DE BOERENJEUGD ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMbtNdUiAf lELLANU VAN ONZE BIJEENKOMSTEN .liijn plaats in het leven ZATERDAG 12 MAART 1965 Redactie: C. J. v. Damme, A. C. Breure, L. de Jager, Z. Poppe, M. Sanders en M. Murre. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. De vormingsdagen op „Hede- nesse" van 1 t/m 3 Maart. Bij de aankomst tussen 11 en 12 uur werden de cursisten welkom geheten door de staf. Eerst werd door middel van een spel terdege kennis gemaakt en daarna gin gen we eten. De eerste lezing werd verzorgd door de heer F. Belderok. Hij sprak over het onderwerp: „Hoe richt ik mijn wo ning gezellig in". Hq begon met een overzicht over de meubels in vroeger eeuwen, en belandde zo op de moderne meubeltechniek. Dit had veel belang stelling. Er werden circulaires rondge- geven en stalen van gordijnstof en stoelbedekking getoond. De cursisten mochten op een bord een kamer in richten. Nadat de heer Belderok vertrokken was, werd vlug: gegeten, en arriveerde Mevrouw Pel. Zij sprak met ons over „De vrouw in huwelijk en gezin". De problemen in een meisjesleven werden haar voorgelegd en openhartig bespro ken. Doordat we nog niet zo aan elkaar gewend waren, durfden we nog niet zo openlijk spreken. Dit ging de volgende morgen in het gesprek over „De vrouw in haar leven" onder lei ding van Wika De Vlieger beter. Maar toen hadden we ook al samen een koude nacht in vochtige bedden door gemaakt. Door zoiets voel je je direct meer aan elkaar verbonden. De volgen de; nacht was dit gelukkig in orde, om dat de hele dag de kachels gebrand hadden en alles lekker opgedroogd was. De middag van de tweede dag werd gevuld met het maken van feestartike len voor het feest, dat de laatste mid dag gevierd zou worden. Dit zou na tuurlijk een huiselijk feest worden, want was het niet een cursus voor de huismoeders van de toekomst? Tijdens de maaltijd arriveerde mej. v. d. Leeden, die na wat met ons ge volksdanst te hebben met ons praatte over „Hoe kleed ik mq gezellig en pret tig". Er werden heel wat schuldbe wuste ogen neergeslagen, toen mej. v. d. Leeden zei, dat wij voor alles zin delijk op onszelf moeten zijn en moe ten zorgen dat wij schone nagels heb ben. Dit liet namelijk na de handen arbeid van die middag zo hier en daar wel iets te" wensen over. Aan het eind van de avond werd nog een spel gedaan, dat ontzettend op de lachspieren werkte. De volgende morgen gingen we ver der met de feestartikelen, en 's mid dags werd een verjaarsfeestje gevierd. Leuk was, dat twee meisjes werkelijk jarig waren. Dit maakte het feest nog veel echter. De middag werd begonnen met een polonaise in en om „Hedenesse" met de zelfgemaakte maskers op. Er werden foto's gemaakt en daarna een vrolijk spel gedaan. Toen werd het gezelschap in groepen verdeeld, die ieder met be paalde attributen een spel moest be denken, dat dan later door allen ge daan werd. Bij de thee volgde een nabespreking over het feest, en daarna was het tijd geworden om op te breken. Wika Wasterval sloot met woorden van dankbaarheid en een kort gebed, en toen moest de hele groep naar de bus, waarmee aan deze voimingsdagen een einde kwam. MAGDA SANDERS. JAARVERGADERING NOORD-BEVELAND. De afdelingen Noord-Beveland van de Z. P. M. en de L. J. G. hielden Vrij dagmiddag 11 Februari in hotel „De Korenbeurs" te Kortgene ieder afzon derlijk hun algemene jaarvergadering. Bij de Z. P. M.'sters berustte de lei ding bij mej. S. Kleinepier en er werd gesproken over de cursussen handen arbeid en vorming, welke deze maand gegeven zullen worden. Voorts werd de sportdag nog behandeld. De L. J. G.'ers vergaderden onder lei ding van de heer L. v. d. Linde, die mèt Frans KJaassen in het bestuur werd herkozen. Om zes uur volgde een geanimeerde koffiemaaltijd, waarna de verdere avond in gezellig bijeenzijn werd door gebracht. Mej. Kleinepier vertelde iets over de organisatie van de sportdag, welke dit jaar te Kortgene zal worden gehouden. Van de zijde der Z. P. M. hadden zich in de middagvergadering ongeveer 15 deelneemsters gemeld, maar de deelname van de zijde der L. J. G. was niet zo groot. Onder leiding van de heer Goedee zullen deze deelnemers zich Zaterdags middags kunnen voorbereiden op de sportdag. De heer Nico Filius sprak vervolgens over zijn reis naar Afrika. Aangezien Filius in dit nummer een serie Filius binenkort een serie artikelen, aan deze reis