j Van boerderij en organisatie Contractzaadtelers-organisatse UIT DE PROVINCIE ÏBBUWSCH LANDBOUWBLAD WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. 12 Maart. Het is te hopen, dat U bij het ver schijnen van dit artikel, amper de ttfd kunt vinden het te lezen. Het zal een teken zijn, dat we volop met het land werk bezig zijn. Iedereen zit al weken lang te wachten om uit te rukken; alle machines en zaaizaadvoorraden staan klaar, het is nog wel rustig in de polder voor deze tijd van het jaar. Enkelen hebben het wachten niet volgehouden en zijn met de kunstmest strooier begonnen. Het werk dat op deze manier geleverd wordt, zo van de ene kuil in de andere, kan onmogelijk gebaseerd zijn op het strooien van een bepaalde hoeveelheid, omdat telkens bij een luchtsprong van de strooier de schotels leeg zijn. Het is ook moeilijk om weken aan een stuk met een aantal mensen op het bedrijf rond te lopen zonder werk. Want ook aan de kleine karweitjes komt een einde. Toch valt het mij wel eens op, dat op zoveel bedrijven voor werkverschaf fing nog een bepaald object van ega lisatie of iets dergelijks op uitvoering ligt te wachten. Wanneer U hiervoor plannen hebt verdient het aanbeveling om eens met iemand van de Heide Mij. of Cultuur-Technische Dienst te pra ten, omdat de subsidie-aanvrage meest al een tijdrovende bezigheid is. Onze Kringvergadering behoort weer tot het verleden. Het ledenaantal in onze Kring is de 600 reeds gepasseerd, maar kan nog groter worden. Ook voor onze organisatie ligt een groot deel van de kracht in het ledenaantal. Helpt dit dus uit te breiden! WALCHEREN. 12 Maart. De kring had over de vergadering in de Bogardzaal te Middelburg over het aantal bezoekers stellig niet te kla gen. De zaal was vrijwel geheel ge vuld. Uit het jaarverslag kon men op maken, dat onze organisatie op veler lei terrein werkzaam way en voor onze belangen op de bres staat. Uit het financieel verslag bleek, dat de kring Walcheren er gezond voor staat en dat voor talrijke nuttige doel einden een bepaald bedrag werd be steed, bijv. om de rundveefokkerij te stimuleren. Eén van de aanwezigen had bij deze subsidies terecht onze paarden gemist, terwijl de paardenfokkerij op Walche ren toch een zeer goede belangstelling geniet. Uit het antwoord op deze vraag heb ben de rundveefokkers, die wel subsi die van de Kring ontvangen, iets merk waardigs kunnen leren. Zij behoren n.l. tot de bedelaarsklasse en onze paardenfokkers bedelen niet. Toch vraag ik me af of al onze paardenfok kers er zo over denken en ik ben wer kelijk benieuwd of de paarden bij ons volgend financieel verslag weer zullen ontbreken. De lezing over de uitvoering van Cultuurtechnische werken heeft ons wel duidelijk gemaakt, dat hieraan een grondige voorbereiding vooraf gaat. Ook het wetenschappelijk onderzoek wordt hierbij ingeschakeld. Buitengewoon hardnekkig is altijd de gedachte, dat de drainage te diep zou liggen waardoor het oppervlakte water weer In plassen zou blijven staan. Inderdaad is deze piasvorming het eerste en tweede jaar na een egalisatie in de komgebieden soms zeer erg. Maar na 3 jaren werken deze buizen pas goed en elke boer waar 4 a 5 jaar geleden diep werd gedraineerd is hier over vol lof. Wanneer U zorgt dat de bovenlaag een goede structuur heeft, komt deze zaak zeker in orde. Een diepe beworteling beïnvloedt de op brengst in gunstige zin en voor een diepe beworteling is een diepe drai nage een noodzaak. Deze uiteenzetting was zeer leer zaam en voor een goed contact zou eigenlijk steeds iemand van het Bureau Herverkaveling onze vergaderingen moeten bijwonen om veel misverstand uit de weg te ruimen. De rede