DE BOERENJEUGD ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Van NOORD-BEVELAND De L.J.G. Zeeland op reis in 1955! naar NOORD-AFRIKA N. FILIUS - - - - Van onze bijeenkomsten ZATERDAG 23 APRIL 1955. 297 Redactie: C. J. v. Damme, A. C. Breure, L. de Jager, Z. Poppe, M. Sanders en M. Murre. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. 'k Ben in Parijs geweest, 't Was er een reuze feest. 'k Heb er degezien, etc. DOOR Enige tijd geleden bevatte de P. Z. C. een weinig opwekkend verslag van een voetbalclub in Zeeland, die op een ver gadering een spreker uitnodigde om over het onderwerp „De vormende waarde van de sport" te komen spre ken. Die avond werd een complete misluk king door gebrek aan belangstelling, waardoor de spreker onverrichterzake huiswaarts ging. Het geval wordt behandeld in de „Sport-kaleidoscoop" en de redactie voegt aan het verhaal de volgende be schouwing toe: „Nu is het een feit, dat de Nederlan der niet gauw warm loopt voor een vergadering. Men is wel lid van een vereniging, maar men blijft lauw en ongeïnteresseerd. Als het fout gaat, wordt er gekankerd, maar zelf iets doen, actief zijn, dat is er niet bij. En wat rest er dan voor een goedwillend en ijverig bestuur? Zijn aankondigin gen in een clubblad niet voldoende om ieder op de hoogte te stellen? Moet men soms persoonlijk alle leden gaan bezoeken om hen te stimuleren. Of moeten er slechts feestavonden worden gegeven? Een ondervinding als de bovengenoemde is werkelijk om moe deloos onder te worden en dus in het vervolg maar geen initiatieven meer uit te voeren, want: er is toch geen belangstelling. Wü hebben zeer sterk de indruk, dat dit voorbeeld niet alleen staat. Wie betere sportprestaties wil bijv. een hoger voetbalpeïl in Zee land en wie zou dat niet willen, die moet daaraan zelf meewerken." We zijn het hier volledig mee eens, doch willen de kwestie ook eens van de andere kant bezien. Van een voetbalclub ben je in de eerste plaats lid om te voetballen en niet om te vergaderen en naar een spreker te luisteren. Van een landbouwjongerenorganisa- tie ben je lid om van alles te doen, dat de ontwikkeling der leden kan be vorderen en dan ga je één dag per jaar ook nog eens aan sport doen. In feite dus precies het omgekeerde, al vinden we veel van de voetbalclub in de L. J. G. terug, wanneer er over feestavonden en gebrek aan belang stelling wordt gesproken. Zo moeilijk als het voor een sport club is om een vergadering met spre kers te organiseren, zo moeilijk is het voor de L. J. G. om jaarlijks een sport dag te houden. Dit jaar zal de streek Noord-Beve land laten zien waartoe ze in staat is. Een sportdag staat of valt echter niet alleen met de organisatoren die dit jaar een vakman in de arm hebben ge nomen doch ook met de bezoekers en deelnemers die in ruime mate van hun belangstelling blijk moeten geven. De tijd is maar kort en een aanspo ring om deze wel te gebruiken lijkt ons dan ook wel op z'n plaats. Laten we er van overtuigd zijn, dat we liever niet aan sport moeten doen dan maar half. Wie betere sportpres taties wenst zal daar zelf aan mee moeten werken. B. Dit oude bekende versje zal eerst dan werkelijk tot Uw verbeelding spreken, wanneer U ook werkelijk in Parijs ge weest bent, en dezullen voor U geen putje-puntje-puntje meer zijn wanneer U de Franse hoofdstad inder daad met eigen ogen hebt kunnen aan schouwen. Deze gelegenheid die U vooral niet onopgemerkt voorbij zult moeten laten gaan biedt U thans de L. J. G. In de eerste helft van Juni gaan we naar Frankrijk, wellicht naar de Volks hogeschool in Méridon. Van daaruit gaan we onder deskundige leiding uit stapjes maken naar diverse beziens waardigheden, niet alleen op cultureel en toeristisch, maar ook op landbouw gebied. Het zou ons te ver voeren wanneer we alles voor U op zouden sommen. De excursiecommissie die bin nenkort hierover zal vergaderen, zal voor U de keus maken uit het vele dat Frankrijk ons biedt. In ieder geval mogen wij U verklappen, dat we in Parijs komen en heus niet maar even tjes! Wij stellen ons voor, dat U zelf be paalt hoe lang deze excursie mag duren, waarbij U de keus hebt tussen 4 of 5 dagen. Hierbij wordt uitgegaan van