Carlsberg zomerqersf n. US ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD PREMIEVERSTREKKING VOOR KLEINE BEDRIJVEN 1955 Op voorstel van de commissie voor Kleine Bóeren-vraagstukken heeft het bestuur van het Landbouwschap in zijn vergadering van 16 Fe bruari 1955 besloten tegenover de Minister van Landbouw zijn dank uit te spreken voor de premieverstrekking voor 1955, doch hierbij tevens enkele wensen kenbaar te maken. Het Landbouwschap is n.l. van mening, dat het verstrekte bedrag onvoldoende is en tevens acht het het gewenst, dat het beleid inzake de premieverstrekking in de toekomst voor meer dere jaren wordt vastgelegd. Ook meent het Landbouwschap, dat het onjuist is de hulpkrachten die bij de uitvoering van de premieverstrekking werkzaam zijn, te betalen uit de uitgetrokken premiegelden. Deze financiering dient normaal te komen ten laste van de rijksbegroting van het ministerie van Landbouw. Dit laatste betreft ook de bijdrage voor de voorbeeldbedrijven, voor an dere voorbeelddoeleinden en voor onderzoek van gewasmonsters. BELASTINGCOMMISSIE Het bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn vergadering van 16 Februari benoemd de leden en enige plaatsvervangende leden van de Belastingcommissie. De samenstelling van deze commissie is als yolgt: J. Beugel, 's-Gavenhage (plv. B. J. de Boer, Onderdendam) H. J. de Boer, Utrecht Mr. Ph. C. M. van Campen, Eindhoven J. van Doorn, Best (plv. G. H. v. d. Berg, Poeldijk) L. Hansma, Weesp (plv. H. Hoogendoorn, Utrecht) H. Kikkert, Zeist (plv. A. Alderlieste, Oosterbeek) B. Meyers, Goes (plv. J. Lambers, Assen) Mr. L. W. F. Nix, Bilthoven J. J. M. Sens, Haarlem (plv. H. Bosman, Allernaar) T. Staat, Nieuw- en St. Joosland (plv. Jac. P. v. d. Starre, Loosduinen) H. v. d. Venne, Roermond (Mr. T. Brouwer, Scheveningen) Dr. A. Vondeling, Leeuwarden. AARDAPPELMARKT In verband met onbevredigende prijsvorming van aardappelen heeft het bestuur van het Bedrijf schap voor Aardappelen thans besloten, met ingang van Woensdag 23 Februari de heffing van 75 cent per 100 kg op de export van consumptie-aardap pelen op te schorten. Mede tengevolge van deze heffing was het moeilijk de exportmogelijkheden te benutten, vooral ook omdat België en Frankrijk thans tegen lage prijzen kunnen leveren. Om te voorkomen dat door deze opschorting de verschillende doeleinden, waarvoor deze heffing van 75 cent is bedoeld, in het gedrang komen, zul len de hiervoor benodigde gelden uit het Consump tie-aardappel Egalisatie Fonds beschikbaar worden gesteld. Voor de export van aardappelen ter industriële verwerking in West Duitsland waarvoor thans wel vraag bestaat heeft het bedrijfschap de hef fing echter niet opgeschort. Voor deze export be draagt de heffing thans nog 1,25 per 100 kg. Het Landbouwschap blijft van mening, dat ter voorkoming van verdere daling van de aardappel prijzen de S.I.V.A. in de markt zal moeten komen. Een eventueel uit de markt nemen van overschot ten exportwaardige partijen behoeft geen enkele invloed op de binnenlandse consumptieprijs uit te oefenen. Er moge in dit verband op worden ge wezen, dat voor zover er althans enige afzet te vinden is de telersprijzen voor bintjes van klei grond, gesorteerd, 6 a 7 cent per kg bedragen, ter wijl deze voor Alpha nog iets lager liggen. De con sument betaalt voor de Bintjes echter nog 15 tot 18 cent per kg; de Alpha vin^* voor binnenlandse consumptie geen aftrek. (Advertentie.! C.B. RASSEN ZIJN OOGSTZEKERE RASSEN N i Beperkt beschikbaar voor con- 9» tracteelt: m AREAALHEFFING POOTAARDAPPELEN