Uit en voor de polder VOOR DE Plattelandsvrouw U oogst succes met AADINÖL^gf TUINBOUW KLEDINGSHOW OP 26 APRIL A.S. CURSUSSEN VOOR HUISVROUWEN OP DE VOLKSHOGESCHOOL TE BERGEN (N.H.). RUNDVEE-AANKOOP VOOR SCHOUWEN EN DUIVELAND. Lonen en Sociale Voorzieningen NIEUWE VACANTIEBONNEN VOOR DE LANDBOUW. OMRUILING EN TERUGBETALING OUDE VACANTIEBONNEN BOEKJAAR 1954—1955. l ZATERDAG 23 APRIL 195 5. 295 Jf Op Dinsdag 26 April hoopt de Bond van Platte landsvrouwen in Zeeland weer haar jaarlijkse Alge mene Voorjaarsvergadering te houden en wel dit jaar te Goes in „De Prins van Oranje". Aan deze Voorjaarsvergadering is dit jaar wel een bijzondere attractie verbonden in de vorm van een kledingshow. Tijdens deze kledingshow zullen U verschillende modellen getoond worden van rokken, blouses en japonnen, welke onder leiding van mej. J. W. A. Ravenshorst, lerares bij de Stichting voor Huishou delijke Voorlichting ten Pattelande zijn vervaar digd. Hiertoe zijn op verschillende plaatsen in Zee land gedurende enkele maanden speciale naaicur sussen georganiseerd. Leden van de Bond zullen U tijdens deze show hun zelfgemaakte kleren tonen. Met opzet is voor dit gebeuren het woord „modeshow" vervangen door het woord „kledingshow". Een modeshow uitgaande van één of andere zaak wordt altijd gehouden uit een oogmerk van recla me. Het voornaamste doel is de kooplust van het kijkend publiek te prikkelen, waardoor de omzet zal stijgen. Bij de show van de Bond van Plattelandsvrouwen is het voornaamste doel: het geven van voorlichting bij het kiezen van de kleding. Overkomt het U ook wel eens, dat U zich een be paald kledingstuk hebt aangeschaft, waarvan U later moet erkennen, dat hetU niet staat of dat ljet niet prettig is in het dragen? Het gevolg is meestal, dat U het bewuste kledingstuk weinig meer draagt, waardoor het geld, dat door U hieraan werd besteed min of meer „weggegooid" geld is. Een juiste keuze zowel van stof als model had dit kunnen voorkomen. Vele vrouwen verlangen echter een goede raad bij de aanschaf van nieuwe kledingstukken. Wij willen U deze „goede raad" heel graag geven bij monde van mevrouw R. OudStofberg uit Haarlem, die de gehele show zal toelichten. Niet alleen japonnen, blouses en rokken zullen de revue passeren. Door een aantal zaken hiertoe in staat gesteld zullen U eveneens bijpassende hoeden, mantels, schoenen, shawl, handschoenen en tassen getoond worden. Kortom Uw gehele garderobe wordt onder de loupe genomen. Onze leden-mannequins zullen U beslist de gang bare maten tonen. Onder hen bevinden zich enkele slanke dames, maar vooral de grotere maten zijn goed vertegenwoordigd. De kledingshow zal twee keer gehouden worden namelijk 's middags en 's avonds. De middagshow is alleen toegankelijk voor leden van de Bond, daar deze een programma onderdeel is van de Voor jaarsvergadering. De show is 's avonds toegankelijk zowel voor leden als niet-leden. Kaarten voor 's avonds zijn verkrijgbaar h ƒ1.50 (consumptie inbegrepen) bij het Landbouwhuis, Grote Markt 28, Goes. Kaarten voor deze kledingshow zijn eveneens verkrijgbaar bij de Fa. Heykam Massee, Grote Markt 5, Goes; F. Gerritsen, L. Kerkstraat 35, Fa. S. Meeuwsen, Ganzepoortstraat 11, Goes; Fa. Hollander, L. Vorststraat 44, Goes. Mogen wij U, lezeres van dit artikel, ook op onze show begroeten? A. v. d. L. „Ons dagelijks leven, sleur of vernieuwing?". Driedaagse cursus van 710 Juni 1955 op de Volkshogeschool „de Zandhoeve". Kosten ƒ14, Inleidingen over: ,,Ons dagelijks leven, sleur of vernieuwing?"; „De dagelijkse dingen in de schil derkunst"; „Dichters aan het woord over de ge wone dingen". Verder staan op het programma: discussiegroe pen, vragenoehtend, gezellige avond met muziek, zang, dans en spel, een middag naar zee, atelierbe- zoek. „Ons leven in kleine en grote gemeenschap". Vijfdaagse cursus van 29 Augustus3 Septem ber 1955 op de Volkshogeschool ,,'t Oude Hof". Kosten 20, Het programma omvat inleidingen over: „Vraag stukken in Nederland"; ,,Moet onze belangstelling ook uitgaan naar de Europese éénwording „De Verenigde Naties"; „Een vergelijking tussen het leven van de Nederlandse vrouw in andere landen", en tenslotte: discussiegroepen, een forum over ffDe vrouw en de politiek", films, voordracht, een middag aan zee, handenarbeid of bloemen schik ken (naar keuze). STAMBASISSROT. of Phytophfhora cactorum en hare bestrijding. Het is reeds enkele jaren geleden, dat in sommige fruit/bedrijven eigenaardige verschijnselen werden geconstateerd bij het ras Cox Orange Pippin. Bomen die in het voorjaar normaal hadden ge bloeid en volop vruchten droegen en waarbij aan de groei tot zelfs midden in de zomer, geen enkele ziektesymptoom was te zien geweest, stierven plot seling af. De betreffende boom kreeg opeens gele blade ren, in sommige gevallen verwelkten ze in enkele dagen. De zieke takken stierven af en vaak ging in korte tijd de gehele boom ten gronde. Dit ziekteverschijnsel werd tegelijkertijd in ver schillende streken van ons land waargenomen o.a. in Zuid-Limburg, de Achterhoek van Gelderland, Utrecht, Noord- en Zuid-Holland en ook in Zeeland. Ging men deze bomen onderzoeken, dan kwam men tot de ontdekking, dat de stammen, soans dicht bij de grond, soms wat hogerop, rottende plekken in de bast hadden. Deze plekken voelden soms zacht aan, maakte men ze open dan kwam er een viezig vocht naar buiten, het gebeurde ook we] dat de plekken droog waren. De fruitkwekers keken met verontrustende blik ken naar deze verschijnselen; in de eerste plaats omdat de aantastingen alleen werden aangetroffen bij het ras Oox, een der beste productierassen, in de tweede plaats omdat men niet wist wat bet voor ziekte was. Men noemde het „vliegende kanker", wel een be wijs dat men van de snelle verbreiding overtuigd was, en dat verschillende fruitkwekers bang waren, en niet zonder reden, dat de aantasting zich in kor te tijd over de gehele aanplant zou uitbreiden. Door de Plantenziektenkundige Dienst werd ten tijde van bovengenoemde waarnemingen zeer veel aandacht aan deze ziekte besteed. Ook op het Instituut voor Plantenziektenkundig Onderzoek (I. P. O.) zat men niet stil. Het was Dr Ten Houten, Directeur van het I. P. O., die licht in de mysterie bracht. Toen hij een reis maakte door Duitsland ontdekte hij daar verschijnselen, die hetzelfde beeld gaven te zien als die welke in Holland voorkwamen. Bij zijn terugkomst in Nederland wist hij de be wuste kwaadstiehter af te zonderen. De schimmel, die uit de zieke plaatsen werd ge kweekt bleek de Fhytophthora cactorum te zijn. In het buitenland heeft deze schimmel reeds vele jaren geleden van zich doen spreken, ook in Neder land was het geen onbekende. Was dit voor ons land nu eigenlijk een nieuwe ziekte? In feite niet, wel was ze nieuw voor ons land wat betreft haar aantasting op appels. Het was in 193334 dat de Phytophthora cactorum vrij ernstig optrad in Noord-Amerika op het appelras Grimes Golden Pippin, een ras dat hier te lande heel wei nig bekendheid heeft. In Duitsland vond men het naast het ras Cox oak ap de rassen Frei'herr von Berlepsch en de Ananas Renette en zelfs op James Grieve. De Amerikanen gaven aan deze ziekte de naam van Collar rot of Grown rot. De Duitsers noemden dit rot naar het ras waarin de meeste aantasting werd gevonden en wel Cox Krainikheit, men noemt het ook wel Kragenfaule of Rinderfaule. Het was in 1868 toen de schimmel (Phytophthora cactorum) werd ontdekt, ze werd toen gevonden als zijnde de veroorzaker van rot bij verschillende soorten cactussen, van daar dat ze hiernaar werd genoemd. De schimmel kon ook worden geïsoleerd uit het voetrot dat voorkomt bij Rabarber, pioen rozen en tulpen. Zelfs ook bij aardbeien werd de schimmel aangetroffen. In 1904 werd geconstateerd dat het rot van afge vallen appels en peren door de FhytophtJhora cacto rum werd veroorzaakt. Men kan hierover lezen in het jaarverslag van het Instituut voor Phytopatho- logie 1915 en in het jaarverslag van de Planten ziektenkundige Dienst van het jaar 1922. Uit het bovenstaande blijkt hoe gevaarlijk deze schitmimiel voor de fruiteultuur is, en hoe intensief de fruitkweker zijn bomen zal moeten waarnemen om te voorkomen dat deze ziekte geen vaste voet in zijn bedrijf krijgt. Het is zeer moeilijk om de ziekte in het begin stadium op te sporen. Het zijn dan meestal kleine ronde vlekjes, die