van onze Algemeen Voorzit ter heeft ons wel duidelijk gemaakt, dat er tal van moeilijkheden liggen vooral op het internationale niveau die hun invloed ook bij ons in sterke mate zullen laten gelden. Velen zullen het er over eens zijn, dat het aardappel fonds beter kan ver vallen indien dit jaar zou blijken, dat het niet op de juiste momenten doel treffend kan ingrijpen. SCHOUWEN EN DUIVEL AND. 12 Maart. Tengevolge van de lang aanhouden de vorstperiode hebben we nog weinig voorjaarswerk kunnen uitvoeren. Al zitten we dan ook te popelen van on geduld, vooral in de jonge polders, om aan de slag te gaan. Enkelen konden hun geduld niet' langer op de proef stellen en moesten eens proberen, doch het viel hun heus nog niet mee. De grond lijkt van boven al aardig droog, maar valt van onder nog tegen. Een poosje geduld is daarom nog het beste. Haastige spoed is zelden goed, zegt het spreekwoord en dat kon hier ook wel eens waar zijn. Toch moet men ook wel eens wat riskeren. Zo heeft men in de Vierbannen al gerst gezaaid toen de ondergrond nog bevroren was. Dit deed men op geëgaliseerd land, omdat men er na de dooi niet meer op zou kunnen komen. Voor het weinige weiland dat er op Schouwen nog is, is het ook geen best weer. De strenge Noordoosten wind doet het gras geheel inkrimpen. Toch zullen we met vroeg stikstof te strooien zo vlug mogelijk moeten zien om gras te krijgen. Want in onze hooischuren is het maar zeer huiverig. Bij velen is het hooi voor het vee, wat pudding voor de mens pleegt te zijn. We hebben deze week een algemene vergadering gehad. Deze was vrij goed bezet, maar toch waren nog lang niet alle leden van ons eiland aanwezig. Dit is jammer, want in de winter kan men toch niet veel meer uitvoeren dan wat op het erf rondscharrelen of bij moeder achter de kachel zitten. Wan neer er dan een spreker komt als onze Algemene Voorzitter, met een onder werp dat voor ons toch ook zeer be langrijk is, dan moet er heel wat in de weg zitten, als men thuis blijft. We moeten toch inzien, dat we alleen door een sterke organisatie iets kun nen bereiken. In het openingswoord hoorden we van de voorzitter, dat 20 25 onzer collega's het eiland zouden willen verlaten, als ze daarvoor de kans krijgen. Dit wil nog al wat zeg gen en stemt ons dus tot nadenken. Ziet men op het eiland zo weinig toekomst meer? Zo is het nu toch ook weer niet. Het komt hier op ons eiland ook weer wel voor mekaar. Betere wegen, betere kavelligging en indeling, betere ontwatering. Kortom geriefelijker en voordeliger boeren wordt het. Maar jade tijd van uitvoering, de bouwkosten, de egalisa ties en de zware lasten in de toe komst zijn de factoren die we elders niet hebben. Daarom wil men weg van Schouwen. ZUID-BEVELAND. 14 Maart. Op deze dag is de laatste sneeuw onder de zonnestralen weggesmolten. De vorst is echter nog niet uit de grond verdwenen. Onze liefste wens is thans wel een droge dooi, zodat wij dan onder ideale structuuromstandig heden het zaad aan de grond kunnen toevertrouwen. Hoeveel gemakkelijker zou dan vooral ook de grond in de voormalige rampgebieden bewerken. Wanneer direct na het zaaien een gift van 1000 kg gips per ha verstrekt wordt, zal dit er toe bijdragen, dat de structuur ook na het zaaien niet te veel achteruit gaat. Is het voor het normale bedrijf moei lijk een bouwplan samen te stellen, in de zo juist genoemde gebieden is dit nog veel moeilijker. Immers met een goede vruchtopvolging heeft men hier de laatste jaren geen rekening kunnen houden, zodat het voorkomt dat nu voor de vierde keer wit in wit ver bouwd zal worden. Een optimale op brengst is dan zeker niet meer te ver wachten. Maar