Het bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn vergadering van 16 Februari zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel van de hoofdafdeling Akkerbouw tot verhoging van de heffing ten be hoeve van het Pootgoed Egalisatie Fonds. De hoofdafdeling had voorgesteld deze heffing te brengen op f80,— per ha, echter met dien ver stande, dat de financiering van de Stichting Aard- appelbewaring en de Stichting Pootgoedpropa- ganda niet zal geschieden uit deze heffing. Voor deze stichtingen zal een afzonderlijke heffing van f 10,per ha nodig zijn, terwijl deze tot nu toe gedeeltelijk werden gefinancierd uit de areaal heffing van f 50, Het Pootgoed Egalisatie Fonds heeft bij het overnemen van de overschotten uit oogst 1953 aanzienlijke bedragen moeten betalen. Als de uitgaven van de reductieregelingen gedaan zijn, benevens die voor de overschotten uit de oogst 1954, zal het fonds nog kunnen beschikken over ongeveer f 4.500.000, Deze reserve is niet voldoende om een behoor lijke bodem in de markt te kunnen leggen. Elk jaar zijn er overschotten van bepaalde rassen, klassen en sorteringen. Hiervoor moet gemiddeld per jaar f 1.000.000,worden uitgegeven. Ter versterking van het stamkapitaal zal de heffing aanzienlijk moeten worden verhoogd. Alvorens haar voorstel te doen heeft de hoofd afdeling advies gevraagd aan een aantal deskun digen uit de Pootgoedcommissie van de Stichting voor de Landbouw. De hoofdafdeling heeft er rekening mede gehouden, dat het bedrag der hef fing niet zo hoog mag zijn, dat het areaal van pootgoed daardoor zal inkrimpen; maar dat het anderzijds hoog genoeg moet zijn om een behoor lijke bodem in de markt te leggen met vaste prijzen. Het thans noodgedwongen gevolgde systeem biedt onvoldoende zekerheid, omdat daar bij kortingen worden toegepast, welke afhankelijk zijn van de grootte van het overschot. Om de reserve zo spoedig mogelijk te verster ken, heeft de hoofdafdeling voorgesteld de heffing te bepalen op f 80,per ha. Dit voorstel be tekent, dat de pootgoedteler f 30,per ha meer betaalt dan de teler van consumptieaardappelen. Daartegenover staat, dat hij veel grotere garan ties verkrijgt, omdat op deze wijze een vaste bodem in de markt kan worden gehandhaafd, welke afhankelijk van het ras iets beneden de kostprijs ligt. (Advertentie.! Vraagt inlichtingen bij Uw plaatselijke Landbouwvereniging. BREVET SPUITEN Hierbij wordt aan belanghebbenden medege deeld, dat het verlenen van brevetten, althans voorlopig, wordt stopgezet, zulks in afwachting van nadere besluiten van het Landbouwschap. Bijgevolg kunnen ook geen aanvragen meer wor den ingediend. De afdeling Landbouwambachten van het Landbouwschap zal op korte termijn adviezen aan het bestuur kunnen uitbrengen over de voort zetting van het brevetwerk. Indien tot voortzetting wordt besloten zullen de breveteisen, de schriftelijke bewijsstukken, het verkrijgen van adviezen, enz. moeten worden herzien. Dit zal geruime tijd vergen. Ook in de behandeling der brevetaanvragen is een aanzien lijke vertraging ontstaan. Mocht onverhoopt het brevetwerk door het Landbouwschap niet worden overgenomen, dan ligt het in de bedoeling aan de aanvragers, wier aanvrage nog niet is afgewerkt, het aanvraaggeld te restitueren. SUBCOMMISSIES COMMISSIE GRONDGEBRUIK Het bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn vergadering van 16 Februari op voorstel van de commissie Grondgebruik een drietal subcom missies van deze commissie ingesteld. De subcommissie Planologie heeft tot taak de bestudering van vraagstukken