echter snel uitgroeien tot grotere vlekken. De aangetaste vlekken zien er oppervlak kig wat ruw en scsihilferig uit. Strijkt men met de vingers over de stam dan wordt men gewaar dat het zieke gedeelte enigseins is gezwollen d.w.z. het komt iets boven het gezonde uit. Hoewel de aantasting ook op de dikke gesteltak- ken en zelfs op vrij dun hout is gevonden kan men toch aannemen dat over het algemeen de stam het eerst wordt aangetast In vele gevallen ziet men de zieke plekken het allereerst boven de entings plaats; vandaar de Hollandse naam „Stambasisrot". Maakt men zo een zieke plek open en drukt men daarop, dan komt er een weinig geelbruinig vocht te voorschijn. Wordt de plek ouder dan droogt deze op, vandaar dat niet alle zieke plekken zacht en vochtig aanvoelen. Het is opmerkelijk hoe snel de ziekte zich uit breidt, er zijn gevallen bekend dat in drie h 4 weken de zieke plekken de stam volkomen waren om- groeid. Nog een bijzondere eigenschap van deze schimmel schijnt te zijn dat ze sneller in horizon talle richting groeit dan wel in verticale richting. Een gevolg hiervan is, dat wanneer de stam of tak ken zijn omgroeid, het voedseltransport verstoord wordt, waarvan het geel worden of verwelken der bladeren een symptoom is. R. A. ADGEVER. (Wordt vervolgd) De aankoop-commissie van Landbouwherstel is voornemens om in de week van 27 Mei a.s. weer rundvee in Friesland aan te kopen. Getroffenen op Schouwen en Duiveland, die in de loop van de maand Mei runderen in mindering op hun schade-tegoed bij Landbouwherstel wensen te ontvangen, gelieven een aanvrage te doen ten kan tore van de P.B.H., de heer F. C. Hanse te Zierik- zee en wel tot en met uiterlijk 28 April 1955. Provinciaal Voedselcommisaris voor Zeeland. De aandacht van werkgevers en arbeiders wordt gevestigd op het feit, dat per 1 Mei 1955 een nieuw boekjaar van het Vacantiefonds voor de Landbouw ingaat, hetgeen o.m. gepaard, gaat met het in om loop brengen van een nieuw type vacantiebon. De nieuwe vacantiebonnen, welke zoals ge bruikelijk een uitgiftegeldigheid zullen hebben van één jaar, nl. van 1 Mei 1955 t/m 30 April 1956, zullen worden uitgegeven in coupures van ƒ4; 2,50; 1; 0,30 en 0,10. In vergelijking met het boekjaar 1954/1955 is er dus een wijziging in de bonnenwaarden gebracht. Enerzijds zijn de bonnen ter waarde van ƒ3,50 en ƒ2 komen te vervallen, terwijl anderzijds bonnen van 4 en 2,50 worden ingevoerd. De bonnen zijn vanaf 1 Mei a.s. verkrijgbaar bij de plaatselijke boerenleenbanken. Evenals vorig jaar is bij aankoop een toeslag verschuldigd van l'/b van het nominale bonnenbe drag. Zoals hierboven werd gepubliceerd vangt per 1 Mei 1955 een nieuw boekjaar aan van het Vacan tiefonds voor de Landbouw. Dit betekent eveneens, dat met ingang van 1 Mei a.s. door de werkgevers geen vacantiebonnen van het boekjaar 19541955 meer aan de in hun dienst zijnde losse arbeiders mogen worden verstrekt, terwijl deze bonnen door de arbeiders ook niet meer mogen worden aange nomen. Werkgevers, die na 30 April 1955 nog bonnen van het boekjaar 1954—1955 in hun bezit "hebben, kun nen deze gedurende de maanden Mei, Juni en Juli 1955 ter omruiling voor nieuwe bonnen of ter terugbetaling toezenden aan de administratie van het Vacantiefonds voor de Landbouw, Swcïiock- straat30 te 's-Gravenhago, Bij omruiling van oude voor nieuwe bonnen worden geen administratiekosten in rekening ge bracht. Bij terugbetaling wordt de voor de oude bonnen betaalde toeslag van 1% niet gerestitueerd. Dringend wordt verzocht om bij het inzenden der bonnen duidelijk aan te geven hoeveel bonnen van elke waarde worden bijgevoegd alsook of om ruiling dan wel tercigbetaling wordt gewenst Men dient dus niet de bonnen zonder enig begeleidend schrijven aan het'Fonds op te zenden. Met nadruk wordt er nog op gewezen, dat de oude bonnen niet kunnen worden omgeruild of terugbetaald bij de plaatselijke boerenleenbanken. Aan de arbeiders, die nog over vacantiebonnen van het boekjaar 19541955 beschikken, zal nog tweemaal gelegenheid worden gegeven deze bon nen op de gebruikelijke wijze te laten verzilveren. (Advertentie).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 15