1 dI BLOED L 256 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Wij hebben naar aanleiding van de voorj. hengstenkeuringen toegezegd een korte beschouwing te zullen leveren aan de hand van de bloedlijnen waartoe de dit voorjaar voor 't eerst goedgekeurde hengsten en de nieuwe K hengsten moeten gerekend worden. De namen dezer hengsten vindt men telkens in de laatste kolom der hier volgende schema's en wel vet gedrukt. Persoonlijk slaan we 't be horen tot een toonaangevende bloedlijn niet zo bijzonder hoog aan omdat nog tal van andere factoren mede de fokwaarde bepalen. Immers kan een paard behoren tot de bloedlijn van stamvader A. en tege lijkertijd via diverse vrouwelijke voorouders zijn ingeteeld op hengst B., met als gevolg dat het zowel uiterlijk als innerlijk, dus wat zijn erfelijke aanleg betreft, van de laatste het meest weg heeft. Natuurlijk blijft het van belang voor de fokkerij v.t.t.t. te kunnen beschikken over vaderpaarden welker individuele potentie zó groot is dat een lange rij zonen van goede klasse daar niet alleen het gevolg van zijn, maar deze, zo ook hun zonen, op hun beurt weer voor waardevolle „stamhouders" zorg dragen. M.a.w dat de bewuste stamvader de grondlegger wordt van een bloedlijn of hengsten- stam (de laatste uitdrukking is ingeburgerd maar feitelijk niet geheel juist omdat werkelijke stam- vorming, die zonder inteelt onmogelijk is, heel iets anders betekent) die practisch niets anders be hoeft te zijn dan een sterk ontwikkelde zijtak van een reeds bestaande, of de voortzetting van een vroegere, niet meer vitale lijn. Ons thans aanwezig hengstenbestand wordt gevormd door vertegenwoordigers van niet minder dan elf verschillende bloedlijnen. Hiervan neemt de lijn van Nico van Melo met 102 representanten (ruim 44 van het totaal van 228) met een enorme voorsprong, de kopplaats in. Deze lijn, daaruit voortge komen, wordt gevolgd door die van Clairon de la Lys, die zelfstandig voortgezet, nog met 43 hengsten de tweede plaats inneemt, een plaats op de ranglijst, die, gezien het aanwezige materiaal, niet lang meer zal kunnen worden gehandhaafd. Op de derde plaats zien we met 35 hengsten de lijn van Avenir d'Herse, die natuurlijk als een zijtak moet worden beschouwd van die van Albion d'Hor, wiens bloed evenwel, als we dat van Avenir buiten beschouwing laten, nog slechts van geringe betekenis is voor onze fokkerij. Vervolgens vinden we op de vierde plaats met nog 18 aanwezige hengsten de lijn van Certain van Lamswaarde, die de voortzetting is van de lijn van Frans K. 714. Op de vijfde plaats komt met 12 representanten de Castor-lijn die, naar alle waarschijnlijkheid, in die van de kampioen Nico van Annie zal worden opgelost. De lijnen van Suivant de Mordicus met 7, die van Albion d'Hor en Mayeur de Gaesbeek met 4 en nqg drie andere met ieder één, sluiten de rij en zijn practisch van geen betekenis meer, hoewel niet altijd het aantal, maar veeleer de kwaliteit der betreffende hengsten be palend is voor de waarde van een bloedlijn voor de fokkerij. Hoofdzaak is of nog een zekere vitaliteit kan worden geconstateerd, m.a.w. of nog met een zekere regelmaat jong mannelijk materiaal dat aan bepaalde kwaliteitseisen voldoet wordt toegevoegd aan het reeds aanwezige, zodat een voortzetting van de lijn min of meer gewaarborgd lijkt. Deze „vitali teit" wordt 't gemakkelijkst getest aan de hand van de resultaten der voorjaarshengstenkeuringen, met als basis het aantal jonge hengten dat werd goedgekeurd en het aantal oudere dat werd inge schreven, ofschoon een overzicht over meerdere jaren natuurlijk nog de