Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw ZITDAG BOEKHOUDBUREAU. ZITDAGEN ADVIESBUREAU JONGE LANDBOUWERS TE SPRANG-CAPELLE RONDOM DE BOERDERIJ De Westhoek TUINBOUW. ZATERDAG It MAART 1955 FIJNAART: Vrijdag 25 Maart 10.30—12.30 uur, Hotel „De Graanbeurs". Het adviesbureau van de Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant zal voor getroffen landbouwers en landarbeiders van de watersnood, alsmede voor oorlogsgetroffenen in Noord-Brabant zitdagen houden te: FIJNAART, op Vrijdag 25 Maart a.s. in Hotel van Baaren, des voormiddags van 1013 uur. Verder elke Dinsdag-voormiddag op het kan toor der Prov. Stichting voor de Landbouw te Til burg en elke Maandag-voormiddag in Café van Dijk te Almberk. Het is ter bevordering van een vlotte afwer king gewenst, dat men op de zitdagen steeds de bescheiden meebrengt over het geval, waarover men advies of inlichtingen wenst. Op 28 Februari j.l. kwam de Vereniging van Jonge Landbouwers „Vooruitgang zij ons doel" te Sprang-Capelle in café „Het Bruggetje" in Alge mene feestvergadering bijeen. De voorzitter, dhr. de Bie, riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe. In het bijzonder de aan wezige dames, alsmede dhr. den Hollander en voor de Poorte, alsook het gezelschap dat hedenavond het muzikale gedeelte zou verzorgen. Hij schetste de vele moeilijkheden en problemen van de heden daagse landbouw en sprak de hoop uit dat het komende landbouwschap voor de landbouw zal brengen wat er van verwacht wordt. Spreker moedigde de leden aan hun standsorganisatie niet te vergeten, daar we deze in de toekomst misschien nog harder nodig zullen hebben dan tevoren. Dit was de laatste vergadering welke onder zijn voor zitterschap bijeenkwam. Hij wenste de nieuwe voorzitter, dhr. A. Timmermans, alle goeds toe en hoopte dat onder zijn leiding de vereniging een goede toekomst tegemoet mag gaan. Verder dankte hij dhr. den Hollander voor de steun en de hulp welke de afd. Jonge Landbouwers steeds van hem mochten, ondervinden en sprak d hoop uit, dat de vereniging ook in de toekomst op hem mag blijven rekenen. Uit het verslag van de secretaris, dhr. W. de Bie, kon worden opgemerkt dat de vereniging een flink aantal leden telt en dat er in het voor bije jaar veel werk verzet is. Er zijn excursies gemaakt, waarvan veel leerzaams was op te steken. Het verslag van de penningmeester, dhr. A. voor de Poorte, maakte gewag van verschillende verliezen welke door de vereniging werden ge leden, v.n.l. het proefveld was mede door de min der gunstige weersomstandigheden zeer tegen gevallen en had hier dan ook een behoorlijk aan deel in. Niettegenstaande dat sluit de kas toch nog met een voordelig saldo. Hierna kreeg dhr. de Cloe, Ass. v. d. Landbouw- voorlichtingsdienst, het woord. Deze deelde de uitslag van de grasland wedstrijd mee. Het was dit jaar niet zo gemakkelijk geweest, vooral om personen te vinden voor de keuring. Niettegenstaande dat is een en ander toch voor elkaar gekomen. De uitslag van de keuring was als volgt: le prijs: S. Vosmer, 175% punt. 2e prijs: A. Timmermans, 170% punt. 3e prijs: J. van Pas, 155 punten. 4e prijs: v. Beek, 154 punten. 5e prijs: J. Snijders, 152 punten. De voorzitter dankte dhr. de Cloe voor zijn medewerking en gaf dan het woord aan dhr. den Hollander. Deze bracht zijn gelukwensen namens de N.B.M.L. en de plaatselijke Landbouwvjereniging. Vervolgens bracht dhr. v. d. Poorte, 'als voor zitter van de Zuivelfabriek zijn gelukwensen over. Hierna bracht één der aanwezige dames de feli citaties over namens de plaatselijke afdeling van de plattelandsmeisjes. De voorzitter dankte de sprekers en spreek sters voor hun gesproken woorden, waarna men overging tot het feestelijke gedeelte. In de pauze had een verloting plaats ter bestrijding van de on kosten, waarna een gevarieerd programma volgde. De Jonge Landbouwers mogen op een prach tige vergadering terugzien. Het was een echte Sprang-Capelse avond, waar het goed toeven was, zodat een ieder aan het einde hoogst voldaan huis waarts keerde. Hoe kunt U anders verwachten in 't voorjaar dan dat iets over het weer geschreven wordt Moeilijk is het echter om nu te schrijven <wer iets, waarmee U, als U dit blad in handen krijgt, misschien reeds doende bent. Want in deze dagen popelt iedere boer om zijn zaaigranen, die reeds klaar staan in de schuur, aan de aarde toe te ver trouwen. Enkelen konden verleden week hun lust niet bedwingen en zijn aan het super- en kali- zaaien getogen. Op weilanden, wintertarwe, kar- wij, koolzaad en graszaad ging dat al