Uit de Kringen en Afdelingen Vit een geheim teeekboek van Bram uit de Slikhoek ZATERDAG 12 MAART 1965 (Vervolg van pagina 189) HERINDELING DOMEINGRONDEN LANGS DE BERGSCHE MAAS door Ir. J. A. M. Teppema Rijksconsulent voor Grond- en Pachtzaken te 's-Hertogenbosch (Slot.) Richtlijnen herverpachting In overleg met Domeinen werd vastgesteld, dat in navolgende gevallen verantwoord geacht kon worden aan zittende pachters niet opnieuw grond toe te wijzen: a. indien de pachters hun gronden hebben ver waarloosd, althans deze op een zodanige wijze hebben geëxploiteerd, dat het productie-vermo gen van de gronden achteruit is gegaan; b. indien de pachters hun gronden hebben onder- verpacht of regelmatig vee van derden ter in- scharing hebben aangenomen; c. indien de pachters, behalve het van de Staat gepachte, 30 ha of meer grond in gebruik heb ben, tenzij een overwegend belang van de pach ter bij herverpachting aanwijsbaar is. Voor de toewijzing van de tengevolge van de uitvoering van bovengenoemde criteria vrijkomende gronden zijn onderstaande richtlijnen gevolgd: d. v voorr-ng jhoort te worden verleend aan pach ters van domeingrond in het complex langs de Bergsche Maas, die wegens ingebruikneming door de Staat (Ministerie van Oorlog) Oronden in dit complex zijn kwijtgeraakt en die daardoor ernstig in hun bedrijfsuitoefening zijn geschaad; e. blijft na de toewijzing onder d nog grond over, dan kan deze worden gebruikt voor de sanering van bedrijven van zittende pachters van domein grond, die in totaal tenminste 5 ha en niet meer dan 10 ha in gebruik hebben, en/of f. voor de toewijzing aan grondgebruikers (niet beperkt tot pachters van Domeingrond), die door de uitvoering van overheidswerken grond zijn kwijtgeraakt en die daardoor ernstig in hun bedrijfsuitoefening zijn geschaad. De keuze tussen de mogelijkheden onder e en f kan mede worden bepaald door de ligging van de bedrijf gebouwen ten opzichte van de toe te wijzen grond. g. Compensatie van gedupeerde bedrijven welke oorspronkelijk reeds kleiner waren dan 5 ha, behoeft niet plaats te vinden, terwijl compensatie tot meer dan 12 ha slechts behoeft te geschieden, indien het overwegende belang hiervan voor de bedrijfsuitoefening aanwijsbaar is. AFDELING KOUDEKERKE. Vrijdag 4 Maart hield deze afdeling haar jaar vergadering in Hotel „Walcheren" onder voorzit terschap van de heer Js Vos. Deze jaarvergade ring had een bijzonder karakter, daar de afdeling der Plattelandsvrouwen op deze vergadering was uitgenodigd. De voorzitter heette in de eerste plaats welkom de heer Majie, hoofd van het District Walcheren der Ned. Heide Mij., die voor de afdeling vertoon de de prachtige film: „Langs ongebaende klingen". Ook werd welkom geheten de burgemeester J. L. Dregmans, de Voorlichtingsdienst, de L. J. G. en de Bond van Plattelandsvrouwen. Na de opening volgden de jaarverslagen, welke getuigden van een gezond verenigingsleven; het ledental is de 100 reeds gepasseerd. De aftredende bestuursleden P. S. Kodde en A. Janse werden herkozen. Het koortje der Plattelandsvrouwen vergastte de aanwezigen op enkele zangnummers, welke zeer in de smaak vielen. De vraagpunten, die door een commissie be staande uit de heren J. A. Wisse, A. de Lange en W. Koole waren bestudeerd, werden bij monde van J. A. Wisse besproken en toegelicht. Verschillende leden waren het niet eens met de commissie. Na de pauze werd de film vertoond, die eerst werd toegelicht door de heer Majie. De Burgemeester sprak daarna nog enkele waar derende woorden aan de adressen der organisatie en zeide, dat wij meer dan ooit in eendracht moe ten optreden voor het behoud van het agrarische bedrijfsleven en wenste de voorzitter geluk met zijn vereniging. Hij hoopte ook in 1955 op een voorspoedig jaar. Nadat nog eenmaal het koortje der Plattelands vrouwen zich had laten horen door het zingen van „Sikkels Blinken" en het „Lied van Walcheren" en de aanwezigen tenslotte gezamenlijk het Zeeuwse Volkslied hadden gezongen, was het reeds elf uur geworden, dat de vergadering gesloten kon wor den. De voorzitter wekte allen op om trouw te blijven aan onze organisatie, de Z. L. M., die ten allen tijde voor ons op de bres staat. J. KOOLE, Secretaris. Opgemerkt zij, dat al deze richtlijnen werden besproken met een commissie waarin vertegen woordigers van de drie in het gebied werkzame landbouworganisaties te weten de Afdeling