereen vrij is zich te organiseren op de wijze die hem het beste voorkomt. Wel kwam uit plannen, die reeds tijdens de bezetting werden uitgewerkt om tot een grote re eenheid te komen, een samenbundelende organi satie op landbouwgebied te voorschijn, die uitste kend werk heeft verricht: de Stichting voor de Landbouw. Thans is deze Stichting voor de Landbouw opgehe ven, die door de voorstellers als tijdelijk was be doeld, ter voorbereiding van een publiekrechtelijke organisatie, het Landbouwschap, dat korte tijd ge leden tot stand kwam. Wij zullen moeten afwach- OOSTBURG; Woensdag 11 Mei in Café „De Wind ZIERIKZEE: Donderdag 12 Mei in Hotel „Huis van Nassau." MIDDELBURG: Donderdag 12 Mei in Café „De Eendracht." KORTGENE: Donderdag 12 Mei in Hotel „De Korenbeurs." ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 12 Mei In Hotel „Hof van Holland." ten in hoeverre het Landbouwschap een verbetering vergeleken met de organisatie, waarvoor zij in de plaats is getreden. Een winstpunt is het ongetwijfeld dat de boer in de afgelopen tien jaar veel meer organisatie „minded" is geworden dan vóór deze oorlog het geval was. Geweldige veranderingen heb ben zich in de afgelopen ld jaren voltrokken op het gebied van de motorisatie en mechanisatie van de landbouw. Men kan hier zon der meer spreken van een storm achtige ontwikkeling die nog niet tot staan is gekomen. De afge lopen tien jaar zullen in de ge schiedenis van de landbouw o.i. dan ook bekend blijven als de periode'van snellemechanisatie en motorisatie op dit gebied. Op andere terreinen zijn de afgelopen tien jaren eveneens belangrijk. De belangstelling voor het landbouw- en landbouwhuishoudonderwijs welk onderwijs, nog altijd blijven zien als de basis voor een verdere vooruitgang van de landbouw nam nog voortdurend toe en evenzo het aantal inrich tingen waar dit onderwijs kan worden gevolgd. De bouw van koelruimten voor de landbouw en de fruitteelt breidde zich voortdurend uit en in vrijwel alle delen van Zeeland verrezen graansilo's, die het Zeeuwse landschap een heel ander aanzien geven, dan het bekende beeld van vóór deze oorlog. Een nieuwe vorm van organisatie deed na de bevrijding ook in Zeeland zijn intrede: de georga niseerde ziektebestrijding van onze huisdieren, die reeds uitstekend werk heeft verricht. Ook op het gebied van de verkaveling der gron den vond in de thans verstreken tien jaren in Zee land baanbrekend werk plaats. Wij denken hier uiteraard aan de herverkaveling van Walcheren, waar een voor Nederland nieuwe wijze van verka veling nl. met gelijktijdige sanering van de bedrij ven plaats vond, die tot in lengte van jaren in Nederland als voorbeeld zal worden genoemd en nagevolgd. Deze tien jaren kunnen ook niet beschreven wor den zonder stil te staan bij de stormramp van 1 Februari 1953, die met name in onze provincie zoveel slachtoffers eiste én ontzaglijke schade aanrichtte. Over de ramp zelve willen wij niet schrijven, déze ligt nog vers in ons geheugen; doch de ramp was weer aanleiding tot de uitvoering van grote werken die voor de toekomst van Zee- ajsiaa ap uj 'uCiz Sue^aq ajsjoojSUan© faq uba pur?t plaats was dit wel in navolging van Walcheren de herverkaveling en sanering van Schouwen-Duive land, Tholen, Waarde en de zg. zak van Zuid-Beve land, die grondige veranderingen en verbeteringen in deze gebieden tot stand kan brengen. Ook hier gaat Zeeland voorop, mede omdat de uitvoering van deze werken eigenlijk voor het eerst op zeer uitgebreide schaal en in versneld tempo met behulp van machines plaats vindt. Op één punt willen wij in dit verband nog de aandacht vestigen, omdat nog teveel wordt