KORT VERSLAG Z. L. M.-famiiiefeest ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU Landbouwbeurs te Utrecht ZATERDAG 23 APRIL 1955 INLANDSCHE UOODE MAASKLAVER D. J. VAN DER HAVE voor Zeeian ID DE t p r No. 2271 Frankering bij abonnement: Terneuzen 43e Jaargang ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. gehouden op Maandag 18 April 1955 De Voorzitter, Ir M. A. Geuze, opent de vergade ring en heet alle aanwezigen van harte welkom. Mededelingen Consumptie-aardappelen Het bestuur beraadt zich opnieuw uitvoerig over de toestand op de consumptie-aardappelmarkt. Hoe wel er enige verbetering is ingetreden door het op treden van de S. I. V. A. blijven de prijzen onder het kostprijsniveau, hetgeen uitermate teleurstel lend genoemd moet worden. Het wordt hoogst on bevredigend geacht, dat de Overheid niet mee wil doen bij de aankopen van aardappelen. Tegen het Standpunt van de Minister kan niet genoeg stelling worden ondernomen, hetgeen de Hoofdafdeling Ak kerbouw en het bestuur van het Landbouwschap in ruime mate hebben gedaan, waarbij echter suc ces is uitgebleven. De uitkomsten van de gehouden inventarisatie zullen hopenlijk het inzicht van de Minister nog veranderen. Ten opzichte van het Consum>ptie-Aard&ppelfonds neemt het bestuur het standpunt in, dat dit fonds, hoewel te traag, toch steun aan de markt heeft gegeven. Dit stand punt wordt gestaafd door de prijzen die de telers van consumptie-aardappelen in landen zoals Frankrijk en België, waar geen fondsvorming heeft plaats gehad voor hun aardappelen gedurende de laatste maanden hebben kunnen maken. Indi rect heeft het fonds dus zeker zijn nut gehad. Pootgoed Er is een behoorlijk overschot aan pootaardap- pelen. Toch bleef de export niet achter bij andere jaren, getuige de volgende cijfers. Op 26 Maart 1955 was Op 26 Maart 1954 was In 1953 In 1952 In 1951 244.000 ton geëxporteerd 271.000 ton 214.000 ton 219.000 ton 242.000 ton Brouwgërst Het blijkt, dat in 1954 de brouwerijen en de mou terijen bijna de helft inlandse gerst voor hun pro- düctie hebben verbruikt. Vlas De vlasoogst 1954 is grotendeels verkocht. De telers hebben gemiddeld 10 tot 12 cent minder voor hun vlas ontvangen dan vorig jaar. Dit is vooral te wijten aan de slechtere kwaliteit. De animo van de Belgen om de hun toegestane 4500 ha vlasland te huren in Nederland is wat minder groot dan verleden jaar. Er wordt gesproken over mogelijke protectionistische maatregelen in België. De prij zen voor vlaslint en vlasafval zijn op het ogenblik vrij stabiel. De staking in de Belgische vlasserij is ongunstig voor het roten en kan van invloed wor den op onze komende vlasmarkt, door de opgelo pen achterstand. Tentoonstelling E 55 Mededelingen worden gedaan over het landbouw kundige gedeelte van het Zeeuwse paviljoen op de grote Nationale Tentoonstelling E 55 die te Rot terdam zal worden gehouden. Het bestuur besluit in principe een eventuele geldelijke bijdrage toe te staan in de onkosten van dit onderdeel. WISSENKERKE: Woensdag 27 April in Hotel „De Kroon". OOSTBURG: Woensdag 27 April in Café „De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 28 April in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 28 April in Café „De Eendracht". SEROOSKERKE: Vrijdag 29 April in Café „Huys- se" van 9 tot 1.30 uur. Herstel en herverkaveling Een passage in een publicatie van de herverka velingscommissie in het Zeeuwsch Landbouwblad, waarbij gesteld werd dat geen oogstdepressie ver goed zou worden, daar deze bijna niet meer zal op treden, hebben vereöhiriende .bestuursleden met enige verontrusting gelezen. De mogelijkheid voor al bij slechte weersomstandigheden moet steeds open blijven. Besloten wordt over deze kwestie een schrijven tot de Herverkavelingscommissie te rich ten. Medegedeeld wordt dat de strooikostenvergoe- ding voor gips verhoogd zijn van 9 tot 10. Over de loonvorming op het eiland Schouwen en Duive- land wordt uitvoerig van gedachten gewisseld. Offi- 'In dit nummer wordt aandacht geschonken aan de die van 28 April tot 1 Mei gehouden wordt. OP 23, 24 EN 25 JUNI: OP HET MET TENTEN OMZOOMDE „MARKTPLEIN" IN KLOOSTERZANDE. Het ongeveer 4 ha grote terrein van de rentmees ter van het Kroondomein baron H. A. A. Collot d'Escury zal op 23, 24 en 25 Juni het middelpunt zijn van het jaarlijks wederkerende Z. L. M.