Holland- Brabant van de C.B.T.B., de Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw en de N.C.B. Het resultaat van deze bespreking was, dat van de zijde der vertegenwoordigers der landbouw organisaties niet alleen geen bezwaren tegen de richtlijnen werden ingebracht, doch dat men vol lof was over het streven naar verbetering van de gebruikstoestand van de onderhavige gronden. Ook met het voorstel om aan de grootste bedrij ven niet opnieuw te verpachten ging men accoord. terwijl men voorts het toedelingsschema juist achtte. Herindelingsplan Nadat bekend was met welke pachters de pacht ingevolge de richtlijnen onder a, b en c genoemd, kon worden beëindigd, werd een voorlopig plan tot gebruiksruil opgesteld met inachtneming van de doeleinden onder 1, 2, 3 en 4 (zie boven). Daarbij is er naar gestreefd, elke pachter onge veer een gelijke oppervlakte grond terug te geven als bij hem aanvankelijk in pacht is geweest. Te vens is gestreefd naar een zodanige samenvoeging van kavels dat de gemiddelde kwaliteit van de nieuwe kavels niet te zeer zou verschillen van die, welk voordien bij deze pachter in gebruik waren, terwijl de afstand tot de woning van de pachter zoveel mogelijk werd verkleind. Na voltooiing van dit aanvankelijk plan, zijn alle i-achters, die bij de ruiling betrokken waren, schriftelijk hiervan in kennis gesteld en werd de gelegenheid opengesteld, tegen de ruiling bezwaren in te brengen. Op grond van ingebrachte bezwaren is het aan vankelijk plan op enkele punten gewijzigd, in ver band met de redelijkheid van enkele bezwaarschrif ten, en vervolgens als definitief vastgesteld. Uiter aard kon niet aan alle naar voren gebrachte wen sen worden voldaan. Gelijktijdig werd onder toepassing van de richt lijnen onder d, e, f en g het compensatie- en sane ringsplan, beantwoordend ,aan het doel genoemd onder 5, opgesteld. Resultaten Bij doorvoering van het pachtvoorstel zijn ruim 254 ha bij andere pachters in gebruik gekomen. Bij deze ruiling zijn 134 pachters betrokken. De resultaten kunnen als volgt worden onder scheiden. A. Beëindiging van de pacht. B. Samenvoeging van meerdere percelen van één pachter. C. Verkleining van de afstand tussen de pachtper- celen en de bedrijfgebouwen van de pachters. D. Vermindering van het aantal overtochten over de Maas per veerpont. E. Sanering kleine bedrijven. F. Compensatie van gedupeerde pachters. G. Noodzakelijke ruiling ten behoeve van anderen. A. Beëindiging van de pacht. Op grond van verwaarlozing en onderpacht werd voorgesteld aan 15 pachters, die voorheen tezamen 37.67.35 ha Staatsgrond in pacht hadden, niet op nieuw te verpachten. 9 pachters vielen in de categorie van zodanig grote bedrijven (groter dan 30 ha), dat met hen de pacht kon worden beëindigd. Hierdoor kwam 29.09.20 ha Staatsgrond pachtvrij. Door bijzondere omstandigheden kon tenslotte de pacht nog worden beëindigd met een 4-tal pachters, hetgeen nog 9.68.45 ha pachtvrije Staats grond opleverde. In totaal werd de pacht in 28 gevallen beëindigd, waardoor een oppervlakte van 76.45 ha Staatsgrond vrij kwam. B. Een oppervlakte van 101 ha, welke voorheen in 38 kavels werd verpacht, komt in de toekomst in 17 kavels te liggen. De gemiddelde kavelgrootte van de onderhavige percelen wordt daardoor van 2.66 ha gebracht op 5.94 ha. C. Een oppervlakte van 66.78 ha komt gemiddeld 1083 meter dichter bij de bedrijfsgebouwen van de pachter te liggen. D. Voor een oppervlakte van 16.47 ha zijn in de toekomst geen overtochten over de Maas meer nodig. E. Tengevolge van het nieuwe pachtvoorstel kon aan 32 kleine bedrijven met een gemiddelde bedrijfs- grootte van 6.71 ha, gemiddeld 1.36 ha worden toe gevoegd, zodat de gemiddelde bedrijfsgrootte thans is gebracht op 8.07 ha. F. Een tiental bedrijven, welke alle ernstig zijn gedupeerd door grondverlies, zijn ten dele gecom penseerd. De gemiddelde bedrijfsgrootte vóór het verlies was 15.07 ha, elk bedrijf heeft gemiddeld 4.52 ha verloren, waarvoor aan elk bedrijf gemid deld 2.99 ha kon worden toegevoegd. De gemiddel de bedrijfsgrootte na de compensatie wordt 13.47 ha. G. In 27 gevallen is aan pachters een ander pachtperceel toegewezen, teneinde voor andere pachters een gunstiger geb .uil—toestand te ver krijgen. Deze 27 pachters, welke thans in totaal 26 ha Staatsgrond in pacht hebben, ondervonden hiervan echter geen nadeel. Conclusie en slotopmerkingen