(Bverzicfif Dupuits Lucerne 2TATERDAG 12 MAART 1955. Originele D. J. VAN DER HAVE Wo. «765. Frankering Wj abonnementTerneiwen 43e Jaargmng. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen Datgene, wat U boeren in onze provincie het meeste bezighoudt is het afzetprobleem van de aardappelen. iii alle Afdelingsvergaderingen, in de Kringver gaderingen en bij alle gesprekken op de beurzen, op de markt en elders, vormt dit punt het onder werp van gesprek. Wat gaat er met de prijs van de aardappelen gebeuren? Wij kunnen het Hol lands, het Drents of het Overijssels Landbouwblad niet opslaan, of wij lezen hetzelfde. In de bestuurs vergaderingen van onze zusterorganisaties en in onze eigen vormt het aardappelvraagstuk een punt van bespreking. Wat is er nu aan.de hand? Wij kunnen natuur lijk deze vraag kort beantwoorden met „er zijn teveel consumptie-aardappelen". Maar dan dienen wij ons toch af te vragen of dat werkelijk waar is en wat er, indien het waar is, gebeuren moet. Wanneer wij ons allereerst tot de feiten bepalen, dan staat vast, dat er in 1954 in ons land meer aard appelen verbouwd zijn dan in 1953. Reeds jaren lang, ja sedert het overschotjaar 1948, wordt er van de zijde van het bestuur der Z. L. M. en met name van de kant van de Voorzitter der Z. L. M., gewaarschuwd tegen een te groot pootareaal aard appelen. Men kan immers beter 2 ha aardappelen veibouwen van 12 cent, dan 3 ha van 5 cent, was hierbij het motief. De prijs van de aardappelen van oogst 1953 liep behoorlijk op en daar altijd velen achter de markt aanzaaien, kregen wij in 1954 meer aardappelen. Door de slechte weers omstandigheden in zomer en herfst viel er heel wat uit, maar de totale opbrengst van oogst 1954 wordt tha"« on ruim 6 hoger geschat dan in 1953. Uitvoer speelt een rol. Zoals beKend mag worden verondersteld, speelt bij de prijsvorming de uitvoer een tamelijk belang rijke rol. Wanneer er in het buitenland een vraag naar goede consumptie-aardappelen is tengevolge van een aldaar heersend tekort, dan zijn de prijzen, die de Nederlandse telers kunnen maken meestal zeer bevredigend. Maar zoals het zo dikwijls gaat was ook in 1954 de oogst in enkele landen, die onze aardappelen nogal eens kopen, zeer goed, zodat de vraag van die zijde uitbleef. De totale hoeveel heid, die geëxporteerd kon worden van de Neder landse oogst 1954 bleef dan ook achter bij die van vorige jaren. Hierbij moet echter worden aange merkt, dat er toch uitvoer plaats vond en de kan sen voor verdere export aanwezig blijven. Lan den als Frankrijk en België hebben thans zelve een overschot maar daartegenover staat, dat er de laatste weken uitvoer naar Zweden plaats vindt. Voorts lazen wij over een grote schaarste in Zuid- Slavië, terwijl ook in Oost-Duitsland mogelijk vraag zal ontstaan. De situatie is m Europa overigens vrij onoverzichtelijk, daar men bijv. hoort vertel len, dat Engeland een tekort zal krijgen. Een punt van belang is, dat onze Nederlandse aardappelen een sterke concurrentie ondervinden van de Belgische. De Belgen trachten hun over schot te exporteren en het is bekend, dat ook Ne derlandse exporteurs hierbij een rol spelen. Deze mist men dus momenteel op de eigen markt, waar door mede de vraag naar aardappelen de laatste weken erg flauw is. Wat doet Het Fonds? Een ieder weet, dat de aardappeltelers reeds enige jaren bezig zijn via een areaalheffing van 50,per ha een weerslandsfonds te vormen. Enige weken geleden heeft in dit blad een uitvoe rige uiteenzetting over dit fonds gestaan. Er zit een behoorlijk bedrag in dit fonds. Bij de instel ling werd indertijd met de Minister van Landbouw overeengekomen, dat bij irgrijpen de eventueel te