soms kan men moeilijk anders, daar voor vlas en andere fijn- zadige gewassen de percelen met de beste structuur in aanmerking komen en dit zijn veelal nu juist niet de graanpercelen van vorig jaar. De weinige wintertarwe die is uit gezaaid is als gevolg van de vorst nog maar erg klein. Zodra de vorst uit de g ;nd verdwenen is moet de stikstof er op. Van chemische onkruidbestrij- ding met kalkstikstof of kleurstoffen zal niet veel meer komen. Bij toepas sing hiervan wordt de groei toch altijd nog enigszins belemmerd en dat kan het gewas niet meer hebben. Vorige week is er veel kali en super uitgestrooid. Het laat strooien van kali wordt nog wel eens als een be zwaar gezien, vooral wanneer aard appelen verbouwd zullen worden. In derdaad behoort dit gewas tot de chloorgevoelige evenals erwten en stambonen. Bij onze huidige kali-mest stoffen met een hoog percentage kali komt echter chloorvergiftiging op onze gronden zelden voor, ook als pas kort voor het zaaien of poten is uitge strooid. Voor granen, bieten en uien is er geen enkel bezwaar wanneer de kali tegelijk met het zaaien wordt uit gestrooid, zodat het dan zeker niet nodig is hiervoor de belangrijk duur dere patentkali te kopen. Laten we met al de drukte die komen gaat het grasland niet vergeten. De stikstof moet ook hierop zo vlug mo gelijk worden uitgestrooid, om straks voldoende gras voor het vee te ver schaffen en zo enigszins mogelijk ook voor a.s. winter in de vorm van weide- hooi. THOLEN EN ST. PHELJPSLAND. De regeringsperiode van Koning Winter duurt lang. Dit heeft tot ge volg dat er op de bedrijven nog steeds weinig werk is. Het ziet er naar uit dat straks alles gelijk komt. We heb ben nu eigenlijk mooi tijd om de aard appels op te ruimen, mits er maar vraag was. Ovfr de prijs zullen we dan maar niet praten, die is allerdroe vigst, en als de S.I.V.A. geen betere maatregelen weet te nemen, dan die welke nu zijn genomen, dan is ook van die zijde niet veel te verwachten. On dertussen kunnen wij, landbouwers, constateren, dat er met „ons" geld maar raar omgesprongen wordt. We weten wel dat de Minister de grootste aandeelhouder is van de S.I.V.A.-pot, maar dit mag hem toch niet beletten om thans in te grijpen, nu men alom in den lande overtuigd is, dat de prij zen de toelaatbare minimumprijs reeds achter zich hebben gelaten. (In feite is de Minister geen houder in de „pot", daar het Regeringsgeld eerst beschikbaar komt als er uitgaven gedaan moeten worden. Dit betekent dus tevens, dat de Minister z'n toe stemming moet geven, vóórdat het be stuur van de S.I.V.A. tot aankoop over kan gaan, die later voor zover ze ver lies opleveren, voor 50 door de „pot" gedragen worden en voor 50 door de Regering. RED.) De wijze nu waarop dit thans is ge beurd geeft om tweeërlei reden aan leiding tot scherpe critiek. In de eerste plaats omdat wij landbouwers van de handel moesten vernemen, welke detail- voorwaarden werden gesteld en in de tweede plaats, omdat de S.I.V.A. de handelaars tegen elkaar uitspeelt, wie de goedkoopste aardappels aan kan bieden, met de aardappelteler als slachtoffer op de achtergrond. Dit is ten enenmale geen manier van wer ken en een flink protest achten wij zeker op zijn plaats. Thans zitten we er echter mee, dat er geen vraag is naar aardappelen en toch zullen ze weg moeten. Wanneer het weer omslaat en er komt een droge dooi dan zal het land werk niet lang meer op zich laten wachten. De grond zal dan prima wer ken, alles is prachtig los» gevroren, zo dat momenteel de vooruitzichten van het voorjaarswerk niet ongunstig zijn. Alhoewel we natuurlijk altijd met tegenvallers rekening dienen te houden, iets