Gaarne laat ik het aan de lezer over uit boven vermelde resultaten zijn conclusi te trekken. E- zijn in de provincie Noord-Brabant tal van objecten, bijv. complexen verpachte gemeentegron den, waarvan het eveneens e moeite waard zou zijn na te gaan of deze wel doelma'ïg zijn verpacht en of door een nieuwe indeling geen giote econo mische voordelen 'e gebruikers zouden kunnen worden verkregen! Natuurlijk moet worden opgemerkt, 'at ruil- verk veling vooral volgens do nieuwe wet in het algemeen e agrarische streek veel Orondiger en veel omvattender kan saneren. Voor een beperkt geb ed, waar ruilverkaveling lang op zich laai; wachten of in het geheel niet zal worden toegepast 1 an he zijn, dat door pacht- ruil toch belangrijke economische voordelen kunnen worden behaald, terwijl hier practisch geen kosten mede gemoeid zijn. Tenslotte zij nog vermeld, dat h.t bovenom- schr 'en werk en onderzoek de vrucht s van een voorbeeldige samenwerking tussen het ^eroneel van de Dienct der Domeinen en dat van 'rond- en Pachtzaken. 7 Maart. Vorig weekeind was het prachtig weer; het was prachtig droog op dé akker en we zagen al een paar zaaimachines in het land om de eerste zomer- tarwe en het vlas aan de grond toe te vertrouwen. Het ging inderdaad mooi en de grond viel om er sla in te zaaien. Er werden Zaterdag vroeg dan ook al grote plannen gesmeed om Maandag met grof geschut te beginnen. Doch helaas kwamen de sneeuwbuien weder en deden alle mooie plan nen in duigen vallen. We zagen de eggen be sneeuwd liggen op de witte akker en de hoer doen de, ze weer op te laden en naar de schuur te trans porteren. Alle büitenwerkzaamheden waren weer klaar en het werk werd voortgezet binnen in de schuur. Ja, één zwaluw maakt nog geen zomer; toch waren de weerberichten ook optimistisch maar een koudedepressie deed alles omzwaaien. Het koolzaad was in die warme dagen al wat groener geworden, doch de tarwe staat er nog be roerd bij en die laatste vorst zal zeker wat extra stikstof vragen om de zaak wat op gang te krijgen. Met de aardappels wil het van 't jaar niet. Er schijnen er nog veel te zijn en er komt straks veel werk wanneer ze nog in de hopen liggen. Hij, die ze in het koelhuis heeft opgeslagen, heeft minder onkosten, doch had meer verdiend van 't jaar met het direct opruimen van het land. Doch dit is de risico van 't bedrijf. Zeer zeker zullen er van 't jaar minder aardap pels worden gepoot, gezien de uitkomsten van ver lopen jaar. Het is met aardappels zo, ze gaan ieder jaar op en zijn niet houdbaar. De kostprijs van aardappels is bok hoog; het onderhoud, pootgoed, sproeien en rooien kost heel wat en er is b.v. meer risico aan dan bij de granen. Doch men kan het beste van alles wat zaaien en niet te veel op één kaart zetten; een jaarlijks gelijk aantal ha van verschillende gewassen geeft de meeste zekerheid. Het achter de markt aan zaaien heeft veel landbou wers geld gekost. Het zal misschien van 't jaar wel te zien zijn aan het aantal ha erwten dat ge zaaid zal worden. Laten we hopen, dat we het mis geraden hebben. (Advertentie.) De Wortelvlieg, het insect dat de schadelijke wormstekigheid veroorzaakt, kunt U thans radi caal bestrijden met „SHELL" ALDRIN, stuifpoe- poeder of mengolie. Ook Ritnaalden en Koolvlieg worden hiervan het slachtoffer, alsmede de Lap- snuitkever in aardbeien. Vlas-, Akker- en Uien- thrips, Bieteninsecten, Koolzaadinsecten, Erwten- bladrandkever en vele andere schadelijke insecten verdelgt U voor de volle honderd procent met „DIELDREX" 15, een DIELDRIN mengolie van „SHELL". Een hoogst belangrijke eigenschap van deze producten is, dat zij geen enkel smaakbederf veroorzaken, dit in tegenstelling tot de H.C.H., welk laatstgenoemde product reeds veel narigheid en schade wegens smaakbederf veroorzaakt heeft. Vraagt U eens inlichtingen aan bij: GEBRs. DE JONGH, Postbus 35, GOES, of bij: P. dén Boer, Prov. weg B 129, Renesse, Tel. 51. Joh. v. d. Ende Zn., Borssele, Tel. 261 (K 1105) en Tel. 269. Gebr. den Herder, Serooskerke (W.), Tel. 358 (K 1189). L. Hubregtse Co, Gravenpolder, Tel. 398 (K 1103) en Tel. 245. M. Meeuwsen, Dorpsweg 25, Bruinisse, Tel. 84. J. van Oosten, Krabbendijke, Tel. 109. D. de Regt, Kamperland, Tel. K 1107389. A. Rijnberg, St. Annaland, Tel. 91, A. J. Triou, Oostburg, Tel. 110. J. A. Weststrate, Axel, Tel. 746 (K 1155).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 15