DE BOERENJEUGD Van NOORD-BEVELAND ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Overpeinzingen bij de bevrijding N. FELIUS v. 332 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Redactie: C. J. v. Damme, A. C. Breure, L. de Jager, Z. Poppe, M. Sanders en M. Murre. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. naar ]\OORD-AFRIKA Volgende week is het bevrijdings feest. Tien jaar is het geleden, dat Ne derland weer vrij werd. Velen van ons t zullen zich daar niet zo heel veel meer j.van herinneren. Maar toch hebben we 'bewust de jaren meegemaakt tussen die 5e Mei 1945 en nu. Het waren jaren .van vooruitgang en grote verbeterin gen. Dat hebben we allemaal kunnen constateren. Een enorme massa werk is Verzet op het gebied van wederop bouw. Als we een balans zouden kunnen opmaken over die tien jaar, zouden we teen geweldige lijst debet-posten hebben. Zó lang, dat we geen aandacht zouden schenken aan het korte rijtje credit- post en. Maar toch zijn deze er, en ze zijn waard, om ook eens bekeken te worden. En als we deze doorgelezen hebben, voelen we iets van weemoed. Een stille heimwee naar die tijd. Want er zijn dingen verdwenen in die tien jaar, die toch zo waardevol waren. In 1945 waren we zo vol goede moed. Geen partijdigheid zou meer de natio nale eenheid breken. Neen, we zouden als een grote familie met elkaar om gaan. Maar nu, in 1955 zijn er meer partijen dan ooit. Geen onderscheid zou er meer zijn tussen de verschillende bevolkingsla gen. O, neen, we zouden elkaar behan delen als gelijkwaardige schepsels. Maar hoeveel stadsmensen kijken nu al weer de boeren met de nek aan? Hoe veel grote boeren beschouwen de min der bedeelden met een zekere minach tende welwillendheid? Hoeveel kan toormensen vinden de handwerkers be neden hun stand En zo zijn er nog vele voorbeelden, die niet opgenoemd hoe ven te worden, want als we eerlijk zijn, moeten we toegeven, dat we ons alle maal aan deze fouten schuldig maken. Ook in onze eigen L. J. G. hebben we een belangrijke ereditpost moeten boe ken over de laatste 10 jaar. Want waar is het enthousiasme gebleven, waarmee de vereniging opgericht werd En bijna alle afdelingen hebben te kampen met dezelfde moeilijkhedenDe leden komen zo slecht op, ofer bestaat zo weinig contact tussen de leden, of: ze blijven zo lauw. Ja we hebben altijd wel een excuus.- We hebben het zo druk, en er is zo veel anders te doen, en daar voelen we niet zo voor. Maar dan rijst de vraag. Waarom kon het vroeger dan wèl? Dit klinkt wel allemaal erg somber, maar we moeten één ding niet verge ten, Er is nog een debetzijde, en als we die goed bekijken, dan kunnen we toch met een gerust hart feestvieren volgen de week, temeer omdat we ons voorge nomen hebben, om aan die andere kant ook iets te verbeteren...Niet waar? M. S. wegennet in Noord-Afrika is algemeen goed in orde. Voor onze bezoeken aan bedrijven en kweke ryen kwamen we echter nogal eens over onbegaande wegen. We zagen op onze tocht overal de mensen bezig met het plukken van sinaasappelen. Dit ge beurde meestal met een schaartje. Daar veel last werd ondervonden van insectenplagen, zagen we overal in de bomen flessen hangen, waarin een phosphaatpreparaat voor de bestrijding van een soort vliegje, dat veel schade berokkende. DOOR de bereiding van limonadesiroop. De overtollige alcohol werd in de benzine gedaan om als brandstof voor motoren te worden gebruikt. Uit de zaadjes van de druiven bereidde men nog een soort olie, welke geschikt was- voor de keu ken. De afval van alles onderging ook nog een bewerking en werd dan als een soort compost weer teruggebracht op de bedrijven. Het zal duidelijk zijn, dat voor dit alles een geweldig machine park nodig is. Opmerkelijk is hierbij nog, dat al deze draaiende en bewegende delen van gekomen. Ook de verdere bezoeken aan coöperaties, welke meer dan 1000 km verder lagen, hebben we geschrapt. Waar ik nog wel wat van wil vertel len zijn de bezoeken, welke we de laat ste dag in Algiers zelf gemaakt heb ben. Allereerst dan die aan de Jardin d'Essai. Dit is een heel grote tuin, die reeds dateert uit 1832. Men heeft er een indrukwekkende verzameling tro pische en sub-tropische planten, bomen, cactussen in ontelbare vormen en soor ten enz. Ook is er een dierenpark waar we 't verstrekken van voedsel aan de leeuwen van nabij gadesloegen. Ik weet wel, dat ik liever thuis de kat zijn eten zie krijgen. Het allervoornaamste bezoek, waar