UIT DE PROVINCII ZATERDAG 30 APRIL 1955. 32$ fan boerderij en organisatie NOORD-BEVELAND. 23 April. Haast elk jaar gebeurt het, dat er na de uitzaai vroeg of laat een periode volgt met vast, schraal weer. Geen voorjaar bykans gaat voorbij, of dit weertype heerst een paar weken. De gewassen, vooral de meer tere, zoals vlas en erwten, gaan er onder ge bukt gele randen aan bladeren en vreterij. Algemeen bekend is, dat we het niet graag zien. Gister zei buurman Wullem nog: „Erwten? Uit de zak, dat gaat wel (en hiermede doelde hij op 't zaaien), maar om ze in de zak weer te krijgen?! Een lijdensgeschiedenis! Vroeger was het: zaaien, wieden, oogsten. Maar nu: zaaien, spuiten, wieden, spuiten, oog sten. 'k Wou soms wel, dat ik mijn grootvader maar was geweest; hadden ze die kevertjes allemaal tenminste nog niet uitgevonden. Straks vinden ze nog bestrijdingsmiddelen, waarvoor ze nog geen kevertje hebben ontdekt." Nu kun je wel tegen buurman zeg gen op zulke momenten: „Je bent helemaal verkeerd, man, je moet niet spuiten, maar je moogt en kunt spui ten", maar dat zou niet tactisch ge weest zjjn. Wèl tactisch is, een glimlach op je gelaat te verwekken, met als thema: „je meent er niks van". Want voor zulk een glimlach verdwijnt buur- mans negativisme als thrips voor pa ra thion. Wij zijn toen samen een uurtje wezen boeren, Wullem en ik. Tot groot genoegen van buurman en van mij. „Kijk, dit zijn mijn bieten", ver trouwde hij mij toe. En warempel, het was te zien ook, ze stonden al een beetje in de rij. „Hier had je toch verleden jaar je vlas, is 't niet?" „Dat heb je goed voor; heb ik nog nooit eerder gedaan, bieten in vlasland, maar 't ging andeis haast niet en ze zeiden, dat je eigenlek niet bang meer behoeft te zijn voor de üvripa: daarom zie". „Kijk", zei ik, en hield hém een pas uitgetrokken stekelplantje voor de neus, „zie je, hoeveel thripsjes daar rondscharrelen in het hartje? Die beestjes zoeken nu nog beschutting bij stekels, dokken en ook wel bij witte Jan, maar als straks het eerste paar echte, lichtgroene blaadjes -verschijnt, pas dan op je bieten. Want dan trek ken ze in grote getale daarheen. Je moet ze dus vóór zijn. En ik denk haast, dat je later nog wel een keer zult moeten spuiten. Zo gaat het. Als je een varken een ring in de snuit wilt doen, dan moet je het geschreeuw op de koop toenemen, dat is: wil je bieten verbouwen in vlasland, dat kost je een paar keer spuiten. Maar voor het ove rige gaat bieten na vlas puik". En zo waren we, al pratende, ge komen bij buurmans vier gemet Zei ka's. Ze kwamen mooi boven de grond. „Verleden jaar had je hier toch gerst met stoppelklavers, is 't niet?" „Ja, maar ik heb ze wel eens beter gehad." „Moet je's luisteren, buurman. Je krijgt hier straks last van de bladrand kever. 't Is omdat je niet al te vroeg je erwten hebt gezaaid, maar anders had je dat nu al gehad. Want ver leden najaar zijn er talloze van deze insecten naar je klavers gevlogen, heb ben zich dik gegeten, zich daarna on der laten ploegen, en komen nu weer de grond uitbersten." En 'k ben wezen zoeken naar de kevers, heb er ettelijke gevonden en ze buurman laten zien. „Je bent bedankt, Sjaak, *k ga Spuit- stra direct opbellen. Met DDT in olie, zei je, is 't niet?" „Ja, Wullem. DDT is hier het beste. Had ik ook nog thrips in de Zeika's ge zien, dan had ik gezegd: parathion of dieldrin." Buurmans Ritmeesters waren weer prima! ZUID-BEVELAND. 23 April. Drukke weken van zaaien en poten liggen achter ons. Waren het tot nu toe vooral de trekkracht en werktui gen me", bedieningspersoneel waarvan veel ge /raagd werd, straks, komt het meer op de handkracht aan. Het schoonhouden van verschillende gewas sen is immers altijd nog voor een deel handwerk, terwijl we bij het doorslaan en opéén zetten van bieten hier nog geheel op aangewezen zijn. Hoewel er ook bietendunmachines in de handel zijn, blijkt het dat deze nog steeds niet zovèr geperfectioneerd zijn, dat deze een zodanige arbeidsbesparing geven, dat gebruik voor de practijk rendabel geacht kan worden. Over de opkomst en eerste groei van de gewassen kunnen we, ondanks het droge schrale weer, niet klagen. On gunstiger is het met de groei van het gras gesteld. Toch zien degenen, die vroeg stikstof hebben gestrooid, daar thans wel resultaten van. Nauwelijks zijn de erwten boven de grond verschenen of de eerste aantas ting van de bladrandkever kon reeds geconstateerd worden. De D.D.T.