De Nederlandse smeden-fabrikanten op de Landbouwbeurs DE EERSTE LANDBOUWTRACTOR VAN NEDERLANDS FABRIKAAT OP DE LANDBOUWBEURS Inzendingen uit dertien landen op Landbouwbeurs in Utrecht LET OP DE UITBREIDINGSPLANNEN. PAS TOCH OP MET HET ABORTUS BANG. 288 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Ook ditmaal zal op de landbouwbeurs een vrij grote ruimte worden ingenomen door de Neder landse smeden-fabrikanten van landbouwwerk tuigen en gereedschappen, die daar op een ge meenschappelijke stand hun producten ten ver koop aanbieden. Het stemt tot grote voldoening, dat de smeden- fabrikanten van landbouwwerktuigen in ons land vruchtbare initiatieven ontplooien op het ge bied van het ontwerpen van nieuwe werktuigen, welke werktuigen geheel zijn aangepast aan de eisen die door de gebruiker worden gesteld. Wij laten hieronder volgen een korte opsom ming van hetgeen men op de collectieve smeden- stand zal aantreffen. P. Baayens, Roosendaal. Deze komt met een tractorcultivator en een melkwagentje. Beide producten hebben reeds goed ingang gevonden. H. Barth, 's-Gravendeel. Deze firma komt met hamermolens, waarmee men ook op de vorige beurs exposeerde. G. J. de Best te Boxmeer. Deze komt met een zaagmachine, aangedreven door de poelie van de tractor en/of aangehangen aan de hefinrichting. Deze zaagmachine is van een speciale beveiligde constructie. Voorts aftak-assen, welke ook geheel beveiligd zijn en door de betreffende instanties zijn goed gekeurd voor gebruik bij diverse werktuigen. Tenslotte een bestrijdingsmiddelenkast. Deze kast maakt het opbergen van bestrijdingsmidde len zodanig, dat onbevoegden er geen gebruik van kunnen maken en ongelukken worden voor komen. 3. G. A. Geurtsen, Deventer. De inzending van de firma Geurtsen, Deven ter, zal ongetwijfeld grote aandacht trekken. De firma Geurtsen komt n.l. uit met een door haar gebouwde tractor, merk GéDé. Dit is de eerste Nederlandse tractor, voorzien van een Deutz- luchtgekoelde motor. De afwerking van deze tractor is buitengewoon goed. 3. B. Gorter, Arnhem. Deze komt uit met een slijpmachine voor maai- machinemessen. S. K. Gorter N.V., Roodeschool. De firma Gorter, een oude bekende op de landbouwbeurs, exposeert de bekende Gorter- kooiwielen. Voorts treffen wij hier aan de Gor ter Vacuumremmen, waarmee deze firma een groot succes heeft behaald en die in een grote behoefte blijken te voorzien. Tenslotte treffen wij op deze stand nog aan de Gorter proefveld dorsmachine en de Gorter erwtemaai- en wied- garnituren. W. Holleman, Sommelsdijk. De heer Holleman exposeert met de Homa-anti- slipwielen. C. van Liere, Wolphaartsdijk. Deze komt met een Farmall-tractor met hy draulische wiedinstallatie en een aanbouw bieten- lichter, idem cultivator en aanaardraam, kortom, een speciale serie werktuigen, welke aan de tractor worden opgenangen. Deze werktuigen zijn van zeer doelmatige, doch eenvoudige constructie, gemakkelijk wend-: baar en geheel aangepast aan de Nederlandse grondsoorten en ook gemakkelijk afneembaar. Voorts een Farmall D.G.D. 4-tractor met wied installatie. Het bijzondere van deze wiedinstal latie is het door de firma van Liere speciaal ont worpen parallelogram. J. J. C. de Lignie, Herkingen. Deze exposeert met een bietenrooimachine. Het vorig jaar heeft men onder zeer moeilijke omstandigheden prachtig werk kunnen verrich ten met deze bietenrooimachine van Nederlands fabrikaat. Fa. Mebo, Schoorl. De firma Mebo komt met haar stalen hooi- schuivers. Deze worden bevestigd voor aan de tractor. Zij zijn van zeer eenvoudige con structie. F. Oosterhuis, Nieuwe Pekela. Deze komt met een aardappel- en bieten- transporteur, die ongetwijfeld ook de aandacht van de landbouwers zal trekken. Wij hebben hier te maken met een handige transporteur die na diverse experimenten zodanig is geconstru eerd, dat zij voldoet aan hoge eisen. Firma H. R. Richters, Bovensmilde. Deze komt met kooiwielen van een speciaal door hem ontworpen systeem, n.l. niet stoten op de weg, geen lengte afdrukken in het land, daar ringen aan de buitenomtrek ontbreken. Ook verder nog enige merkwaardige constructies. Op deze kooiwielen werd