KORT VERSLAG PIROLINE No. 2762. Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 19 FEBRUARI 1955. D. J. VAN DER HAVE 43e Jaargang. WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan'van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen van de vergadering van hei Dagelijks Besiuur,9 gehouden op Maandag 14 Februari 1955 ie Goes. De Voorzitter, Ir M. A. Geuze, opent de vergade ring en heet alle aanwezigen hartelijk welkom. MEDEDELINGEN. De uitkomsten van de wintertelling van Decem ber 1954 voor een aantal akkerbouwgewassen wor den medegedeeld, waarbij tevens een vergelijking wordt getrokken met de wintertelling van Decem ber 1953 en de Meitelling van 1954. Dec. '54 Dec. '53 Mei '54 Wintertarwe 38.880 91.540 58.832 Winterrogge 152.434 162.747 165.779 Wintergerst 3.667 14.932 3.413 Koolzaad 9.949 7.657 6.123 Karwijzaad (oogst 1955) 3.152 1.747 (oogst '54) Sulkerbietenprijs. De onderhandelingen tussen de Minister van Landbouw en het Landbouwschap over de prijs van de suiker voor 1955/1956, waaruit de suikerfabrie ken weer een prijs voor de suikerbieten kunnen afleiden zijn in volle gang. (Het voorstel van het Landbouwschap kunnen de lezers van dit blad op de 3e pagina uitvoerig vinden.) Consumptie-aardappelen. Uitvoerig wordt door de vergade ring van gedachten gewisseld over de positie van de aardappelmarkt. Uit alle Kringen worden stemmen gehoord, die aandringen op maat regelen, te nemen door het Con sumptie-aardappelfonds. De Hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap heeft voorstel len uitgewerkt, die wanneer zij wor den aangenomen een steun aan de markt zullen geven. In de eerste plaats zal de 75 cent heffing bij ex port voorlopig dienen te vervallen, hetgeen de uitvoermogelijkheden zal verhogen. De totale opbrengst aan consumptie-aardappelen wordt op 6 meer geschat dan in 1953. Uit de officiële cijfers blijkt, dat de export niet zoveel minder is als wel eens werd verondersteld. Dit laat ste gei lt ten opzichte van de oogst 1953. On 22 Januari waren er in 1955 73900 ton klei-aardappelen en 31.200 ton zand-aardappelen uitge voerd, tegenover 82.100 ton klei- aardappe'.en en 36.700 ton zand- aarrïappe'en in 1954. Het Daeebiks Bestuur sprak als zijn mening uit, dat het dringend noodzakelijk is dat er op korte termijn maatregelen getroffen worden en zeker speciaal voor het ras Bintje. Medegedeeld werd, dat voö"gesteld wordt de areaalheffing op 50,te handhaven. De heffing voor pootaardappelen zal hoogstwaarschijnlijk ƒ90,per ha worden. De tarwe. Over niet te lange tijd zal de Internationale Tar- weovereenkomst opnieuw op de helling komen. Bij het afsluiten van een dergelijke nieuwe overeen komst zal het wenselijk zijn dat Nederland zijn ver plichte afnamequantum afstemt op een eigen tarwe-uitzaai van ten minste 150.000 ha. Een der gelijk areaal is zeker niet onredelijk hoog, vooral wanneer men de nieuwe landbouwgebieden, die uit ie landaanwinning ontstaan, mede in aanmerking laat komen. De vergadering is voorts van oordeel, dat wij in ieder geval een menggebod moeten hou den, daar dit één van de allervoornaamste grond slagen is voor de eigen tarweteelt, terwijl ook Bel gië een dergelijk menggebod kent. Blauwm aan zaad Daar het de laatste jaren met de blauwmaanzaad- teelt slecht gaat, is er besloten dat een onderzoek zal plaatsvinden naar de mogelijkheden om tot be hoorlijke opbrengstgevende rassen te komen. Vlas. Ook in 1955 zullen de Belgen in Nederland 4500 ha vlas mogen telen, waarvan de opbrengst in on- gerepelde staat zal mogen worden uitgevoe.d. Ver der aangekocht ongerepeld vlas door Belgische ko pers zal in Nederland gerepeld moeten worden. Uienzaad. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het ge bruiken van buitenlands uienzaad zee- riskant is, tenzij men in Juli en Augustus wekelijks sproeit met b.v. zinkcarbamaat. Gewestelijke Baad voor Zeeland van het Landbouwschap. Verslag wordt uitgebracht van de eerste verga dering van de Gew. Raad voor Zeeland van het Landbouwschap, die op 11 Februa.i werd gehou den. Tot voorzitter werd benoemd de heer G. van Waes, en tot Vice-Voorzitter, de heer J. L. Lukaart. Overzicht tijdens de Heng stenkeuring in Goes. Besloten werd een bestuurscommissie in te stellen vctn 8 leden, over te gaan tot het instellen van een sociale en een technische commissie en tot een commissie grondgebruik en een commissie tuin bouw. Over de positie van de commissie „Water beheersing en verzilting" zal zo spoedig mogelijk een beslissing van het bestuur van het Landbouw schap worden gevraagd. Aanvullende uitkering oorlogsschade. Gesproken werd over klachten die uit een afde ling naar voren kwamen over de trage afwikkeling van de aanvullende uitkering oorlogsschade. Hier naar zal te bevoegder plaatse geïnformeerd wor den. Medegedeeld werd. dat op 31 December 1954 uit Zeeland bij de Rijksdienst voor Landbouwher- stel 2563 aanvragen voor aanvullende oorlogsscha de waren binnengekomen. Hiervan waren er 1539 afgewerkt. Van de 1539 waren er 1191 afgewezen, waarvan de belanghebbenden bericht hebben ont vangen. Toegekend waren er 348. Het rijden met tractoren. Uit mededelingen en brieven bleek, dat er ver schillende landbouwers bekeurd waren wegens het rijden met de tractor op de openbare weg, waarbij grint voor het bedrijf werd vervoerd. Naast een boete werd meestal ook een maand wegenbelasting geëist. Het is het bestuur bekend, dat door een uitspraak van de Hoge Raad het vervoer van bepaalde pro ducten en benodigdheden voor het landbouwbedrijf op losse schroeven is komen te staan; mede op aandrang van vertegenwoo. digers der Z. L. M. zijn hierover besprekingen in hoogste instantie met de Minister van Verkeer en Waterstaat gaande. De vraag blijft zich voordoen wat er nu precies met een kostenloze wegenkaart vervoerd mag worden. Benoemingen. Doordat de heer M. A. Kostense per 1 Maart naar de N.O.P. vertrekt werden voor de Adviescommis sie Landbouwherstel voorgedragen de heer J. Glerum te Kruiningen. voor de Landbouwhuishoud- commissie de heer P. PI. Polderman uit Kruiningen en voor de Onderlinge Verzekerings Mij. der Z. L. M. de nieuw te benoemen Kringsecretaris van de Kring Oostelijk Zuid-Beveland. Loonadministratie. Een schrijven van de heer Lenshoek, waarin voorstellen worden gedaan om te komen tot een drastische vereenvoudiging van de loonadministra tie, kon de volle instemming verkrijgen van het Dagelijks Bestuur. Het wordt tijd, dat er nu einde lijk op dit gebied behoorlijke vereenvoudigingen uit de bus komen, waaraan zeker ook de bedrijfsver enigingen het hunne zullen moeten bijdragen. Be sloten werd dit schrijven bij de afdeling werk- geversbelangen van het K. N. L. C. aanhangig te maken. Gi vc-strekking. Opnieuw werd aangedrongen op spoedige bekendmaking van even tuele in 1955 plaatsvindende gips verstrekkingen, daar in vele onder gelopen polders gips nog hard no dig zal zijn. Voorlichting by herverkaveling. Besloten werd een kleine commis sie te benoemen, die plannen moet uitwerken om tot een verantwoorde voorlichting te komen in de her ver - kavelingsgebieden. Uit elk der ge bieden zal iemand worden aange zocht om in deze commissie zitting te nemen. Lidmaatschap E. V. O. Van verschillende zijden wordt nogal eens de vraag gesteld door de leden van de Z. L. M. of het aanbe veling verdient lid te worden van de Eigen Vervoerders Organisatie. Het Dagelijks Bestuur meent, dat het van belang geacht moet worden dat zij die eigen goederen vervoeren, lid worden van de E. V. O. daar deze organisatie de belangen van de groep Eigenvervoerders in ons land volledig behartigt. (Advertentie.) De productieve brouwgerst. KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF EN ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 1