Coöperatie geen verdringing van het particulier initiatief. Uit tie Kringen en Afdelingen BELASTINGCOMMISSIE LANDBOUWSCHAP. AFDELING KOUDEKERKE. LEDENVERGADERING DE AFDELING WAARDE WEER IN HET NIEUWS. ZATERDAG 6 FEBRUARI 194*. 95 Dit was het grondpatroon van de rede die de voorzitter van het Landbouw Coöperatie Centrum voor Zuid Westelijk Nederland. Ir M. A. Geuze, hield op de Algemene vergadering die deze week werd gehouden. Als voorbeelden van de scheppende kracht der coöperatie noemde hij de zuivelindustrie, die beschouwd moet worden als een voortzetting van de bereiding op het landbouwbedrijf, de boerenleen banken die aan vele misstanden op financieel gebied een einde hebben gemaakt het voorbeeld van de Geerses uit het Zeeuws Tijdschrift had ondanks de scherpte niet beter gekozen kunnen worden terwijl ook de coöperatieve werktuigen verenigingen en de coöperatieve koelhuizen hierbij genoemd kunnen worden. Wat deze laatste betreft ziet men dat een grote groep van kleine, doorgaans, niet ka pitaalkrachtige, ondernemers tot de uitvoering van bepaalde initiatieven komt, waardoor de uitvoe ring welhaast vanzelf in boerenhanden komt. Aan het slot van zijn rede sprak de heer Geuze de mening uit dat ook in de toekomst nog vele van dergelijke initiatieven tot ontwik- Wanneer we voorbijgaan aan van deze vergadering, komen we vier deskundigen over een aantal Zoals deze inleidingen op zich- volledig beeld konden geven, zo Algemene Vergadering L. C. C. keling zullen komen, het zuiver huishoudelijk gedeelte toe aan de inleidingen die door vraagstukken werden gehouden, zelf al door de beperkte tijd geen zullen wc ons in het verslag hier. van tmioeten beperken tot enkele dt%r meest in het oog springende punten. Waarschijnlijk zal het eigen blad van het L. C. C. „De Bron" dat naar de voorzitter ter vergade ring mededeelde reeds 9000 lezers telt een uitvoeriger overzicht van het verhandelde opnemen. NIEUWE WEGEN IN DE CREDIETVERSTREKKING Doel en werking van het Borgstellingsfonds voor de landbouw werden door Mr J. C. Greven uiteen gezet. Deze wees er op, dat hoewel de boerenleen banken beschikken over voldoende middelen, het aantal borgtochten toch sterk afneemt, omdat dit steeds verplichtingen schept. Men wil tegenwoordig zakelijke verbintenissen aangaan en geeft daarom voor het crediet bij voorkeur zekerheden in de vorm van hypotheek en dergelijke vormen. Deze mogelijkheden zijn echter vrij sterk beperkt, zodat uit een samenwerkingsvorm tussen de voorlich tingsdienst en het credietwezen het Borgstellings fonds voortgekomen is. Dit fonds geeft de zeker heid die de credietnemer nodig heeft voor 50% van de te verrichten investering. In de tuinbouw kent men in enkele provinciën de z.g. waarborginstitu- ten, die een groot gedeelte van het overblijvende voor hun rekening nemen. Overigens werkt het BorgstellingsfoncLs ook soepel, daar zo nodig ook eerder gedane investeringen meegeteld kunnen worden. Men kan van het aantal objecten dat in aanmer king komt een langere lijst maken, dan van de genen die er buiten vallen; ook electriciteits- en waterleidingaanleg behoren hiertoe. Door de landbouw is tot nu toe voor 2 millioen gulden aangevraagd; de tuinbouw brengt het ech ter al tot 3 millioen gulden. Zo is het Borgstellingsfonds een goede vervanger van de lacune in de Nederlandse wetgeving dat roerende goederen niet als onderpand dienst kun nen doen. VOORZIE DE MARKT REGELMATIG VAN GOED FRUIT. De uitwerking die de directeur van de veiling Krabbendijke en Omstreken, de heer S. G. Noote- boom, gaf van 2 punten die onlangs door de Stich ting voor de Landbouw als conclusie in een rapport over de fruitafzet zijn gepubliceerd, had speciaal betrekking op het bewaarfruit. Het eerste punt betrof de bevordering van een regelmatige aanvoer, wat nogal eens in strijd kan komen met de taak van de veiling de hoogst moge lijke dagprijs te maken. Daar ook de bandelaar en de consument een zekere regelmaat in de aanvoer wensen, komt men miet dit eenzijdige telersstand- punt niet ver. Wil de veiling het rechtstreeks