vergeten, nl. dat de mil- lioenen, die aan deze herverkaveling door de Over heid worden besteed, de bedrijvigheid in grote delen van Zeeland ook ten goede komen. In de tweede plaats gaf de ramp allereerst, met het oog op de veiligheid de grote stoot tot de uit voering van plannen, waarover men voorheen slechts kon fantaseren, nl. het Drie-eilanden- en het Deltaplan, die voor onze provincie van ontzag lijke betekenis zijn. Wanneer wij de laatste tien jaar overzien, is er bij alle leed en ellende, die over ons kwamen, toch reden tot grote dankbaarheid. Wat wel niemand verwacht heeft, is een feit geworden. Nederland, ook het zwaar getroffen Zeeland, heeft zich op ee* wonderbaarlijke wijze hersteld: zelfs het verlies van het voormalige Ned. Oost-Indië, dat Nederland uit schakelde als grote mogendheid, hebben niet kun nen verhinderen dat Nederland m -de wereld weer meetelt en dat er welvaart is in het land. Onze handelsbalans die, met betrekking tot de welvaart van een land, zo ongeveer dezelfde functie vervult als een barometer voor het weer, vertoont een behoorlijk beeld; werkloosheid, terecht beschouwd als de gesel van onze samenleving, komt vrijwel niet voor. Integendeel er is allerwege zelfs eefn tekort aan arbeidskrachten, dat voor de landbouw, mede door andere oorzaken zelfs bedenkelijke vormen gaat aannemen. Ook de landbouw heeft gedurende die tien jaren zijn aandeel gehad in de toegenomen welvaart. Dit wel zeer gelukkig geweest, omdat zich in de lanSiOuw de laatste tien jaar zeer grote wijzigin gen hebben voltrokken in de bedrijfsvoering, waar voor zeer veel kapitaal nodig was. Zo groot waren deze noodzakelijke investeringen dat de landbouw in vele gevallen eerder krap dan ruim in beschik bare middelen zit. Een periode van hoogconjunctuur, waarin wij thans 'even, levert echter ook bepaalde gevaren op, nl. dat men van oordeel is, dat een dergelijke periode geen einde nemen kan. Als lonen en prij zen zich in de bekende spiraal gaan bewegen, en wij zijn daarmee bezig, dan betekend dit een reëel gevaar voor de gehele welvaart, zowel voor werk gevers als werknemers; het is gelukkig dat de Re gering hiervan overtuigd is. Wij dienen ons te realiseren dat een land als Nederland bijzonder kwetsbaar is, omdat wij, meer dan welk land ter wereld, een groot gedeelte van onze productie op de wereldmarkt moeten verko pen. Voor de landbouw is dit met name in sterke mate het geval. Welvaart in een land is een zeer subtiel iets. Wij leven weliswaar nog in een economisch gunstige periode, maar in de landbouw zijn er toph duide lijke aanwijzingen, dat de top niet alle« bereikt, maar reeds overschreden is. Bij dalende conjunc tuur zullen door de sterk gestegen kosten ook de verliezen veel hoger zijn. Daarom nog ,geen pessimisme, maar wel is uiter ste waakzaamheid van de boerenstand en zijn or ganisaties nodig. Wij dienen onze bedrijven zo sterk mogelijk te maken en de productiekosten per een heid zoveel als mogelijk is laag te houden om sterk te staan in eventueel komende economische storm. Wij zouden dit artikel willen besluiten met de opmerking dat het achter ons liggende tijdvak van tien jaar, met name in onze provincie, een periode was bijzonder rijk aan gebeurtenissen op landbouw gebied; wij hebben geleefd in een grote tijd. En wanneer wij het geheel overzien dan zijn de woorden van een groot man uit onze geschiedenis, die wij boven dit artikel plaatsten, zeer wel van toepassing. (Advertentie) Ideale groenbeniester voor zandige gronden. KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF EN ZAADIIANDEL KAPELLE-BIEZELINGE (Door

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 1