Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw ZITDAG BOEKHOUDBUREAU: BEKNOPT VERSLAG DE DATUM VAN 1 MEI. DE AFDELING VERZEKERINGEN DER N.B.M.L. RONDOM DE BOERDERIJ TOESLAGREGELING ROGGE, OOGST 1955. ZATEKDAQ 23 APRIL 1955. 299 DEMTELOORD: Woensdag 27 April 11.30—1.— uur, Hotel Rijn. FIJN AART: Vrijdag 29 April in Hotel „De Graan- beurs" van 10.3012.30 uur. van de vergadering van ihet Dagelijks Bestuur der N. B. M. L., gehouden op 18 April 1955 te Breda. Na behandeling der ingekomen stukken werden o.a. de volgende agendapunten behandeld: WERKGEVERSBELANGEN: Van de drie land- arbeidersbonden werd bericht ontvangen, dat de- huidige C. A. O.'s land- en tuinbouw voor het nieu we contractjaar niet worden verlengd. De loon onderhandelingen zijn nog gaande. Het Dag. Be stuur acht geen aanleiding aanwezig om tot ver hoging van de lonen in land- en tuinbouw over te gaaim. Tot leden van het Scheidsgerecht voor het con tract jaar 1955-1956 werden herbenoemd de heren G. N. de Lint te Willemstad, O. Walraven te Almkerk, C. de Zeeuw te Valkenswaard en C. Ster renburg te Capelle. Landbouwschap: Belangrijke demonstraties op het gebied van landbouwwerktuigen werden tot nu toe mede gefinancierd door de Stichting voor de Lancllbouw. Bij de overgang naar het Landbouw schap blijkt subsidiëring van deze demonstraties moeilijkheden op te leveren. Hierover zullen via het K. N. L. C. informaties worden ingewonnen. Runder tuberculose-bestrijding. De premie-rege ling voor de tegenvallers is door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening als volgt goedgekeurd De vergoeding bij het laten slachten van tegen vallers als bedoeld in Art. 15 van het Provinciaal TubereuloseroestrijdingspTan bedraagt 100 van het getaxeerde verschil tussen gebruiks- en slacht- waarde, met een maximum van: 250,voor wilde en Fokverenigingsrunderen, 300,voor Register en Fok regósterkoeien 350,voor Stamboekkoeien en Stamboekvol- bloedrunderen, 400,voor K. S. koeien. Op de toe te kennen vergoeding wordt voor dek king van taxatiekosten enz. een bedrag van 10,— voor runderen met brede tanden en 5,voor run deren zonder brede tanden in mindering gebracht. De taxatie heeft plaats op het bedrijf en wordt verricht door personen, die door de Gezondheids- dienst in overleg met de Landbouworganisaties en de Bond van Veehandelaren zijn aangewezen. W. A.-verzekering. In verband met het binnen afzienbare tijd vervallen van de W. A.-dekking bij de bedrijfsverenigingen zal of wel in K. N. L. C.- verlbatnd, of wel tesamen met de Z. L. M. een rege ling worden getroffen, waardoor dit risico straks via de eigen organisatie kan worden ondergebracht .(zie bericht elders in onze kolommen). Datum Hoofd bestuursvergadring. Deze werd vastgesteld op 10 Mei sus. Op deze H. B.-vergadering zullen dan tevens datum en agenda voor de alge mene vergadering worden vastgesteld. Rekening en Balans over het afgelopen jaar. Met de opstelling hiervan werd accoord gegaan, zodat deze aan het Hoofdbestuur ter goedkeuring zullen worden voorgélegd. Fondsvorming zandaardappelen. De thans ein delijk afgekondigde inname-regeling voor zandaard appelen werd onvoldoende geacht en zal de animo voor voortzetting van de areaalheffing voor zand aardappelen zeker niet stimuleren. Het werd vrij wel ondoenlijk geacht om voor deze aardappelen afdoende maatregelen te nemen, waarom fonds vorming en areaalheffing voor zandaardappelen beter achterwege zou kunnen blijven. Öntwerp-Pachtwet. Het Qntwerp-Fachtwet zal begin Mei in de afdelingen van de Tweede Kamer worden behandeld. Het Dag. Bestuur van het K. N. L/C. wil op 26 of 28 April a.s. een buitengewone Hoofdbestuursvergadering van het K. N. L. C. voor dit onderwerp beleggen. In verband hiermee wordt besloten, dat de Commissie Grond- en Pachtzaken der N. B. M. L. op 25 April a-s. in vergadering bij een zal komen ter bespreking van het Ontwerp- Paohtwet. Tenslotte werden nog enkele punten betreffende het onderwijs, de samenstelling van de pachtka- mers en de reorganisatie van het P. V. C.