aardig, als men maar voorzichtig genoeg reed. Meestal zijn het ieder jaar dezelfde die zo vroeg beginnen en de buren die iets minder heetgebakerd zijn, kij ken elkaar aan en lachen maar eens. De volgende dag echter lopen ze ook al eens over het land en dan duurt het bij hen ook niet lang meer of zij gaan buurman's voortvarendheid nadoen. Natuurlijk zijn er ook altijd die alle tijd heb ben in 't voorjaar en tot het laatst toe durven wachten. Krijgt men echter reeds vlug een natte periode, dan moeten deze boeren nog gaan beginnen, ter wijl bij buurman de gerst reeds over het land waait. Vroeg zaaien is voor verschillende produc ten zeer belangrijk, al mag dan de opbrengst altijd niet zoveel groter zijn, het soortelijk gewicht is meestal heel wat beter, dus ook de kwaliteit. Wanneer de boer hunkert om naar het land te gaan, zit de boerin ook al op hete kolen, want voorjaarstijd is immers schoonmaaktijd. De mannen zien met lede ogen aan hoe het hele huis ondersteboven gezet en met bezemen gekeerd wordt. Gelukkig is de boer in deze tijd niet veel in huis en alleen met het eten verschijnt hij maar het liefst. Och, en als het eten maar op tijd klaar is, dan vindt hij het toch eigenlijk ook wel nodig dat er schoongemaakt wordt. En als moeder de vrouw dan eens hulp nodig heeft om het bed naar buiten te doe dan doet hij dat graag, want dan schijnt de zon en is het droog. En dat moet hij hebben voor zijn akkers die, nu nog wit van de sneeuw, straks groen zullen worden van de gewassen die hij gezaaid heeft. KOMKOMMERTEELT IN CAFELLE EN WASPIK. Aangezien de belangstelling naar de teelt van komkommers in Capelle en Waspik weer enigszins toe zal gaan nemen, is het goed hieraan onze speciale aandacht te besteden. Volgens gegevens van de Veilingvereniging „De Langstraat" te Dru- nen blijkt, dat de komkommeraanvoer de laatste jaren is afgenomen. Ook werden de laatste jaren, naar rato, meer witte dan groene komkommers geteeld. Voor de inkrimping van de komkommerteelt zijn verschillende oorzaken aan te wijzen, o.a. het op treden van fusarium, waardoor verschillende plan ten uitvielen en de opbrengst op niet-besmette grond aanmerkelijk hoger was. De laatste jaren heeft men hiervoor een afdoend middel gevonden, namelijk het enten van komkommers op F-onder- stam (cucurbita-ficifolia) of door de grond te sto men. Doch dè oorzaak van de inkrimping is,. dat diverse platglastuinders hun glas omhoog hebben gebracht voor het telen van tomaten, vooral uit een oogpunt van arbeidsbesparing en teeltwisse ling. Gezien het aanbod de laatste jaren bestond uit diverse kleinere partijen komkommers, alsook om dat vele tuinders witte rassen teelden, is het per centage komkommers voor export aan de veiling Drunen sterk teruggelopen. Engeland vraagt uitsluitend rechte groene kom kommers, doch ook in Duitsland is de vraag naar groene komkommers veel groter dan naar witte. Ook aan de veiling te Drunen was de afgelopen jaren vraag naar groene komkommers voor ex port, doch er was geen aanbod van exportwaardi ge komkommers. Goed sorteren. Wanneer men in de toekomst komkommers voor export wil aanbieden, zal vooral de sortering in orde moeten zijn. Hoe meer partijen (tjes) op een veilingdag wor den aangevoerd, des te groter is het verschil in sortering. De ene tuinder zal zijn producten nu eenmaal beter sorteren, dan de ander. Van een behoorlijke uniforme sortering was dan ook de laatste jaren geen sprake. Centraal sorteren de oplossing. Dat de huidige leiding van de veiling en de tuin ders met hun tijd mee willen, blijkt wel uit het feit, dat onlangs is besloten om, evenals voor to maten, ook voor komkommers te komen tot een centrale sortering. Wanneer alle aangesloten tuin ders en de veiling eendrachtig samenwerken, zal het succes zeker niet uitblijven. Voor de meeste tuinders zal het niet moeilijk zijn om hun volle medewerking te verlenen aan het centraal sorte ren, omdat ze met de tomaten reeds een zeer ge slaagde voorproef hebben gehad. Hierover hopen we nog een nadere mededeling te doen. Wanneer we de komkommers centraal sorteren, dan kan men een gestandariseerd product aanbie den en zal, over het algemeen, een veel betere prijs gemaakt kunnen worden. De laatste jaren was de prijs van komkommers aan de veiling Drunen over het algemeen bedui dend lager den van andere koZ/xlu/irmiervetikiigtn. Dit kwam vooral door de slechtere sortering en het vaak te grote aanbod voor de binnenlandse markt. Goede rassenkeuze van belaag. Ook het rassenkeuze-vraagstuk speelt een be langrijke rol. Het is een alleszins toe