asvpa™ mechanisatie in de fruitteelt ZATERDAG 30 APRIL 1956. 325 Een fruitteeltbedrijf zonder mechanisatie is tegenwoordig niet meer denkbaar. Zowel voor het grote als het kleine bedrijf is er een ruime sortering van machines. Welke machines men moet aanschaffen, is echter niet zo eenvoudig te zeggen. Het is dan ook zaak zich eerst goed te laten voorlichten over de aankoop van de benodigde aparatuur, omdat er een grote kapitaalsinvestering mee gemoeid is en de machines over een betrekkelijk lange periode moeten worden gebruikt. Men kan zich niet de luxe permitteren, nu een machine te kopen en deze enkele jaren later in te ruilen tegen een andere die beter op het bedrijf past. Het is vanzelfsprekend niet mogelijk een standaardinventaris samen te stellen die op ieder bedrijf past. De keuze van de machines wordt bepaald door a. de bedrijf grootte b. de grondsoort c. de beplanting d. de ligging van het bedrijf t.o.v. de veiling en de percelen onderling. De bedrijfsgrootte. De voornaamste factor bij aankoop vaini machines én werktuigen is de bedrijfsgrootte. Een bedrijf van b.v. 2 ha zal nu eenmaal andere machines vereisen dan één van 10 ha. Om hiervan een duidelijk beeld te krijgen, zullen we enkele be- drijfsinventarissen noemen, na eerst nog enige andere punten te hebben besproken. FRUITTEELTBEDRIJF VAN ±5HA (SPILLEN). De ligging van het bedrijf. Voor een bedrijf dat niet al te ver van een velling of aanvoerstation ligt, zal men een trekker dienen aan te schaffen, waarmee het vervoer naar de vei ling kan worden verzorgd. Ditzelfde geldt voor een (bedrijf dat uit verschillende percelen bestaat die ver uit elkaar liggen. Het snelle verplaatsen, van het ene perceel naar het andere, b.v. bij ziektenbe- strijding en plukken, is voor een goede bedrijfs voering een eerste vereiste. Vandaar dat op een gesaneerd bedrijf voordeliger kan worden gewerkt. Een cirkelmaaier, in verstek aan een 10 p.k. Holder dieseltrekker (Foto Min. L. V. V.) Voor het pasgeplante bedrijf is de ziektenbestrij- diing in de eerste jaren een probleem op zichzelf. De rugnevelspuit kan hier dan een oplossing zijn, vooral wanneer fijne gewassen zoals uien, erwten, (bonen e.d. als onderteelt worden gebruikt. Ln de meeste gevallen zal de inventaris niet in éétni keer worden gekocht. Men zal dit over enkele jaren verdelen. Daarom moet goed worden bekeken, wat men nodig heeft. Dan voorkomt men mis schien, dat later machines en werktuigen moeten worden aangeschaft die niet passen bij de reeds aanwezige. In-dat artikel zijn richtlijnen aangegeven voor het mechaniseren van enkele bedrijfstypen. Dit wil niet zeggen dat elk bedrijf van bovengenoemde grootte, het beste de genoemde inventaris kan aan schaffen. De grote verscheidenheid in de bedrijven onderling, in grondsoort, beplanting, plaatselijke omstandigheden, enz., maakt het zeker noodzake lijk, advies te vragen aan een ter zake kundige. Er zijn meer mogelijkheden dan hierboven ge noemd. De vol-automatische nevelspuit is in ont wikkeling en op enkele bedrijven wordt de Blo Spray met goed succes voor de ziektenbestrijdiing gebruikt. Bedenkt, dat het mechaniseren van Uw bedrijf een grote investering vraagt. U doet dit voor jaren, zodat terdege moet worden bekeken, wat econo misch het beste is. Vraagt daarom altijd advies vóór U gaat kopen. Het kost U niets. Kapelle. W. PHILIPSE. De grondsoort. Omdat grote verschillen in bodemtypen optreden, zal er ook verschil moeten bestaan in trekkracht en werktuigen voor grondbewerking. Of men werk tuigen moet kopen voor een grond met 50 afslib- toaar