con tact tussen teler en handelaar zoveel mogelijk te gengaan, dan zal het de afnemers in de gelegenheid moeten stellen regelmatig zaken te doen. De voordelen die dit enerzijds met zich mee brengt, zullen anderzijds door gemeenschappelijke offers van de veilingen gedragen moeten worden. Een groot gedeelte van de telers en veilingen is hier nog niet rijp voor, daar men huiverig is een gedeelte van de zelfstandigheid prijs te geven. De beste wijze de afzet te bevorderen achtte spreker de poolvorming van het fruit, waardoor dit door de telers gezamenlijk wordt afgezet met een zekere spreiding. De directeur moet dan met enkele telers gemach tigd worden deze verkoop te regelen. Om deze poolvorming te laten slagen moeten de veilingen onderling komen tot zekere prijsafspraken. Op zichzelf is dit niet ernstig, daar de export en de concurrentie met andere landen de prijs mede be paalt. 1 Als tweede punt sneed spreker de grotere be voegdbeden aan, waarover de veilingen zullen moe ten gaan beschikken, om dit tot uitvoering te kun nen brengen. Deze bevoegdheden moeten door de leden op basis van vrijwilligheid verleend worden. Vooral als de z.g. termijnverkopen ingang zouden vinden, zullen de verplichtingen van de telers ener zijds en de veiling anderzijds, goed vastgelegd moe ten worden. Ook de band tussen de veilingen on derling is nog veel te los. De heer Nooteboom bracht deze dingen vooral naar voren omdat in don kere dagen de telers tijdig over de middelen zullen moeten kunnen beschikken om niet het kind van de rekening te worden. Vooral als de export vrijwel onmogelijk zou worden, zullen deze middelen uit komst kunnen geven, GELD IN EIGEN ZAAK. Er is geen betere reclame voor de credietwaar- digheid in een bepaalde plaats in ons land, dan het lid zijn van een coöperatie die alleen contante beta lers kent. Zelfs het vrouwelijk geslacht weet de huwelijks partners op dit punt te selecteren, zo vertelde de heer J. H. Blank. De oude bestelvereniging kende geen financie ringsproblemen, doch de huidige aan- en verkoop organisaties terdege. Ze hebben te investeren in terreinen en havens, gebouwen en machines, goe derenvoorraad en debiteuren. Voor de eersten zijn langlopende credieten, waar bij afschrijving en aflossing ongeveer even groot moeten zijn, de beste oplossing. Voor de rest is een rekening-courant bij de boe renleenbank de beste oplossing. De rente staat niet vast en om het crediet niet te hoog op te voeren, wordt doorgaans de bepaling gemaakt, dat in een bepaalde periode dit crediet een zeker bedrag niet te boven gaat. Men vermijdt hiermee grotendeels al is het niet geheel uit te sluiten dat de aan- en verkoopvereniging de rol van de boerenleen bank vervullen. Merkwaardig is dat de leden van de organisatie in vele gevallen liever aandelen nemen in andere zaken soms zelfs met tegengesteld doel dan het geld te steken in de eigen zaak. Voor alle risico's moet de coöperatie gemiddeld ongeveer beschikken over een reserve die 10% van de omzet bedraagt. De concurrentiemogelijkheden worden zo ongetwijfeld vergroot. Men vermijdt zodoende ook het doen van nahef. fingen. Overschotten kunnen om de belasting te ontgaan vaak beter op de ledenrekening worden bijgeschreven. 'Doorgaans versterken ze de band met de vereniging. Het Centraal Bureau in Rotterdam helpt vaak in de gezonde financiering van bedrijven, hoewel het aantal aandelen beneden de helft blijft. Dit systeem zal in Zeeland ook worden gevolgd bij de stichting van een peulvruchtencentrum in Middelburg door de gezamenlijke eiland verenigingen. ONKUNDIG EN ONVERMOGEND DOOR GEBREK AAN EEN GEMEENSCHAPPE LIJK STANDPUNT. De drang naar de vrije markt is groot en de af zonderlijke zuivelproducten hebben geen zelfstan dige markt meer. Dit was één van de voornaamste conclusies die Dps Heerkens uit Roermond de ver gadering voorlegde. In een nadere uitwerking liet hij de voornaamste afzetgebieden zien van boter en kaas (Engeland, Duitsland en België), en de gecondenseerde melk, die vooral naar verre gebieden geëxporteerd wordt. De vrijheid