voorkeur zou verdienen. Een beschouwing omvattende al het aanwezige materiaal zou tenslotte het meest duidelijke beeld geven van de status van een bloedlijn op een gegeven ogenblik maar een dergelijke veel ruimte vragen de uiteenzetting eigent zich vermoedelijk meer voor het stamboekorgaan. Van start gaande met de dit voorj. voor 't eerst goedgekeurde hengsten, ondergebracht bij de lijnen waartoe ze krachtens hun officiële afstamming I Nico van de Wetf, 179525. Nico van Anny, 180744. Nico II van Groenendaal, 183418. Nico van de Kuiper, 184187. Nico van Hoverhof, 184000. behoren staat Melo, met 23. aan de spits de lijn van Nico van Nico van Melo, K. 1795. Nico van Beek, K. 2130. Nico van Ella, K. 2299. Nico van Kruisschot, 183400. Jonkheer van Croy, 179652 Nico van 'tHof, 182677. Nico van Rica, 180732. Nico van Paulien, 182678. Oscar van Helfweg, 184397. Edelman van Veldzicht, K. 2310 Edelman v. Blankenburg, 179493. Unicum v. Monnikenhof, 181931. Nico van Vluchtenburg, 180913. Nico van Hegelsom, K. 2334. Harold v. Berchem, K. 2212. Eglon van Echt, K. 2264. Unie v. Moerkappelle, 181632. Infernal v. MoerkapcSle, 181633. Nico van Bouwlust, 179136. Ido v. d. Munthof, 181218. Herman, 182276. Nico v. d. Heibloem, K. 2254. Albert van Zeeduin, 180047. Marquis v. Aardenburg, 180546. Successeur, 181444. Nico van Groede, 182487. Wij zien dat van de oude, in 1953 gestorven, stamvader nog 5 driej. zonen werden goedgekeurd. Eén van deze, Nico v. d. Weij, werd binnen een jaar tijds twee maal met eerste prijzen bekroond, w.o. op de Nationale en is kwalitatief o.i. ook beter dan zijn halfbroers. Bij het zestal van Nico van Beek bevinden zich een paar goede paaiden. De zonen van Nico van Ella zijn beide goed, terwijl ook de bijdrage van Nico van Hegelsom en Nico v. h. Zwartewater zeer verdienstelijk mogen wor den genoemd. Met thans in Nederland 102 goedgekeurde heng sten die in de rechte mannelijke lijn van Nico van Melo afstammen staat deze bloedlijn zó sterk, dat een zeer ruime voorsprong ook voor de toekomst wel verzekerd lijkt. Op de tweede plaats komt met 10 goedgek. driej. hengsten de lijn van Avenir d'Herse, een goede prestatie die pleit vóór de erfelijke aanleg van enige vertegenwoordigers van die lijn, een presta tie, die nqg bijzonder reliëf krijgt gezien de slechts matige vruchtbaarheid van enkele hunner, terwijl ook het totaal-aantal tot deze lijn behoren de en thans nog aanwezige hengsten niet uitzon derlijk groot is (35) en bijv. geringer dan dat wat tot de Claironlijn (43) behoort. Wat van de dit voorjaar voor 't eerst goedge keurde hengsten tot de lijn van Avenir d'Herse be hoort, zien we in onderstaand schema, waarbij op vallend is dat dit bloed zich in de mannelijke lijn vooral vortzet via de waardevolle Herseur II en diens kleinzoorf, de kamp. Karei van Certain. Avenir de Salmonsart, B S. 29/2062. t D' f K. Dragon Hondzocht, 1(537. Kiuko van Melo. K. 1995. Elfridus van Melo, K. 2036. Eduard van Koppushoeo, K. 2262. Nero van Oudenpolder, K. 2349. Eduard van de Kruisakker, 184174. Nero van Heikant, 179436. Robby van Alstein, 183656. Leon van Alstein, 184314. Avenir d'Herse, B S. 25/412. Herseur II de Cognebeau, K. 1430. Certain van Tienhoven, K. 1915. Karei van Certain, K. 2190. Herseur van Alstein, K. 2298. David van de Louisa, K. 2345. Kspoir de Quaregnon, B.S. 30/1988. Mignon du Fosieau K. 1767. Nico. K. 2081 Jas 't! K. jaap van Paviljoen, 2342. Inconnu, 180462* Nickel van Pauwvliet, 381340. Herseur van Eversdam, 182392. Solon, 180461. Xeres d'Amice, 182372. Theo van Dierkenstcen, 180870. Opvallend is ook, dat de schakel