Van boerderij an organisatie VERZEKERINGSZAKEN. UIT DE PROVINCIE 268 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. 12 April. De gehele polder komt in het teken van het voorjaar te staan; voor de niet-agrariërs althans, nu het jonge groen aan de bomen en op de velden te voorschijn komt. Voor de boeren zelf begon het voorjaar, toen met het zaaien begonnen werd en op elk per ceel het gewenste gewas ingezaaid werd. Er was toen al veel afhankelijk van de manier van werken: grondbe werking, zaaizaad, kunstmest en ver dere verpleging. Telken jare is het weer een wikken en wegen hoeveel en wat zal gebeuren in afwachting van de komende omstandigheden en de ver dere ontwikkeling. Alhoewel de lang- aanhoudende vorst en verdere winterse ongemakken een later voorjaar veroor zaakten dan we de laatste jaren ge woon waren, is het werk, vooral in deze streek, vrij vlot kunnen gebeuren. De structuur is best, en de opkomst regelmatig. Zo zitten we weer midden in ver schillende insectenbestrljdingen, welke op de erwten en het vlas toegepast zul len worden; met daarnaast de chemi sche onkruidbestrijding in diverse ge wassen. Het lijkt mü juist, vanaf deze plaats een waarschuwend woord te laten horen, bij de toepassing van al deze middelen. Overweegt de nood zaak terdege want het risico is groot, dat door allerlei omstandigheden de schade groter kan zijn dan de baat. Overlegt met de deskundige voorlich ters. Deze mensen baseren hun advie zen op veelzijdige ervaring en theore tische kennis. De grasgroei is laat aan de gang ge gaan, maar ook door gebrek aan stal- voer zagen we reeds verschillende wei den belegt. Steeds meer weiden zien we, wat exploitatie betreft, gelüke tred houden met het bouwland. Dat is mede door de lagere prijzen van het vee, nu zeker zeer aan te bevelen, want ook een ha grasland moet ver antwoord gebruikt worden. Velen be schouwen de toestand van het grasland, wat meestal rond de gebouwen ligt, als een naamkaartje voor het gehele be drijf. Hoewel dit, evenals dat het geval is met de sier. en moestuin, niet altijd opgang maakt, een zekere indruk laat het in elk geval achter. WALCHEREN. 12 April. Gedurende de laatste drie weken heeft de aanblik van onze polders een grondige gedaanteverwisseling onder gaan. Overal was het plotseling één en al bedrijvigheid. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat is er gezwoegd om het zaad aan Moeder Aarde toe te ver trouwen. De velden op wintervoor zijn nu om getoverd in een keurig zaaibed zoals men het zich slechts wensen kan. Vanaf de inundatie 10 jaar geleden, viel de grond nog nimmer zo schitte rend als dit voorjaar. Percelen die men steeds 4 of 5 malen met de egge moest bewerken, lagen nu in 2 bewer kingen goed. Mede hierdoor was het tempo van do inzaai zeer goed en zal de inzaai bij het verschijnen van dit blad grotendeels achter de rug zijn. Alleen de pas klaargekomen egalisa ties vormen hierop een uitzondering. Indien het enigszins in het bouwplan past, kan men hier het beste granen inzaaien, omdat deze als regel nog het beste resultaat opleveren. Wanneer de structuur goed is, kan men hier ook wel erwten verbouwen. Gezien de hoge kosten van raaizaad is verbouw van dit gewas bij slechte struc tuur zeer riskant. Bovendien neme men bij voorkeur het ras Rondo inplaats van één van de schokkerrassen. De verbouw van aardappelen en bie ten is zeer riskant, doordat men dan te laat in de herfst moet oogsten en men bij de aardappelen meer kans heeft op zieke knollen. Bij een natte herfst loopt men na 'n égalisatie de kans dat het transport onmogelijk is over de gedempte sloten en de opgevoerde gedeelten. Daarom bij voorkeur een zomergewas. Na een zomergewas kan men in de nazomer dan een flinke grondbewer