Over DRAINEREN en wat er aan vast zit. mimwnmpitm in tiiti «omwiMiiHiHininp unp. Plattelandsvrouw INLEIDING. VOOR OE Wiera Lijnzaad, Ie nabouw P. Z V. B. ZATERDAG 5 FEBRUARI 1065. 93 I. Het productievermogen van onze landbouw gronden wordt niet alleen bepaald door hun rijkdom aan plantenvoedende stoffen, doch mede door vele andere factoren. Eén van de belangrijkste hiervan is wel de lucht en waterhuishouding van de grond. Voor hun groei hebben de planten grote hoeveelheden water nodig, die ze met hun wortels uit de grond moeten op nemen. Dit water is niet alleen belangrijk voor de opbouw van de plant zelf. Ook voor het opnemen van de plantenvoedende bestanddelen in de grond is water nodig. Tenslotte is dan nog de luchthuishouding in de grond afhankelijk van de waterhuishouding, daar door het water lucht verdreven wordt. Verdwijnt het water weer uit de grond doordat het b.v. door middel van een drainbuis wordt af gevoerd dan wordt de plaats weer door lucht ingenomen. Deze lucht nu is onmisbaar in de grond, want om goed te kunnen groeien moeten de wortels van de gewassen over voldoende zuurstof kunnen beschikken. De voedselopname door de plant met behulp van haarwortels wordt sterk bevorderd door een goede wortelademhaling. Deze is niet mogelijk wanneer de luchthuishouding in de grond niet in orde is. De grootte van de bodemdeeltjes in de grónd en de ligging van deze ten opzichte van elkaar bepalen de mogelijkheid van een goede lucht- en waterhuis houding. De verhouding van de hoeveelheid lucht en water die zich in de grond bevindt tot de hoeveelheid vaste grondbestanddelen, is van de grootste invloed op de temperatuur van de grond. Iedere boer kent in het voorjaar de koude gele plekken in zijn gewassen, die juist daar ontstaan waar gedurende de winter wateroverlast was. Hier door was onvoldoende lucht in de grond aanwezig, tengevolge waarvan de temperatuur te laag bleef en allerlei gunstige chemische en microbiologische omzettingen in de grond niet tot ontwikkeling konden komen. Wateroverlast in de winter gaat verder in vele gevallen samen met droogteschade in de zomer. Dit in tegenstelling met de gedachte van sommige boeren in min of meer verdrogende gebieden, die menen in de winter water te kunnen oppotten voor de droge zomermaanden. In sommige streken zijn hiervoor wel mogelijk heden, doch dit vereist gedegen vooronderzoek en een zorgvuldige uitvoering en nauwkeurige behan deling van de aanwezige watervoorraad in de grond. In het algemeen echter verhindert een hoge waterstand in het voorjaar dat de wortels voldoende diep de grond indringen. De grond is niet doorlucht en in plaats van een krachtig wortelstelsel ontstaat een slap, dun bosje haar hoog in de grond, dat op het weinige in deze dunne bovenlaag aanwezige waler en voedingsstoffen is aangewezen. In een warme zomer als dit grondwater snel gaat zakken kunnen de wortels dit met hun groei niet bijhouden en is de voor de slecht ontwikkelde wortels bereikbare watervoorraad spoedig uitgeput. De weerstand van dergelijke planten tegen droogte en ziekten is natuurlijk miniem tegenover de weer stand van een plant met een goed wortelstelsel. Zoals overal moet echter ook hierbij de gulden middenweg niet uit het oog worden verloren, want te diepe waterstand in voorjaar en zomer is ook ongewenst. Slecht ontwaterde gronden blijven lang koud en nat in het voorjaar, waardoor ze later zijn dan nor male gronden. Terwijl de bewerkbaarheid van nat land aanzienlijk moeilijker is. Kost dit dus al veel extra arbeid en geld, het opbrengstverschil tussen goede en slechte ontwaterende grond toont dit nog veel sterker aan. En toch moet de boer evenveel arbeid verrichten en geld investeren voor een oogst van 3500 kg tarwe op slecht ontwaterde grond, al§ voor 5000 kg tarwe op goede grond. Gaat men deze jaarlijks terugkerende schade over een periode van b.v. 40 jaar bij elkaar tellen, dan zal blijken dat men ruimschoots aan het kapitaal komt, benodigd voor het middel om de wateroverlast te beperken, nl. het aanbrengen van een goede drainage. Hoe komt het water in de drainbuis Het is niet zoals nog velen denken dat een regendruppel