gewijd, in dit blad zal publiceren, is het onnodig hierop nog verder in te gaan. Filius in dit nummer van ons blad aan vangt met het publiceren van een serie artikelen over deze reis, is het onnodig hierop nog verder in te gaan. We kunnen volstaan met de opmer king, dat Filius op bijzonder boeiende en vaak geestige manier de aandacht van zijn publiek gevangen hield. De heer Will Barnard, die ook op Noord-Beveland een regiecursus heeft gegeven, sprak over het onderwerp „De kunst van het feestvieren." Hij bestreed de opvatting, dat het nuttigen van een bepaalde hoeveelheid drank noodzake lijk is om een feestje te doen slagen. „Omdat het leven als zodanig eigenlijk één groot feest is en wij het in onze menselijke verhoudingen óók zo moe ten zien en waarderen, moet het over matig gebruik van opwekkende midde len ter stimulering van de gezelligheid achterwege blijven," aldus besloot de heer Barnard zijn causerie. Tenslotte was het de beurt aan de deelnemers van de regieeursus. Zij be gonnen met het uitbeelden van een aantal spreekwoorden, door middel van imitatietoneel. Dit betekende voor Noord-Beveland een experiment, maar het is beslist een experiment waaraan men meer aan dacht mag schenken, omdat men juist door deze wijze van toneelspelen niet alleen leert zich te uiten, maar ook om dat het een ontwikkeling van de per soonlijkheid kan zijn. Alle deelnemers verschenen tenslotte gezamenlijk op het toneel met een ge ïmproviseerd toneelstukje. Ook het orkest verleende deze avond weer zijn medewerking. Na afloop volgde nog een gezellig samenzijn. C. J. VAN DAMME. AFDELING ST. MAARTENSDIJK DER Z. P. M. EN L. J. G. Het hoogtepunt in het winterpro- gramma van de Z. P. M. en L. J. G. afd. St. Maartensdijk was wel de ont spanningsavond. Deze werd gehouden op Vrijdag 11 Februari 5n Hotel „De Gouden Leeuw," Er was een goede belangstelling, waar de voorzitter Johan Noom, in zijn openingswoord, z'n voldoening over uitsprak. Na de opening bracht het L. J. G- orkest enige mooie nummertjes ten gehore. Van dit orkest kan men wel zeggen, dat ze o.l.v. de heer Burgers al veel tot stand heeft gebracht. Het oogstte dan ook een enorm applaus: De twee zingende zusjes, Ma en Joke van de Werff, zongen hierna een paar aardige liedjes. Het „keukengerei-orkest" o. 1. v. de heer Lieslaars, bracht de zaal in stem ming. De aanwezigen konden lachen en nog eens lachen. Het orkestje zorg de voor een succesnummer. Vooral ook omdat de leden van ,,'t orkest" in een bijzondere kledij gestoken waren en de dirigent de heer Lieslaars zijn naam geen oneer aandeed. Tussen de programmapunten door verzorgden Nella Gaakeer en Rie van de Slikke enige declamaties, waarvoor zij een welverdiend applaus oogstten. Hierna zag men het L. J. G.-orkest voor de tweede maal ten tonele. Door allen werd meegezongen toen ze en kele bekende melodieën ten gehore brachten. Vooral het mooie lied: „Kom's naer ons eiland toe", viel zeer in de smaak. Na de pauze volgde de opvoering van: „Toontje in de knoop". Een klucht in drie bedrijven, die zeer moei lijk te spelen is. In dit stuk deden zich vele verwikkelingen voor en mede door de humor oogstte het een enorm succes. De lachsalvo's waren dan ook niet van de lucht. Al met al een goed gespeelde klucht. De streekvoorzitter, die de spelers dank bracht, voerde aan, dat dit onge twijfeld het hoogtepunt van de avond geweest was. De afd. St. Maartensdijk kan terug zien op een geslaagde ontspannings avond, waarin de prettige sfeer viel te loven. Ook dank aan de ouderen voor hun steun, die ze mede door hun aan wezigheid aan het jeugdwerk geven. AFDELING OOSTBIJRG Z. P. M. EN L. J. G. Deze afdelingen hielden hun ont spanningsavond op Zaterdag 19 Febr. j.l. Ondanks het slechte weer was er grote belangstelling, want de zaal was tot de laatste stoel bezet. Na een welkomstwoord van de voor zitter begon men met het eerste num mer. Dit was verrassend, mede door dat het zangkoor keurig in 't wit was gestoken met vrolijk rode ceintuur. Mej. M. Risseeuw droeg hierna: „Een boertje van Heemstede" voor, waarna de korte klucht: „Op staande voet" werd opgevoerd. Het publiek kreeg hiermee een kqkje in het leven van een zakenman die zqn vrouw niet kan zien huilen. Dit leidt tot dolkomische situa ties, omdat de vrouw by de minste aanleiding in huilen uitbarst om haar zin te kragen. Vooral als tot overmaat van ramp oma en opa ook nog een duit in 't