Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw OP DE ERE GALERIJ. ZITDAG BOEKHOÜDBUREAU: ZITDAGEN ADVIESBUREAU. AFDELING ST. MICHIELSGESTEL. AFDELING KLUNDERT. LANDBOUWBELANG DINTELOORD. PLATTELANDSJONGEREN FIJNAART e.o. DE INNING VAN DE CONTRIBUTIE. UITBREIDINGSPLANNEN VAN GEMEENTEN. LANDBOUWVERSLAG 1954. DE TEELT VAN FLAKKESE PEEN. VEILIN GBERICHT. ZATERDAG It MAART 1955 «ua. - Sü-jarig dienstverband: Op 15 Maart 1955 hoopt de heer P. Rens de dag te herdenken, dat hij 30 jaar werkzaam is op de boerderij „Houtrust" van de heer A. W. van Nieu- wenhuijzen te Nieuw-Vosmeer. Waar het hier ©en zo langdurige staat van onafgebroken trouwe dienst betreft, verdient dit bijzondere feit zeker vermeld te worden in ons blad. Aan de jubilaris zal het ere-getuigschrift van de N. B. M. L. worden uitgereikt, terwijl wij hem en ook zijn werkgever vanaf deze plaats reeds gelukwensen met de her denking van dit langdurig dienstverband. NIEUWENDIJK: Donderdag 17 Maart 11—12 uur, Café v. d. Heuvel. Het adviesbureau van de Stichting voor de Land bouw in Noord-Brabant zal voor getroffen land bouwers en landarbeiders van de watersnood, als mede voor oorlogsgetroffenen in Noord-Brabant zitdagen houden te: ZEVENBERGEN: op Donderda-g 17 Maart a.s. in Hotel „Tholenaar" des voormiddags van 1013 uur. Verder elke Dinsdag-voormiddag op het kantoor der Prov. Stichting voor de Landbouw te Tilburg, Spoorlaan 46 en elke Maandag voormiddag in Café van Dijk te Almkerk. Het is ter bevordering van een vlotte afwerking gewenst, dat men op de zitdagen steeds de beschei den meebrengt over het geval, waarover men advies of inlichtingen wenst. Op 22 Februari j.L hield de afd. St. Michielsges tel e.o. een alg. ledenvergadering, in aanwezigheid van de heer de Zeeuw uit Valkenswaard en de heer Engelen uit Eindhoven. Na opening door de voor zitter waarin hij er zijn vreugde over uitsprak dat een zo groot aantal leden gekomen was om deze vergadering bij te wonen, werd het woord gegeven aan de secretaris om de notulen van de vorige ver gadering voor te lezen, en een verslag te doen over het afgelopen boekjaar. Hierna werden diverse brieven behandeld, o.a. over het borgstellingsfonds en de vragenlijst van het K. N. L. C. welke laatste door de vergadering mede werd beantwoord. Hierna sprak de secretaris het gevoelen uit dat gezien het geringe contact dat hij met de leden heeft, de heer Hornstra beter geschikt zou zijn voor de functie van secretaris, daar deze meer con tact heeft met de leden uit hoofde van zijn ver zekeringsagentschap. Door de heer Hornstra wer den hiertegen bezwaren ingebracht, deze zou graag zien, dat er een jonge kracht in het bestuur bleef. De heer de Zeeuw stelde hierop voor de heer Hornstra te benoemen tot algemeen adjunct, hetwelk met algemene stemmen werd aan genomen. Hierna kwamen de pachtprijzen ter sprakef door de heer de Zeeuw werd' hier uitvoerig op ingegaan en werden diverse vragen uit de vergadering be antwoord. Bij de rondvraag kwamen nog enkele vragen naar voren o.a. over een aardappelmeelfabriek en over het nieuwe pakhuis van de Z. O.N. te Eind hoven. Nadat beide vragen resp. door de heer de Zeeuw en door de heer Engelen naar genoegen waren beantwoord werd deze vergadering met een woord van dank door de voorzitter gesloten. De Secretaris, C. J. GAAKEER. De afd. Klundert hield op 1 Maart j.l. haar jaar vergadering in Café Zantbergen. Na het openings woord van de voorzitter de heer R. J. Scheele en Voorlezing der notulen hield de heer Korteweg een causerie, waarbij enkele actuele punten o.a. het Landbouwschap, en de arbeidsvoorziening werden belicht. Vervolgens werd naar aanleiding van ge stelde vragen besproken het consumptie-aardap pelfonds, de oprichting van werkgeversverenigin gen, de overname van t.b.c.