van bestemming is de belangrijkste grondregel voor de melk, terwijl de coöperatie ge dwongen is afzet voor de producten te vinden. De z.g. Apeldoornse notering is een aanbodnotering voor melk die gedeeltelijk aan de kaasfabricage wordt onttrokken. Het merkwaardige is echter dat ook andere melk automatisch tot dit prijspeil wordt opgetrokken. Uit een oogpunt van handelspolitiek zijn we in Nederland zeer kwetsbaar, daar de standarisatie van de melk tot gevolg heeft, dat we 24 millioen kg boter extra produceren. Ondanks het landbouwprotocol zakte de boter. export naar België zeer snel van 20 millioen kg tot 7V2 imiillioen kg in het afgelopen jaar. Voor het komende jaar wordt een export van slechts 4 mil lioen kg verwacht. De wisselende prijs van de Nederlandse boter werkt door het systeem va; de heffing aan de grens niet door op de Belgische boterprijs. De willekeur bij de export naar Duitsland maakt dat het vrijwel onmogelijk is zekerheid over deze markt te krijgen. Helaas is de Nederlandse zuivelindustrie in ver schillende opzichten een gespleten geval, zodat geen gemeenschappelijk standpunt naar voren ge bracht kan worden. De besluitvaardigheid komt door deze verklaring tot onkundigheid en onvermo gendheid te liggen bijt de regering en dc bedrijfs- schappen. Hét bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn vergadering van 19 Januari besloten tot het instellen van een belasting-commissie, welker taak zal zijn het adviseren aan het bestuur over de fis cale wetgeving en haar toepassing, voorzover van specifiek belang voor het agrarische bedrijfsleven. De commissie zal bestaan uit twaalf leden, waar van negen te benoemen op aanbeveling van de zes organisaties, twee op aanbeveling van de beide Centrale Coöperatieve Boerenleenbanken, en een lid op aanbeveling van de Vereniging van Land- fcouwboekhoudbureaux. Aan de drie centrale land bouworganisaties wordt hierbij in overweging ge geven elk voor wat één lid aangaat, overleg te ple gen met de boekhoudbureaux, welke met deze or ganisatie verwant zijn. Voorts zal de commissie nog worden uitgebreid met enkele andere deskundigen. De Afdeling Koudekerke hoopt haar te houden op Woensdag 9 Februari, 's avonds 7.30 uur, in Hotel „Walcheren" te Koudekerke. Op deze vergadering hoopt onze Alg. Voorzitter, Ir. M. A. Geuze, te spreken over: „Problemen in de Landbouw". Op deze vergadering is ieder van harte welkom. J. KOOLE, Secretaris. HOOGWATERGETIJDEN IN ZEELAND. Westerschelde. Terneuzen: Zondag 6 Februari Maandag 7 Februari Dinsdag 8 Februari Woensdag 9 Februari Donderdag 10 Februari Vrijdag 11 Februari Zaterdag 12 Februari Vergelijkingsplaatsen Westkapelle 1 uur vroeger; Breskens 35 minuten vroeger; Vlissingen 30 minuten vroeger; Hoofd plaat 20 minuten vroeger; Borssele 20 minuten vroeger; Hoedekenskerke 20 minuten later; Hans- weert 40 minuten later; Walsoorden 50 min. later. v.m. n.m. 1.39 2.06 2.26 2.49 3.06 3.33 3.46 4.12 4.26 4.51 5.03 5.26 5.40 6.03 Ongeveer een jaar geleden gaf de activiteit van het bestuur van de Afdeling Waarde der Z. L. M. bij de ledenwerfactie aanleiding vele weken achter een de naam Waarde in dit blad te vernoemen. Thans dienen wij de naam van deze kerngezonde afdeling weer te noemen in verband met het feit, dat onlangs de Voorzitter en de Secretaris, resp. de heer C. Mol en de heer J. J. Pieper, 25 jaar ge leden In het Bestuur werden gekozen. Wij mogen beide heren van harte gelukwensen met dit jubileum en spreken de hoop uit, dat zij nog tal van jaren hun krachten aan het werk van hun afdeling mogen geven. Oosterschelde. Wemeldinge Zondag 6 Februari Maandag 7 Februari Dinsdag 8 Februari Woensdag: 9 Februari Donderdag 10 Februari Vrijdag 11 Februari Zaterdag 12 Februari Vergelijking splaatsen Ve re 1.25 uur vroeger; Colijnsplaat 1 uur vroe ger; Brouwershaven 45 minuten vroeger; Zierik- zee 20 minuten vroeger; Goese Sas 5 minuten vroeger; Tholen 20 minuten later v.m. n.m. 2.54 3.21 3.41 4.04 4.21 4.48 5.01 5.27 5.41 6.06 6.18 6.41 6.55 7.18

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 7