-feest voor de Zeeuwse boerenstand en daardoor met een groot marktplein vergeleken kunnen worden. Nadat op 22 Juni de Algemene vergadering in Hulst gehouden is en de Hoofdbesluursvergadering, die dag te Kloosterzande plaats gevonden heeft, zal de tentoonstelling met de daarbij behorende fes tiviteiten gedurende drie dagen voor het publiek geopend zijn. Op Donderdag 23 Juni zal de route van de rij toer een grote schare bezoekers in bussen en auto's langs een mooie route van ongeveer 60 km voeren. De middag van die dag zal in het teken van de paardenfokkerij staan, wat mogelijk is dank zij de medewerking vain de „Vereniging van Zeeuwse fokkers" en de vereniging „Door Eendracht sterk", die resp. in het Land van Axel en het Land van Hulst de toon aangeven. Verwacht mag worden, dat dit oudste fokgebied van het Belgische paard veel goeds kan tonen. Het idee om de volgende dag een zuivelcongres te houden is in een akkerbouwprovincie zeker ori gineel te noemen. Vooral de kleine melkers zullen hier voorlichting kunnen ontvangen, die hun in het bedrijf te pas kan komen. Wanneer dan 's-mid- dags de keuring van het rundvee voorgebracht wordt, zal ook deze dag zeker aan de verwachtin gen voldoen. Waarschijnlijk zal er voor deze dag ook wel belangstelling uit het buitenland bestaan. Wat er op Zaterdag 25 Juni precies gebeuren gaat weet het tentoonstellingsbestuur nog niet. De middenstand van Kloosterzande zal voor het avond programma zorgen, waarvoor een radiomuziekge zelschap geëngageerd is. Aan de samenstelling van het middagprogramma wordt nog gewerkt, doch dit zal ook zeker de moei te waard zijn. De drie muziekgezelschappen uit de gemeente Kloosterzande hebben hun medewerking reeds toe gezegd en zo zal de met tenten van handelaren, voorlichtingsdiensten e.d. omzoomde weide drie da gen lan,g in het teken van de Z. L. M. staan, die zich ten doel stelt jaarlijks alle leden weer in een ander gedeelte van het gewest te verenigen op het grote zomerfeest. cieel mag hier slechts 1,08 uurloon betaald wor den, hetgeen in de practijk niet is vol te houden. Nu de compensatie-regeling voor dit eiland is komen te vervallen zitten practisch alle werkgevers voor onoverkomenïijke moeilijkheden, daar zij de hoge onkosten per ha op geen enkele wijze vergoed kun nen krijgen. Eén en ander wordt als een onbillijk heid gevoeld. Bij het bezoek, dat Minister Mansholt deze week aan het eiland zal brengen zal hierop nog eens met klem de aandacht worden gevestigd. Wegenaanleg in Zeeland Op een verzoek van de Z. L. M. om bij de aanleg van een nieuw stuk weg bij de gemeente Biervliet rekening te houden met de agrarische belangen is door het provinciaal bestuur afwijzend beschikt. Naar aanleiding van dit feit spreekt het bestuur zijn misnoegen uit over het feit dat bij uitstippeling van nieuwe wegen in de provincie Zeeland niet het advies wordt ingewonnen van de agrarische sub commissie van de Planologische Dienst. Deze com missie blijkt in de laalste l'b jaar niet éénmaal bij eengekomen te zijn. Juist in een dergelijke com missie kunnen de agrarische belangen naar voren worden gebracht en kan gezocht worden naar op lossingen waarbij het verlies aan goede cultuur grond tot het uiterste beperkt wordt. Besloten wordt om over deze kwestie een schrijven te rich ten tot de Gewestelijke Raad van het Landbouw schap. In dit schrijven zal verzocht worden te trach ten in deze gang van zaken verbetering te krijgen. Ook over de plaats waar een eventueel te stichten waterreservoir in O. Z.-Vlaanderen zal dienen te worden aangebracht, werd de agrarische-subcom- missie niet gehoord. De vergadering is unaniem van mening, dat dit reservoir in de Braakmanpolder zal moeten ko men. Besloten wordt om de volle medewerking te ver lenen aan de L. J. G. voor de organisatie van een ploegenwedstrijd voor het Zeeuwse ploegkampioen- schap. Rapport Commissie Electrteiteltsvoorziening ten plattelande De vergadering betuigt algemeen haar grote vol doening over hel feit, dat dit rapport tot stand is gekomen. Aan de samenstelling, waarbij adviseurs van de P. Z. E. M., wordt dan ook dank gebracht. Het rapport kan zeker een steentje bijdragen ter vervulling van de wens om liet gehele platteland van electriciteit te voorzien tegen aannemelijke voorwaarden. Het rapport zal aan zo veel mogelijk autoriteiten worden toegezonden en 1 ivens in het Zeeuwsch Landbouwblad worden atv. drukt. Ook aan die gemeenten die welwillend hun medewer king heöben veleend wordt dank gebracht. Nieuwe pachtwet Besloten wordt het ontwerp pachtwet aan een onmiddellijk onderzoek te onderwerpen, hetgeen geschieden zal door een kleine coitimissie. Land bouwdagen Nadere mededelingen worden gedaan over de landbouwdagen van de Z. L. M. in de Kring Hulst op 22, 23, 24 en 25 Juni. Het Hoofdbestuur zal in de ochtend van 22 Juni vergaderen, waarna 's-mid- dags de Algemene vergadering zal plaatsvinden. De rijtoer en de paardenfokdag zullen op 23 Juni plaatsvinden, terwijl de 24e Juni gewijd zal zijn aan de zuivel en het rundvee. (Advertentie) (beperkt voorradig) KONINKLIJK KYVEEKBEMUJF EN ZAADHANDEL K APELLE-BIEZELIN GE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 1