-runderen, de afwikke ling van de rampschade, de contractzaadteelt, de geruchten inzake opheffing van het P. B. H.-district 18 en het vervoer met land-bouwtractoren over de weg. Na een korte pauze werden nog verschillende mooie films vertoond, waarna de vergadering door de voorzitter met een woord van dank werd geslo ten. Op 3 Maart j.l. hield „Landbouwbelang" te Din- teloord in Hotel „De Beurs" haar algemene jaar vergadering. Na het openingswoord van de voor zitter de heer Adr. Breure Hzn, werden het jaar verslag van de secretaris en de rekening en verant woording over het jaar 1954 behandeld. Door de Raad van Toezicht werd hierover een gunstig rapport uitgebracht. Als bestuurslid werd herko zen de heer Verstraete en als lid van de Raad van Toezicht de heer S. Breure. Hierna hield de heer J. Blank, Inspecteur van het Centraal Bureau een causerie over de afzet van verschillende landbouw producten, in het bijzonder die van peulvruchten. Spreker wees er o.a. op, hoe het verbruik zich kan wijzigen. Zo is b.v. de consumptie van aard appelen na de oorlog sterk teruggelopen. In 1948 bedroeg deze 140 kg per hoofd van de bevolking, in 1954 nog slechts 105 kg. Het beschikbaar hebben van een goed product het hele jaar door is in dezen zeer belangrijk, vandaar het nut van de bewaring in koelhuizen. Wat betreft de peulvruchten, hiervan is de afzet grotendeels op het buitenland gericht. Nederland levert peulvruchten van prima kwaliteit. De afzet kan echter door goede bewerking nog worden op gevoerd, terwijl meer samenwerking bij export gewenst is. Ons land produceert gemiddeld 80.000 ton groene erwten, 10.000 ton schokkers, 10.000 ton capucijners en grauwe erwten en 11.000 ton stambonen. Spreker deelde een en ander mede over het initiatief van het C. B. tot oprichting van een peul vruchtencentrum voor het Zuidwesten, zulks ter verbetering van de exportkwaliteit en ter stimule- ning van de export-mogelijkheden. De verschillende verenigingen in dit gebied kunnen hieraan deel nemen. De vergadering gaf blijk dit initiatief op prijs te stellen, zodat tot deelname hieraan werd besloten. Bij de rondvraag werd nog mededeling gedaan van de oprichting van een werkgeversvereniging, waarvoor zich reeds 25 deelnemers aanmelden. Besproken werd voorts nog de afzet van con sumptieaardappelen, terwijl door de heer Korte weg het vervoer met landbouwtractoren werd toe gelicht, zulks n.a.v. wijziging van het Wegenver- keersreglement. Na de pauze werden nog verschillende films ver toond, waarna de bijeenkomst door de voorzitter met een woord van dank werd gesloten. Op Maandag 21 Februari om 7 uur 's avonds had de eindles van de werktuigencursus plaats. Nadat de heer v. d. Ven deze avond geopend had, met een woord van welkom in het bijzonder tot de heren Ir. Kupers en Oostdijk, ging deze over tot het stellen van vragen. Deze werden allen vlot beantwoord door de cur sisten. Hierna volgde een korte pauze. Na de pauze maakte Ir. Kupers de cijfers bekend en feliciteerde