te juichen besluit, dat door de tuinders voor het aanstaande seizoen zoveel mogelijk hetzelfde ras zal worden geteeld. Ook zullen vanwege het Rijkstuinbouw- consulentschap te 's-Hertogenbosch op enkele be drijven practijkproeven worden gehouden met vruchtvuurvrije komkommerrassen. Vooral voor het vruchtvuurvrije komkommerras „Amato" bestond de afgelopen zomer grote belang stelling van de zijde van zaadtelers firma's en vei lingen. Aan het einde van het a.s. komkommerseizoen hopen we over de opgedane ervaringen met enkele nieuwe rassen nadere mededelingen te kunnen verstrekken. Het opkweken van komkommer plan; ten. Vooral het opkweken van goede komkommer- planten is een werk dat vakmanschap vereist en dat de tuinders veel zorgen geeft. Het opkweken kan op twee manieren gebeuren, n.l. in een kweekkas of in een pittenbak met be hulp van tussenrij en'plantenrij. Bij het opkweken van planten in een kweekkas heeft men de temperatuur en luchtvochtigheid beter in de hand dan bij opkweken in een pitten bak. Ook de werkzaamheden in een kweekkas zijn veel sneller en makkelijker uit te voeren. Bij het omenten van komkommers moet men wel over een kweekkas beschikken om de geënte komkom mers op de juiste temperatuur en goede lucht vochtigheid te houden. Vooral voor de kleinere bedrijven zijn de aan- schaffingskosten van een kweekkas betrekkelijk hoog, zodat vele tuinders hun toevlucht nog moe ten zoeken tot het opkweken in een pit+enbak. Wanneer wordt de pittenbak aangelegd? De tijd van aanleggen hangt af van het tijdstip waarop we willen planten. De opkweek van plan ten zal ongeveer 4 a 5 weken in beslag nemen. Wanneer we vroeg beginnen (ongeveer half Maart planten) zal de opkweek een week langer duren. Als regel beginnen we niet vroeger met zaaien dan de tweede week van Februari. Dit jaar zal het wel wat later worden. De plaats, waar de pittenbak wordt aangelegd, moet zo goed mogelijk beschut zijn. Bijvoorbeeld aan de Zuidkant van huis, schuur of schutting. De grond, waarop de pittenbak komt te liggen, moet voldoende hoog zijn, anders krijgen we niet voldoende of practisch geen broei van de mest. Grootte van de pittenbak? De grootte van de pittenbak hangt vooral af van het aantal planten dat we op moeten kweken en hoelang we de plantjes in de pittenbak doorkweken. Meestal gebruikt men 5 a 9 ramen. Voor de aanleg van de pittenbak gebruiken we een enkele bak, die met het hellend vlak naar het Zuiden is gericht. Over betimmering etc. zullen we niet verder spreken, omdat dit onderdeel U wel bekend zal zijn. De mest, die we gebruiken, wordt vochtig inge* schud en tegelijk matig vastgetrapt. Wanneer we j mest tè vast trappen, ontstaat er onvoldoende broei, als de mest te luchtig zit dan is de broei heftig maar kort. Als de bak gereed is, doen we het glas er op en dekken deze tevens af met 2 of 3 rietmatten. Warmteverlies moet zoveel mogelijk voorkomen worden, vooral als we vroeg beginnen. Als de broei intreedt, steken we een paar luchtjes om de schadelijke dampen die zich ontwikkelen, te laten ontwijken. Temperatuur moet voldoende hoog zijn. Bij guur weer is het erg moeilijk om voldoende broei (temperatuur) te krijgen. Als het zonnig weer is doen we midden op de dag de rietmatten er af om zonnewarmte in de bak te krijgen. De zon tijdig indekken. Zodra de temperatuur behoorlijk constant is, 's nachts niet beneden 25° C. daalt en overdag niet ▼eel boven 32° C. stijgt kan met het zaaien begon nen worden. Over het algemeen js dit 5 a 6 dagen naanleg van de bak. Bij sterk zonnig weer kan de tempe ratuur soms abnormaal hoog oplopen en kunnen, de planten verbranden. Wanneer de temperatuur door te sterke broei te hoog wordt, kunnen we deze afvloeien door aan de achterkant van de bak een gat in de mest te maken, waaruit de warmte kan ontwijken. Als de temperatuur weer normaal is wordt het gat weer dichtgemaakt. Als we vroeg met zaaien beginnen kan de tem peratuur te laag blijven of eventueel zo sterk dalen, dat we genoodzaakt zijn een nieuwe pitten bak aan te leggen. Vooral de temperatuur speelt een zeer voorname rol bij het opkweken van de planten. Zaaien en opkweek in de pittenbak. We zaaien in een kistje in zuiver scherp zand, worrS^ Vp dsj Vrgegraven en afge dekt met een glasplaat (soms op het scherpzand nog een wollen lapje) om een te sterke verdam ping tegen te gaan. Zo gauw de plantjes opkomen wordt de glasplaat verwijderd en worden de riet matten overdag opgerold. De beste terrmerntmir bü oDkweken en zaaien ip ;ue ag.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 21