DE BOERENJEUGD ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Van NOORD-BEVELAND „aar NOORD-AFRIKA 10 JAAR L.J.G. N. FILIUS Streek Tholen en St. Philipsland ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD 20i Redactie: C. J. v. Damme, A. C. Breure, L. de Jager, Z. Poppe, M. Sanders en M. Murre. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Omstreeks half 4 opende de voorzit ter, de heer M. C. J. Kosten, met een welkomstwoord tot de leden, oud-leden en inzonderheid tot Ir Geuzede Kring bestuurders der Z. L. M.afgevaardig den B. v. PI.; hoofdbestuurders der L. J. G. en tot de spreker van de mid dag de voor velen bekende H.B.S.- leraar J. G. Sloff, Natuurhistoricus te Bergen op Zoom. De voorzitter gaf hierna een over zicht der L. J. G. sinds oprichting, her oprichting en hoe de L. J. G. zich bij de Z. L. M. aansloot. Het woord was vervolgens aan de heer Sloff, die een bijzonder interes sante causerie hield over het onder werp: „L/uctor et Emergo Hoe Zee land in 1530 verdronk en na de ramp van 1953 herwonnen werd." Aandachtig werden de prachtige beelden bezien en de toelichting aan gehoord. Na dit onderwerp was het 6 uur ge worden en tijd voor de gezamenlijke koffietafel. Tijdens deze koffietafel werden vele felicitaties uitgesproken en enkele bloemstukken overhandigd. Felicitaties werden o.a. uitgesproken door: Ir Geuze, namens de Z. L. M. en Kring Tholen; Mevr. v. Gorselvan Westen namens de B. v. PL; mevr. NieuwenhuijzeNoom als oud-presi dente der Z. P. M.de heer A. J. Groe- newege als oprichter der L. J. G.; Ir Bos als provinciaal secretaris; de heer Noom als voorzitter L. J. G. afd. St. Maartensdijk en de heer Hage als oud voorzitter L. J. G. De heer Kosten dankte alle sprekers voor hun welgemeende woorden. Des avonds werd de revue „10 jaar L. J. G." gebracht, die op wel zeer ver dienstelijke wijze door onze streek- voorzitter, de heer Kosten, in elkaar was gezet. Medewerking aan de revue werd verleend door het Thools L. J. G.- orkest, onder leiding van D. Burgers en het Smerdieks Z. P. M.-koor. Nadat de laatstgenoemde het Zeeuws volkslied en het revue-lied hadden ge zongen, kreeg men een indruk hoe de L. J. G. werd opgericht. Onder leiding, van de oprichter, de heer A. J. Groenewege, werd een op richtingsvergadering gehouden. Hier na volgde het schetsje: „De organisatie in de huiskamer" geschréven door de heer Kosten. De dames C. Nieuwenhuijze—Noom en M. van MaldegemNoom schetste daarna de oprichting en eerste jaren der Z. P. M., waarbij het lintenspel en volksdansen de aandacht vroegen. Rie v. d. Slikke declameerde: „Inun datie 1944", waarna de beurt aan A. L. C. Brooijmans was om met enkele oud leden, de splitsing der L. J. G. in 2 af delingen voor de geest te halen. De lachspieren kwamen los toen Johan Noom op buitengewoon leuke manier „Oom Bram op reis naar Am sterdam" declameerde. Ook de opera „Eulalia" deed de zaal lachen; het werd op heel verdienstelijke wijze ge speeld. Vervolgens was er pauze met verloting. DOOR Er heerste Vrijdag 4 Maart een opgewekte stemming in hotel „De Gouden Leeuw" te St. Maartensdijk, bij de viering van het 2e lustrum. In een feestelijk versierde zaal heerste een ware vriendschapgeest, die mede door het gevarieerd programma en prima organisatie, een jubileum is geworden, waarop de L. J. G. Tholen met voldoening kan terugzien. Filius, „onze reizende corres pondent", is deze keer wel heel ver van huis geweest, zodat hij lange verhalen kan doen en we zes weken achtereen artikelen van zijn hand zullen plaatsen. Dat hij zijn ogen gebruikt heeft, zult U spoedig genoeg merken, wanneer U deze reeks doorleest. REDACTIE. Na de pauze steeg de stemming en er werd gelachen en gebruld om het door de heer Kosten gemaakte toneel schetsje: „Twee L. J. G.