in de keten Herseur II de CognebeauKarei van Certain, namelijk Certain van Tienhoven, een uitgesproken „merriemaker" was en slechts de vader van één goedgekeurde hengst. Gezien het percentage jonge en betrekkelijk jonge hengsten van goede klasse dat dit schema te zien geeft en daarbij ge voegd die, welke bovendien nog aanwezig zijn maar nog te jong om reeds in de hengstenproduc- tie een rol te kunnen spelen, moet men tot de con clusie komen, dat de Avenir-lijn naar alle waar schijnlijkheid ook in de toekomst een vooraan staande plaats zal blijven innemen. Onnodig te zeggen, dat jaargang soms sterk verschillen en een schema als dit dus geen absoluut betrouwbare waardemeter kan zijn. Onnodig ook te zeggen, dat de voortzetting van een hengslenlijn goeddeels afhankelijk is van de kansen die beste vertegen woordigers daarvan geboden worden. „Nieuw" bloed, de laatste jaren ingevoerd, betekent zowel een versterking voor onze fokkerij als voor deze lijn. Wij zien op de derde plaats met een viertal goed- I Albert van 't Westland, K 1969 ïombc Clairon de la Lvs, K. 1488 Marquis van jan Dolf. Gerardshof. K 1878 K. 20« Clairon van de Watertoren, K 2211 De prestatie van Dirk van Aldengoor, kleinzoon van Clairon, is goed te noemen. Zijn zonen zijn van goede kwaliteit. Kwam dus de Clairon-lijn met vier driej. vertegenwoordigers op de derde plaats, deze moet eigenlijk worden gedeeld met de lijn van C ertain van Lamswaardevoortzetting van de lijn van Frans, K 714 en ook met vier vertegen woordigers op de ranglijst aanwezig. De basis Certain van Lamswaarde* Urbain van Certain, K. 1429 K. 2018 We zien in bovenstaand schema dat drie van de vier goedgek. driej. hengsten zonen zijn van Cer tain v. d. Jozinahoeve. We prefereren van deze verre Certain v. d. Kolk, die uit een kapitale merrie is geboren. Inmiddels is de vader reeds gestorven en zal voorlopig de Urbain-zoon Moustic, die o.m. de vader is van de goede Frits van St. Kruis, de lijn moeten voortzetten. Deze vader, die min of meer is ingeteeld op Avenir dHerse is geen „typische Certain" meer, óók de meeste zijner producten zijm dat niet, al worden die onder de 18 n«og levende ver tegenwoordigers van deze bloedlijn rog wel aange troffen. Volgen met ieder één jonge hengst de lijnen van Castor, nat. kam-p. v. 1928 en Suivant de Mordi cus. rk vai Castor K. 916. Immo, K. 1346. Hautain Wieringi De enige goedgek. driej. Bento v. Passluis, d. nieo van Ainniie en eerste der grotemaotsweejarigen in Den Bosch 1954. De lijn van Suivant de Mordicus, waarvan nog 7 vertegenwoordigers dekken in Nederland, was vrij Suivant de Mordicus, K. 419. Leon dc Tonen. K. 3 340 Peer van Berkenhof, K. 1614 De vierj. Winston v. Nieuw-Vogelscthor, d. de Bra'b. kamip. Antoon v. Berkenhof, voor 't eerst goedgekeurd en direct ingeschreven was evenwel een prettige verrassing en is o.i. de beste nog leven de vertegenwoordiger van deze lijn. De nieuwe K. hengsten. De volgorde op de ranglijst, op grond van hun bijdrage voor het Keurstamiboek, is precies gelijk aan dóe met 'betrekking tot de voor 't eerst goedge keurde hengsten. Dit loopt wel eens tamelijk ver uiteen, maar dit jaar is daarvam toevallig geen sprake. Zo komt dus wederom met een zeer aan zienlijke voorsprong op de eerste plaats Nico Nice van Jonkhof, K. 2 Nico II van Ulft, K. 24 Nteo v. d Heibloem, K >4 Nico va» Melo K 1795 Nico van Ella, K. 2299 Nico van Beek, K. 2130 Eglon v. Echt, K. 2264 Nko v. Stegeshof, K. 22! Briiiant van Nico, Ki 22< üertain Moust erK. 1 Dirk Berkc Nico v. Nico v. Nico v. Nico v.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 8