inmiddels octrooi aange vraagd. H. J. Rowaan, Losdorp. Deze is ook zo langzamerhand een oude be kende geworden op beurzen en tentoonstellingen met zijn in de practijk beproefde anti-slip wielen. Fa. P. en A. J. van Rampt, Stad aan het Haring vliet. De firma van Rumpt heeft zich in de loop der jaren ontwikkeld van een smederij tot een be drijf waar men reeds enkele duizenden ploegen heeft vervaardigd voor de Nederlandse landbouw. Men vindt vrijwel in alle streken van ons land de bekende Rumptstad-tractorploegen. Men zal deze ploegen ook aantreffen op de collectieve smedenstand, n.l. type T.M, IV2, waarvan één ploeghelft met meskouter en voorschaar en één ploeghelft met schijfkouter en stro-schaar. P. H. Rutten en Zn., Beesel. Deze komt met een brandhoutcirkelzaag. Fa. Joh. Sanderman en Zn., Markelo. Wij vinden hier de goed geconstrueerde wei- desleep, waarmee reeds eerder geëxposeerd werd. Verder exposeert de firma Sanderman met een gierpomp en mestverspreider. Voor de vee houders zullen deze artikelen ongetwijfeld in teressant zijn. D. O. van Schaik, Biervliet. Deze komt met een gecombineerde aardappel- rooi-sorteerder en opzakmachine, merk Rijal. Deze machine, die eveneens ontworpen is na lang durige proefnemingen en geheel aangepast is aan de Nederlandse bodemtoestand, levert de aardappels schoon in de zak. H. J. Schukken's Industrie, Bolsward. Deze firma heeft grote bekendheid gekregen met haar maaiapparaat. Ook nu komt zij weer met dit maaiapparaat, waarvan men de werking op de stand zal kunnen zien. Fa. C. Vis, Sommelsdijk. De firma Vis exposeert met een grind-, zand en kolentransporteur, een transporteur die dus voor velerlei doeleinden ook op de boerderij ge schikt is. Fa. A. E. v. d. Voet en Zn., Leiden. De firma v. d. Voet is op de landbouwbeurzen ook een oude bekende, speciaal met de rotorven- tilatoren. Dit zijn door de wind aangedreven ventilatoren voor stalontluchting. Men krijgt hierdoor voortdurend aanvoer van frisse lucht in de stal zonder kosten van motoren e.d. Voorts exposeert de firma v. d. Voet met hooiberglieren van een speciale solide constructie, alsmede een mestklop- en grondmengmachine. Dit is een ma chine voor het mengen van grond en mest. Men krijgt hiermede een zeer belangrijke arbeidsbe sparing'. Uitvoering met benzinemotor en al of niet luchtbanden. J. C. A. Wevers, Langeweg, N.B. Deze komt met een aan een tractor aange bouwde houtzaagmachine. Ongetwijfeld zal men voor deze, speciaal voor de landbouw ontworpen zaagmachine, veel belangstelling trekken, temeer daar men deze in combinatie met de tractor kan gebruiken. Firma W. de Wit, Kornhorn, Opende. (Gr.) Deze komt met zijn alom bekende collectie land- en tuinbouwgereedschappen. De firma de Wit is al een oude fabrikant op dit gebied en haar land- en tuinbouwgereedschappen zullen ook nu weer de aandacht trekken van belang hebbenden. Op de collectieve Smedenstand, vlak tegen over de ingang van de Bernhard-hal, zal de be zoeker van de Landbouwbeurs ongetwijfeld zijn oog laten vallen op de eerste Nederlandse Iand- bouwtractor, gemaakt door de fa. J. G. A. Geurt sen, Machinefabriek te Deventer. De fa. Geurtsen kan trots zijn op de resul taten die zij na langdurige proefneming heeft gekregen. De tractor wordt in de handel gebracht onder het merk GéDé, en is voorzien van een luchtge- koelde Deutz 2-cylinder motor van het nieuwste type, dus een der beste fabrikaten op het gebied van de dieselmotoren. Voor zgn. verplegingswerk brengt de fa. Geurtsen een kleinere uitvoering, n.l. een 1-cy linder Deutz motor luchtgekoeld 11 P.K. De tractor is zorgvuldig geprobeerd in de prac tijk. Een groot voordeel is ook dat men 6 ver snellingen heeft, waardoor dus een juist func- tionneren onder alle omstandigheden gewaar borgd is. De constructie van de tractor is voorts zodanig dat alle werktuigen op eenvoudige en gemakkelijke wijze bevestigd kunnen worden. v. d. V. (28 April t/m 4 Mei) Dertien landen zijn op de komende Landbouw- beurs in Utrecht mét werktuigen en gereedschap pen voor landbouw, tuinbouw, veeteelt en fruit teelt vertegenwoordigd, te weten: Nederland, West-Duitsland, België, Luxemburg, Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Tsjechoslowakije, de Verenigde Staten, Engeland, Denemarken en Zwitserland. Er zullen totaal 356 inzendingen van binnen- en buitenlandse producten te zien zijn, bijeengebracht door 184 exposanten. Onder de buitenlandse inzendingen neemt West- Duitsland de eerste' plaats in met artikelen van 75 fabrieken. Verleden jaar, toen producten van to taal 176 firma's werden geëxposeerd, waren er 32 inzendingen van West-Duitse herkomst. Voorlichting aan land- en tuinbouwers. Op het gebied van de voorlichting zullen de vol gende instellingen met een stand op de beurs aan wezig zijn: het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie, dat o.a. adviezen verstrekt bij de aanschaffing van landbouwwerktuigen; het Insti tuut voor Tuinbouwtechniek, waar tuinbouwers en fruittelers inlichtingen kunnen inwinnen over het gébruik van de door hen benodigde werktuigen; het Instituut voor Rationele Suikerproductie, dat voorlichting over suikerbietenteelt geeft; het Landbouwkundig Bureau voor Thomasslakken- meel, dat informaties verstrekt over bereiding, werking en gebruik van de fosfaat- en kalkmest- stof en Thomasmeel; voorts het Landbouwschap, waar belangstellende bezoekers wetenswaardighe den over zijn organisatie en doelstellingen te weten kunnen komen, en tenslotte de Arbeidsinspectie, die aantoont hoe men veilig met landbouwwerk tuigen kan werken. SINT-PHILIPSLAND Vanaf 2 April tot 16 April 1955 ligt ter gemeente lsecretarie voor een ieder ter inzage het door de Raad vastgestelde uitbreidingsplan voor het dorp Sint Philipsland. Belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de Raad hebben gewend, kunnen binnen zes weken na bovengenoemde termijn hun bezwaren indienen bij Gedeputeerde Staten. ZAAMSLAG: Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het besluit van de Raad tot wijziging van het uitbrei dingsplan in hoofdzaak en het besluit van de Raad; tot wijziging van de partiële uitbreidingsplannen in onderdelen voor de buurtschappen Othene, Reuzen- hoek, de Griete, de Val, Spui en het Veer. De plan nen liggen ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage. Gedurende een maand na 5 April 1955 bestaat voor belanghebbenden, die zich met bezwa ren tot de Raad hebben gewend, gelegenheid tot het instellen van beroep bij de Kroon. GOES: Gedeputeerde Staten hebben gedeeltelijk goed gekeurd het „Uitbreidingsplan 1954" der gemeente. Het plan ligt ter inzage. Binnen een maand na 12 April 1955 kunnen be langhebbenden, die zich met bezwaren tot de Raad hebben gewend, beroep instellen bij de Kroon. Enkele weken geleden zijn wjj begonnen om iedere veehouder die een rund ouder dan een half jaar had aangekocht, schriftelijk te adviseren om het dier op abortus Bang te laten onderzoeken. Dit is dringend noodzakelijk. Wij zien nu aJ, dat het abortus Bang op het eiland Tholen aan hef uitbreiden is. Dit komt natuurlijk door de aan kopen na de ramp. Vele veehouders beseffen nog niet, dat elders dergelijke runderen al uitgestoten worden en dat de kans dat men een dergelijk dier koopt groot is. Wij adviseren daarom steeds een bloedonderzoek van de aangekochte dieren te eisen. Beter is het om dieren met een abortusstempel of een abortus verklaring aan te kopen. Deze abortusvrije dieren komen steeds meer en meer op de markt. Wie een abortus-vrije veestapel heeft, moet ook zorgen om abortus-vrij te blijven. Dit kan alleen maar, door ook de nodige zorg aan het aangekoch te vee te besteden. Er zijn in Zeeland al ver over de 1000 bedrijven, waarvan de melk al 3 x of meer negatief is. Deze bedrijven kunnen zonder moeite abortus- verklaringen voor deze dieren krijgen, mits zij verklaren zich aan de regelen voor de abortus- bestrijding te houden en mits van het verkochte dier een bloedmonster wordt onderzocht. Dit is van groot belang. Verkoop Uw gebruiks- vee met abortus-verklaring. Ze worden er meer door waard en er zullen liefhebbers genoeg voor zijn. Bedenk, dat het abortus Bang zéér besmettelijk en zéér schadelijk is. Houdt deze ziekte als het kan buiten Uw bedrijf. W.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 6