-ers lagen in Goes in de kost". Dit stukje was een waar succes. Een algemene streekvergadering toonde onze streekvoorzitter in actie. Op vlotte wijze werd deze bijeenkomst opgevoerd. De hersengymnastiek en de improvisatiewedstrijd lieten de oude ren in de zaal zien hoe de jongeren op leerzame en aangename manier hun bijeenkomsten houden. Th. v. d. Weele declameerde: „Jan Goedzak's trouw" en Mevr. Geuze v. d. Zande: „Lied der achttien doden." Vervolgens werden de vele L. J. G.- activiteiten uitgebeeld, o.a.: veebeoor deling, ringsteken, bakwedstrijd, enz. De vrolijke schets: „Het verdwenen Zigeunermeisje" viel zeer in de smaak. Het laatste nummer: „Hulde aan de L. J.G.", waaraan alle Spelers van deze avond medewerkten, werd een over weldigend geheel. Het was een prach tig beeld, om allen daar als een mooie geformeerde groep op het toneel te zien staan, met als uitbeelding: „De L. J. G. zij een symbool voor Zeeland's Toekomst". De voorzitter, de heer Kosten, riep hierna op het toneel mevr. C. Nieuwen- huijseNoom en de heer A. L. C. Brooijmans en bood beiden het ere-lid- maatschap aan, wegens hun verdien sten voor de Z. P. M. en L. J. G. De heer Groenewege ontving als op richter een stoffelijk aandenken. De heer Kosten, onze streekvoorzit ter, gaf hierna te kennen, dat hij zijn plaats in de L. J. G. zal inruimen voor een jongere kracht. Negen jaar als be stuurslid en 8 jaar als streekvoorzitter heeft hij de vereniging op niet te over treffen manier geleid. Johan Noom sprak namens het be stuur en leden de scheidende voorzitter toe. „De L. J. G. is U veel dank ver schuldigd en zij wil U hiermede benoe men tot ere-voorzitter der L. J. G. Streek Tholen en St. Philipsland", al dus spreker. De heer Kosten dankte voor de hem bewezen hulde. Hierna werd deze 2e lustrumviering, waarop men met ge noegen kan terugzien, gesloten. Br. BIETENZAAIWEDSTRIJD IN O. ZUID-BEVELAND. Het ligt in de bedoeling in samen werking met de Kring O. Zuid-Beve land der Z. L. M. een bietenzaaiwed- strijd te organiseren op de bedrijven der deelnemers. Hieraan kunnen deelnemen leden van de Z. L. M., de L. J. G. of perso neelsleden. Inschrijfgeld 2,50. Opgave vóór 26 Maart te richten aan: C. J. v. d. WERFF, Hoofdweg 89, Ril land (Tel. 91)A. J. LOKERSE, Kleine Hoek 9, Schore (Tel. 435) en de Af delingssecretarissen der Z. L. M. Na reeds meerdere malen voor de lezers van „De Boerenjeugd" reisin drukken en -ervaringen uit eigen land en andere landen te hebben geschreven, zal ik op verzoek van de redactie we derom trachten een verslag te geven. Een verslag van een reis, welke enige tijd geleden met twee vrienden werd ondernomen en ons buiten het oude Europa voerde. Een reis dus met ge heel andere aspecten en mogelijkheden. Ruim een jaar geleden, midden in onze destijds ondernomen reis naar Ita lië en de Pyreneën, overwogen we de kansen op een tocht over de Middelland se Zee naar een ander werelddeel. Een vluchtige berekening leerde ons echter al vlug, dat en dergelijke reis voor twee personen nogal wat pegulanten zou gaan kosten. Later kregen we er echter nog een liefhebber bij, één die ook de Franse taal volledig beheerste en die niet, zo als wij, juist tekort schieten in hetgeen het hardst nodig is. Verder kregen we door bemiddeling van de directeur van de Coöperatieve Landbouwvereniging „Noord-Beveland" een introductiebrief uit Parij^ voor de President van de Al gerijnse Coöperaties. Hierdoor werd het ons mogelijk ook kennis te nemen van het reilen en zei len van het aldaar gevestigde coöpera tiewezen. Dit laatste moest toch eigen lijk volledig onze belangstelling genie ten, al lijkt het soms bij vele jongeren hiermede maar matig gesteld. Persoonlijk geloof ik, dat die belang stelling er bij velen wel is, en dat dit dus wel meevalt. Alleen bestaat wel het bezwaar, dat bij velen onzer de belang stelling hiervoor wat laat komt. Dit wil echter nog geenszins zeggen: te laat. Men lette slechts op hetgeen men kan waarnemen in activiteiten, welke de ouderen nog steeds op dit gebied ten toon spreiden. Zo begonnen we dan aan de voorbe reidingen, welke niet in een handom draai waren afgewerkt. Zelfs inentin