TOENEMENDE MECHANISATIE IN LAND- EN TUINBOUW RUIM TWEEMAAL ZO GROOT De aardappelsituatie BESTRIJDING VAN DE VERGELINGSZIEKTE IN BIETEN. ZATERDAG 23 APQIL 1955. 283 I J De Nederlandse landbouw wordt in een snel tem po gemechaniseerd. Vooral liet laatste lialf jaar zijn bijzonder veel machines en werktuigen door de boeren en tuinders aangeschaft. De handelaar en de importeur hebben het druk met het uitvoeren van de orders, en de fabrieken in het buitenland vra gen soms al weer levertijden van enkele maanden- Want ook in het buitenland schijnt er momenteel grote vraag naar machines te bestaan. Gevaar van „over-mechaniseren"? Insiders vragen dch terecht af, of de mechanisa tie van. land- en tuinbouw in dit tempo kan door gaan. Bestaat er geen gevaar dat we een teveel aan machines krijgen en dat er een onevenredig groot deel van bet bedrijfskapitaal in machines en werk tuigen wordt vastgelegd? Is de aanschaffing van deze technische hulpmiddelen voor het kwetsbare land- en tuinbouwbedrijf wel verantwoord? Maken de machines wel voldoende bedrijfsuren per jaar, en mogen met name de kleine bedrijven wel zoveel geld in deze hulpmiddelen investeren? Er is feitelijk niemand die aan de hand van cijfer materiaal kan toewijzen dat de Nederlandse land bouw reeds aan „over-meehanisatie" toe is. Laten wij daarom deze zaak eens van de positieve kant bezien en nagaan welke voordelen deze snelle mechanisatie voor onze 'boeren en tuinders met zich medebrengt. Voordelen van de mechanisatie. Het is een voordeel als men in land- en tuinbouw ,,op tijd" kan zijn, Op tijd een bespuiting uitvoeren, betekent voor een fruitteler vaak het kweken van een betere kwaliteit fruit. Op tijd zaaien is voor de groentekweker noodzakelijk in verband met zijn teeltplan. Op tijd en snel rooien betekent voor een boer onnoemelijk veel in een natte herfst. Welnu, wie machines heeft kan op tijd zijn. Hij maakt gebruik van elke mooie dag en smeedt het ijzer als het heet is Het is een. voordeel als het zwa re werk door machines gedaan kan worden. Landailbeid, en spe ciaal grondbewerking, is vaak zeer zwaar en eentonig en er is niets op tegen om dat deel van het werk door een machine te. laten doen. Het is een voordeel als men door het gebruik van machines betere resultaten weet te berei ken. OndoorLatende lagen kun nen gebroken worden door een extra diepe grondbewerking, in een droge tijd brengen regen in stallaties hun eigenaars veel pro fijt, omdat de gewassen niet be hoeven te verdrogen, door de spuitmaebines leveren onze boomgaarden gaaf fruit en geen kroet enz. Het is een voordeel als men door het gebruik van machines „meer tijd" weet te krijgen. Tijd die in elk bedrijf zo nu tig te besteden is, omdat er altijd wel iets te verbeteren valt. Er kan een nieu we teelt aangepakt worden, een fruitteler kan beter snoeien, een tuinder kan eens iets onder glas pro beren. Hoeveel suggesties voor het verbeteren van een bedrijf worden niet afgewezen onder het motto „dhar hefciben wij toch geen tijd voor". Welnu, de tijdsbesparing die de machines geven, kan hier uit stekend en direct in een verbetering van het bedrijf worden omgezet. Er zrfn nog andere voordelen van mechanisatie, doch de bovengenoemde achten wij wel het meest belangrijk. Ten aanzien van kleiaardappelen blijft de moge lijkheid open iedere week aan de S. I. V. A. te kun nen verkopen. De afgelopen week heeft de S. I. V. A. de aangeboden Bintjes en Meerlanders even als de week daarvoor opnieuw geaccepteerd tegen de prijzen tot en met 8,40 en de Alpha's tot en met 7,50 per 100 kg gesorteerd boven 40 mm franco schip/wagon. Het betrof thans een kwantum van 2/285 ton Bintjes, 1.490 ton Meerlanders en 1.830 ton Alpha's. Tegen welke prijzen per 23 April zal worden aangekoeht is nog niet bekend; in hoeverre hierbij een hoger prijspeil in acht wordt genomen hangt mede af van de verdere ontw ikkeling van de markt situatie. Dank zij de maatregelen van het Bedrijfschap voor Aardappelen is het thans mogelijk gemaakt van nog bestaande exportmogelijkheden voor zand- aardappelen zodanig te profiteren, dat daardoor het bestaande afzet probleem van zandaardappelen kan worden beschouwd als grotendeels te zijn op gelost. Het is bekend, dat voor zandaardappelen, die voor deze exporten worden aangekocht, een prijs