king toepassen en zo het perceel weer In orde brengen. Nu men volop bezig Is met het poten van aardappelen is het wel opmerkelijk dat een zeer verschillende pootafstand gebruikt wordt. Het komt zelfs nog voor dat enkelen op een afstand van 60 X 60 cm poten. Dit geeft een enor me opbrengstverlaging. In het verle den zijn vele proeven genomen in ver band met deze pootafstand en altijd kwam de nauwe pootafstand met de hoogste opbrengst. Om deze nauwe pootafstand opnieuw op de voorgrond te plaatsen zullen er dit jaar drie proef velden op Walcheren komen met drie pootafstanden nl. 60 x 35; 60 x 40 en 60 X 45. Zodra de uitslagen hiervan bekend zullen zijn hopen we hierover in deze rubriek iets te kunnen meedelen. ZUID-BEVELAND. 11 April. Wanneer U dit leest ligt Pasen, het feest van de Opstanding, weer reeds enkele dagen achter ons. Hoewel dit in de eerste plaats in geestelijke zin verstaan wordt, kunnen we Pasen ook als het feest zien van het binnentreden van het voorjaar, het jaargetijde waar in de natuur een nieuw kleed aantrekt. De knoppen van de bomen beginnen reeds te zwellen, de vroegst gezaaide gewassen geven het veld een groene kleur. En is het niet juist dit, dat de boer met vreugde begroet om daarin het eerste resultaat van het vele werk dat werd verzet, te aanschouwen? De meesten van ons waren voor de feestdagen en daarmede ook voor de regen aan het poten van de aardappe len toe, of waren er mee bezig. Hoe wel het ook voor dit gewas langzamer hand tijd begint te worden, is het niet zo bezwaarlijk, al moet dit enkele dagen worden uitgesteld. Goed be waarde poters groeien immers veelal even snel in de schuur als in de grond. Vooral in een koelhuis bewaarde poters kunnen aanvankelijk zeer traag zijn in ontwikkeling, wanneer ze tot kort voor het poten in een bewaarplaats met lage temperatuur werden be waard. De knollen eerst te laten „ont waken" in kiembakjes alvorens ze uit te poten, is zeker aanbevelingswaardig. Wie met de feestdagen een rit door Zuid-Beveland maakte, heeft kunnen constateren hoe ook in de voormalige rampgebieden een goed tot zeer goed zaaibed kon worden gemaakt voor er werd gezaaid. Hier heeft de vorst wel zeer veel goed gemaakt. Zijn dus de groei-omstar.digheden voor de opkomst van de gewassen gunstig, hetzelfde is het geval voor het onkruid. De chemische onkruidbe strijding heeft bjj ons nog steeds geen grote vlucht genomen; dit wel in tegenstelling tot sommige andere ge deelten van ons land. De oorzaak hiervan is nog wel steeds dat we min der met onkruid te kampen hebben dan b.v. in de Betuwe. Toch kan ook de onbekendheid met de mogelijkheden die met chemische bestrijding bereikt kunnen worden er oorzaak van zijn, dat onnodig een gewas onder het on kruid groeit. Zo is het goed mogelijk met de „pre-emergence" middelen on kruid te bestrijden voor opkomst van het gewas. Deze middelen zijn te ge bruiken in de gewassen suikerbieten, uien en mais, terwijl ook in vlas goede resultaten werden bereikt. Een be spuiting moet dan toegepast worden ten minste 3 dagen voor dat verwacht wordt, dat het gewas boven de grond komt. Spuit men later, dan kan schade aan het boven de grond komende ge was worden aangericht. De bestrijding kost 50,per ha. Hoewel bij het gewas uien een on kruidbestrijding met verdund zwavel zuur hetzelfde resultaat bereikt kan worden en dit bovendien ook minder duur is hebben de pre-emergence middelen toch wel dit voordeel, dat ze met iedere sproeier te verspuiten zijn, terwijl dit met zwavelzuur niet het ge val is. Komt er in erwten tijdens de op komst veel onkruid voor, dan kan een bestrijding met kalkstikstof, gestrooid in een hoeveelheid van 250 kg per ha, een goed resultaat geven. Zijn de groei- omstandigheden van de