-nevel zagen we dan ook reeds weer on de erwten neerstrijken om het kwaad te beperken. Hoewel de bestrijding van dit insect de laatste jaren vrij alge meen geworden is, zijn er toch nog al tijd wel telers van erwten tc vinden die in het geheel niet bestrijden, of hiermede wachten tot er geen gaaf blaadje meer aan de erwten te vinden is. Zo las ik kort geleden een artikel van Dr. Franssen van het Instituut voor Plantenziektenkundig Onderzoek over de bestrijding van de bladrand kever. Het is hier niet de plaats om dit artikel uitvoerig aan- een beschouwing te onderwerpen. Laten we dan ook vol staan met het verschil in opbrengst te noemen tussen behandelde en niet- behandelde perceeltjes. Nu, dit vex*- schil bleek op een proefveld op het Proefbedrijf „Zeeland" in de Wilhel- minapolder gemiddeld 450 kg per ha te zijn. Hieruit blijkt wel duidelijk, dat de erwten heus niet de topprljzen van 1954 behoeven_te bereiken om de kosten van de bestrijding dubbel en dwars te laten goedmaken door een meeropbrengst. Naast de berichtgeving over het be strijden van ziekten en onkruiden in gewassen, die door de Vereniging van Bedrijfsvoorlichting Oost Zuid-Beveland voor haar leden wordt verzorgd, heeft nu ook West Zuid-Beveland een derge lijke berichtgeving. De werkgroep „Be strijdingsmiddelen" van de. Bedryfs.- studiegroep heeft hierin een dankbaar object gevonden om de leden van ad vies te dienen. Het is echter niet alleen deze werk groep die activiteit aan de dag legt. Naar ik hoorde zal er n.l. door de werkgroep „Mechanisatie", in samen werking met de Landbouwvoorlich- tingsdienst, een demonstratie met transportbanden voor het inbrengen van aardappelen in bewaarplaatsen ge organiseerd worden. Zonder twijfel zal deze hernieuwde activiteit van onze Bedryfsstudiegroep vele nog niet-leden er toe brengen zich als lid te melden. De kosten, die dit met zich mee brengt, zijn te verwaar lozen, gezien hetgeen men er voor ont vangt. WALCHEREN. 25 April. Het weer is de laatste weken bijna uitsluitend droog, koud-en. schraal. De groei der gewassen is ais gevolg van deze koude tot nog toe erg traag. De opkomst der gewassen is één woord goed te noemen, dank zij de fijne krui melstructuur in de bovenste laag. Vlas, granen en erwten, alles staat er evenmooi uit en het is een lust voor het oog het veelbelovende tere groen weer te zien in onze polders. Het vertegenwoordigt met elkaar een enorm kapitaal en het inkomen voor '55 is afhankelijk van deze tere spruit jes. Wanneer er dit jaar ongeveer 2500 ha erwten zullen zijn in Walcheren bij globale schatting, en we berekenen het zaaizaad van kleine groene en schok kers gemiddeld op 1,50 per kg, dan vertegenwoordigt dit aan zaaizaad 2500 ha x 200 kg X 1,50 750.000 of miilioen gulden. Hierbij hebben we nog geen rekening gehouden met de kunstmest en de kos ten van grondbewerking. De grote kapitalen waarmee elke boer tegenwoordig omgaat, hebben ook een schaduwzijde, want het brengt een groot risico met zich. Wanneer op een bedrijf van 20 ha bijv. de kosten per gewas en per ha ongeveer 1000,be dragen, dan betekent dit dus dat er vlak voor de oogst 20.000 aan ge maakte kosten op het veld ligt. By mis gewas, hagel en andere mogelijke ram pen zou de boer- dan ook een zodanige strop te incasseren krygen die hij niet gemakkelijk meer te boven zou komen. Alleen wanneer men van de laatste jaren iets heeft weggelegd, iets heeft overgespaard als een appeltje voor de dorst, dan zal men na een slecht jaar toch weer goed zaaizaad en voldoende kunstmest kunnen aankopen voor het verkrijgen van een volgende oogst. De reserve's die momenteel op vele bedrijven zijn, betekenen vaak zo wei nig, gezien de grote bedragen die door onze handen gaan. Een flink reserve-kapitaal is heel wat beter en verstandiger dan een mooie auto zonder reserve-kapitaal. Onze collega's die vorig jaar grote hagelsehade hebben gehad zullen het U Kunnen vertellen hoe gevoelig een kapitaal-intensief bedrijf nu is. SCHOUWEN-DUIVELAND. 