of voor een zandgrond op Schouwen, maakt een groot verschil. Een schijvenegge in laatstge noemde grond zal slecht werken; een gedeelte van het jaar onkruid laten groeien, zal vanwege de grote kans dat het bedrijf onder het kweekgras loopt, niet kunnen worden toegepast. Ook de trekker zal aan de grond moeten worden aangepast. Een te lichte bouw van de trekker zal in zandgrond de kans op slippen vergroten. Een rugnevelspuit in actie op een spillenbedrijf (Foto Min. L. V. V. De beplanting. De aankoop van werktuigen wordt in sterke mate bepaald door de beplanting. In een intensief bedrijf spelen de afmetingen van trekker en spuit een grote ról. Daarom moet men machines kopen die ook later onder alle omstandigheden in het bedrijf kunnen worden gebruikt. Wanneer een bedrijf op nieuw moet worden opgebouwd, dient men met deze factoren rekening te houden bij het kiezen van indeling van de percelen en het plantsysteem. Een bedrijf van b.v. 4 a 5 ha zal zjo moeten wor den geplant, dat met een kleine vierwielige trekker alle werkzaamheden 'kunnen worden uitgevoerd, zonder dat dit productievermindering tot gevolg heeft. Bij de huidige stand van zaken zal het blijver- en Wijksysteem op latere leeftijd minder goed voldoen, in verband met eventueel nevelen en maaien. Bij 't reeds bestaande 'bedrijf zal men er niet aan ontko men, in bepaalde gevallen een compromis te moe ten sluiten. Vierwielige trekker van 1015 pk. Kleine nevelspuit. Dubbele schijvenegge. Sleepcnltivator of kromtandegge. Cirkelmaaier. Twee- of vierwielige wagen. Eve ",ne voor het uithalen van fruit -t tussen de rijen. Tot„ - 11.000,—. Wordt dit bedrijf met een grotere boomvorm be plant, of hebben we te maken met een reeds be staand bedrijf, dan zal de nevelspuit iets ziwaarder moeten zijn. De investering wordt dan ongeveer 1000,hoger. FRUITTEELTBEDRIJF VAN 10 HA. In veel gevallen zal een bedrijf van dergelijke grootte niet- enkel met type IX worden beplant, maar ook met sterkere onderstammen. De voor naamste machines met werktuigen zijn voor een dergelijk bedrijf: Enkele bedrijfsinventarissen. Rekening houdend met het voorgaande, zullen we enkele bedrijifsinvenarissen samenstellen, n.l. voor een bedrijf van 2 ha, van 5 ha en van 10 ha. Er wordt van uitgegaan dat geheel opnieuw moet wor den begonnen en dat volgens de laatste inzichten wordt geplant. Dezelfde rugnevelspuit maar nu gemonteerd op een tweewielig wagentje .(Foto Tbilipse). Vierwielige trekker van 1826 pk. Junior nevelspuit of tussentype (binnen korto tijd misschien de automatische nevelspuit). Dubbele schijvenegge. Sleepcultivator of kromtandegge. Cirkelmaaier. Vierwielige wagen. Tweewielige wagen en/of slee voor transport in het bedrijf. Totale kosten van deze inventaris 16.000, De Blo Spray in vol bedrijf FRUITTEELTBEDRIJF VAN ±2HA (SPILLEN). Tweewielige trekker, 68 pk. Rugnevelspuit die ook als l ijdbare nevelspuit kan worden gebruikt. Rondgaande ploeg of frees. Cultivator. Maa iwerktuig. Twee- of vierwielig wagentje voor vervoer in en huiten het bedrijf. Totale kosten ƒ5600, Wordt hetzelfde bedrijtf beplant met een grotere boomvorm, of 'hebben we te maken met een reeds bestaand bedrijf op sterke onderstammen, dan is dé rugnevelspuit te klein en zal moeten worden vervangen door een zwaarder type, dat echter ook geschikt moet zijn voor éénmaaisbediening. De laat ste combinatie is mogelijk als men te maken heeft met een intensief bedrijf, beplant met struiken; dus geen half- of hoogstam. De totale kosten bedragen dan 6600,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 17