erwten goed en is het gewas tijdens het strooien droog, dan is er geen gevaar voor be schadiging van het gewas. Aan het mechanisch verwijderen van het onkruid zal vrijwel steeds de voor keur gegeven worden, maar in bepaal de gevallen is een chemische bestrij ding zeker verantwoord. THOLEN EN ST. PHLLIPSLAND. Schreven we in onze vorige bijdrage dat hier nog niet veel gebeurd was op de akkers, ditmaal kunnen we een heel ander geluid laten horen. Ware het niet dat de regen van Vrijdag de tractoren op de akkers tot zwijgen heeft gebracht, zo zou U bijna het geronk van de mo toren uit dit stukje kunnen horen. Nu is er nog wel een beetje geluid, maar dat is dan in hoofdzaak van de drag linemotoren en de zandauto's die in het land en over de wegen rijden. Ja, onze mooie Thoolse wegen, die reeds jaren uitmunten door rechtheid, breedte en prima onderhoud, krijgen het nu maar lelijk te verduren. Maar enfin, het ziet er naar uit dat ze straks alle met.de oude zullen kunnen wedijveren; dus laten We nu maar niet mopperen. ,,'t Moet eerst slechter worden eer het beter wordt", zegt men, en voor de we gen en waterlopen kunnen we deze stel ling ten volle onderstrepen. Hierbij spreken we tevens de hoop uit, dat we dit straks ook van de akkers zullen kunnen schrijven, want niets zal ons liever zyn dan dat we kunnen melden dat onze herverkavelde gronden beter zullen zijn dan in de oude toestand. Wanneer we ons oor te luisteren leg gen, hoort men nogal dikwijls andere veronderstellingen. Misschien terecht, maar toch menen we ook wel enig voox1- oordeel geconstateerd te hebben. Dat het land echter het eerste jaar na de verkaveling al reeds zijn volle productie zal geven, kunnen we niet aannemen. Maar wanneer het eens een poosje rust heeft gehad, dan Icon dit zeker wel mee vallen. Na dit uitstapje keren we terug naar ons beginpunt, waar we reeds in eerste instantie vertelden dat het motorge ronk der tractoren bijna uit dit artikel op zou stijgen. Er is heel veel werk verzet in een goede week tijds. De gra nen zjjn alle gezaaid, en ook het bieten zaad is voor het overgrote deel aan de grond toevertrouwd. Erwten zijn ook alle gezaaid, en wanneer we zo eens rondkeken en op de beurs met collega's praatten, menen we dat een respectabel aantal ha's zijn gezaaid. Uien zijn ook gezaaid; de oppervlakte hiervan schat ten we geringer dan het afgelopen jaar. De schaarste aan uienzaad zal hierop zeker ook invloed hebben ge had. Ook aardappelen zijn er al wat ge plant. Het. aardappelareaal zal wel klei ner zijn dan het afgelopen jaar; spe ciaal Bintje heeft weinig aftrek. Het land liet zich uitermate goed be werken; men kreeg overal een prima zaaibed met weinig moeite. Moge dit goede voorteken de basis zijn voor een goede oogst, die de boer tegen redelijk goede prijzen op de markt zal kunnen brengen SCHOUWEN EN DUIVELAND. 9 April. We hebben een mooie week achter de rug wat het weer betreft en hebben dan ook plezierig kunnen werken bij de voorjaarsinzaai. Ook op de onge- ploegde percelen viel het zaaibed niet tegen. Het kost wel wat extra arbeid, maar de grond is bovenop niet onwil lig, er zit wat natuur in. De vroegge- zaaide gewassen beginnen er inmiddels reeds uit te komen. Dit is altijd weer een prachtig gezicht als je de velden zo mooi groen ziet worden. Je kunt het gewas zo mooi op rechte rijen boven de grond zien komen. Het is een lust er naar te kijken. Ja, het komt dan precies uit of de paardeknecht of de trekkerchauffeur zijn zaaimachine recht door 't land getrokken heeft. Dat hoort er bjj en het is een teken, dat de bewuste persoon een kerel is, die zijn vak verstaat. Tevens komt dit zeker het wiedwerk ten goede. Toch komt het nog al eens voor, dat de rechte rijrichting te wensen