die op de grond valt, min of meer zelfstandig haar weg zoekt tussen de gronddeeltjes en zich naar een stoot voeg tussen twee buizen be geeft, om daarin te verdwijnen teneinde afgevoerd te worden naar de sloot. Deze druppel om daar maar even bij te blijven zakt in grove lijnen door de zwaartekracht zoveel mogelijk rechtstandig naar beneden, om daar met duizenden soortgenoten de grondwaterspiegel te vormen. Hoe meer druppels er vallen, des te hoger wordt de grondwaterstand. Deze kan in natte tijden wel stijgen tot aan het maaiveld van het land, wan neer tenminste niet tijdig wordt ingegrepen door het leggen van drains. Hierdoor toch krijgt de grondwaterstand geen kans tot een zodanige hoogte te stijgen. In niet gedraineerd land kan men zich in de winter de grondwaterspiegel ongeveer denken als een gebogen lijn van slootwater tot slootwater. Worden in dit land drains gelegd, dan wordt de grote boog vervangen door kleine boogjes van buis tot buis. (Zie fig. 1.) Gtmiium imp. Hij vroeg de vergadering zich niet te laten af schrikken door enkele mislukte drainages, daar dit meest te wijten was aan de zeer onoordeelkundige wijze waarop deze gelegd waren. Hij voorspelde dat de tijd niet ver meer was dat iedere vooruitstrevende boer zijn bouwland van een drainage zou willen voorzien. Thans, 50 jaar later, is in Nederland globaal ge schat ruim 300.000 ha gedraineerd. Op een totale oppervlakte cultuurgrond van 2.300.000 ha is dit nog slechts 13 doch hierbij moet men in aan merking nemen dat de geschatte oppervlakte, welke drainage nodig heeft, ongeveer 600.000 ha bedraagt. J. AARTSEN. Fig. 1. Het water, voorkomende in de kolom tussen de grote boog en de kleine boogjes, wordt dus door de buizen afgevoerd, waardoor, zoals reeds eerder ver meld, de waterkolom wordt vervangen door lucht met al de gunstige gevolgen daarvan voor de grond en de plantengroei. Daar de gezamenlijke regendruppels eerst de grondwaterspiegel moeten vormen, welke bij aan houdende neerslag steeds maar rijst, volgt hieruit dat het water ook het meest aan de onderkant en bij voldoende neerslag ook aan de zijkanten door de stootvoegen in de buis dringt. Is de ligging van deze buizen zoals het behoort, dan is daarmede het doel van de drainage, de verlaging van de grondwater stand, bereikt. Voorgeschiedenis van de drainage Vóór 1845 reeds werd in Engeland op vele plaat sen gedraineerd door op de bodem van de gegraven sleuf een platte tegel te leggen, waarop een soort holle dakpan werd gelegd. Op deze wijze ontstond een halve cirkelvormige buis in de grond. Deze methode was echter duur en omslachtig, evenals de toen in Groningen en in de Wilhelminapolder ge nomen proefneming met rijshout, afgedekt met riet of stro. Dit had ook weinig effect. In 1845 werd in Engeland de eerste buizen machine geconstrueerd, waardoor het mogelijk werd ronde aarden buizen te persen, welke werden ge droogd en in veldovens gebakken. Hierdoor maakte de drainage in Engeland grote opgang, niet in het rijke subsidie verleende aan hen die genegen waren hun land te draineren. In 1849 werd in Nederland een commissie in het leven geroepen, die tot taak kreeg na te gaan of in ons land de noodzaak aanwezig was om drainage door middel van aarden buizen toe te passen en of de mogelijkheden daartoe bestonden. Ondanks het gunstig advies van deze commissie wilde de drainage hier niet op gang komen, hoewel in België ook reeds buizenmachines gefabriceerd werden. Koning Willem III kocht daarop in 1851 uit eigen middelen in België 3 buizenmachines aan. Daar er echter geen fabrikant gevonden kon worden die de machines in exploitatie wilde nemen, schonk hij ze aan enige instellingen die zich op het gebied van de landbouw bewogen. Deze wisten enkele steenfabrikanten warm te krijgen voor de productie. In dit jaar werd de eerste buizendrainage in Zeeland gelegd in de Wilhelminapolder. Tien jaar later waren in Groningen reeds 14 buizenfabrieken met een gezamenlijke productie van 5 millioen buizen per jaar. In Zeeland was toen reeds 660 ha gedraineerd, hoofdzakelijk in de Wil helminapolder, terwijl men elders eerst de kat nog eens uit de boom keek. Maar toen