de cursisten met hun succes, daar allen geslaagd waren. De heer Oostdijk sloot zich aan bij de woorden van Ir. Kupers en feliciteerde de leden eveneens met het behaalde resultaat. Hierna sprak de heer Munters, namens alle leer lingen een woord van dank uit aan de heer v. d. Ven en overhandigde deze een klein blijk van waar dering. Ook de heer Oostdijk dankte voor de steun, die van de afd. Fijnaart mocht worden ondervon den. Tot slot sprak de heer v. d. Ven nog enkele woor den tot de cursisten. Deze bedankte hen hartelijk voor het geschenk, dat steeds een mooie herinne ring hieraan zal blijven, en feliciteerde de leerlin gen eveneens hartelijk met het succes. Op Vrijdag 25 Februari j.l. om 4 uur in Hotel A. C. de Reyer te Fijnaart hielden de Plattelands jongeren Fijnaart e.o. hun jaarvergadering. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom. In het bijzonder richtte spre ker zich tot de afgevaardigden van de Noord-Bra bantse Mij van Landbouw afd. Fijnaart, en de heer A. Blok, die pas hersteld is van een langdurige ziekte. Na behandeling van de notulen, het jaarverslag van de secretaris en de penningmeester, ging men over tot bestuursverkiezing. Aftredend waren de vice-voorzitter en de secretaris. Beiden waren niet herkiesbaar. Deze bestuursverkiezing had een vlot verloop. Als secretaris werd gekozen de heer P. Versluys Pzn, en als vice-voorzitter de heer E. C. Hoek. Beide heren namen hun benoeming aan. Hierna werd deze middagvergadering gesloten en ging men over tot de koffiemaaltijd. De avondvergadering had plaats in gebouw de Schakel en ving aan om 8 uur. Nadat de vergade ring door de voorzitter geopend was, werd het toneelstuk opgevoerd: „Het hing in de lucht" een klucht in drie bedrijven. Ondanks het feit dat enke le medespelers hun rol in zeer korte tijd hadden moeten instuderen, werd het stuk vlot en goed ge speeld. De zaal die geheel gevuld was, heeft ook naar hartelust genoten, zodat een ieder voldaan huiswaarts keerde. Zoals bekend mag worden verondersteld wordt door het Landbouwschap een areaalheffing inge steld ter financiering van het werk van het Land bouwschap. Voor hen die lid zijn van een erkende standsorganisatie bestaat de mogelijkheid om een belangrijk gedeelte van de door hen betaalde con tributie te doen aftrekken van deze areaalheffing. Hiervoor dienen zij te kunnen overleggen een duplicaat van de kwitantie, waaruit blijkt dat de contributie is betaald. Dit dient te geschieden ten kantore van de P. B. H. bij de a.s. Mei-inventarisa tie. Vandaar dat de organisaties voor Mei de contri butie dienen te innen, opdat alle leden i.v.m. deze aftrekregeling tijdig in het bezit zijn van hun lid maatschapskaart. Voor de meeste afdelingen zal de contributie evenals voorheen door de afdelings-penningmees* ters worden geïnd. Er zijn echter ook afdelingen waarvan de contributie per postkwitantie via het kantoor der N. B. M. L. wordt geïnd. In beide gevallen wordt aan de leden vooraf nog een folder toegezonden, waarin de gang van zaken wat betreft de areaalheffing, de aftrekregeling en de inning van de contributie wordt uiteengezet. Gaarne doen wij een beroep op aller medewer king om de inning van de contributie vlot te doen verlopen. Het kan Uzelf, Uw penningmeester en straks ook de P. B. H. tijd en moeilijkheden be sparen. Valkenswaard: Vanaf 23 Fetbruari 1955 gedurende 14 dagen lig gen