RADIO Uit de Kringen en Afdelingen De gebruikswaarde van aardappelen als veevoeder. OnJeru)fi]Si ONTHEFFING BESLUIT AARDAPPELMOEHEID VOOR HERVERK A VELINGSGEBIEDEN THOLEN. UITVOER VAN VLAS EN VLASPRODUCTEN IN 1954. HET GEBRUIK VAN AARDAPPELEN VOOR VEEVOEDERDOELEINDEN. KRING THOLEN EN - ST. PHILIPSLAND DER Z. L- M. - ALGEMENE LEDENVERGADERING LEERKRACHTEN LANDBOUWHUISHOUDSCHOLEN DER Z.L.M. KWAMEN BIIEEN TE TERNEUZEN ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD 207 Op veel bedrijven in ons land vormt de ruwvoe- derpositie een groot probleem. De ruwvoedervoor- raden zijn voor een groot deel of zelfs geheel uit geput. Vrijwel elk voedermiddel kan dit voorjaar dan ook een welkome aanvulling op het voeder rantsoen betekenen. In diit verband wijst het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening op de gebruikswaarde van aardappelen als veevoeder. Op de veenkoloniale en de gemengde zandfoedrij- ven komen nog grote hoeveelheden aardappelen in de kuil voor. Deze kuilaardappelen zullen niet allemaal voor consumptie worden bestemd. Met het oog hierop mag worden gerekend op een be hoorlijk aanbnd van voeraardappelen. Gebruik van aardappelen als rundveevoeder. Bij het gebruik van aardappelen voor rundvee dient er rekening mee te worden gehouden, dat voor de te gebruiken hoeveelheden andere maat staven gelden dan bijvoorbeeld voor bieten, pulp en aardappelvezels, aangezien de voederwaarde van de aardappel ten opzichte van de andere pro ducten zeer uiteenloopt. Er mag niet meer dan 15 kg rauwe aardappelen per dag aan het melkvee worden verstrekt. De dieren kunnen de aardappelen in hele toestand niet gemakkelijk verwerken. Der halve verdient het aanbeveling de aardappelen eerst door de bietenmolen fijn te malen. Ook moe ten de aardappelen van aanhangende grond worden ontdaan, daar anders de kans groot is. dat bij de dieren voederstoornissen, zoals diarrhee, optreden. Partijen aardappelen, waarvan vaststaat, dat ze minder goed houdbaar zijn, moeten nadat ze eerst zijn gewassen onmiddellijk worden ge stoomd. Daarna worden de aardappelen direct ingekuild, goed aangetrapt en onmiddellijk afge dekt met een laagje grond van zt 20 cm. Stomen kan ook noodzakelijk zijn voor gezonde aardappe len, althans, wannier de voorraad hiervan zo groot its, dat men er lange tijd mee kan voeren. Bij niet stomen van deze partijen bestaat het gevaar, dat de aardappelen gaan uitlopen, terwijl het be kend is, dat aardappelspruiten een gevaarlijk voer voor het vee zijn. De gezonde partijen, die spoedig zullen worden gebruikt, behoeven niet te worden gestoomd. Rauwe en gestoomde aardappelen hebben de zelfde voederwaarde, al kan men van gestoomde aardappelen iets grotere hoeveelheden verstrek ken; aan melkvee tot 20 kg. Gekuilde en gestoom de aardappelen kunnen een funeste invloed hebben op de kwaliteit van de melk, m.a.w. gestoomde aardappelen moeten, evenals ander kuilvoer, steeds na het melken worden vervoederd. Aardappelen als varkensvoeder. Gewoonlijk zijn de varkens de belangrijkste ge bruikers van de voeraardappelen. Afgezien van de fokvabkens, die een kleine hoeveelheid rouwe aard appelen goed kuninen verwerken, moeten aan de De Contactcommissie Aardappelmoeheid in Zee land deelt hierbij mede, dat de algehele ontheffing die was verleend voor met name genoemde her- verkavelingsgebieden in het eiland Tholen, en in verband met bijzondere omstandigheden voor korte tijd moest worden opgeschort, weer volledig van kracht is. Hieronder volgt nogmaals een overzicht van de polders die onder deze algehele ontheffing vallen, welke inhoudt dat vanaf 1955 eens in de d'rie jaar aardappelen mogen worden verbouwd, ongeacht de teelt in voorgaande jaren. Het betreft de polders Scherpenisse, Poortvliet ten Zuiden van de Provinciale Straatweg, Malland voor het gedeelte dat in het kader van de herver kaveling is gereed gekomen, Nieuw Strijen en Klaas van Steenland. In 1954 werd een hoeveelheid van 9.551 ton zaai- lijnzaad