gen kwamen er aan te pas, waarvan men zich in 't gunstigste geval enige dagen gammel gevoelde. Mijn reismak ker van verleden jaar liet dan ook ver stek gaan, doch zijn plaats werd inge nomen door zijn broer. Zo startten we dan begin December, na de diverse benodigdheden voor de reis te hebben ingeladen. Een reis, wel ke niet tot doel had om later te kun nen zeggen: „Ik ben da Ar of déér ge weest I" IntegendeelWij verstaan on der reizen nog iets anders dan even een kijkje nemen. Wij proberen belangstel ling te hebben voor het land, de bewo ners daarvan, hun gewoonten en zoveel andere dingen, die het reizen juist tot een genoegen en ook verrijking van de geest maken. Eerst kwam de overtocht naar Wol- phaartsdijk met de boot en begon de race zoals het gebruikelijk is in Zee land om de boot op tijd in Wissingen te halen. Dit lukte, zij het dan ten koste van schots en scheef door elkaar vallende koffers, blikken en dozen. In Breskens waren we op het gebied ge komen, dat tot 't vasteland van Europa wordt gerekend. Na door Zeeuws- Vlaanderen te zijn gereden, bereikten we de grens, compleet met douane en al. Meestal, wanneer het juist niet ge legen komt, willen deze van alles we ten en vooral zien wat je bij je hebt. Het verliep echter nogal vlot en zo kwamen we dan in België binnen om al spoedig met een fikse wegomlegging kennis te maken. Hierbij belandden we verschillende keren op de beruchte kas seien (vermoedelijk zijn deze weggetjes nog gemaakt door de stratenmakers van Napoleon). Ook hieraan kwam een einde en zo stonden we na een poosje weer voor een slagboom met weer de douane, die vooral belangstelling hadden voor de afdeling rookartikelen. Dit was echter vlug opgelost, zodat we het Franse land konden betreden, zij het dan nu op wielen. Om elf uur arriveerden we in Arras, waar we ons enige tijd ophielden bij een landbouwcoöperatie, hetgeen we later in Rouen nog eens herhaalden, zodat het al spoedig avond was. We besloten echter onze tocht maar te vervolgen, omdat we reeds meerdere malen in deze streken vertoefd hadden. Op onze weg zagen we, dat in deze streken nog spra ke is van een welvarend landbouwge bied. (Dit wordt naar het Zuiden wel iets anders.) De suikerbieten waren, op een enkele uitzondering na, gerooid. Wel ontdekten we, dat er nog overal grote hopen sui kerbieten op vervoer lagen te wachten. Daarvoor behoeft men echter niet naar Frankrijk te gaan. Dit konden we het laatste jaar ook bij ons wel zien. Wat óók nog opviel, was de grote oppervlak ten tarwe, welke overal waren uitge zaaid. De bedoeling was om die dag in Alen- Con te komen, zowat een 150 km verder. Een misverstand onder de kaartlezers deed ons echter in Evreuxe belanden, slechts een 50 km verder. Heel erg was dit nu weer niet, want er was op die dag juist een grote landbouwtentoon stelling, terwijl tevens het jaarlijks St. Nicolaasfeest werd gehouden. Dit is iets speciaals van die stad, want in de rest van Frankrijk wordt meer aandacht ge schonken aan het Kerstfeest en gaat St. Nicolaas ongemerkt voorbij. We bekeken de afdeling landbouw werktuigen en tractoren en tevens de grote kermis, welke hiernaast was op geslagen. Hier viel heel wat te beleven. Zo waren de geluksspelen er in bonte verscheidenheid aanwezig. We zagen iemand optreden met een enorme slang en ook trokken allerlei vormen van acrobatiek, vooral van twee kleine kin deren, die soms ongelofelijke staaltjes verrichten, onze belangstelling. Wan neer men dit ziet, is men jaloers op zulk een perfecte lichaaamsbeheersing. Daar het later vrij hard begon te regenen werd een hotel opgezocht waar nog één twee-persoonskamer vrij was plus een badkamer met een kinderledi- kantje. We hebben elkaar toen eens aangekeken en kwamen tot de conclu sie, dat ik de kleinste was, zodat ook dit probleem weer was opgelost. Ik heb er niets van overgehouden dan enkele da gen een kromme rug. (Wordt vervolg^

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 17