25 April. Terwijl in sommige polders de zaai tijd al een week achter de rug is en men daar nu bezig is met de eerste verple- gingswerkzaamheden, is men in de her- ver kavelingscomplexen nog druk bezig met het inzaaien. Geregeld komen nog kavels gereed. Dit zal wel zo blijven, maar toch zal er een tijd komen, dat we moeten stoppen met zaaien. Van de zy- de van de Voorlichtingsdienst en van de herverkaveling zal er binnenkort wel op gewezen worden tot hoelang men mag of moet inzaaien: Ook kan men bij eerstgenoemde instantie terecht voor de vraag of bepaalde percelen al of niet ingezaaid moeten worden. Men is dan altijd gedekt in verband met eventuele vergoedingen. Het komt nogal eens voor, dat bepaal de kavels niet op de bedoelde tyd klaar zyn. Dit heeft echter ook vaak redenen. Er moést in de afgelopen winter onder zeer ongunstige omstandigheden wor den gewerkt. Het is echter voor ons, al9 boer, lastig onder deze omstandigheden te moeten „boeren". Doch we moeten ons goed realiseren, datde vrouw niet kan schoonmaken zonder eerst de boel overhoop te halen! Zo is het ook bij de herverkaveling. Eerst zullen we jaren van zwoegen en misgewassen meemaken. Maar over enkele jaren zullen we in de eerste begonnen com plexen de vruchten er van plukken. Daarom moeten we ook thans niet ver geten, dat wie nu aan de beurt is er straks het eerst van profiteert. Dat sommige kavels niet op de afgesproken t«d klaar zyn, is niet tegen te spreken. Maar dat er hard gewerkt wordt aan de aanleg van wegen en egalisaties is zeker waar. We behoeven daarvoor en kel maar onze gedachten terug te laten gaan tot vorig voorjaar. Wat is er sinds dien niet gebeurd? Massa's werk is er verzet. Voor een ieder is dit duidelyk zichtbaar. Ook Minister Mansholt, die deze week aan ons eiland een bezoek bracht, heeft dit duidelyk gezien. Hy heeft zich op ve lerlei wijze laten inlichten over de toe stand van de herverkaveling en de rampgevolgen. Dit doet ons, boeren, goed. Het is een teken, dat er met ons wordt meegeleefd en dat wy niet ver geten worden. Overigens mogen wy daar toch niet over klagen als men be denkt wat er op velerlei gebied zo al wordt geschonken. Als U dit leest heeft inmiddels Prins Bernhard met het Zweedse Koningspaar een bezoek gebracht aan Zierikzee en Ouwerkerk in verband met een gratis geschonken ziekenhuis in Zierikzee. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. Het zy ons vergund de tuinbouw afdeling een beetje van de buitenkant te bekijken, daar we een landbouw bedrijf beheren en slechts enkele kerèn tuinbouwproducten telen. Het meer technische gedeelte zal zeker in dit nummer op andere pagina's zyn plaats hebben gevonden. Over het algemeen genomen, kunnen we opmerken, dat vooral óp het eiland Tholen, vrij wat tuinbouwteelt voor komt. In St. Philipsland, met zyn merendeels grote tot zeer grote bedrij ven, is dit veel minder. Rondom de plaatsen Tholen en St. Annaland en in iets mindere mate St. Maartensdyk en Stavenisse, komt veel tuinbouw voor. Speciaal de teelt van vroege aard appels dienen we hier te noemen. Wan neer deze verwyderd zyn, wordt het land beplant met kool, zodat deze akkers dus twee oogsten op één jaar leveren. Uien worden hier ook veel geteeld, vooral de kleine grondbewer kers vinden hierin dikwijls hun em plooi. Op de grotere landbouwbedry- ven ziet men ook veelvuldig één of twee gemeten uien liggen. Meestal is dit een stukje dat men in halfwas heeft met zyn arbeiders, want uien telen enkel en alleen voor eigen risico doen de grotere boeren doorgaans niet. Zowel op de kleinere als op de gro tere bedrijven treffen we de teelt van witte bonen aan. Op de grote bedrijven is dit vrijwel altyd contractteelt, op de kleinere teelt men deze ook voor de groene pluk. Erwten voor de conser- venindustrie worden hier ook wel ge teeld, dikwijls ook op de grotere be- dryven. Deze worden tegenwoordig groen gemaaid met een speciaal daar toe uitgeruste maaimachine en daarna met auto's naar de fabriek vervoerd. Het trekken van de peulen alleen ziet men de laatste jaren niet meer. Wijnpeen wordt verder verbouwd, ook een zeer veel tydrovend goedje. Wij menen hiermee de voornaamste tuin bouwproducten in het kort te hebben genoemd, die de grondgebruikers zelf exploiteren. Hiernaast wordt er ook nog wel zaaiklaar land verhuurd, o.a. voor de teelt van zilveruien, parel uien e.d. Vele handen vinden werk in de tuin bouw, de gewasen zyn n.l. veel arbeids intensiever dan de landbouwproducten. Aan de grond worden ook meer eisen gesteld. De tuinbouwproducten worden meestal afgezet via de coöperatieve vei lingen, die ter plaatse werkzaam zyn, doek daarnaast gaan er ook nog wat producten naar de veiling te Bergen op Zoom. (Advertentie)]

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 21