-apparaat •behandeld. De datum van 1 Mei is voor de landbouw in ver schil lendé opzichten een belangrijke datum. Op het gebied van de landbouwlonen begint clan een nieuw com act jaar, wat tevens inhoudt, dat vaste dienst verbanden worden beëindigd (met 3 maanden op zegging vooraf) of begonnen. Op het gebied van de landbouwlonen voor het a.s. contractjaar is nog weinig nieuws te melden. De onderhandelingen hierover zijn nog gaande, waarbij de werkgevers- organisiaties op het standpunt staan, dat geen aan leiding aanwezig is voor verhoging van de land bouwlonen. De verdere vereenvoudiging van de loon-admini- strtie is nog steeds in studie en zoals bekend is her ziening van de sociale wetgeving hiervoor nood zakelijk. Wei kunt u zich het wekelijks terugkerend werk aan de loon-administratie belangrijk vergemakke lijken, door gebruik te maken van het loon-admini stratie jsysteem, dat werd ontworpen door het Boek- houdbureau van de Hollandse Mij. van Landbouw. Deze loonlboekhouding is verkrijgbaar bij het secretariaat der N. B. M. L., Stationslaan 4 Zeven bergen, waar tevens alle inlichtingen hierover kun nen worden verstrekt. Schaf U per 1 Mei a.s. deze loonboekhouding aan. Vooral voor de grotre bedrijven betekent dit sys teem een belangrijke besparing aan tijd, die beter elders dan achter het bureau, ten nutte kan worden gemaakt. Voorts sluiten de meeste landbouwbedrijven per 30 April hun boekhouding af. Er zijn er, die nog steeds hun boekhouding zelf bijhouden, er zijn er ook die dit door een ander laten verzorgen. Het voe ren van een goede landbouwboekhouding met alle fiscale kanten die hieraan verbonden zijn, is echter niet ieders werk. Is men niet goed op de hoogte, dan kan het geld kosten, dat onnodig aan de fiscus wordt betaald. Men make daarom gébruik van een erkend land- bouwboekhoud bureauwaar men de knepen van het vak kent. Voor onze leden is dat het Landbouw- boekhoudfoureau vanwege de N. B. M. L., Blauwe- handstraat 31 te Bergen op Zoom (tel. 444). Ook dit is een punt, dat men bij het naderen van de datum van 1 Mei eens ernstig moet overwegen. Nu we het in bovenstaand artikel toch over de datum van 1 Mei hebben, waarom zoudt U dan te vens niet eens even nagaan de verzekeringen, die U voor Uw bedrijf of Uw gezin hebt lopen en die U e.t. overweegt nog af te sluiten. Op vrijwel elk ter rein van verzekeringen, kunt U bij Uw eigen orga nisatie terecht en wel tegen billijke condities en op solide basis. Waarom zoudt U ook van deze service, die de organisatie U biedt, geen gebruik maken? Wij geven onderstaand nog eens een korte op somming Brandverzekeringen. Zowel boerderijen als in ventarissen kunnen via de N. B. M. L. verzekerd worden op billijke voorwaarden, terwijl een soepele schaderegeling gewaarborgd is. Het aantal deel nemers neemt regelmatig toe. Alleen in het afge lopen jaar reeds steeg het verzekerd kapitaal dat door onze leden werd verzekerd met ruim een mil- lioen gulden. Variaverzekeringen. Ook op het terrein van ongevallenverzekering, ziekenhuisverzekering, melkgeldverzekerinig eniz. kan men bij de afd. ver