YOOR OE Plattelandsvrouw RADIO Gebrs. De Jongh Weeroverzichi over de maand Maarf 1955. x MINDER KIESPIJN DOOR EEN GOEDE VOEDING. Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek DE BESTRIJDING VAN ONKRUIDEN IN GRASLAND MET BEHULP VAN GROEISTOFFEN. Chemische onkruidbestrijding in Uien en Bieten De arbeidstijd op Koninginnedag en Nationale Feestdag. ZATERDAG 16 APRIL 195ft 273 De meesten van ons tellen een bezoek aan de tandarts niet onder de prettige gebeurtenissen. Het feit, dat de controle meestal nieuwe gaatjes in tanden of kiezen aan het licht brengt en dus boren onafwendbaar maakt, zal daaraan niet vreemd zijn. De moderne mens schijnt meer te lijden onder tandbederf dan onze voorouders. Minder dan 2 van de beschaafde bevolking blijft er geheel vrij van. En er zullen tegenwoordig maar weinigen zijn, die hun hele leven hun eigen gebit ter be schikking houden. Daar is iets aan te doen. Niet alleen door een einde te maken aan de ver waarlozing van ons gebit en de tandarts zeker 2 x per jaar de gelegenheid te geven ontstane schade te herstellen, maar ook door een goed onderhoud, d.w.z. door goed tandenborstelen. Goed onderhouden en niet te veel snoepen. Voedselresten o.a. werken tandbederf in de hand. Vooral suiker kan hier een gevaarlijke rol spelen. Dit hebben onderzoekingen, verricht door het Zweedse Tandheelkundig Instituut duidelijk aan het licht gebracht. Men kwam tot de conclusie, dat suiker in de vorm van kleverige stoffen, ge bruikt tussen de maaltijden, het ontstaan van tand bederf sterk deed toenemen. Suiker, bij de maal tijden genuttigd, bleek niet zo schadelijk. Laten wij hieruit onze gevolgtrekking maken: alle klevende zoetigheden, dus b.v. toffees, zijn zeer schadelijk voor ons gebit en helpen ons op de weg naar slechte tanden en kiezen en een stapje verder naar het kunstgebit. Ander snoep goed zal dan niet zó schadelijk zijn, het bevordert het welzijn van ons gebit toch zeker niet. Deze klanken zult U wel meer gehoord hebben. Maar weet U, dat behalve door controle en rei niging en door het vermijden van teveel snoepen, oor op andere wijze mee kunt werken om Uw ge bit in goede, of althans betere conditie te houden? Weer grijpen we naar de litteratuur en vinden daar de resultaten van een Amerikaanse proef, die ons iets vertelt over het verband tussen voeding en tandbederf. Bij deze proef, die in Boston werd genomen, deel de men een aantal kinderen in twee groepen. De ene groep kreeg voorlichting omtrent een goede voeding, de andere niet. De resultaten waren over tuigend. Bij diegenen, die een goede voeding ge noten, was het gemiddeM aantal per jaar ontstane gaten in het gebit aanmerkelijk geringer dan bij de anderen: het bedroeg 56 Hieruit kan men dus de conclusie trekken, dat de voortgang van het tandbederf bij kinderen in aanzienlijke mate gestuit wordt door het gebruik van een juiste voeding. Wat is een juiste voeding? Om Uw kinderen een kans te geven op een goed gebit, is het gewenst dat zij een gezonde voeding gebruiken, die dagelijks bestaat uit: melk (3 k 4 bekers) (verse) groente (3 flinke eetlepels) fruit (zo mogelijk 100 g per dag) aardappelen (naar behoefte) kaas (1 plakje) vlees of vis of peulvruchten (50 k 100 g) tenminste 1 ei per week boter of margarine (naar behoefte) brood (naar behoefte), bij voorkeur bruinbrood of roggebrood en een lepel levertraan. Verder is het heel belangrijk, dat zij goed kau wen. Geef hen daarom rauw fruit en eens rauwe groente. Leer hen een appel een even grote lek kernij te vinden als een snoepje, want wil Uw kind een goed gebit houden dan zal er naast het gebruik van een goede voeding maar een kleine plaats voor snoepgoed mogen worden ingeruimd. U kunt er dus Uw steentje toe bijdragen, dat Uw kind later minder klachten over kiespijn zal heb ben en door een beter gebit ook meer levens vreugde zal genieten. Dit geldt echter niet alleen voor Uw kind: ook Uzelf kunt door het gebruik van een goede voe ding medewerken aan het behoud van Uw eigen