DE BOERENJEUGD 10 Jaar L.J.G. ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND v: Zaaiwedstrijd Overdenking bij het 2e lustrum der L. J. G. Zeeland Van onze bijeenkomsten ÏATKHUAU 6 MAAKT 1955 171 Redactie: C. J. v. Damme, A. C. Breure, L. de Jager, Z. Poppe en M. Sanders. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Bede van de voorzitter Af. C. Risseeuw gehouden op Zaterdag 26 Februari. In 1955 is het 10 jaar geleden, dat de Tweede Wereldoorlog is beëindigd en dat was de tijd, dat de L. J. G. in haar huidige vorm werd opgericht. De jon geren van toen, voelden zich gedron gen om de plattelandsjeugd van die t\jd, welke een zeer chaotische tijd meegemaakt had, op te vangen, het leed te doen vergeten en mede te hel pen aan de vorming. Diegenen onder ons, die deze tijd be wust meegemaakt hebben, zullen, naast de herinneringen aan de vele teleur stellingen, welke zich ook toen voor deden om het beginsel der L. J. G. in de practjjk te zien groeien, toch ook vele prettige en voldoening gevende herinneringen hebben aan het schep pende werk, dat zij toen mochten doen, n.l. een jonge vereniging uitbouwen toe een provinciale organisatie. ivlet respect denken we terug aan allen, die toen, 10 jaar geleden, met ens L. J. G.-werk begonnen zijn. Zij hebben begrepen, dat toen de tijd rijp was en zij hebben het benut. Onze herinneringen en archieven doen ons duidelijk worden, welk een pio nierswerk deze mensen hebben gedaan ©m iets nieuws, want dat was het, be staansrecht in de eigen gemeenschap te doen verkrijgen. Hulde en dank ook aan allen, die daarna hun beste krachten hebben ge geven om mee te helpen bouwen aan onze L. J. G. U allen hebt zich steeds weer opnieuw bereid getoond om verouderde ideeën plaats te laten maken voor nieuwere, en het moet worden gezegd, deze vol gen wel erg vlug op elkaar. Dat is dan ook het kenmerk geweest van heel die na-oorlogse tijd, de wed loop. De wedloop met de feiten, de realiteit, herbewapening, techniek, na tuur, ons bestaan en ons zelf. Wij staan heden als jongeren in een tijd, welke voor velen een groot vraag teken dreigt te worden. En dan zou ik scherp tegenover el kaar willen stellen de techniek en de mens. Maar dan is er één punt, dat direct in het voordeel van de mens naar voren komt, n.l. dit: de mens heeft een wil. Het kardinale punt is nu, dat de mensenwil zó groot is, dat deze de wed loop wil winnen. Dan zal de 'wereld van nu en straks geen groot vraagteken hoeven te zijn, omdat wij dan alle mogelijkheden, welke ons worden geboden, nuttig zul len gebruiken. De techniek beheerst in grote mate onze welstand; het komt er maar op aan, dat we deze weten aan te passen aan ons welzijn of omgekeerd. Laatst las ik, dat de jeugd van tegen woordig van heel veel dingen de prijs weet, maar van weinig dingen de waarde. Daarmee werd bedoeld, de jeugd die niet meer bewust de Tweede Wereldoorlog heeft meegemaakt, zich niet bewust is van de ellende en het verderf, dat de onderlinge strijd tus sen werelddelen, volkeren en mensen teweeg brengt. Wij, als jongeren, worden nog in een hoge mate geregeerd, maar zullen straks mee helpen regeren, elk op zijn (haar) plaats en op zijn of haar ERLEDEN week Zaterdag stond de L. J. G. in het teken van het 10-jarig bestaan. In een jongerenorganisatie is het moeilijk om als lid, ook al bestaat de organisatie nog maar 10 jaar, terug te gaan tot het begin. Immers 10 jaar lid zijn van een jongerenorganisatie is een heel lange tijd. Toch zullen bij velen deze avond de gedachten terug gegaan zijn naar enkele jaren terug. Dan zijn we toch wel tot de conclusie gekomen dat we, vooral wat stiil betreft, wel op de goede weg zijn. En als we ons dan afvragen of de L. J. G. de Zeeuwse jongeren wat mee kan geven voor later, mag ons antwoord toch wel: Ja zijn. Met daar dan direct op volgend, jammer, dat er nog zo velen afzijdig blijven, of niet daadwerkelijk meewerken. Het L. J. G.