zekeringen der N. B. M. L. terecht. Auto- en tractorverzekering. Deelname aan de Ond. Verzekeringsmij. voor Motorvoertuigen te Goes staat ook voor leden der N. B. M. L. open en biedt belangrijke voordelen. Momenteel zijn reeds meer dan 2090 voertuigen bij deze Onderlinge ver zekerd. In de enkele jaren van haar bestaan heeft deze Onderlinge reeds bewezen in een behoefte te voorzien. Paarden en vee verzekering. Enige jaren gele den werd de Pavee opgericht om onze leden in de gelegenheid te stellen ook hun paarden en vee tegen billijke condities te verzekeren. Ook op deze moge lijkheid willen wij hierbij nog eens de aandacht vestigen. Hoe meer leden hieraan meedoen, hoe steviger de basis wordt, terwijl het sterfte-risico van de veestapel vaak niet gering blijkt te zijn. Hagelverzekering. Nieuwe deelnemers voor de Onderlinge Verzekeringsmij. tegen hagel schade dienen zich thans spoedig aan- te melden, opdat hun gewassen dit jaar nog verzekerd kunnen worden. W- A. verzekering. Voor hen, die lid zijn van een bedrijfsvereniging is het risico van wettelijke aansprakelijkheid tot nu toe bij het lidmaatschap inbegrepen. Tengevolge van de reorganisatie der bedrijfsver enigingen zal deze dekking echer in het verloop van dit jaar komen te vervallen. Ook op dit terrein zal clan via de organisatie een regeling worden ge troffen, waardoor dit risico collectief op de meest voordelige en solide wijze kan worden onderge bracht. De voorbereidingen hiervoor worden thans reeds getroffen. Men sluite dus thans nog geen overeenkomsten met particuliere maatschappijen af voor W. A.^verzekering. Voor deelname kan rnen zich nu reeds melden bij het secretariaat der N. B. M. L., Stationslaan 4 te Zevenbergen waar ook over alle andere verzekeringsvormen gaarne in lichtingen worden verstrekt. Dit geldt eveneens voor: Levens- en pensioen verzekeringen, waarvoor de N. B. M. L. relaties heeft met het Onderling Boe- renverzekeringsfonds, een instelling van en voor de boeren. In het Bestuur van het O. B. F. heeft ook een vertegenwoordiger der N. B. M. L. zitting. De afd. Verzekeringen der N. B. M. L. kan U dus op vrijwel elk terrein van dienst zijn. Maak in Uw eigen voordieel gébruik hiervan. De Westhoek: De kleur groen begint in onze polders een over heersende tint te worden. Het pasgezaaide staat al mooi te waaien over de akkers. Wat voor Pasen gezaaid is heeft tot nu toe een pracht opkomst te zien gegeven. Vele bedrijven zijn reeds klaar met de werkzaamheden en het volgende punt, de ver pleging van onze gewassen gaat nu onze aandacht vragen. Een belangrijke periode en ook een periode die alle kennis vergt van de boer, want juist deze période is zo doorslaggevend voor wat het eind resultaat van het oogstjaar 1955 zal zijn. We moe ten trachten onze verplegingswerkzaamheden te doen naar de nieuwste methoden die er op dit ge bied in andere delen van ons land beproefd en ook gebruikt worden. De besproeiing vormt daarbij wel een zeer belangrijk onderdeel. Het is voor de door snee boer haast ondoenbaar om alle bestrijdings middelen en methoden uit elkaar te houden. Een bonafide loonspuiter kan hem in deze veel diensten bewijlzen. Vooral met 't bespuiten tegen onkruid zij men voorzichtig met de gewassen die er naast staan. De wind kan de spuitvloeistof en wat nog erger de nevelvloeistof meters doen wegwaaien met alle nare gevolgen van dien. Wanneer we de pol ders overzien kunnen we constateren dat er behoor lijk veel vlas is gezaaid. Het lijkt mij zo toe, dat in tegenstelling met andere jaren veel meer voor eigen rekening