DB DE KOSTEN VAN HET Gras- en Klaverzaden MACHINAAL MELKEN. MOK. CAROTINE. Tips van de Hoofdinseminaior No. 15 EEN BEZOEK AAN HET K.I.-STATION TE MEPPEL GEBRS. DE JONGH, 272 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Het gebruik van de melkmachine heeft zich in de laatste jaren sterk uitgefo-reid. De kosten van het machinaal melken zijn op de verschillende be drijven sterk variërend. De mate van rentabiliteit van de melkmachine moet men dan ook voor elk bedrijf afzomderllijk beoordelen. Het aanwezig zijn van voldoende melkers, de structuur van het be drijf en de ligging van de percelen ten opzichte van de bedrijfsgebouwen spelen hierbij een grote rol. Vooral het laatstgenoemde is in het bijzonder mede bepalend voor de kosten. Ook kan het voor komen dat het aanschaffen van een melkmachine het bedrijf meer mogelijkheden biedt. Immers, bij aanwezigheid van een melkmachine gaat men er gemakkelijk toe over om het aantal melkkoeien met enkele uit te breiden. Wanneer electriciteit op het bedrijf aanwezig is, zodat een electromotor als krachtbron kan funge ren, en de ligging van het weiland de mogelijkheid biedt om ook gedurende de weideperiode de koeien op stal te melken, wordt het laagst mogelijke 011- kostencijfer voor machinaal-melken verkregen. Bij verspreide ligging van de percelen weiland zal in de weideperiode gebruik moeten worden gemaakt van een weide-installatie, terwijl dan tevens ge bruik moet worden gemaakt van een benzinemo tor, hetgeen gepaard giaat met extra kosten. Een electromotor is niet alleen goedkoper in gebruik, hij geeft ook grotere bedrijfszekerheid. De aanschaffingsprijs voor een complete instal latie met 1 apparaat voor een bedrijf tot 10 koeien, waarbij ook gedurende de zomerperiode op de stal wordt gemolken en een electromotor als kracht bron fungeert, bedraagt 1500,Deze prijs is naar het merk melkmachine variërend. Meestal is de prijs lager, in enkele gevallen hoger. De toerekening van de jaarlijkse kosten geeft on geveer het volgende beeld: afschrijving 75,— renteverlies 30,— stroom voor electromotor 40,— rubber onderdelen 50,— reinigingsmiddelen 10,— service-abonnement 25,— eventuele reparatie 10,— 240,— Hoewel deze kostencijfers niet opgaan voor alle merken, zijn deze als gemiddeld beeld niet aan de lage kant. Ter toelichting op enkele van deze posten het volgende. De levensduur van de installatie en electromotor is 20 jaar, zodat de jaarlijkse afschrijving 5 bedraagt. In de praktijk wordt deze post veelal ver waarloosd op grond van het feit, dat de installatie toch al betaald is. Het is echter noodzakelijk, dat het wel wordt gerekend. Immers, na het verslijten zal een nieuwe moeten, worden aangeschaft. De post rubtoeronderdelen komt grotendeels ten laste van de tepelvoeringen. Ze dienen bij getoruik van een' enkel stel minstens twee maal per jaar te worden vernieuwd. Bij gebruik van een dubbel stel is dit eens per jaar. In de praktijk wordt nog te veel op deze post bezuinigd. De tepelvoeriingen worden te lang gebruikt, hetgeen de kwaliteit van de melk en een goede werking van de tepelvoering, dus het melken, benadeelt. Door het gebruik van versleten, tepelvoeringen wordt ook de melktijd per koe ongunstiger. Voor een service-abonnement is 25,genoteerd. Dit abonnement kan worden genomen bij de im porteur van het betreffende merk. De gehele in stallatie moet dan. twee keer per jaar door een des kundige op dit gebied worden geïnspecteerd en de eventuele afwijkingen hersteld. Het nemen van een dergelijk abonnement menen we dan ook te moeten aanbevelen. Wanneer de ligging van de percelen weiland het niet toelaat om in de weideperiode op stal te mel ken, zal gebruik moeten worden gemaakt van een weide-installatie, waarbij tevens een benzinemotor zal moeten worden aangeschaft. De extra kosten die hieruit voortvloeien lopen sterk uiteen. Dit houdt verband met het type" van machine en het aantal melkkoeien. Ze variëren gemiddeld tussen 75,en 175,per jaar. Het is een gelukkige omstandigheid, dat op een zeer groot percentage van de Zeeuwse bedrijven de mogelijkheid aanwezig is om het melken in de weideperiode op stal te verrichten. Naast de lage re kosten, geeft het gehele jaar door melken op stal nog de voordelen van beschutting bij ongun stige weersomstandigheden. De koeien laten de melk beter toeschieten, hetgeen de melkproductie gunstig beïnvloedt. Het machinaal-melken geeft ten opzichte van handmelken ongeveer 50 tijdsbesparing. Het