laat. Ik vraag mij dan af, heeft men daar geen geduld meer voor, in deze wereld waarin alles met kunst en vliegwerk moet gebeuren? Of is het enkel maar slordigheid? Hoe het ook zij, ik ge loof zeker, dat ook op ons eiland, hier nog een taak ligt voor de L. J. G. en de Z. L. M. Het zou misschien wel aar dig zijn hier ook eens een wedstrijd in te houden. Wanneer wjj hier nog eens wat werk van maken, komt dit straks ten goede op de nieuwe rechte kavels, die we na de herverkaveling ongetwijfeld zullen krijgen. Over de nieuwe kavels gesproken; Uw rubriekschrijver heeft van de week de nieuwe draincermachine aan het werk gezien. Het ging best. Het is een aanwinst voor het eiland om de drai nage goed en vlug te doen leggen. Maai' m.i. vergt dit onnoemelijk veel van de machinist. Deze man moet alles tegelijk bedienen, zowel stuur inrichting als diepteregeling. Een goede ligging van de buizen hangt in hoofdzaak van hem alleen af. Overi gens werkt rij mooi en heeft rij een behoorlijke capaciteit. Nu het vee weer naar buiten gaat en de oppervlakte grasland vaak aan de krappe kant is, eist dit een goede verzorging van ons grasland. Het in delen van het weiland in kleine per ceeltjes is daarbij een eerste eis. Per stuks grootvee moet 5 are gerekend worden. Verder is het nodig, dat na wordt gestrooid en de weide zo nodig wordt gesleepd. De verdeling ran de mestflatten speelt hierbij een grote rol, daar het gras er onder stikt en het vee het gras rond zulke plekken meestal laat staan. Ook is het van belang om van tevoren een weideplan op te ma ken om daarnaar het bemestingsplan uit te voeren. Een gewaarschuwd man telt voor twee. Het is ons de laatste tijd herhaaldelijk gebleken, dat er verzekeringsinspec teurs en agenten zijn, die tx-achten lo pende levensverzekeringen te verhogen en/of nieuwe posten af te sluiten onder het motief, dat de betrokkene dan straks vrijstelling zal krijgen van de verplichte ouderdomsverzekering. Zoals mogelijk bekend is werkt men aan een wetsvoorstel tot definitieve re geling van de oudendagsvoorziening, ter vervanging van de noodwet ouderdoms voorziening (noodwet Drees). De voorstellen van de Minister komen hierop neer, dat een ieder, die aan het arbeidsproces deelneemt, hetzij man of vrouw, hetzij werkgever of werknemer, onder deze verplichte ouderdomsverze kering moet komen te vallen. Of men al 1.000 of 50.000 per jaar verdient, men zal een zeker percentage van het loon/inkomen moeten afstaan voor deze verplichte verzekering, waarbij dan niet meer dan de eerste ƒ6.000 inkomen zal worden belast. De premie zal geïnd wordendoor de belastingdienst, via loonbelasting en aanslagbiljet. Daartegenover staat, dat bovenge noemde groepen personen dan op hun 65e jaar in aanmerking komen voor een ouderdomspensioen ten bedrage van ƒ1338 (gehuwden) en ƒ804 voor onge- huwden per jaar. Van vxijstelling voor diegenen, die reeds over een behoorlijke vrijwillige levensverzekering beschikken is in de voorstellen, voorzover ons bekend geen sprake. Op dit moment moet het o.i. ontraden worden lopende posten af te sluiten met het oogmerk straks vrijstelling van de verplichte verzekering te zullen krij gen. Niets wjjst er op, dat er enige vrfl- stelling gegeven zal worden. Die verze keringsmensen, die met de vrijstellings mogelijkheden schermen, geven dus een volkomen onjuiste voorstelling van za ken. Wij menen onze leden tegen deze practijken te moeten waarschuwen. Men dient onze waarschuwing niet zo op te vatten, dat nu geen posten meer verhoogd of nieuwe polissen aangegaan moeten worden. Onze waarschuwing gaat dus uitslui tend tegen wijzigingen in verband met de komende verplichte ouderdomsverze kering. de Tm

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 4