op het terrein van de ruimtelijke ordening met betrekking tot het agrarisch grondgebruik. Deze subcommissie heeft de volgende samenstelling: B. A. A. Engel- bertink, A. P. Gulickx, H. Kikkert, S. A. N. van Oeveren, Ir. A. M. van Vliet en Ir. H. Vredeling. Tot adviserende leden werden benoemd Dr. Ir. L. J. van Dijk, Dr. Ir. A. Maris, Prof. Mr. C. H. F. Polak. T.z.t. zal nog worden benoemd een ad viserend lid, aan te wijzen door de verenigde grondeigenaren. De taak van de subcommissie Onteigeningsdes kundigen is het bestuderen van vraagstukken met betrekking tot de schadeloosstelling bij ont eigening. Zij heeft de volgende samenstelling: Prof. Mr. J. H. Beekhuis, F. Dorrestyn, C. van Dijk, A. P. Gulickx, P. Hoogerland, J. H. Huizinga, H. Kikkert, Mr. P. Lamers, C. M. Reinders Folmer. Voorts is ingesteld een subcommissie ter be studering van waterstaats- en waterschapsaange legenheden voorzover deze verband houden met het agrarisch gebruik van de grond. Zij is samen gesteld als volgt: P. J. J. Dekker, C. van Dijk, P. Hoogerland, J. Hubbers, J. Oosterhuis, Mr. Th. A. J. Vorsters, A. de Vries, H. Westers, met als adviserende leden Ir. A. Ovinga en Ir. A. Roebroek. i Iedere boer vormt wintervoorraad Op de langste dagen brengt U de voorraad naar huls voor de kortste dagen van het jaar. Nooit zal U dit verzuimen want de winter komt zeker. Maar hebt U ook gedacht aan de „winter" van Uw leven. Ook die komt zeker. Daarom is het nood zakelijk in de „zomer"-jaren van Uw bestaan een voorraad apart te leggen. Laat de NATIONALE deze voor U bewaren. U hebt dan voor delen. die U met sparen alleen nooit kunt bereiken. Vraagt* In lichtingen. Koopt op tijd Uw rekcrheldt tr ligt bij ons een oordig boekje voor U klaat over het leven op de boerderij en de zorg voor de toe komst van U en de Uwen. Het wisselen der seizoenen, heet het. Wanneer U de vier onderstreepte woorden even op een briefkaartje schrijft en met Uw naam en adres 0§1 erbij aan ons zendt, sturen wij U dit boekje graag zonder kosten of I verplichtingen toe. Circa 2 */a milliard verzekerd bedrag UITVOERING GARANTIEPRIJSBELEID MELKPRIJSJAAR 1954-1955 In de maandelijkse bespreking tussen de Mi nister van Landbouw en het Landbouwschap is van de zijde van de Minister gevraagd, of het Landbouwschap bereid is mede te werken aan de uitvoering van de toeslagregeling voor de melk, zoals deze door de minister is vastgesteld voor het melkprijsjaar 1954-1955. Het bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn vergadering van 16 Februari besloten deze medewerking te verlenen. In verband hiermede zal waarschijnlijk een gemengde werkgroep wor den gevormd, bestaande uit ambtenaren van het ministerie van Landbouw en functionnarissen van het Landbouwschap en wellicht ook van het Landbouv- Economisch Instituut. VOORZITTER GEWESTELIJKE RAAD ZEELAND VAN HET LANDBOUWSCHAP Het bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn vergadering van 16 Februari benoemd de voorzitter en plaatsvervangend voorzitter, van enige gewestelijke raden. Benoemd werden o.a. tot voorzitter van de gewestelijke raad voor Zeeland de heer G. van Waes te Westdorpe en tot plaatsvervangend voor zitter de heer J. L. Lukaart te Goes. ALGEMENE TECHNISCHE COMMISSIE Het bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn vergadering van 16 Februari op voorstel van de afdeling Landbouwambachten benoemd tot adviserende leden van de algemene Technische Commissie, de heren G. H. Kroeze te Almen en J. L. Hamel te Utrecht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 4