schoonmaken en het bedrijfsklaar maken van de machine vraagt extra werk. Wanneer we deze werkzaamheden in rekening brengen, bedraagt (Advertentie) Ook voor is Uw coöperatie bet aangewezen adres. de tijdsbesparing nog 40 Dit is bij een melk veestapel van 10 koeien 400 uren per jaar. Inge val deze tijdsbesparing nuttig kan worden besteed, heeft het machinaal-melken financiële voordelen. Tevens is nog het voordeel aanwezig van het minder afhankelijk zijn van het aantal melkers, wat vooral in het oogstseizoen en ook op Zondagen van betekenis zal zijn. Een goede vakman, welke vlot met de melkmachine om kan gaan, kan vol gens het 1 man 1 apparaat-systeem 1215 koe ien per uur melken, het namelken met de hand in begrepen. J. H. LANTINGA. Ass. A bij het Rijkszuivelconsuleritsehap voor Zeeland. Tegen het einde van de stalperiode hoort men nogal eens klagen over moeilijk of niet waarneem bare tochtigheidsverschijnselen bij het rundvee. Dit is niet alleen voor de melkveehouderij een on aangenaam verschijnsel, maar ook de fokkerij is er niet mee gebaat. Deze verschijnselen kunnen verschillende oorzaken hebben, die men waar schijnlijk niet eens allemaal kent. Wel weet men dat een goede carotinevoorziening een gunstige in vloed heeft in de nawinter. Zeer goede producten om deze carotine te leveren zijn de kunstmatig ge droogde producten, koud kuilvoer, vers groenvoer en rode wortelen. Bovendien kan men door de drie eerstgenoemde producten besparen op het kracht voer. Dit is een verzamelnaam voor huidaandoeningen (eczeem) in de kootholte van het paard, die zich echter ook kunnen uitbreiden over de koot, kogel en onderste gedeelte van de pijp. Men ziet het het meest aan de achterbenen. De oorzaak kan zeer versehilend zijn. Het ene paard is er veel vatbaar der voor, dan het andere. Deze vatbaarheid kan misschien erfelijk zijn. De constitutie, dus het ge stel van het paard, is hier van grote betekenis. Ook is de witte huid veel gevoeliger dan de ge kleurde. Men ziet het dan ook het meest bij paar den met aftekeningen aan de benen. Inwerking van vocht, zoals vooral urine, ook dauw en sneeuw, kunnen mok veroorzaken of deze verergeren. Slechte verzorging van de onder benen, met name de kootholte, kan dit eveneens. Paarden, die dagenlang blijven lopen of staan met modder en mest aan de benen, kunnen dus aan mok gaan lijden. Paarden met veel beharing aan de onderbenen, kunnen ook last krijgen, vooral bij slechte verzorging van de benen; sterke beharing belemmert een goede huidfunctie. Bij overmatig wegscheren van de beharing aan de benen kan ook mok optreden; deze haren hebben immers ook een beschuttende functie Bij kaalscheren van de onderbenen is dus wel een extra huidverzorging op die plaatsen noodzakelijk. Maandelijkse Paardengexondheidskalender Tengevolge van kleine verwondingen in de koot holte kon ook een sterk op mok gelijkende huid aandoening ter plaatse ontstaan. De voeding kan ook van inyloed zijn. Bij som mige paarden treedt dé aandoening op bij voede ren van aardappelen of aardappelschillen of ook wel van klaver. Ook spoeling en melasse staan in een kwade reuk. Bepaalde fouten in de voeding kunnen huid aandoeningen, waaronder ook mok, veroorzaken. Ook kunnen dergelijke aandoeningen wegens over gevoeligheid voor bepaalde stoffen ontstaan. Men kent verschillende vormen van mok, zoals droge en natte mok. Korstjes tengevolge van indroging van uitgetre den vocht vindt men bij mok altijd. Ook kloven ko men voor, welke met pijn gepaard kunnen gaan, waardoor het paard kreupel kan lopen. Tengevolge van jeukgevoel kunnen de paarden met de benen gaan schuren, waardoor de kwaal kan verergeren. De kleine kloofjes en wondjes kunnen geïnfec teerd worden, waardoor ontsteking van huid en onderhuid kan optreden; de paarden krijgen dan dikke onderbenen, soms zelfs met koorts gepaard gaand. Er kunnen ook huidwoekeringen (knobbeltjes) optreden; in sommige gevallen kunnen ze zelfs vrij groot zijn. Voor behandeling van mok van enige betekenis raadplege men derhalve zijn dierenarts. In het algemeen is het al te raden met een of andere waterige oplossing te gaan wassen, tenzij in sommige gevallen op advies van de dierenarts, daar de meeste door leken gebruikte wasmiddel- tjes deze huidziekte nog verergeren. Ook mag men nooit de korstjes verwijderen, omdat dan wondjes ontstaan waar vocht uitkomt, hetwelk tot nieuwe korstjes indroogt. Veelal is rust nodig, daar beweging, door de tel kens optredende spanningen in de huid, de kloof jes openmaakt. Vooral zorge men ook voor schoon stro in de stal, dikwijls weghalen van de mest en goede urine-af- yoer. Wanneer een afstammeling van een KJ.