ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Va" NOORD-BEVELAND naa, j\OORD-AFRIKA QMS Graslaiidkeuring 1955 PROLOOG BIJEENKOMSTEN N. FILIUS ZEEÜWSCH LANDBOUWBLAD 241 Redactie: C. J. v. Damme, A. C. Breure, L. de Jager, Z. Poppe, M. Sanders en M. Murre. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. DOOR in. L.J.G. AFD. GROEDE. Deze afdeling heeft op 3 Maart haar jaarvergadering gehouden. Het was wel wat laat, maar dat kwam door het di ukke winlerprogramma. I\'a een welkomstwoord van de voor zitter, wierp deze een blik op het af gelopen verenigingsjaar, dat goed ge slaagd te noemen is. De secretaris las hierna zyn jaarver slag voor, gevolgd door het verslag van de penningmeester, dat een mooi batig saldo liet zien. Toen kwam het woord aan de leden, die verschillende vragen stelden over het afgelopen jaar. Deze weiden vlot door de voorzitter beantwoord. In de pauze werd de leden een con sumptie aangeboden. Na de pauze werd een bestuursver kiezing gehouden die zeer vlot verliep. De voorzitter werd met alle stem men herkozen. C. Salomé werd geko zen als viee-voorzitter wegens het be danken van P. Hoste, en F. Dees als penningmeester in de plaats van C. Salomé. Na de bestuursverkiezing kregen we een inleiding door C. Salomé over de tentoonstelling in Brussel. Dit was zeer interessant, zodat hij dan ook ver schillende vragen moest beantwoorden. Aan het eind van deze vergadering konden de leden zich opgeven voor de zaaiwedstrijd van bieten. Alleen jam mer dat aan deze wedstrijden te wei nig wordt deelgenomen. Terwijl deze- toeh leerzaam zijn. STREEK WALCHEREN. Ook de streek Walcheren hield haar jaarvergadering en wel op Zaterdag 12 Maart j.l. De voorzitter, W. van Sluis, memo reerde enkele gebeurtenissen van het afgelopen jaar en zei verder o.m., dat we als L. J. G. na tien jaar, nu in een nieuwe faze zijn gekomen i. v. m. de nieuwe opzet in leeftijdsgroepen. Op deze bijeenkomst werden de jaar verslagen voorgelezen. Het afgelopen jaar was rustig verlopen met goede activiteiten en wat minder gesjaagde. Verblijdend was vooral, dat in 't afge lopen jaar deze „streek" een Z. P. M.- afdeling rijker is geworden, n.l. door de oprichting van de Z. P. M. afd. Zou- telande. Maar daar tegenover staat, dat de Z. P. M.-afdeling Koudekerke is opgeheven. Tot en met Dinsdag 5 April bestaat nog de mogelijkheid zich op te geven voor de Provinciale graslandkeuring der L. J. G. De leden op Walcheren, Tholen en in W. Z.-VIaanderen kunnen zich op geven bij het desbetreffende lid van de Technische Commissie: A. Dingemanse, Werendgke 11, Zou- telande. J. N. Noom, „Dijkzicht", Scherpenisse. P. Risseeuw, Bosweg, Retranchement. Andere gegadigden kunnen zich rechtstreeks aan het Secretariaat, Landbouwhuis, Goes opgeven per brief kaart cf telefoon. Als men belangstelling voor deze wedstrijd heeft, doch er niet voldoen de van afweet, kan men eerst vrijblij vend een reglement op het Landbouw huis aanvragen. De kosten voor deel- »ame bedragen ƒ2,50 per perceel. Ingekomen was een schx-ijven van de C. J. B. T. B. om in streekverband een debatavond te beleggen over het on derwerp: „Kan een Christen lid zijn van een neutrale maatschappelijke or ganisatie". Besloten werd dit nog eens nader te bezien alvorens een besluit te nemen. Ook meende de vergadering dat „neutrale" beter in „algemene" veranderd kon woi'den. De scheidende penningmeesteresse, mej. M. Kodde, werd dank gebracht voor haar werk. Daar voorzitter, secretaresse en pen ningmeesteresse zich niet meer herkies baar stelden, werd voor deze functies gestemd, evenals voor twee nieuwe P. R. leden. De stemming verliep tamelijk vlot. Alleen de functie van voorzitter en één gekozen P. R.