lijden verliezen gedeeld zopden worden. De helft zou uit het fonds komen en de andere helft uit 's Rijks schatkist tot een maximum van 10 mïilioen gulden. Deze laatste bepaling maakt, dat de Minis ter van Landbouw een sterke stem in het kapittei heeft, wanneer het erom gaat of en hoe er inge grepen zal worden. Het is juist zijn aarzeling de laatste tijd, die heeft gemaakt dat er zo weinig gebeurde. Aan de andere kant is het te begrijpen, dat van de kant van het landbouw-organisatie- leven de roep tot ingrijpen steeds sterker werd. In de achter ons liggende weken werden verschil lende besprekingen met de Minister aan dit onder werp gewijd en het gevolg is, dat er thans enkele maatregelen zijn getroffen, die steun aan de markt zullen moeten geven. Zoals reeds werd vermeld werd de exportheffing, die er nog op consumptie aardappelen lag, van 0,75 per 100 kg tijdelijk op geschort. Tevens werd er een invoerheffing op Belgische aardappelen gelegd van 3,25 per 100 kg. De S.I.V.A. in de markt. In een afzonderlijke bespreking bij de Minister heeft het Landbouwschap opnieuw aangedrongen op het verlenen van steun aan de aardappelmarkt. De Minister heeft er zich daarbij mede accoord verklaard, dat aardappelen uit de markt worden genomen, conform de door het Bedrijfschap voor Aardappelen ingediende voorsteken. Teneinde een verdere daling van de telersprijzen tegen te gaan is de landhandel in de gelegenheid gesteld om klei-aardappelen van het ras Bintje, die aan de kwaliteitseisen voor export voldoen, aan dc S.I.V.A. aan te bieden. Hiervan zullen de laa,gsle aanbiedingen worden geaccepteerd, teneinde bij aankopen te voorkomen dat door verhoging van het thans bestaande prijspeil de exportmogelijk heden zouden worden verstoord. De S.I.V.A. koopt dus niet tegen vaste prijs. Besloten is voorlopig uitsluitend Bintjes van klei grond aan te kopen. De hoofdafdeling Akkerbouw is van mening, dat zo spoedig mogelijk ook van andere rassen, welke thans practisch onverkoop baar zijn, door de S.I.V.A. moet worden aange kocht teneinde een verdere prijsval te voorkomen. De hoofdafdeling acht het voorts gewenst dat - naast het opschorten van de exportheffingen - ook bij zandaardappelen s' >n wordt verleend. jtaal onvoldoende. Wanneer wij het bovenstaande bericht bezien dan is onze eerste reactie, dat de daarin vermelde maatregel totaal onvoldoende is en bovendien hoogst onbevredigend. Uit gesprekken, die wij met verschillende deskundigen op dit .gebied voer den bleek wel, dat de algemene indruk dezelfde is als de onze. Ons eerste bezwaar is, dat de maatregel in details wel aan de handel bekend werd .gemaakt, maai dat de landbouw met bovenstaand bericht over een zo belangrijke zaak werd afgescheept. De maat regel kwam net op een tijdstip, waarop alle ver schijnende landbouwbladen reeds gedrukt waren, zodat een goede voorlichting pas een week later mogelijk was. Een tweede bezwaar is. dat de bovenvermelde maatregel zeker niet direct te beschouwen is als een steun voor de prijs, die de boer voor zijn aard appelen gaat maken. De S.I.V.A. gaat immers eigenlijk optreden als een soort exporteur en speelt rustig de ene koopman tegen de andere uit. Deze lieden zullen dus de boer voor zijn aardappelen zeker niet meer durven bieden, dan de hoogst on bevredigende prijzen van vorige weken. Zeker niet de eerste tijd. Op de beurs in Goes had men dan ook de indruk, dat de prijs eerder lager was dan hoger. Het derde bezwaar is, dat door deze maatregel^ vermoedelijk alleen de slechte partijen zullen wor den aangeboden. Met de betere kan men heus nog wel wat wachten. Heeft fondsvorming op deze wijze nog zin? Bij nasporingen door ons verricht bleek