een kostenbegroting van 18, per dag. Degenen die deze prachtige excursie mee willen maken, verzoeken wij zich onverwijld op te geven, doch in ieder geval vóór 5 Mei a.s. bü de voorzitter of de leden der excursiecommissie. U kunt dit het gemakkelijkste per brief kaart doen. Wilt U bij Uw opgave ver melden, naam, geboortedatum en vol ledig adres en tevens of U in het bezit bent van een geldig paspoort. Verder moet U dus vermelden of U 4 of 5 dagen voor de excursie wenst te zien uitgetrokken. Gaarne vernamen wij ook van U of U bereid bent even tueel met een groter of kleiner aantal dagen genoegen te nemen wanneer het merendeel dit wenst. Een tweede Provinciale-excursie wordt georganiseerd NAAR FRIESLAND, ongeveer in de tweede helft van Juni en wel 4 dagen. Hiertoe zal contact opgenomen wor den met de V. H. S. te Bakkeveen en met de Friese Jongerenorganisatie. Deze zullen dan voor ons een excursie uitstippelen die klinkt als een klok! Reeds vorig jaar heeft de V. H. S. ons een reisschema toegestuurd, dat de moeite waard was. U ziet wij organiseren heus geen excursie in het wilde weg. Alles wordt grondig voorbereid met ter plaatse be kende en deskundige personen. De kos ten van deze excursie bedragen onge veer 35ƒ40. U zult echter begrijpen, dat wij eerst moeten weten hoeveel mensen er mee gaan, alvorens wij het definitieve pro gramma vast kunnen stellen. Opgave ook hiervoor liefst zo spoe dig mogelijk, doch uiterlijk vóór 5 Mei a.s. Na deze datum volgen spoedig nadere berichten, in ieder geval in de Boeren- jeugd van 14 Mei a.s. M. C. J* KOSTEN, Voorzitter Excursiecommissie. Alvorens wij echter aan wal moch ten, moesten er eerst twee misdadigers van boord. Deze hadden ergens in een hokje in de boeg van het schip gezeten temidden van kabels e.d. Geboeid en onder geleide van enige politiemannen gingen ze aan wal om hun straf uit te zitten. Ze hadden in Frankrijk iemand vermoord. Ja, zo is dat nu eenmaal in onze wereld. Mensen vermoorden is enkel geoorloofd, wanneer het oorlog is en dan liefst zoveel mogelijk. Na dit intermezzo stormde een leger van kruiers de boot op om koffers te dragen. Je kon er maar beter op gaan zitten, anders was je ze zo kwijt. Voor wij aan wal mochten kwam er eerst nog een inspecteur van politie aan te pas, daarna ettelijke formulieren en tenslotte een onderzoek op wapens. Enfin, toen bleek, dat we geen bijbedoe lingen, of wat dan ook dat schadelijk voor N.-Afrika kon zijn, hadden, kon den we met onze koffers de boot ver laten. Doch nu kwamen we terecht in een ontzettend spektakel. We werden om zwermd door kleine jongens, de één om gids te zijn, de ander voor een taxi of hotel en weer anderen om schoenen te poetsen. En dat bleef maar schreeu wen en rond ons hangen tot het ons verveelde en we in onvervalst Zeeuws zo eens het één en ander hebben ge zegd. Ze verstonden dat wel niet, maar begrepen het des te beter, want ze dropen één voor één af. Een kleine zwarte krullebol bleef ons echter trouw volgen. Die heb ik toen een kleinig heid gegeven, wat nu juist verkeerd is, want dan heb je er weer zo een leger rond je. In een café langs de boulevard namen we afscheid van onze franse kame raden. Ze schonken hier Hollands bier. De kellner vond het erg leuk, dat we dit nu juist bestelden. Wij echter von den het toen de rekening kwam niet zo leuk, want het kwam op 1,50 per flesje. Met behulp van een politieman zoch ten en vonden we een hotel, waarna we eens op verkenning trokken. De stad Algiers is tegen de heuvels gebouwd, waardoor de ene straat steeds hoger ligt dan de voorafgaande. Dit geeft steeds een prachtig gezicht over de stad en de baai ervoor. Vooral bij avond, wanneer men de schittering van de ontelbare lichtjes tegen de hel lingen ziet en de maan boven de Mid dellandse zee verschijnt is dit een fan tastisch schouwspel. Naast de Europese bevolking is er een mengelmoes van rassen. Overwe gend Arabieren maar ook wel afstam melingen van Spaanse Moren. Men ziet er mannen met een fez, tulband en serouel. De vrouwen zijn gesluierd, alleen de ogen zijn onbedekt. Later, in het binnenland, zagen we vele vrou wen, die slechts één oog onbedekt had- De aandacht van de leden wordt