op 7 Juni .1905 te Kortgene op de Algemene Vergadering van de Zeeuwse Maat schappij voor Landbouw de toenmalige hoofdop zichter van de Nederlandse Heidemaatschappij de heer de Geus een voordracht hield over drainage, kon hij mededelen dat in geheel Nederland reeds 53000 ha was gedraineerd. In Groningen was toen 40000 ha of 30 en in Zeeland 8000 ha of 7.3 van het toen aanwezige bouwland van een drainage voorzien. De resterende 5000 ha lagen verspreid •over de andere provincies. Reeds toen wees de heer de Geus op de voor delen van een hogere bodemtemperatuur en een betere ventilatie. Omtrent de kosten deelde hij mede, dat een •drainage aangelegd in de Wilhelminapolder, bij een reeksafstand van 10 tot 12 m en een diepte van 0.70 m tot 1.15 m, in totaal f84,— per ha kostte, terwijl de heer J. L. Groenewegen te St. Maartens dijk voor het draineren van 3.75 ha middelmatig zware kleigrond in totaal f 344,had betaald. Het arbeidsloon bedroeg dan ook in dte tijd f0,10 per uur A BONDSCURSUS: „ZANG EN ZANGLEIDING" VAN 3—8 JANUARI. Zingt U graag Zingt U veel Zingt U goed? Waarschijnlijk kunt U, die dit leest, beide eerste vragen wel bevestigend beantwoorden, imaar bij de laatste zult U misschien de schouders ophalen en evenals fcovelen van mening zijn, dat dit een kwes tie is van: „een mooie stem, die je hebt of die je niet hebt". Misschien is het U dan wel eens opgevallen hoe slecht er meestal door een groep mensen wordt gezongen. Veel te hard zingt men achter een orgel of piano aan, doordat men gemiddeld een halve tel te 'iaat is, terwijl de meeste groepen aan het eind van het lied een halve noot gezakt zijn. Heel vaak een weinig opwekkend geluid, niet doordat al deze stemmen zo slecht zijn, maar wel omdat zij slecht gebruikt wforden. De Bond van Plattelandsvrouwen organiseerde van 38 Januari op de Volkshogeschool in Bergen een zangcursus, teneinde het zingen van het Neder landse lied op hoger peil te brengen. Uit alle provincies kwamen plattelandsvrouwen naar Bergen, met het voornemen het geleerde ook weer in d'e afdelingen uit te dragen. Het zingen zelf stond natuurlijk in het middel, punt van de belangstelling. Onder de uitnemende leiding van de heer Geraedts zijn allerlei soorten liedjes gezongen: geestelijke liederen, kinderliederen, minneliedjes enz. CDe heer Geraedts vertelde over de waarde van het volkslied en gaf tevens enkele lessen in muziek leer. Maar om een liedje goed te kunnen zingen zijn een (goede beheersing van de ademhaling en een losse houding onmisbaar. De ademhalingsoefeningen, die onder leiding van mevrouw Geraedts gedaan werden, brachten dui delijk aan het licht welke verkeerde dingen eerst afgeleerd moesten worden. Het viel helemaal niet mee om de ingeademde lucht heel langzaam uit ie ademen en we begrepen allemaal, dat we alleen door voortdurende oefening deze kunst machtig kunnen worden. Door de rhytmieklessen van mevrouw v. d. Bosch voelden we dat er veel spieren niet of slecht ge bruikt worden. We sprongen, zwaaiden met armen en benen, deden wanhopige pogingen om oefeningen in: het zwaaien met een bal goed te volbrengen... en waren de volgende morgen zo stijf als een plank, 's Mid dags, als de spierpijn wat wegtrok, waren de vol gende oefeningen weer aan de beurt! We leerden op allerlei manieren maatslaan en mochten dit bij toerbeurt proberen. We studeerden met de groep om beurten een versje in zonder orgel of piano, omdat de menselijke stem volgens de heer Geraedts al zo mooi is, dat een instrument over bodig is. Zo vlogen de dagen voorbij en was het Vrijdag voor we het wisten. Allen hadden we het gevoel, dat we deze dagen erg veel geleerd hadden, maar tegelijk beseften we, dat er nog zo heel veel te leren viel op dit gebied. Uit Zeeland bezochten we met ons vieren deze zangcursus en we popelen van verlangen met U al die aardige liedjes te gaan zingen, die we in Ber gen leerden. Alle inlichtingen worden U gaarne verstrekt op het Landbouwhuis. Zingt U met ons mee... en dan goed? A. v. d. L. (Advertentie.) ƒ140,per 100 kg inclusief zak franco op Uw bedrijf geleverd. BRUGSTRAAT 4 GRONINGEN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 5