-lid is nog niet definitief. In de rondvraag bedankten de nieuwe afgevaardigden voor streekbe- stuur, de heren C. Abrahamse en L. Verhage, resp. van de afdelingen Se- rooskerke (W.) en Koudekerke. Z. P.M. AFD. SEROOSKERKE EN OMSTREKEN. De leden van deze Afd. kwamen op 24 Maart bijeen. De presidente mej. A. Kwekkeboom opende de vergadering en heette allen hartelijk welkom, in 't bijzonder mej. Kleinepier en een nieuw lid. Na de notulen en behandeling van de ingekomen stukken, hield mej. Klei nepier een causerie over: „Woning inrichting". Hierin behandelde zij o.m. antieke en moderne meubelen. Verder gaf zij voorlichting om het huis practisch en gezellig in te richten. De volgende morgen vernamen we, dat de boot naar Algiers pas over an derhalve dag zou vertrekken. Enfin we hadden eigenlijk de volgende dag nog genoeg te doen. Eerst moest de auto voor een poosje ergens worden ondergebracht, daar een overtocht met auto ontzettend duur is. In een heel grote garage belandde hü tenslotte op de derde verdieping. We hebben nog een poosje geprakki- zeerd, vliegtuig of boot. De keus viel op de boot, omdat dit toch nog de goed koopste manier was. Tenslotte moest nog een bank worden bezocht om de nodige contanten af te halen. In Al giers betaal je n.l. met Algerijnse francs, welke wel dezelfde koerswaar de als de Franse francs hebben, maar de papieren zijn anders. Jammer was het, dat het wederom de gehele dag regende. Graag hadden we nog een boottochtje gemaakt naar het Chateau d'If. Dit ligt op een klein rotseiland voor de kust. Dit Chateau d'If is wereldbekend door de schrijver Alexandre Dumas. Twee van zijn voor naamste romanhelden n.l. de Graaf van Monte Cristo en de Abbé Faria zaten daar gevangen. Later zijn we er met de boot nog wel vlak langs ge komen en konden we er nog een foto van maken, doch liever hadden we dit persoonlijk eens bezocht. Van Marseille zelf is natuurlijk ook heel wat te vertellen. Het is de groot ste havenstad en met zijn ruim 600.000 inwoners de derde stad van Frankrijk. Vóór 't begin van onze jaartelling be stond Marseille al. Grieken uit Klein- Azië stichtten het 2500 jaar geleden en Na de pauze konden vragen gesteld worden en volgde nog enige bespreking. Aan het eind van de avond dankte de presidente mej. Kleinepier voor haar leerzame causerie en de leden voor hun opkomst, waarna zij de ver gadering sloot. DE persoon, die in dit gedicht wordt uitgebeeld, is iemand, die alleen maar aan zichzelf denkt. Als een schim jaagt hij dan ook over de wereld, roepend en smekend om gejuich van de massa. Hij brengt het vèr in de wereld. Maar wanneer hij, ten koste van alles, aan de top staat van zijn glorieuze carrière, ziet hij de ranke vogelvlucht, voelt hij de fijne druk van 't wiekgezucht. Hij ziet ineens het wonder der natuur en dan stort hij van zijn hoge aardse zitplaats af. Hij knielt neer voor de Schepper van dit alles. Hq zag in, hoe nutteloos hü zijn tyd heeft verspildvoor hem was hef nog niet te laat. TIJD Voorbij, als een snelle vogelvlucht Gaat een uur, een jaar. Gelijk de fijne toxekenzucht Is tijd een ijl gebaar. Ik zag de vogels niet. Noch hoorde ik 'l wiekgezucht. Dooj voor 't fluisteren van het riet Zwaaide ik mij voort door ijle lucht. Even staat de tijd naast me stil, Maar ik vlucht hem voorbij als een schim, Egoïsme, eigen ik, 't wordt kil. De zon zakt rood achter de kim. Dan, bijna te laat zie'k nog de vogelvlucht. Voel de fijne druk van 't wiekgezucht. Begrijp wat goed besteed is, en richt Mijn verdere levenswandel in, naar de strekking van dit gedicht. Ms. M. maakten er een bloeiende handelsstad van. In 1720 heerste er een ontzetten de pestepidemie, waarbij de duizende mensen op straat doodvielen. 