geïmporteerd voor een waarde van 9.225.000,Het voorgaande jaar bedroeg dit 9.631 ton met een waarde van 9.676 000, Naar Frankrijk en België werd resp. 5.195 en 3.065 ton uitgevoerd. Ongerepeld strovlas werd alleen uitgevoerd naar België tot een waarde van ƒ8.015.000— (35.207 ton). Het voorgaande jaar was dit 25.927 ton tegen een bedrag van 6.367-000, Gerepeld strovlas werd hoofdzakelijk uitgevoerd naar België, Groot-Brittannië, West Duitsland en Tsjeeho Slowakije. Totaal werd in 1954 61.093 ton uitgevoerd tegen een bedrag van 18.714.000,Het vorig jaar werd 75.845 ton uitgevoerd tegen een bedrag - va» 24,442,000, mestvarkens altijd aardappelen in gestoomde of gekookte toestand worden vei voederd. Dit is evengoed noodzakelijk, wanneer men ge bruik maakt van de thans in omloop zijnde moes molens. Aan de mestvarkens kan men behoorlijke hoeveelheden gestoomde of gekookte aardappelen kwijt; aan fokvarkens dient men niet te veel te geven in verband met de vervetting van de dieren en eenzijdigheid van de voeding. Voor nadere bijzonderheden over het gebruik van aardappelen als mestvoer zij verwezen naar het vlugschrift getiteld: „Varkensmesten iseen kunst", dat men gratis kan verkrijgen bij de rayonassistent, het veevoederbureau of het Landbouwschap. Zonder enig voorbehoud kan worden gezegd, dat er voor de aardappel als rundvee- en varkensvoe der zeer goede kansen aanwezig zijr. Geen bruik bare aardappel mag op de mestvaalt terechtkomen. Bij een oordeelkundig gebruik zal de aardappel dit voorjaar voor veel bedrijven een uitkomst bieden. In verband met de moeilijke ruwvoederpositie zal de heer Ir S. Iwema. Riiksveeteeltconsulent. in de radiorubriek van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening op Maandag 21 Maart a.s.. des avonds van 19.4520uur over Hilversum I, spreken over de gebruikswaarde van aardappelen als veevoeder. In aansluiting hierop z-1 men een reportaco kun nen beluisteren over de gebruiksmogelijkheden van de bietensnijmachine. te houden op Zaterdag 26 Maart aanstaande des namiddags 2.30 uur bij I. Rijnberg, Haven te St. Annaland. Agenda: Opening. Notulen en mededelingen. Rekening en verantwoording. Bestuursverkiezing. Aftredend de heren Ir M. A. Geuze, H. van Gorsel, P. Burgers en Adr. Geluk. Lezing door de weled. heer J. Hertgers, tech. amibt. Plantenziektenkundige Dienst, Goes. OnderwerpChemische onkruidbestrijding van de gewassen. Rondvraag. Sluiting. Namens het Bestuur, Ir M. A. GEUZE, Voorzitter. A. J. GROENEWEGE, Secretaris. HOOGWATERGETIJDEN IN ZEELAND. Westerschelde. Terneuzen: v.m. n.m. Zondag 20 Maart 12.08 Maandag 21 Maart 0.30 12.59 Dinsdag 22 Maart 1.18 1.43 Woensdag 23 Maart 1.54 2.17 Donderdag 24 Maart 2.25 2.47 Vrijdag 25 Maart 2.58 3.21 Zaterdag 26 Maart 3.34 3.58 Vergelijkingsplaatsen: Westkapelle 1 uur vroeger; Breskens 35 minuten vroeger; Vlissingen 30 minuten vroeger; Hoofd plaat 20 minuten vroeger; Borssele 20 minuten vroeger; Hoedekenskerke 20 minuten later; Hans- weert 40 minuten later; Walsoorden 50 min. later. Oosterschelde Wemeldinge Zondag 20 Maart Maandag 21 Maart Dinsdag 22 Maart Woensdag 23 Maart Donderdag 24 Maart Vrijdag 25 Maart Zaterdag 26 Maart Vergeüjkingspïaafcsen Veere 1.25 uur vroeger; Colijnsplaat 1 uur vroe ger; Brouv/ershaven 45 minuten vroeger; Zierik- zee 20 minuten vroeger: Goese Sas 5 minuten vroege^ Tholen 20 minuten later. Op initiatief van de Commissie voor het Land- bouwhuishoudonderwijs werd op Vrijdag 11 Maart een bijeenkomst georganiseerd van alle leerkrach ten der Z.L.M. Landbouwhuishoudscholen in Ter- neuzen. Toen tegen half elf velen arriveerden, hetzij met een speciale bus, hetzij met particuliere auto's, gingen de deuren van de Landbouwhuishoudschool ,,De Leeuwtjes" gastvrij open om alle gasten bin nen te laten. Sommigen keken wat slaperig, doordat zij al zo vx-oeg op pad waren gegaan, maar door een heerlijke warme kop koffie kwamen allen spoedig op verhaal. Tegen elf. uur arriveerden de Inspectrice, Me