KORT VERSLAG Hopperups ZITDAGEN MMHÜUDBUREAU ZATERDAG 19 MAART 1955. D. J. VAN DER HAVE No- 8366 Franker ing bij abonnement: Temeuzen r ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen van de vergadering van hei Dagelijks Bestuur der Z. L. M., gehouden op Maandag 14 Maart 1955 te Goes. De Voorzitter, Ir M. A. Geuze, opent de vergade ring en heet de aanwezigen van harte welkom. S uike r bieten prijs Medegedeeld wordt, dat de Regering de prijs voor de suiker voor het jaar 1955 heeft vastgesteld op 51,60 per 100 kg. De fabrieksprijs is nog niet bekend, maar worden prijzen op de beurs genoemd, die liggen tussen de 43,en de 45,Hoewel in deze suikerprijs zeker met kostprijsverhogingen is rekening gehouden, zal afgewacht dienen te worden hoe groot het bietenareaal dit jaar zal worden. Consumptie-aardappelen Zeer uitvoerig spreekt de vergadering over de ontwikkeling van de prijzen, die voor de consump tie-aardappelen, en vooral voor het ras Bintje, wor den geboden. De maatregel van de vorige week, waarbij aan de handel de gelegenheid werd ge boden aardappelen van dit ras aan de S. I. V. A. aan te bieden, -heeft voorlopig een vrij-onoverzieh telijke toestand doen ontstaan. Het Bestuur meent dat deze maatregel in ieder geval niet voldoende is geweest om het vertrouwen van de boeren in het consumptie-aardappelfonds te herstellen. Op zichzelve kan een areaalheffing nuttig werken, in dien er het juiste gebruik van wordt gemaakt. Men kan niet ontkennen, dat ook het consumptie-aard appelfonds meer indirect dan direct een nuttige rol heeft gespeeld en nog speelt. Dat de Minister echter voorlopig heeft geweigerd om in een even tueel verlies, dat het fonds zal lijden bij aankoop van aardappelen, voor de helft te delen, acht de vergadering buitengewoon teleurstellend, omdat immers bij de opzet van het fonds rekening is ge houden met een deelname van Regeringszijde in eventue'e verliezen. Dat ingrijpen van het fonds in de huidige periode zeker noodzakelijk werd ge acht, was voor iedereen in de landbouwsector dui delijk. De vergadering is overigens van mening, dat één van de zwakke zijden van deze gehele kwestie ligt in een onvoldoende overzicht over de hoeveel heden aardappelen, die zich bij boer en handelaar bevinden. Wil het fonds beter aan zijn doel beant woorden, dan zal het in de toekomst dringend nood zakelijk zijn, dat er regelmatig inventarisaties plaats vinden. Het Dagelijks Bestuur zou deze maandelijks willen laten geschieden, waarbij dan op 1 November begonnen zou kunnen worden. Het is bekend, dat inventarisatie van aardappe- TERNEUZENWoensdag 23 Maart in Hotel „Des Pays Bas". ZIERIKZEE: Donderdag 24 Maart in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 24 Maart in Café „De Eendracht". SEROOSKERKE: Vrijdag 25 Maart in Café „Huysse" van 9.tot 1.30 uur. ST. PHILIPSLAND: Zaterdag 26 Maart in Hotel „De Druiventros". THOLËNZaterdag 26 Maart in Hotel „Hof van Holland". IJZENDIJKE: Zaterdag 26 Maart in Hotel „Lie ven se". len moeilijk is en dat steeds de werkelijkheid aan zienlijk van de verzamelde cijfers afwijkt. Juist door maandelijks te inventariseren zal men beter rekening kunnen houden met de afwijkings percentages. De verdere ontwikkeling zal nauw lettend gevolgd worden. Het is zeker niet uitge sloten, dat er nog nieuwe exportmogelijkheden voor consumptie-aardappelen zullen komen. Pootaar dappelen De afzet van pootaardappelen levert ook moei lijkheden op, al verloopt de export vlot. Het Be drijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed maakt be kend, dat de regeling van de overname van over schotten pootaardappelen van oogst 1954, welke, evenals in voorgaande jaren zal worden uitgevoerd door de Stichting Overname Pootaardappelen, Stopa, Zwarteweg 23, 's-Gravenhage, thans defini tief is vastgesteld. De volledige Koop- en Verkoopvoorwaarden en de contractformulieren zijn wederom verkrijgbaar bij de gewestelijke keuringsdiensten van de N.A.K., terwijl deze ter inzage liggen op de kantoren van de provinciale voedselcommissai issen en de plaat selijke bureauhouders, alsmede bij de districtskan toren van het Landbouwschap. De contractformulieren betreffende verkoop van pootaardappelen van de vroege rassen, zomede van de rassen Bintje en Eigenheimer dienen uiterlijk 9 April 1955 in het bezit te zijn van de gewestelijke keuringsdiensten van de N.A.K., binnen wiens ge bied de pootaardappelen liggen opgeslagen. Na bovengenoemde data ontvangen contractfor mulieren zullen, in afwijking van vorige jaren, beslist niet meer worden geaccepteerd. Hiermede dient derhalve