50.000 in woners vielen aan deze gevreesde ziekte ten prooi. Voor de oorlog bestond er bü de Vieux Port of oude haven, een doolhof van straatjes en steegjes waar zelfs de politie de weg niet kon vinden. Nu liepen we er over een vlak stuk land. De Duitsei's joegen nml. de 40.000 bewonei's van deze buurten er uit en maakten alles met de grond ge lijk. Tenslotte is er dan nog La Cane- bière een prachtige boulevard waar de winkels aan elkaar grenzen. Talloze café's en bioscopen zün er. Zeelieden uit de gehele wereld ontmoeten hier elkaar. De Marseillanen zeggen dan ook, dat Parüs een aardig stadje zou zijn als het maar zijn Canebière had. De dag van het vertrek was het prachtig weer. Om twaalf uur zou de boot vertrekken. Het was de „Ville de Tunis" van de Compagnie Générale Transatlantique, een Franse maat schappij, welke diensten onderhoudt over de gehele wereld. De lengte van 't schip bedroeg 142 m en de breedte 19 m. Inplaats van twaalf uur werd het echter vier uur voor we vertrok ken. Dit vanwege een sit-down of langzaamaan staking van de dokwer kers. We hadden een cabine met z'n drieën, welke hoewel niet groot, toch geriefelijk was ingericht, compleet met luchtverversingsinstallatie en al. Nu en dan lieten we er een miniatuur stormpje uit komen, niet vermoedende dat er later op de reis buiten nog wel eens zo iets kon komen. Tijdens de eerste maaltijd de maal- tüden worden buitengewoon goed ver zorgd maakten we kennis met drie vliegeniers ei) drie employés van een bouwonderneming. Deze laatste drie moesten in Orleansville gaan bouwen. Orleansville is het stadje in Algiers, dat afgelopen najaar door een gewel dige aardbeving is getroffen. Hiex'bij lieten meer dan 1200 mensen het leven. Eén van hen kwam uit de Elzas, zodat een redelijk gesprek voor allemaal mo gelijk was. Onze leeftpden kwamen ook overeen, zodat het wel gezellig was, vooral omdat er op zulk een schip wel wat te beleven valt. Men kan er naar de film en 's avonds bestaat er gelegenheid om te dansen. Zover heb ik 't echter niet kunnen brengen. Enige uren op de Middellandse zee vertoe vende begon het alsmaar harder te waaien. Dit leidde tot een golfslag, welke niet bepaald kabbelend genoemd kon worden. Bij de tweede maaltüd kon ik dan ook niet verder dan de soep komen. Gauw naar de kooi. ik weet altijd graag veel, zo ik weet dan nu wat „zeeziek" betekent. Liever bad xk 't nooit geweten. Mijn vrienden, die daar natuurlijk geen last van hadden, gingen voor mij naar de scheepsdokter, die met een paar tabletjes de gerust stellende verzekering gaf, dat ik wel niet dood zou gaan. Soms dacht ik er echter anders over, want of het niet genoeg was, ik had ook nog te kampen met een onwillige kies en die liet dat terdege merken. Zo heb ik büna 18 uur doorgebracht en eerst onder de Afrikaanse kust werd ik weer wat mens. Hier was dan ook bijna geen wind. Geleidelük kwa men we dichter bij de huizenzee van Algiers, Welke lag te blinken in de Afrikaanse zon. Een sleepbootje lood ste ons veilig in de haven en zo meer den we al spoedig aan de Afrikaanse kust. Het landschap van een ander werelddeel ontvouwde zich voor onze ogen. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 9