juffrouw E. E. M. Bergervoet, en de spreekster van deze dag, Mejuffrouw Boele van Hensbroek, In één der ruime lichte lokalen van de school vonden alle aanwezigen, ongeveer zestig in getal, gemakkelijk een plaatsje. De Voorzitter der Commissie, de heer J. Vader, opende de bijeenkomst met een kort welkomst woord, waarna Mr. J. F. G. Schlingemann sprak over: ,,De Z.L.M. en het LandbouwnuishourV ider- wijs". Nadat hij in het kort een overzicht had ge geven van het ontstaan der Z.L.M. en van haar werkzaamheden, stond hij uitvoerig stil bij het eerste begin van het Landbouwhuishoudonderwijs. Momenteel bezit de Z.L.M. acht Landbouwhuis houdscholen in verschillende gebieden van Zee land. Spreker gewaagde van de moeilijkheden, die het Landbouwhuishoudonderwijs in haar ontwik keling ondervindt, met name door het tekort aan leerkrachten en de vaak slechte huisvesting. Vervolgens kreeg Mejuffrouw Boele van Hens broek het woord. Mejuffrouw Boele van Hensbroek geniet in de kringen van het Nijverheidsonderwijs bekendheid door haar werkzaamheden als vice-voorzitster van de „Commissie van Houte", welke commissie zich bezig houdt met de bestudering van betere onderwijsmethoden. Zij sprak over: „Pe'taak van het Landbouw- huishoudohderwijs in de veranderende Maat schappij". In een eenvoudig, doch boeiend betoog wees zij er op, dat naast vele veranderingen in de Maat schappij er steeds een vaste kern blijft. De kunst van het lesgeven is aan te sluiten bij dit vaste kernpunt, zodat de leerlingen zich later aan de veranderende omstandigheden kunnen aanpassen. Aan de hand van enkele voorbeelden uit de practijk (bijv. het bakken van een krentenbrood!) wist zij dit te verduidelijken. Intussen was het ruim één uur geworden en vooral zij, die van ver gekomen waren, verlang den naar een stevig maal. In het was-huishoudkundelokaal stonden de tafels al klaar, welke een keurig verzorgde aan blik boden. Een zestal meisjes, leerlingen van de Landbouwhuishoudschool, zorgden dat niemand iets te kort kwam. Na de maaltijd gaf de directrice. Mejuffrouw T. J. A. G. de Vries een korte explicatie van de inrichting van de school, waarna allen gelegen heid kregen het schoolgebouw te bezichtigen, als mede een kleine expositie van methoden en leer middelen. Menige lerares slaakte bij het zien van de mooie ruime lokalen een zucht: „Was het bij ons maar vast zover...." Weer teruggekomen in het vergaderlokaal wer den alle aanwezigen in zes discussiegroepen ver deeld om een tweetal vragen te bespreken. O.a. werd de opleiding van het meisje als toe komstige boerin onder de loupe genomen. Deze discussie had allen zo te pakken, dat tijdens de theepauze nog heftig „door" gediscus sieerd werd. Nadat de rapporteurs en rapportrices van de discussiegroepen verslag hadden uitgebracht, gaf de Inspectrice, Mejuffrouw Bergervoet, haar visie op het gestelde probleem. Tevens sprak zij er haar voldoening over uit, dat deze dag voor de leerkrachten tot stand was gekomen. Tenslotte werd door de heer Anderson de film; Imperialen 00000 gedraaid, welke film een zeer goede indruk geeft van de Oestercultuur in Yer- seke en alles wat daarmee verband houdt. Aan het eind gekomen dankt de Voorzitter allen, die aan het tot stand komen van deze dag hadden meegewerkt, inzonderheid Mejuffrouw Boele van Hensbroek en de directrice, Mejuffrouw de Vries, die aan de organisatie van het geheel zo'n werkzaam aandeel had gehad. Een der leerkrachten dankte daarop namens alleen de Commissie voor deze dag. Uit de diverse reacties is wel gebleken, dat het initiatief van de Commissie voor het Landbouw huishoudonderwijs door de leerkrachten zeer op prijs is gesteld, zelfs zo, dat één van hen opmerkts: „Een dag is veel te kort". De Commissie heeft dan ook het vaste voor nemen in de toekomst weer een dergelijke bijeen komst te organiseren. v.m. n.m. 1.15 1.23 1.45 2.14 2.33 2.58 3.09 3.32 3.40 4.02 4.13 4.36 4.49 5.13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 15