-orkest uit Hoek in actie op de avond pan 26 Februari. Als oudste L.J.G.-gezelschap in de provincie hebben ze dit plaatje in de krant wel verdiend bij het 10-jarig bestaan van de L.J.G. We hopen dat ze onder de goede leiding van Tonydie ook als conferencier z'n sporen al heeft verdiend verder zullen gaan op de weg het platteland goede muziek te leren waarderen. Is de Zeeuwse boerenstand b.v. niet dikwijls in de schoenen geschoven, dat zp niet muziKaai is. wie zateraag m uoes geweest is zal toch wel een andere in druk hebben gekregen. We mogen ook blij zijn, dat het gebodene, vooral in ver gelijking met enkele jaren, op een hoger peil stond. Maar op deze avond waren we niet alleen dankbaar voor wat men ten tonele heeft gebracht, maar ook voor het feit, dat de zaal bijna geheel gevuld was, met voor het overgrote deel Zeeuwse Jongeren uit alle delen van de provincie. Dat men er wat voor over moet hebben om een avond in Goes te komen is deze avond wel heel duidelijk gebleken, toen men na afloop de jongens uit Zeeuws- Viaanderen zag beraadslagen wat te doen, omdat zij te laat voor de boot waren, ondanks het feit dat er een speciale bus was gecharterd. Of we het dan zo erg lang hadden gemaakt? Ja zeker, zómaar tot 10.15 uur. Is het toch niet een beetje heel erg, dat wij zo door onze verbindingen gehandicapt worden? Terwijl deze contacten en uitwisseling met anderen toch vooral in deze tijd zo belang rijk zijn. Heeft Minister Mansholt ons dit niet juist enkele dagen geleden op het hart gedrukt? Maar dan zullen we in Zeeland toch misschien beter van onderaf de oorzaken op moeten gaan zoeken voor de geringe animo wat de uitwisseling betreft. Waaraan o.a. de slechte verbindingen in onze provincie toch wel debet zullen zijn. Dit dan als overpeinzingen op en na deze avond. Laten we proberen voor de toekomst de woorden van Ir M. A. Geuze waar te maken: dat het ploegrister blank mag blijven. Maar U zult zich natuurlijk afvra gen, wat heeft men de toeschouwers Zaterdag geboden. Opening door de Voorzitter stond als eerste punt op het programma. Bij de opening van de bijeenkomst is het wel erg verheugend gasten als de Commis saris van de Koningin, de Burgemees ter van Goes en vele bekende figuren uit ons organisatieleven te mogen ver welkomen. Dit steekt ons jongeren een riem onder het hart. Verder bleef de voorzitter even stilstaan bij het pio nierswerk dat bij de oprichting ver richt is en de verdere gang van zaken in een ook zeer bewogen tijd, waarin wij de laatste jaren leven. Na de opening gaf het orkestje van Noord-Beveland enkele goed gespeel ogen houden, dat we alleen d&n in staat zijn het welzijn van de mens ge lijke tred te doen houden met de wel stand, wanneer we onze zaak zien als een dienende taak, bezield door ver draagzaamheid voor eikaars levensbe schouwing en principes. Moge de L. J. G. nog tot in lengte van jaren ook bij dit streven haar die- de nummers. Jammer voor de toe schouwers achter in de zaal, dat de beide orkestjes niet op een verhoging zaten; dit komt ook het spel ten goede. Ook de costuums, vooral van de Noord- Bevelanders waren keurig. Bij het derde punt van het program ma ging het doek open en bracht het zangkoor uit Zaamslag „Klokke Roe land" en „Des winters als het reghent" ten gehore. Voor een muziekkenner waren er waarschijnlijk nog wel fou tjes te bespeuren, maar dit zullen dan toch geen grote fouten zijn