ter inzage de door de raad vastgestelde uit breidingsplannen. Binnen 6 weken na afloop van genoemde termijn kunnen belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, bezwaren in dienen bij Gedeputeerde Staten. Dussen: In voorbereiding is een plan van uitbreiding voor een gedeelte der gemeente als volgt omsloten: Molenkade, Wilhelminastraat, Zuideveldlaan, Muil kerk vanaf de brug over de Dusse bij de Ned. Herv. Kerk tot de Ger. Kerk tot het Noordelijke uiteinde van het verlengstuk van de oprijlaan naar het Kas teel, oprijlaan naar het Kasteel en Binnen vanaf de oprijlaan tot de Molenkade, alsmede ♦en strook grond ter diepte van 50 m grenzr.ude aan de bui tenzijde van het omschreven gebied. voor het Noord-Brabantse zandgebied: Door de Rijksconsifienten in Noord-Brabant is uitgegeven een keurig verzorgd jaarverslag over het jaar 1954 voor het zandgebied in onze provin cie. Dit verslag ibevat vele interessante artikelen /.a. over de teelt van aardappelen, van erwten en van suikerbieten op de zandgronden, de exploitatie van het grasland, het inkuilen, de mechanisatie op het gemengde bedrijf, de mogelijkheden en consekwen- ties van kunstmatige beregening, bouw- en inrich ting van rundveestallen, de varkensfokkerij, rund veefokkerij en pluimveehouderij, de financiële resultaten van enkele voorbeeldbedrijven, cultuur technisch werk in Noord-Brabant en de subsidië ring van de z.g. Eoerenwerken. Dit verslag, dat verlucht is met verschillende foto's, willen wij gaarne ter lezing aanbevelen bij onze leden op het zandgebied. Het biedt veel leer zaams wat nadere overweging of toepassing op het bedrijf verdient. De kosten bedragen 75 cent. Het verslag is verkrijgbaar bij de Rijkslandbouwcon- sulent voor Uw gebied dan wel door overmaking van 75 cent op postrekening 67646 ten naime van de Noord-BraJbantse Mij van Landbouw te Zeven bergen, waarna toezending volgt. De Voedselcommissaris voor Noord-Brabant maakt bekend, dat voor het teelt jaar '55 het telen van Flakkese peen voor veevoederdoeleinden alleen zal worden toegestaan, indien aan de volgende voorwaarden wordt voldaan: 1. De teelt geschiedt op een regelafstand van tenminste 30 cm. 2. De geoogste peen wordt bestemd voor vee voeder, met dien verstande, dat behalve het vervoederen in eigen bedrijf, het tevens zal zijn toegestaan deze peen te verkopen aan veehouders, waaronder begrepen pluimvee houders en aan veevoederfabrikanten en dro gerijen ter verwerking tot veevoeder. 3. De teler in het ibezit is van een daartoe strék kende teeltvergunning. Verzoeken voor het verkrijgen van een teeltver gunning als bovenbedoeld, kunnen tot 15 Mei 1955 bij de plaatselijke bureauhouder worden ingediend, onder venmelding van naam, adres, registratie nummer en verlangde oppervlakte. Opgemerkt wordt, dat dus ook voor de teelt van Flakkese peen voor het vervoederen in eigen be drijf een vergunning nodig is. De Voedselcommissaris voor Noord-Brabant, L. DE BEKKER. Veiling Drunen 7 Maart 1955: Appelen 524 ct.; peren 12—18 ct.; witlof 3366 ct.; spruiten sch. 68124 ct.; spruiten n. sch. 4585 ct.; witte kool 1215 ct.; boerenkool 3256 ct.; koolrapen 7—10 ct.; juin 8—16 ct.; sjalotten 34—50 ct.; wortelen 1420 ct.; prei 88103 ct. alles per kg; kelen 57 ct. per bos; selderij 46 ct. per kg; knolselderij 420 ct. per stuk. (Zie verder pag. 191)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 13