Koperoxydule- Sandoz spuitmiddel De Gruycer en van Miep S. uit Den Oever. EN BETERE WAAR EN 10 PROCENT ALLEEN zekerheid bestaat, dat haar positie na de concen tratie niet ongunstiger wordt dan die, waarin zij zonder concentratie zou verkeren. Men heeft dit standpunt wel eens onzakelijk genoemd en ik wil niet beweren dat het altijd gehuldigd moet worden, maar ter verdediging daarvan wil ik er allereerst op wijzen, dat het lang niet zeker is dat een mo mentele sterke positie in de toekomst bestendigd zal kunnen worrden. Het is dan ook helemaal niet on zakelijk een goede positie op een bepaald ogenblik te consolideren. Het voornaamste argument is echter, dat men door het innemen van dit standpunt zonder de eigen positie te verzwakken ertoe bij draagt de positie der andere coöperatieve onder nemingen, waarmee men gaat samenwerken, te ver sterken en men zodoende het geheel der coöpera tieve activiteit in de betreffende sector op een hoger peil kan brengen, waarmee tenslotte ook weer het belang van de eigen onderneming wordt gediend. De organisatorische zijde heeft een sterk per soonlijk karakter en wordt in hoge mate beheerst door de menselijke eigenschap om in de eigen uil een valk te zien, hetgeen wil zeggen dat een bestuur zo gauw geneigd is de eigen onderneming in een gunstig, misschien wel in een te gunstig licht te zien. Dat is ook heel goed te begrijpen: men kent zijn eigen onderneming; men heeft daaraan jaren lang zijn beste krachten gegeven; men leeft in de overtuiging dat men een juist beleid gevoerd heeft en dat de behaalde bedrijfsresultaten niet onbe vredigend zijn geweest. Komen er dan plotseling concentratie-denkbeel den, dan wordt men ineens geconfronteerd met de mogelijkheid dat al dat oude vertrouwde, dat men met zoveel zorg heeft helpen opbouwen, zal gaan veranderen, misschien zelfs verdwijnen. De onder neming zal worden opgenomen in een groter geheel öf, in het algemeen belang, worden opgeheven. Mis schien zal ook een einde gemaakt worden aan de bestuursfunctie, die men met ambitie en voldoening heeft vervuld. Het is zo menselijk en begi'ijpelijk dat wellicht onbewust éen zekere vooringenomenheid tegen de concentratie veld wint, die het enthousiasme tem pert om aan de verbetering, die door concentratie kan worden verkregen, mede te werken. Hiertegen zou ik echter aldus de heer van Vloten willen aanvoeren, clat coöperatoren niet uitsluitend het belang van de eigen coöperatie hebben te zien. Zij moeten het algemeen belang van de boer dienen en, hoe moeilijk dat ook moge vallen; bereid zija per soonlijke overwegingen ter zijde te stellen, teneinde het mogelijk te maken langs de weg der concentratie de coöperatieve werkzaamheid in haar geheel op een hoger peil te brengen. Met betrekking tot de organisatorische zijde der concentratie is nog van betekenis de vraag in welke vorm de samen te voegen ondernemingen zullen gaan samenwerken. Al naar gelang van de om standigheden zijn ei* verschillende mogelijkheden. Wanneer het gaat 'om het samenvoegen van één grote onderneming met meerdere kleinere, dan kan het voor de hand liggen dat de kleinere zonder meer in de grote onderneming worden opgenomen. Maar in het algemeen lijkt het de heer van Vloten ongewenst deze weg te volgen, omdat hierdoor on herroepelijk een einde gemaakt wordt aan de eigen zelfstandigheid en dus ook aan de medezeggenschap van de kleinere ondernemingen. Veeleer geeft hij er de voorkeur aan om de samen te voegen ondernemingen onder te brengen in een nieuw, overkoepelend orgaan. De oorspron kelijke coöperaties blijven voortbestaan en al wor den haar bevoegdheden in zeer sterke mate beperkt, toch wordt de eigen zelfstandigheid niet geheel om ver geworpen. De oorspronkelijke coöperaties kun nen door haar vertegenwoordigers in het bestuur der overkoepelende coöperatie invloed blijven uitoefenen op het te voeren beleid en zij kunnen bovendien een belangrijke functie blijven vervullen wat betreft het contact met de leden. Opheffing der oorspronkelijke coöperaties geeft de leden in sterke mate het gevoel, dat zij verder van hun coöperatie komen af te staan. Handhaving der oorspronkelijke coöperaties, zij het dan ook met een sterk beperkte bevoegdheid, heeft tot gevolg dat de afstand tussen lid en coöperatie dezelfde blijft en juist deze factor is van groot belang. Al deze overwegingen zullen vooral van belang zijn in de industriële sector van ons coöperatief be drijfsleven, waar concentratie meestal leidt tot het inbrengen van het gehele bedrijf der oorspronkelijke coöperaties. In de aan- en verkoop-sector zal het er meestal om. gaan, dat een onderdeel van het bedrijf, b.v. de mengvoeder-installatie of de schonings- en drogingsinstallatie, met soortgelijke onderdelen van andere coöperaties wordt samengevoegd. De oor spronkelijke coöperatie blijft dus haar overige aUivi- teit op de gebruikelijke wijze voortzetten. Dienten gevolge komt het concentratie-probleem in deze sector eenvoudiger te liggen. Toch lijkt het de heer van Vloten gewenst, om, waar dat mogelijk is, ook in deze sector ingeval van concentratie de weg van een overkoepelend orgaan te volgen, omdat daardoor de medezeggenschap der oorspronkelijke coöperaties in het beleid en de be drijfsvoering van de geconcentreerde onderneming behouden blijft. Wat dit betreft moeten de kleinere coöperaties niet de indruk krijgen dat zij na de concentratie door de grotere zullen worden over heerst. (Advertentie.) Ik had alles voor mijn trouwen keurig netjes klaar. Alleen was onze spaarpot niet groot genoeg voor een schemerlamp en een rooktafel, waar ik mijn zinnen op gezet had. Maar toen sprong Moeder bij met De Gruyter's cassabons. Voor de cassabons van nog géén jaar kregen we 80 gulden terug en zo kon ik mijn hartewens gemak kelijk vervullen. Miep S. - nu Mevrouw S. -S., Sluisweg, Den Oever - is natuurlijk klant van De Gruyter, want het voordeel van De Gruyter's 10°/o korting op èlle artikelen, behalve suiker, zout en soda, is in deze dure tijd overduidelijk 55031 Gezonde cultures, - betere opbrengsten tegen aardappelziekte A

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 7