er op gevestigd, dat de Sportdag op Noor tl-Beve land niet gehouden wordt op Zaterdag 28 Mei, doch op Zaterdag 4 Juni. STREEK W. ZEEUWS-VLAANDEREN Op Zaterdag 23 April begint de trai ning van de voetballers en korfballers, op het gemeentelijk Sportterrein van Schoondijke. Aanvang 5.30 uur. Opkomst dringend gewenst. Ook jonge leden zijn hartelijk welkom. Er is voor athleten ook gelegenheid voor training. J. HAAK, Sport comm. lid W. ZL-Vlaanderen. Z. P. M. AFDELING ZUIDZANDE. Deze afdeling kwam op 31 Maart bij een. De opkomst was bijzonder goed. Mej. L. Leenhouts declameerde op leuke wijze het gedichtje „Maart", van Jan H. de Groot. Voorts werd met veel enthousiasme besloten om van tijd tot tijd een goed boek aan te schaffen en dit te laten circuleren onder de leden. Aan het einde van deze gezellige avond dankte de presidente allen voor hun aanwezigheid en sloot de vergade ring. IV. den. Ze zijn gehuld in een lang wit ge- ivaad, dat tot aan de enkels reikt. Dit dragen ze daar al sinds eeuwen en eeuwen zo. Er zijn daar anders wel tegenstellin gen. Zo zie je er Europese dames, die alle moeite doen hun gezicht zo op- zichtelijk mogelijk te maken, zodat je ogen pijn doen van al het rood en zwart. Daar tegenover zie je de Ara bische dames, die er een lap stof voor hangen. Wat ook opviel waren de vele politiemannen en, voor openbare ge bouwen, zoals banken en het postkan toor, de schildwachten. Eén keer zagen we nog de motorpolitie optreden in een café en dan is 't meestal van dik hout zaagt men planken. Naar men ons had verteld zouden de prijzen in N.-Afrika lager zijn dan in Frankrijk. Wü hebben wel het tegendeel gemerkt. Alleen de cigaret- ten waren hier aanmerkelijk goed koper en ook beter dan in Frankrijk. De treinenloop was vaak ongeregeld. Vooral bemerken we, dat er een zekere onrust heerste. Zo was er op een nacht een rumoer van een schietpartij en naar we later hoorden waren er toen enige schermutselingen met op standelingen geweest. Overigens was 't in de stad zelf rustig. De morgen na onze aankomst brach ten we een bezoek aan Mr. Lamy, de President der Algerijnse Coöperaties. Deze stelde voor ons een bezoeken- reeks op, welke we nog niet voor de helft hebben afgewerkt. Datgene wat we echter hebben gezien, was, omdat je het in Europa niet aantreft, boven verwachting. Vooral 't coöperatie wezen, waarvan we gedacht hadden, dat dit in zo'n uitgestrekt gebied wel niet zo'n vaart zou lopen, is er enorm uitgebreid. Gemiddeld ligt het percen tage van coöperatieve afzet c.q. ver werking aanmerkelijk hoger dan bij ons. Ik zal trachten een beschrijving te geven, zü het beknopt, van wat wij er bezichtigden. Allereerst een katoencoöperatie. Er z\jn twee gebieden waar katoen wordt verbouwd. Dit betreft dan Constan- tine, alwaar dit door de grote regenval zonder irrigatie kan worden verbouwd, dit is de Amerikaanse methode. In de tweede plaats bij Orleansville, waarbij men gebruik moet maken van irrigatie, dit is de Egyptische methode. Het seizoen was echter voorbij, wel werden ons verschillende soorten katoen, welke al gezuiverd waren, getoond. Alles op 't gebied van katoen is er voor 100 coöperatief. Evenzo is dit 't geval met de tabak. Iets wat maar ten dele coöperatief is, zijn de fruitcultures. We bezochten een coöperatieve verkoopvereniging van sinaasappels, grapefruit en citroe nen. De totale ledenoppervlakte be droeg 1400 ha. Het kleinste bedrijf was 2 ha, het grootste 160 ha. Naast afzet en verwerking strekte de bemoeienis zich ook uit tot snoeien en sproeien. De gemiddelde bruto opbrengst be droeg 15 ton per ha. Het belangrijkste sinaasappelras was de Clementine. De export van dit bedrijf (15.000 ton per jaar) was hoofdzakelijk gericht op Frankrijk en enigszins op Engeland. De gebouwen en machines, welke voor de sortering en verwerking werden ge bruikt waren zeer modern. Enkele dagen voor wij er kwamen hadden op standelingen een magazijn in de lucht laten vliegen. Nu werd de omgeving bewaakt door een afdeling Franse pa rachutisten. Later brachten we met de directeur van deze onderneming verschillende bezoeken aan bedrijven en kwekerijen. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 17