is gezaaid dan ainders. Over de erwten zullen we maar niet schrijven, alleen een wens zouden we er aan kunnen toevoegen en de hoop uitspreken dat Engeland en ook andere lan den, maar weinig erwten hebben uitgezaaid en dat wij onze oogst daarheen kunnen exporteren. Bieten worden er vast niet minder gezaaid dan verleden jaar. Zouden de nieuwe oogstimethoden hiervan de oorzaak zijn? De Westhoek krijgt dit jaar de bieten- rooidemonstratie, dus we behoeven geen kilometers te rijden om de nieuwe machines aam. het werk te kunnen zien. Trots alle drukte konden verleden week Zaterdag vele West-Bralbanders de verleiding niet weerstaan om de ploegwedstrijden van de P. J. G. N. op de Welplaat onder Spijkenisse te gaan be zien. Dat zij dit gedaan hebben zal niet gespeten hébben. Prachtig ploegwerk werd er geleverd door de Jongeren en de Jury stond voor een heel moeilij ke taak. Ransom es, Fordson en Wkn de Lint schij nen een madhtig geheel te vormen. Naast de vele successen die deze combinatie reeds behaald heeft, voegde zij het kampioenschap P. J. G. N. 1955 hier aan toe. Het was een machtig moment voor de vele Brabanders, doe er getuigen van waren, dat Wim uit de handen van de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland de wisselbeker in ontvangst mocht nemen en nog was dit niet genoeg want Brabants tweede afgevaardigde Jan Breure eindigde op de zevende plaats. Twee Brabanders dus onder de eer ste tien, onze Jongeren mogen weer tevreden zijn. Zoals bekend is, zal over de rogge van de oogst 1954 een prijstoeslag per 100 kg worden gegeven ter grote van het verschil tussen de prijs welke de telers gemiddeld voor dit product hebben gemaakt en de in uitzicht gestelde richtprijs van 24,25 per 100 kg. Deze toeslag zal worden gebaseerd op de totaal in 1954 verbouwde oppervlakte rogge. Tussen de minister van Landbouw en het Land bouwschap is er overeenstemming over bereikt, dat voor de oogst 1955 de toeslag beperkt zal wor den tot een hoeveelheid rogge, gebaseerd op de oppervlakte, welke uit bedrijfstechnisch en -econo misch oogpunt noodzakelijkerwijs moet worden veilbouwd. Dit 'betekent dat de bedrijven op zand- en veen koloniale- en lössgronden voor een eventuele toe slag in aanmerking zullen komen en iw het alge meen de 'bedrijven op de kleigronden Van de rege ling zullen worden uitgesloten. De oppervlakte, waarop de toeslag zal worden gebaseerd, zal in het algemeen beperkt worden tot de oppervlakte rogge welke in 1953 werd verbouwd', echter met een maximum van 35 van de opper vlakte bouwland (irLclusief kunstweiden) met uit zondering van de lössgronden in Zuid-Lim!burg waar een maximum van 15 van de oppervlakte bouwland zal gelden en in een overgangsgebied tussen zand- en lössgronden in Zuid-Limburg, al waar een maximum van 25 zal worden aange houden. Dit betekent, dat in het gebied waar het maximum van 35 geldt, een bedrijf met 10 ha bouwland, waarop in 1953 3 ha rogge werd ver bouwd, deze 3 ha het maximum van de toeslag- oppervlakte oogst 1955 is. Werd op dit bedrijf ech ter in 1953 4 ha rogge verbouwd, dan geldt het maximum van 35 van de oppervlakte bouwland en zal ten hoogste toeslag worden gegeven over de opbrengst van 3% ha rogge. Het spreekt overi gens vanzelf dat men nimmer over een grotere op pervlakte rogge toeslag zal ontvangen dan men in werkelijkheid verbouwde. Een uitzondering op het maximumpercentage van de oppervlakte bouwland zal worden gemaakt v,-"v-uven, welke beslist zijn aangewezen 71e verder pagina 301),

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 19