van we reeds dagenlang de mogelijkhe den bespraken, gold echter de kasbah. Voor dit bezoek werd een rasechte Arabier als gids opgetrommeld. De kasbah is een verzameling sloppen en steegjes waar armoede, misdaad en ge brek hoogtij vieren. Na donker loopt men, naar men zegt, als Europeaan 'n grote kans een mesteek in z'n rug op Vertrek uit MarseiRe. Aankomst in Algiers. Ergens aan de Afrikaanse kust. In de Franse Alpen. De kwaliteit van de grond was hier overal uitstekend, alleen moest men ir- rigeren voor voldoende watertoevoer. Het opkweken der boompjes in de kwe kerijen geschiedde op dezelfde manier als in Nederland de appel en de peer. In een kwekerij zagen we verschillende proeven met allerlei tussenstammen. Ook werden hier veel pruimenbomen gekweekt. In deze streek waren ook nog groen tekwekerijen, in het bijzonder arti- chauts. Enkele malen hebben we ze gegeten, maar 't kon mij niet bekoren. Ook aardappelen werden er verbouwd, welke bijna allemaal naar Frankrijk gaan. Franse aardappelen werden dan weer ingevoerd. Het prijsverschil be droeg' ongeveer 10 cent. Van hieruit bezochten we tevens nog een wijncoöperatie en -distilleerderij. Dit was op één na de grootste in Al giers. Vele tanks, welke meer dan 100.000 I. konden bevatten, waren aan wezig. De totale bergruimte bedroeg dan ook 6.000.000 1. Kolossen van tank auto's zorgen voor vervoer naar elders op dezelfde manier zoals hier benzine enz. wordt vervoerd. Wanneer men la ter een glaasje wijn drinkt, is 't maar beter dat niet teveel aan de bereiding en de opslag wordt gedacht, want dan zou een bijsmaakje van de éne of an dere ongerechtigheid, welke je gezien hebt, wel eens kunnen worden ge proefd. Naast de vervaardiging van alcohol zagen we in de distilleerderij ook nog deze machines op geen enkele manier beveiligd zijn. Hij, die ermee omgaat, dient maar uit te kijken en daarmee basta. Na dit alles bezichtigd te hebben, werden we per auto teruggebracht naai de stad Algiers, waar we het laden van zeeschepen met sinaasappelen voor ex port nog konden bekijken. Terloops toonde men ons nog een uit gestrekt veemarktterrein, waar elke Maandag zo'n paar duizend koeien, ezels en paarden en een 4000 schapen werden aangevoerd. Schapen worden ontzettend veel gehouden in Algiers, bij elkaar rond de twee miJlioen. Vóór we bij de stad aankwamen, was er op een kruispunt van wegen nogal wat lawaai en beweging. Daar het al donker was, konden we moeilijk iets onderscheiden. Soldaten met de wa pens in de aanslag liepen af en aan. Eén kwam terloops de inzittenden van elke auto controleren. Verder mochten we in ieder geval niet. Onze chauffeur en begeleider vonden dit heel gewoon. Later hoorden we, dat er in de omgeving een auto op een mijn was gereden. Na een poos kon echter ieder weer zyns weegs gaan en na nog enkele keren enig oponthoud gehad te hebben voor kudden schapen welke doodgewoon in 't donker over de weg liepen, waren we weer terug in onze aankomsthaven. We besloten nog één dag te blijven en zodoende is er van een toeht in de woestijn, al of niet op kamelen, niets te lopen. Meerdere misdadigers móeten hier een schuilplaats hebben gezocht. Verschillende films en romans laten hun verhalen afspelen in en rond deze kasbah, welke zo een 150.000 bewoners telt. Bovenaan staat een fort, dat als een museum is ingericht. Men heeft er met ontelbare dingen de strijd uitgebeeld, die de Fransen er hebben gevoerd tegen de Turken, Arabieren enz. Allerlei wa pens, Turkse zowel als Franse, uit die tijd kan men er zien. Ook allerlei sie raden, uniformen en klederdrachten. Dat het er in die tjjd niet zachtzinnig naar toe ging, wanneer men door zo'n sultan gevangen was genomen, werd door de gids met velerlei dingen duide lijk gemaakt. Ook een haremgebouw uit die tijd werd bekeken. Volledig was 't niet, want de belangrijkste inhoud, nl. de 'vrouwen, waren niet aanwezig. Toch moet er daar zo'n sinjeur geleefd heb ben, die er een 140 op nahield. Toen ik z'n beeltenis zo eens aanschouwde kon ik niet geloven, dat hij daar op dezelfde manier was aangekomen, zoals dat in Europa gebruikelijk is. De man had nu niet bepaald een gezicht als een filmster. Van hieruit gingen we naar een Isla- mietiseh kerkhof, hetwelk onze gids slechts betrad na 't uitspreken van een reeks onverstaanbare formules. Hierna stapten we dan met gemengde gevoe lens de kasbah binnen. <Slot volgt.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 24