gebit. Dat Maart een zeer koude maand is geweest, is zeker geen nieuws, maar dat deze maand met Maart 1917 de koudste maand Maart van deze eeuw is geweest en dat ze in de rangorde van de laatste 100 jaar op de 4e plaats komt wat de kou betreft, zal men zich wellicht min der duidelijk hebben gerealiseerd. Onderstaande cijfers spreken echter duidelijke taal. Wij hebben n.l. de 10 koudste Maart-maanden van de laatste 100 jaar opgezocht en vinden dan: eem. etmaal temp. 1855 1.6° C. 1865 1.1° C. 1867 2.6° C. 1883 1.0° C. 1887 2.1° C. 1888 2.1° C. 1892 2.2° C. 1917 1.9° C. 1931 2.4° C. 1955 1.9° C. Normaal 4.9° C. Wij moeten dus tot 1883 teruggaan om een Maart- maand te vinden die kouder was dan Maart 1955. Tot troost moge zijn, dat het nog wel eens erger geweest is. Gaan wij nl. tot 1735 terug zover 12 April. De laatste week heeft veel medegewerkt om onze arbeid op de akkers uit te voeren. De eerste Paas dag was donker en vochtig, maar Maandag was het een practhtdag met zonnig weer. De mensen, die de gehele winter opgesloten waren geweest in hun muffe huizen trokken de natuur in, die nog wel niet veel te zien gaf, maar toch de lente aan kondigde. De vroeggezaaide akkers worden al mooi groen en het is een lust om daar naar te kij ken. Zie hoe mooi zich de rijen aaneen rijgen tot hele mozaieken. Vooral wanneer de zon er op schijnt en er telkens een wolk "voor schuift ontstaan er mooie kleurschakeringen. De blauwe lucht met witgerande wolkjes en het tere groen en daar tussen het jubelend gezang der leeuwerikken, die telkens als was het een wedstrijd, hoog de lucht in klimmen, alsof ze naar de zon willen vliegen. Hun lied luid galmend om daarna langzaam dalend zich moe neer te zetten op een grote kluit of uitsteeksel boven het tere groen, dat nog fonkelt van de dauw. Ja, de lente kan mooi zijn, het donkere kille van de winter verdwijnt en het nieuwe leven begint weer. In de natuur begint de lente ook met het lief deleven der vogels en dieren. Overal ziet men de paartjes eenden, de mooi gekleurde woerd statig zwemmend voor zijn eenvoudig uitgedost vrouwtje, dat hem overal volgt. Bij het minste gevaar vliegt de woerd luid snaterend op de wieken en volgt ook het vrouwtje. Ze zijn al begonnen om een nest op te zoeken in de slootkant of achter een pol gras aan de dijk, eenvoudig zonder veel pretentie. De pa tri Venkoppels zijn ook al uiteengevallen, je ziet nu alleen maar het tweetal, mannetje en vrouwtje lopen, ook al in de weer om hun soort te vermenigvuldigen. Ook de fazant, waar van het mannetje nu prachtig is uitgedost, is een lust voor het oog. Hij heeft zich reeds een metgezel uitge zocht, waarmee hij het nieuwe voorjaar ingaat. De huismussen slepen ook al allerlei afval om hun nest in orde te maken, samen met de spreeuwen, hun dakgenoten. De merel zingt zijn mooiste lied hoog iin de pereboom. Of gebruikt hij zijn kunstflui ten om een soortgenoot van het vrouwelijk ge slacht te lokken? De tijd der kattenliefde is er ook weer en men komt op de boerderij mannelijke exemplaren tegen waaraan men geen kennis heeft 's Avonds horen we hun jammerklachten tot we in slaap vallen. Zo komt de lente, ook in huis is ze gekomen, de voorjaarsschoonmaak is aan de kant en we zitten prinsheerlijk in de veranderde schoon gemaakte kamers, die eerst zo overhoop lagen dat het leek nooit meer terecht te komen. We hebben het buiten maar gezocht en door ervaring geleerd, zo weinig mogelijk aanmerkingen gemaakt, 't Is weer voor elkaar en waar is waar we zijn er blij mee, de showphiim voor onze vrouwen. reikt de oudste reeks verzamelingen in ons land dan vinden wij om enkele voorbeelden van nog koudere Maart-maanden te geven, als koudste: Maart 1845 met een gemiddelde temperatuur van 2.3° C. Daarop volgen Maart 1748 met 0.7 en Maart 1789 met 0.4° C. Tussen 1780 en 1790 vinden wij trouwens !meer zeer koude Maart-maanden, in 1785 gaf Maart een gemiddelde van 0.0° C., in 1786 van 0.2. Al deze cijfers gelden voor het hoofdstation De Bilt). Enkele