wordt betaald', die voor de teler neerkomt op ge middeld 4,40 per 100 kg veldgewas, gewassen ge wicht, geleverd franco in wagon of schip. Er wordt niet verwacht, dat er thans nog verdere maatregelen met betrekking tot zandaardappelen genomen zullen worden. Het gebruik van de machines. Niet in het aanschaffen van de machines, maar in het onvoldoende of verkeerde gebruik ervan schuilt het gevaar. En daar dient wel terdege op gelet te woorden! Het in gebruik namen van een machine of een werktuig vraagt van een boer of tuinder altijd een grote mate van aanpassing. Hij moet leren met de machine te werken, maar daar naast ook trachten de machine zo doeltreffend mo gelijk in zijn bedrijf in te schakelen. Dit laatste is aan velen nog niet gebukt. Zij voeren hun bedrijf op de manier van vader en grootvader. Zij werken met te korte en te nauwe rijen, te hoge bomen, te kleine veldjes, en te weinig inzicht. Zij hebben de machines wel, maar zij profiteren er niet voldoende van om ize rendabel te maken. Machines en werktuigen worden door grote fabrieken in grote series vervaardigd voor alge meen gebruik. Zij zijn nooit afgestemd op de be hoefte van een bepaald bedrijf in een bepaalde streek van een bepaald land. Daarom zullen wij altijd onze bedrijfsvoering moeten aanpassen bij de machine en niet andersom. Vaak zijn het maar kleinigheden, die het succes uit maken, Ibijv. een iets grotere rijenafstand, of een andier plantverband. Door de voorlichtingsdiensten wordt hier al prachtig werk gedaan en ook de kwe kers die al enkele jaren met machines werken, heb ben in dit opzicht ervaring gekregen. De Werktuigendag van de Tuinbouwboiid N. C. B. te Liempde, die gehouden wordt op Donderdag 12 De Boe ga gecombineerde dorsmachine-veldpees die door N. V. Ter Borg en Mensinga als nieuwe machine naar voren wordt gebt tht Mei, zal ook dit jaar weer de aandacht vestigen op de toepassing en het juiste gebruik van de machi nes. Door de microfoon zullen de bezoekers gewe zen worden op goede en verkeerde gewoonten bij de bediening van de machines en de instelling van de werktuigen. Er zal niet in de eerste plaats ge wezen worden op het belang van een verdere uit breiding van de mechanisatie, doch veel meer op een betere benutting vam> de werktuigen, die men reeds in bezit heeft. En dit is een punt van de werktuigendag, dat wel eens te licht over het hoofd gezien wordt. Juist door het aanschouwelijk onderwijs, door het zien werken met machines, en door de gegeven voor lichting, is het 'bezoek aan deze werktuigendagen zo nuttig. De toenemende mechanisatie van land- en tuin bouw behoeft geen onrust te verwekken, zolang in onze bedrijven nog zovele mogelijkheden onbenut blijvén. Bietenkuilen, die op de juiste wijze zijn behan deld met een chemisch preparaat dat bedoeld is om de luizen te doden en het spruiten van de bieten tegen te gaan, kunnen gelijkgesteld worden aan luisvrije kuilen. De spruiting van de bieten wordt door het preparaat ni. niet volledig tegengegaan, vooral niet nadat de kuil is geopend. Daarom moe ten ook de goed behandelde kuilen begin Mei wor den opgeruimd in verband met het gevaar van aanvliegende luizen of moeten de bieten zó diep worden gekopt, dat geen spruiten meer kunnen gevormd worden. De uitgelopen bietenkoppen die nen dan uiteraard het eerst te worden vervoederd. Een regelmatige controle van de behandelde kui len, speciaal van geopende of omgezette kuilen, op de aanwezigheid van luizen gedurende de maand April is echter aan te bevelen, omdat de goede werking van het preparaat geheel afhangt van de wtize waarop het is toegepast. De agrarische jaarbeurs zal haar poorten de vol gende week weer openen en gedurende een week zullen vele boeren nu vrijwel al het voorjaars- loerk weer klaar is er een kijkje gaan nemen. Hoewel menigeen er heen gaat om een bepaald werktuig uit te zoeken, zijn er ook velen die zo maar eens een kijkje gaan nemen en eens een dag uit willen zijn. Men zal van ons verwachten, dat we over dat gene wat er dit jaar in Utrecht te zien is, het één en ander vertellen. We moeten de lezers in zoverre teleurstellen, dat we er niet veel van afweten. De directie van de beurs heeft medegedeeld, dat dit jaar 21.000 vierkante meter in beslag genomen zal worden, tegenover 9.000 in 1954. Daardoor is niet