-stier voor inseminatie wordt aangeboden, is het nodig te weten van welke stier deze is. Zij mag immers niet worden geïnsemineerd met sperma van dezelfde stier, daar dit in vele gevallen tot teleurstelling zou leiden. Maak daarom bij de geboorte van een kalf, direct een tweede schets en bewaar deze in het kalverboekje. Dan kan gemakkelijk worden vast- gesteld van welke stier zij afstamt. De vorige week maakten wij -een reis naar Drenthe, teneinde twee door de K.I.-Vereniging „De Bevelanden" aangekochte stieren te bekijken. Van deze gelegenheid maakten wij gebruik om het K.I.-Station te Meppel te bezoeken, dat een afdeling is van de Coöperatieve Landbouw-Bank te Meppel. De Landbouw-Bank is aankoopver eniging en tevens boerenleenbank. Dit station heeft in de loop van zijn bestaan een geweldige uitbreiding gekregen. In 1949 wer den er 5500 runderen geïnsemineerd, in 1954 al 42.139. Het gemiddelde aantal geïnsemineerde run deren per veehouder bedroeg 10 stuks. Na één inseminatie werd 63,5 van de ge- insemineerde dieren drachtig en in totaal werd zelfs 91,2 drachtig. Een bijzonder goed resul taat dus. Hierbij zij opgemerkt, dat alle inseminatoren volgens de rectale methode werken, maar dat ook wel sperma van drie dagen oud wordt gebruikt. In het afgelopen jaar waren er 32 stieren op het station aanwezig, die echter lang niet allen even intensief werden gebruikt. Jaarlijks worden de stieren volgens een be paalde methode verdeeld over de verschillende groepen, waardoor iedere veehouder op zijn tijd de kans krijgt om van de beste stieren te profi teren. Van de nieuw gekochte stieren, die hun fok waarde nog niet bewezen hebben, worden er eerst 1000 dieren geïnsemineerd. Daarna worden deze stieren practisch niet meer gebruikt, totdat de moeder-dochter vergelijking kan hebben plaats gevonden. Blijkt een stier goed te fokken, dan worden er ook zeer veel inseminaties van verricht en zo waren er van de stieren Blestes Diplomaat, Succes en Südhoekster-Bles-Eduard in 1954 resp. 8648, 9197 en 5005 dieren drachtig. Door deze wijze van werken werd 53 van de koeien drachtig van stieren ouder dan zevert jaar, 13 werd drachtig van een vijfjarige stier en de rest, 33 werd drachtig van stieren jonger dan vier jaar. Op deze manier wordt het resultaat wat be treft de foktechnische kant zéér gunstig beïnvloed. Men weet op deze manier wat of men van de ver schillende stieren kan verwachten. Deze in Meppel toegepaste werkwijze zou echter in onze provincie niet zonder meer kunnen worden toegepast. Er zou dan een veel hechtere samenwerking tussen de verschillende verenigin gen moeten komen, waardoor het mogelijk werd bepaalde stieren op non-actief te zetten. Voor één vereniging wordt dit n.l. nogal kostbaar, gezamen lijk zou dit misschien kunnen worden gedragen. Dat het kan, mits het aantal koeien maar groot genoeg is, wordt wel bewezen door het station in Meppel, waar het inseminatiegeld voor alle stieren is vastgesteld op f 10,W. (Advertentie)i DE WORTELVLIEG het insect dat de schadelijke wormstekigheid ver oorzaakt, kunt U thans radicaal bestrijden met „SHELL" aldrin stuifpoeder of mengolie. Ook Rit- naalden en Koolvlieg worden hiervan het slacht offer, alsmede de Lapsnuitkever in aardbeien. Met „DIELDREX" 15 een dieldrin mengolie van „SHELL" worden: Vlas-, Akker, en Uienthrips, Bieten- en Koolzaadinsecten, Erwtenbladrandkever, Emelten, Coloradokever en vele andere schadelijke insecten voor de volle honderd procent verdelgd. Een hoogst belangrijke eigenschap van deze producten is, dat zij geen enkel smaakbederf veroorzaken. Bovendien hebben zij een lange nawerking! Vraagt U eens inlichtingen aan bij: Postbus 35, GOES, of bij: P. den Boer, Prov.weg B 129, Renesse, Tel. 53. Fa. G. Colpaart Zn., C 18 Woensdredil, Te?. 36. Fa. Joh, v. d. Ende Zn., BorsseJe, Tel. K 1105- 261 en 269. Fa. Gebrs. Den Herder, Serooskerke, Tel K 1189- 358 en 442. Fa. I. Hubregtse Co., 's-Gravenpolder, Tel. K 1103-S98 en 245. M. Meeuwsen, Dorpsweg 25, Rrainisse, Tel. 84. J. van Oosten, Oost weg 11, Krabbendij be, Tel. 109. D. J. de Regt, Kamperland, TeL K 1107-389. A. Rijnberg, St. Annaland, Tel. 91. A. J. Triou, Oostburg, Tel. 110. J. A. Weststrate, AxeL Tel. K 1155-746

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 8