wat wij landbouwers immers altijd moeten. Want wij hebben nu niet alleen te klagen over de aardappelprijs, nog vele andere producten zijn flauw in de markt. We denken hierbij rneer in het bijzonder aan de bruine bonen die bijna onverkoopbaar zijn. Uien zit er ook lelijk naast, temeer daar de kwaliteit over de gehele linie genomen bar slecht is. Velvee deelt ook al in de malaise. Hieraan is zeker nog het een en an der toe te voegen, doch laten we er thans maar mee stoppen, het helpt allemaal zo weinig wanneer we alles van de zwarte kant bekijken. We willen echter hopen, dat de ak kers die er thans zo mooi bij liggen, een gunstig voorteken zijn van een beter oogstjaar dan het nu achter ona liggende. Te Groningen hield de daar gevestigde, maar landelijk werkende Contract-Zaadtelers-Organi- satie haar Jaarvergadering over 1954, onder lei ding van de heer H. Noteboom te Nieuw-Beerta. In zijn openingswoord verwelkomde de Voor zitter speciaal de vertegenwoordige van land bouworganisaties als de Gron. Mij. van Land bouw, de C.B.T.B. en van de ambtelijke instel lingen als het Rijksproefstation voor Zaadcontróle, de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst en de Keu ringsdienst voor Gewassen, waarmee de Contract- zaadtelersvereniging samenwerkt. Uit het jaarverslag over 1954, uitgebracht door de Directeur, de heer B. Meihuizen te Haren, bleek de bijzonder ongunstige invloed van het abnormale weer in 1954 op de opbrengst en de kwaliteit van diverse land- en tuinbouwzaden. Het kiemkrachtrisico was daarbij bijzonder groot, waardoor door normverlaging werd tege moet gekomen, mede ten bate van een krappe zaaizaadvoorziening. De animo voor de zaadteelt daalde door de fatale resultaten, maar voor 1955 streven de kweker/handelaren vooral van de land- en tuin bouwzaden, waarvan geen voorraad overblijft, uitbreiding na. Hogere vaste contractprijzen of participatie- voorwaarden met medewerking van de Contract- zaadtelersvereniging, moeten de hogere productie kosten kunnen compenseren. Ook aan de herziening der Algemene Teelt- voorwaarden werd medewerking verleend, ter wijl de Contracttelers-Organisatie, rechtstreeks of via landbouworganisaties in Holland, Brabant en Zeeland, betreffende de diverse individuele teeltcontracten en afrekeningen adviseerde. Mede ten bate van de goodwill van de con tractfirma's werd bij de oplossing van geschillen bijstand verleend en voor de daaraan deel nemende leden een speciale risicoverzekering verzorgd. Jn weerwil van of juist door de vele moeilijk heden in het abnormale jaar 1954 kon veel voor de contractzaadteelt doelmatig worden georgani seerd, met medewerking van ambtelijke autori teiten en tal van vooraanstaande contractfirma's. Als lid van het Bestuur werd in de plaats van de heer T. H. Dallinga te Nieuwolda, één der oprichters der Vereniging, die zich wegens be ëindiging van zijn bedrijf niet weer herkiesbaar stelde en benoemd werd tot adviserend lid, werd verkozen de heer P. A. Oosterhof te Saaxum, Oldehove. De heer Dr. Ir. A. T. Schoorel, Directeur van het Rijkslandbouwproefstation voor Zaadcontróle te Wageningen, hield dearna een rede over „de schoningsanalyse van de zaadoogst 1954". Spreker schetste de positie van het Rijksland bouwproefstation voor Zaadcontróle en zijn samenwerking met de Keuringsdiensten, de kwekers/handelaren en met de contracttelers en hun organisatie en ving voorts aan mot een ver gelijking van de gemiddelde resultaten aan ge schoond zaad, kiemkracht en vochtgehaltes van contractzaden over de jaren 1950 t.m. 1954 en de (Zie verder pag. 197 le kolom onderaan.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 4