terdege rekening te worden gehou den. Elders in dit blad zal een uitvoeriger bericht over dit punt geplaatst zijn. Gewestelijke Iiaad van het Landbouwschap. Medegedeeld wordt, dat overeenstemming be reikt is over de samenstelling van enkele provin ciale werkcommissies, zoals de Sociale Commissie, de Tuinbouw Commissie en de Technische Com missie. Als leden van de Socia'e Commissie zal de Z L. M. voordragen de heren W. Koster te Axel en P. Krepel te Bruinisse. In de andere genoemde commissies zullen de zelfde personen worden voorgedragen, die reeds in de gelijknamige commissie van de Stichting voor de Landbouw zitting hadden. Ten aanzien van de districts- en plaatselijke commissies van het Landbouwschap in Zeeland wordt uitvoerig van gedachten gewisseld. Over het instellen van districtscommissies is men het algemeen eens. Ten aanzien van de plaatselijke commissies zal nader contact met de overige orga nisaties noodzakelijk zijn. Schade en herstel. Voor eventueel aanvullende gipsverstrekking wordt een onderzoek ingesteld gedurende dit voor jaar door de Wetenschappelijke Afdeling van de Rijksdienst voor Landbouwherstel. De vergadering ka-n zich verenigen met een plan waarbij eventueel door het Landbouwschap ge tracht zal worden om voor Schouwen en Duiveland een academisch gevormde kracht aan te trekken die tot taak zal krijgen verschillende studies te verrichtem op het sociaal-economische en bedrijfs economische terrein. Medegedeeld wordt, dat de herstelbewerkings- kosten over 1953 beghi Mei uitbetaald zullen zijn. Voor de herstelbewerkingskosten van 1954 kunnen gegadigden voorschotten aanvragen. Voorts wordt nog medegedeeld, dat de Rijksdienst voor Land bouwherstel alleen voor de zwaar afgeslagen gron den vergoeding verstrekt voor de voorraad-phos- phaatbemesting. W erkge versaangeiegenheden. Het is thans wel gebleken, dat de Regering be sloten heeft tegen vele adviezen in, de comppnsa- tie-toeslag voor Schouwen en Duiveland af te schaffen. De vergadering is algemeen van mening, dat dit ernstige gevolgen ten aanzien van de loon vorming op dit eiland met zich mee zal brengen. Het is onbegrijpelijk, dat de Regering stelt, dat lonen die in arbeidscontracten worden vastgelegd gehandhaafd moeten worden, terwijl zij de nood zakelijke maatregelen daartoe niet wenst te tref fen. Getracht zal worden alsnog besprekingen op dit gebied te voeren. De loonbesprekingen tussen de Centr. landbouw organisaties en de arbeidersorganisaties zijn aan de gang. Eerstgenoemden zijn unaniem van me ning, dat per 1 Mei geen loonsverhoging in de land bouw dient te worden ingevoerd. Inzake de finan ciering van de aanvullende arbeidsvoorziening is overeenstemming bereikt tussen de Overheid en de georganiseerde landbouw. Mededelingen hier over zullen zo spoedig mogelijk worden gepubli ceerd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het de werkgevers vrijstaat zowel op 30 April als op 5 Mei vrijaf te geven aan het personeel. Het Bestuur adviseert om dit in ieder geval op de 5e Mei te doen, een en ander met behoud van loon. Vacature Paehtkamer. Voor een vacature in de Paehtkamer van het Kantongerecht te Middelburg zal de Z. L. M. voor dragen als eerste de heer P. Scheele Blok te Bie- zelinge en als tweede de heer Jac. P. Lindenbergh te 's-Heer Arendsketke. Wetsontwerp Dierenliesoherming. Gesproken wordt over het ingediende wetsont werp dierenbescherming. In het algemeen kan gezegd worden, dat met de praktijk in de land bouw veel te weinig rekening is gehouden. Het Bestuur acht een coupeerverbod voor paarden van het Belgische ras ten enenmale te verwerpen. Belastingzaken. De heer Meijers cleelt mede, dat de belastingcom missie van het Lanbouwschap is geïnstalleerd en voor de eerste maal vergaderde. Op deze vergadering is besproken de situatie, welke ontstaan zal door opheffing der Raden van Beroep en het voortbrengen van de door deze in stellingen gevoerde rechtspraak naar speciale ka mers bij de Gerechtshoven. Verder is' overleg gaande betreffende het ten laste der bedrijfsresultaten brengen van de kosten van in het bedrijf medewerkende minderjarige kin deren, in verband met de kinderaftrek. Voorts is gesproken over de positie van de Grond belasting in ons bekistingstelsel en speciaal de ge durende de bezettingstijd opgelegde opcenten, ter wijl tenslotte nog aandacht geschonken is aan de mogelijkheid van belastingvrije reservevorming tegen de gevolgen van natuurrampen. (Advertentie) pracht kwaliteit en voordelige prya. KONINKLIJK KWEEKBEBRIJF EN ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 1