wel. dat er overal verwarring heerste over deze maatregel. De bedoeling is natuurlijk duidelijk. Men hoopt door wekelijks een 10 a 20.000 ton uit de markt te laten nemen indirect enige steun aan de markt te geven. Maar het lijkt er meer op of men met zo weinig mogelijk geld uit het gevormde fonds het overschot aan Bintje wil opruimen, waarbij de prijs, die de boer krijgt op het tweede plan komt. Dit nu lijkt ons voor de aardappeltelers ten enenmale onaanvaardbaar. Want het consumptie aardappelfonds is door de telers gevormd om de prijs op een zeker, redelijk geacht peil te houden. Daarvoor heeft iedere aardappelteler jaarlijks zijn 50,per ha betaald. Hij mag daartegenover enige verwachtingen stellen. Natuurlijk geen winstgevende prijs ten allen tijde, want dan zou er op het fonds geteeld worden. Maar toch zeker wel een prijs, die zijn verliezen tot het minimum be perkt. Gebeurt dit niet op het juiste ogenblik, dan heeft fondsvorming geen enkele zin. Degenen, die de zeggenschap over dit fonds heb ben, de Minister incluis, dienen zich terdege te realiseren, dat de georganiseerde landbouw de hef fing van 50,tegenover de duizenden aangeslo ten leden niet kan blijven verdedigen, als met dit boerengeld niet op het juiste ogenblik en op de juiste wijze wordt ingegrepen. En men bedenke dan tevens, dat de gang van zaken van de laatste weken het vertrouwen in een juist beheer zeer ernstig geschokt heeft. Er valt veel meer over te schrijven, maar wij willen deze week volstaan met bovenstaande en het oordeel afwachten van het Dagelijks Bestuur der Z. L. M., dat a.s. Maandag bijeenkomt. S. ENTING ZAAD VLINDERBLOEMIGE GEWASSEN Nu de zaaitijd van vlinderbloemige gewassen weer voor de deur staat is het goed er op te wijzen, dat, evenals in voorgaande jaren, entstof voor het enten van vlinderbloemige gewassen besteld kan worden bij het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek, Prof. van Hall straat 3 te Groningen (telefoon K 5900-33300). Het enten van het zaad van vlinderbloemigen (veldbonen, paardebonen, erwten, klaver, slam- bonen, serradella, lupinen, lucerne, hopperups- klaver, wikken) moet beschouwd worden als een goedkope verzekering tegen een misoogst door het ontbreken van de juiste bacteriën in de grond. Genoemde gewassen namelijk hebben het ver morren om in samenwerking met de wortelknol- letjesbacteriën de stikstof uit de lucht te binden en om te zetten in een vorm, die opneembaar is voor de plant. Ontbreken evenwel deze bacteriën in de grond of is hun aantal onvoldoende, dan vindt deze stikstofbinding en -omzetting in on voldoende mate plaats met tot gevolg een arme lijk gewas. De entstof van het Bedrijfslaboratorium is in Nederland gekweekt uit inheemse bacteriestam men, die dus aangepast zijn aan ons klimaat. De kwaliteit staat onder voortdurende controle en is dan ook hoogwaardig. Wil in verband met het teruglopen der kwali teit tijdens bezwaren niet te vroeg bestellen, maar circa 14 dagen vóór de vermoedelijke zaaidatum. De entstof is dan zeker op tijd in Uw bezit. Een gebruiksaanwijzing hoe zaad en entstof vóór het zaaien gemengd dienen te worden, wordt steeds meegezonden. Richt Uw bestellingen tot het Be drijfslaboratorium voor Gond- en Gewasonder zoek. (zie adres boven) en geef hierbij steeds op voor welk gewas en voor welke oppervlakte de entstof bestemd is. De entstof wordt afgeleverd in verpakkingen voor 1 ha (a f5,50); Yz ha (a f3,30) en Y\ ha (a f2.60). De Directeur van het Bedrijfs- laboi'atorium voor Grond- en Gewasonderzoek. (Advertentie.) nog beperkt beschikbaar. KONINKLIJK KWLEKBBDRIJP SM J&.VATÊHL V7YDEL KAPELLE-BIEZEUNGE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 1