geweest. Hierna kwam Corrie van Schelven op het podium om „Plannen" van An nie M. G. Schmidt voor te dragen. Ik zou bijna durven zeggen, Corrie van Schelven en declamatie wordt in de L. J. G. één begrip. „Een Eeuw achter" door Godfried Bomans werd goed ten tonele gebracht door een groepje uit Zuid-Beveland. Het stukje karakteriseerde onze mo derne tijd wel heel goed. Hierna volgde „Kunstenaars in de Notedop". Een gewaagde aankondi ging, maar nee ze hadden niets te veel gezegd. Ook het zangkoor uit Oostburg tpralaus met „Schenkt man sich Rosen in Tirol". Tholen heeft voor de komische noot in het programma gezorgd, waarbij ze de lachers wel zeer goed op hun hand kregen met de „Opera Eulalia". Hierna was het pauze, waarin de orkestjes nog wat muziek brachten. Leuk was het om te zien, hoe de beide orkestjes naar elkaar zaten te luiste ren. Zo komt er een vrolijke concur rentie om het nog beter te gaan doen. Na de pauze werd dan de revue „Johanna en Johan" opgevoerd. Hier bij werden verschillende belangrijke feiten uit L. J. G.'s 10-jarig bestaan ten tonele gebracht. De oprichting, moeilijke verbinding, waarmee wij altijd te kampen hebben, de Boerenjeugd, de reorganisatie met als belangrijkste verandering de steun van de Z. L. M. Goed deed het ons, dat de voorzitter der Z. L. M. zijn eigen rol vertolkte. Korte stukjes film wer den gedraaid, zoals ontwikkelings- dagen, ploegwedstrijd enz. En toch, enthousiast zijn we toch over deze revue niet. Er moet gezegd worden, dat de spelers hun best heb ben gedaan. Maar voor Johanna en Johan was het wel moeilijk om onder deze omstandigheden te spelen. Vooral de verschillende schetsjes volgden elkaar te langzaam op en dat is juist bij een revue heel belangrijk. Ik^zou dan ook de woorden van de regisseur, welke hij in het vorige nummer heeft geschreven aan willen halen, n.l. dat regisseren ook wat anders is dan wat we hier bij de revue hebben gezien. Maar des ondanks zijn we toch vol daan huiswaarts gekeerd en hebben de thuisblijvers deze keer wel heel veel gemist. Laten we hopen, dat we bij een vol gend lustrum op de thans komende jaren met trots terug mogen kijken. Hieraan moeten we dan ook allen meewerken. A. D. L. J. G. OOST ZUID-BEVELAND. Het ligt in de bedoeling om in samen werking met de Z. L. M. Kring Oost Zuid-Beveland een BIETENZAAIWEDSTRIJD te organiseren. Waaraan kan worden deelgenomen door leden der L. J. G., leden der Z. L. M. of het personeel van deze leden. Opgave zo spoedig mogelijk bij: C. J. v. d. WERFF, Hoofdweg 89, Rilland, Tel. 91.' A. J. LOKERSE, Kleine Hoek 9, Schore, Tel. 435. Inschrijfgeld ƒ2,50 per deelnemer. U J. G. AFDELING GOES. Op 17 Februari werd om het afde lingskampioenschap biljarten gespeeld. De heer K. Lindenbergh kwam nu definitief in het bezit van de wissel beker, daar hij voor de derde achtereen volgende maal kampioen werd. De heer S. Noteboom werd tweede en de heer H. Timmerman derde. L. J. G. AFDELING OOSTKAPELLE EN OMSTREKEN. Op Vrijdag 25 Februari kwamen de leden van deze afdeling bijeen onder leiding van J. Poppe. Vriend Z. Maljaars hield een inlei ding over „De Gladiolenteelt". Hij be handelde hierin o.a. de groei en levens wijze. Verder de grondsoort, bemes ting, zaaibed, ziekten en de mogelijk heden van de gladiolenteelt. Hierop volgde een goede bespreking. Verder kwam op deze avond de uit slag van het bonenproefveld aan de orde. Ook werd er op aangedrongen om op 26 Februari naar Goes het 2e lustrum der L. J. G. te gaan vieren en zich op te geven voor de zaaiwedstrijd. Na de pauze werd het levend kwar tetspel beoefend wat goed in de smaak viel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 11