zakje doen. Hierna kwamen achtereenvolgens door de dames De Vuqst en Risseeuw uitgevoerde quatremains, zang door twee vroiyke jongelui en door mej. S. Risseeuw een declamatie van „Boerke Naas". Als laatste nummer kwam weer het zangkoor, dat het publiek voor een nieuwe verrassing stelde. Ze zongen fragmenten uit de operette „Der Vogel handier", en waren gekleed in aardige Tiroler costuums. By de aria „Schenkt man sich Rosen in Tirol", dwarrelden gekleurde papiertjes van boven neer en bij het Nachtigalenlied zongen mej. F. Risseeuw en de heer J. Notier een duet, terwyi het refrein door het koor werd gezongen en J. Notier zyn kun nen als kunstfluiter ten toon spreidde. Het koor kreeg dan ook een welver diend applaus. Hierna volgde pauze, waarin loten werden verkocht. Voor het toneelstuk had men lang niet het gemakkelijkste uitgezocht. Het stuk: „Spel met de draak", van Hans Nesna handelde over een mole naar, die met zijn zoon en een oude meid Marie een ééntonig bestaan siyt, tot de dochter van de vroegere mole naar, Suzanne, komt opdagen Hp loop van het spel biykt, dat deze Su zanne wordt bezeten door een wraak- gedachte, omdat ze denkt dat de tegen woordige molenaar haar vader heeft vermoord, om zo de molen in handen te krijgen. Ze heeft een plan dat ze In haar dromen honderden malen ten uit voer heeft gedacht. Ze trouwt met de molenaar. Op de avond van haar brui loft komt een oude vriend, een kunst schilder, haar opzoeken en hem vertelt ze haar geheim. Ze zal de molenaar zover brengen, dat hij ook héér ver moordt en dan zal hij de gevangenis ,t<. in moeten. De schilder, die met af schuw beseft, dat vóór hem een gees teszieke zit, kiest yiings het hazenpad. Na 14 dagen ontmoeten we de mole naar weer. Hq zit diep in de put en klaagt aan zqn oude vriend Schram zqn nood. Hq is getrouwd, maar zqn vrouw verbiedt hem haar ook maar met één vinger aan te raken en heeft hem al verschillende malen in het ge zicht geslingerd, dat ze hem haat. De zoon Freek, die met zijn verloofde wandelde, ontmoet de schilder, die zqn geweten bevrqdt van het vreselqke ge heim en alles aan Freek vertelt. Hy verschijnt plotseling in de deur en werpt Suzanne de waarheid voor de voeten. Ze blijft er doodkalm onder, maar als Marie, die ook aanwezig was, zegt dat de molenaar Suzanne's vader niet van de molen afgeduwd kan heb ben, omdat zij tussen hen beiden in stond, beseft ze, dat alles voor niets is geweest en zakt in elkaar. Na een half jaar zien we de familie terug. Suzanne is zover genezen, dat ze voor het eerst beneden mag komen. Ze vraagt haar man vergeving voor alles wat ze heeft misdaan en zo komt alles nog op z'n pootjes terecht. Na dit toneelstuk, dat op velen een goede indruk maakte, sloot de voorzit- Z. P. M. AFDELING IJZEN DUKE. De Z. P. M.-sters van deze afdeling kwamen op 23 Februari bq elkaar om hun jaarvergadering te houden. De presidente opende de vergadering met een welkomstwoord waarna zq een terugblik wierp op het afgelopen jaar, dat een goed jaar was geweest, maar waarin ze toch meer van de leden had verwacht. Ze zei o.m., dat de één het op de ander schuift en nie mand eens resoluut zegt: „Ik zal het doen". Daarna werd door de secretaresse het jaarverslag voorgelezen. Het afge lopen jaar had vreugde maar ook ver driet gekend. Hierna kwam het jaar verslag van de penningmeesteresse. Het sloot met een mooi batig saldo. Mej. Corrie van Hoeve hield daarna een inleiding over de Kaderdagen in Vlissingen. De bestuursverkiezing verliep vlot. Mej. T. de Jonge werd met algemene stemmen herkozen als presidente. Mej. A. de Groote werd gekozen als secre taresse daar mej. A. de Nood zich niet meer herkiesbaar stelde en mej. K. Schaap als alg. adjunct. De vergadering werd daarna geslo ten. i De verdere avond brachten ze gezel lig door met de L. J. G. Z. P. M. AFDELING ZLIDZANDE. Deze afdeling kwam op 25 Februari byeen. De vergadering werd geopend door de presidente mej. M. Sanders, die alle aanwezigen hartelqk welkom heette. Ze sprak de hoop uit, dat on der haar bestuur de leden even actief zouden biyven meewerken als tevoren, om de vereniging nog verder te doen bloeien. Na een inleiding door een Z. P. M.- ster over: „Kleuren in ons huis", volg de een geanimeerde discussie. Aan het eind van de avond dankte de presidente allen voor hun opkomst, waarna /li de '-iéen komst sloot.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 9