alleen de Bernar.dhal bezet, doch ook een gedeelte van het open terrein aan de Croeselaan. In totaal zullen er 184 firma's aan de beurs deelnemen, tegenover 106 in het vorige jaar. We betreuren het, dat dit jaar niet meer objec tieve gegevens verstrekt zijn over datgene wat er op deze beurs te zien zal zijn. Weliswaar wordt men als redactie overstroomd met folders en ge stencilde mededelingen, doch hel is vrijwel onmo gelijk hier een juist overzicht uit ie destilleren. Een goede uitzondering hierop vormt de Smecoma, de Bond van Smeden, welke een lijst van werktuigen die door de leden worden aangevoerd, heeft uit gegeven. Afgaande op het aantal vierk. meters zou men kunnen zeggen dat het klaarblijkelijk met deze beurs wel wat mee zal vallen. Dit is een schrale troost voor allen die het vorige jaar de beurs bezocht hebbeen en zich na het be zichtigen van datgene wat in de Bernardhal stond opgesteld, bekocht voelden wanneer ze een verge lijking met andere jaren trokken.. Toen was er soms ruimte tekort om alles behoorlijk uit te stal len; in 1954 leek het er op dat met karton en latten leegten opgevuld moesten worden. We hebben ove rigens het vorige jaar de moed en het doorzettings vermogen van de directie bewonderd, die het aan durfde, zonder de medewerking van de in de Stich ting „Het Landbouwwerktuig" georganiseerde landbouwwerktuïgenhandel, toch een landboïtiu- beurs te organiseren. De wijze waarop deze Stichting mei advertenties getracht heeft boeren en andere belangstellenden van een bezoek terug te houden, kon ons niet bij zonder bekoren, daar uit deze actie wel heel sterk de angst sprak dat de beurs zou gelukken, ondanks het niet meewerken van een groot gedeelte van de handel. Deze angst is ook ivel gerechtvaardigd ge bleken, daar ook zonder de medewerking van de Stichting, nog ruim honderd exposanten wilden deelnemen, wat in vergelijking met het aantal en de ruimte van dit jaar zeker niet onaanzienlijk is. De directie had zich echter wel eens af mogen vragen, of het na een jaar waarin het bezoek tegen gevallen is, niet dubbel noodzakelijk is om met de steun van de landbouwwerktuigenhandel opnieuw de belangstelling van de Nederlandse boer te wek- ke%i, door het geven van goede voorlichting en het organiseren van originele attracties. Juist op het punt van de specialiteiten munt de Nederlandse Landbouwbeurs niet erg uit. De directie verhuurt de stands en daarmee is de zaak afgelopen. Of een firma in die stand precies dezelfde trekkers zei of tien verschillende typen, interesseert haar niets. De expositie wordt zodoende uitermate onover zichtelijk, zodat iemand die een vergelijking tussen hetzelfde type van diverse merken wil maken, een reis langs vele stands moet maken. Een goede stap in de richting is de aanwezigheid van de deskundigen van het Instituut voor Land bouwtechniek en Rationalisatie, die adviezen kun nen geven als men een bepaalde trekker of werk tuig zoekt. Hiermee is reeds een stap in de goede richting gezet. We menen dat deze voorlichting nog wat verder uitgestrekt zou kunnen worden. Waarom stelt men in een bepaalde hal voor. firma's niet eens de gelegenheid open om een inventaris samen te stellen voor een bedrijf van een bepaald type en bepaalde grootte. Er bestaan reeds enige richt lijnen hiervoor, waarbij we denken aan de model inventarissen die door de Rijkslandbouwconsülent voor de Landbouwwerktuigen loerden samengesteld voor de Wieringermeer en de N.O.P. Op de tentoonstellingen van de Z.L.M. heeft men sedert 1950 diverse keren dorpsafdelingen of indi viduele boeren dergelijke inventarissen op laten stellen. Het zou o.i. zeker de moeite waard zijn, de handel eens een krachtmeting op dit terrein te laten maken, waardoor tevens beter aan het licht komt in hoeverre men zich met één merk goed in kan spannen en tegen welke prijs. We verliezen hierbij zeker niet uit het oog dat de landbouwbeurs niet behoeft te concurreren met een nationale land bouwtentoonstelling, waarvoor reeds plannen in de maak zijn. Gezien de beperktheid zal een Land bouwbeurs altijd een eigen plaats houden. Dat deze plaats door goede publiciteit warm gehouden moet worden in de harten der boeren, zal echter wat meer tot de directie door moeten dringen. B.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 3