andere cijfers die de koude van de afgelo pen maand accentueren zijn: In De Bilt bleef de temperatuur op 26 van de 31 dagen beneden de normale waarde, soms zelfs verscheidene graden. Het aantal vorstdagen was belangrijk groter dan in andere jaren; Vlissingen telt normaal 4 vorstda gen; dit. jaar 19. De hoeveelheid neerslag was over het algemeen wat beneden normaal, vooral in het Z. W., waar volgens voorlopige gegevens slechts 25—30 m.m. neerslag viel, tegen 4045 m.m. normaal. De hoeveelheid zonneschijn was wat groter dan normaal. De Bilt noteerde 158 tegen normaal 133 uren zonneschijn. Inmiddels is het voorjaar dan toch eindelijk ge komen en begin April konden vele percelen zaai- klaar worden gemaakt en was het zaaien in volle gang. Dat de onkruidibestrijding op grasland elk jaar weer opnieuw de aandacht van de boer opeist is stellig niet zonder reden. Het is immers algemeen bekend, dat ongruiden, zoals o.a. paardebloem, «boterbloem of aikkerdistel een schadelijke invloed uitoefenen en niet passen bij een goede grasland exploitatie. Behalve de normale cultuurmaatregelen, zoals een juiste bemesting, een goede regeling van de waterstand en een intensief graslandgebruik, zijn er ook andere mogelijkheden om de onkruiden uit de weg te ruimen. Over deze mogelij'kiheden zal de heer P. Zonder wijk van de Plantenziektenkundige Dienst te Wage- ningen itn een radiocauserie enkele bijzonderhe den vertellen. De causerie wordt uitgezonden in de radioruibriek van het ministerie van Landbouw Visserij en Voedselvoorziening op Maandag 18 April a.s. des avonds van 19.4520.00 uur over de zender Hilver sum II. (Advertentie)] Een garantie voor de hoogst mogelijke op brengst is, dat Uw Uien en Dieten boven ko men op onkruidvrij land. Bestrijdt daarom 't onkruid vóór opkomst van de Uien en/of Bieten met „SHELL" P.E. 30. Vraagt U eens inlichtingen aan bij: Postbus 35 - Goes. „SHELL"-Bestrijdingsmiddelen zijn o.a. verkrijgbaar bij: P. den Boer, Prov.weg B 129, Ren esse. Tel. 51. Fa. C. CoSpaart Zn., Woensdrecht C 18, TeE. 36. Joh. v. d. Ende Zn., Borssele, Tel. 261 (K 1105) en Tel. 269. Gebr. Den Herder, Serooskerke (W.), TeL 358 <K 1189). I. Hubregrtse Co., 's-Gravenpolder, Tel. 398 (K 1103) en Ttel. 245. M. Meeuwsen, Dorpsweg 25, Brulnisse, Tel. 84. J. van Oosten, Krabben dij ke, TeL 109. D. de Regt, Kamperland, Tel. K 1107-389. A. Rijnberg, St. Annaland, Tel. 91. A. J. Trion, Oostburg, Tel. 110. J. A. Weststrate, Axel, Tel. 746 (K 1155). Naar aanleiding van een desbetreffend voorstel van de Stichting van de Arbeid heeft het College van Rijksbemiddelaars aan alle werkgevers dit jaar toegestaan zowel op koninginnedag (30 April) als op de nationale feestdag (5 Mei), voorz over het werk zulks toelaat, aan de in hun dienst zijnde ar beiders vrijaf te geven met behoud van loon. Indien van deze toestemming gebruik wordt ge maakt, zullen deze vrije dagen niet in mindering Worden gebracht op de vacantie van de aifoeider. De hoofdafdeling Sociale Zaken van het Land bouwschap moge hierbij zowel alle individuele -werkgevers als alle combinaties van werkgevers jn de agrarische sector aanbevelen van de hier ge boden mogelijkheid op 30 April en 5 Mei gebruik te maken, tenzij dit, voor zover het arfoeiders-vee- verzorgers betreft, niet geheel doenlijk zou zijp. In het laatste geval verwacht de hoofdafdeling, dat ip onderling overleg tussen dte desbetreffende arbeiders een regeling wordt getroffen om het noodzakelijke w«erk te verrichten. Wat de doorbetaling van het loon betreft, advi seert de hoofdafdeling niet alleen aan de vaste en los-vaste arbeiders, doch ook aan losse arbeiders, die reeds de 4 voorafgaande weken bij de betrokken werkgever in dienst waren otf van wie kan worden verwacht, dat zij nog 4 weken of langer aldaar in dienst zullen blijven, het loon over beide feestdagen door te betalen, zodat deze losse arbeiders geen vacantiebonnen 'behoeven te verzilveren. door Dr. J. J. Post

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 9