urr de DE EERSTE LANDBOUWVAKLERAREN provincie N. V. WED. P. DE JONG 92 ZCIBWSCn LANDBOUWBLAD - boerderij eo organisatie THOLEN. EN ST. PHILIPSLAND. 29 Januari. Nu het landwerk onze aandacht mo menteel niet opeist, kunnen we eens aandacht besteden aan andere nuttige werkzaamheden, die op alle bedrijven in de drukke perioden dikwijls in het vergeetboek terecht komen. 't Is nu de tijd om onze landbouw werktuigen eens grondig na te kijken. Men beginne met de meest vitale, zoals de trekker. Deze trouwe helper be hoort in de winter een goede beurt te krijgen. Eventueel versleten onder delen, late men vervangen door nieuwe, zodat men, wanneer straks de werk zaamheden weer aankomen, niet voor verrassingen komt te staan. Deze ver rassingen zijn meestal van onaange name aard en komen bovendien altijd zeer ongelegen. Niet alleen de trekker geve men een goede beurt, maar ook de andere werk tuigen, waarvan we willen noemen de luchtbandenwagens. Deze wagens heb ben dit najaar heel wat meegemaakt in de modder. Het verdient dan ook aan beveling de wielen er eens af te halen en de lagers eens schoon te maken en daarna van nieuw vet te voorzien. Ook de remtrommels mag men niet vergeten. Aan het remmechanisme van onze bandenwagens mankeert nog al eens 'wat. We kunnen dit alles nu eens rustig en goed bekijken. Wanneer alle werktuigen een grondige beurt hebben gehad, dan kunnen we met een gerust hart het voorjaar tegemoet treden. Onze bouwplannen hebben we wel licht klaar gemaakt, en ook ons bemes tingsplan zal op verwezenlijking in de pract-ijk liggen- wachten. Er komen al diverse schepen met kunstmest binnen, en af en toe rinkelt de telefoon: „Kunt U al kunstmest inschikken" is dan de vraag. Dat deze vraag niet dikwijls ontkennend wordt beantwoord, kunnen we constateren, wanneer we een kijkje nemen in de haven waar het schip ligt te lossen. Op 25 Februari gaat de C. A. V. „Eiland Tholen" te St. Annalanó weer een verkoping houden van gebruikte landbouwwerktuigen, ditmaal te St. Annaland. Vorig jaar is deze verkoping wel een succes geweest, vermoedelijk zal dit. ook dit jaar wel het geval zijn. 't Is in ieder geval een mooie gelegen heid om landbouwwerktuigen, die niet meer gebruikt worden en toch wellicht in de weg staan, op te ruimen. ZUID-BE VEL AND. 31 Januari. Vorige week de „Spuitdag" bezocht. De zaal was geheel gevuld, zowel met loonspuiters met hun personeel, als met landbouwers. Als zodanig is deze dag ook zeker geslaagd. Maar ook datgene dat door de verschillende sprekers naar voren werd gebracht, was de moeite waard. Het is niet mijn bedoeling een ver slag van deze bijeenkomst te gaan geven. Enkele punten acht ik echter van zoveel belang, dat het toch wel goed is hier nog eens de aandacht op te vestigen. Waar vooral op gewezen werd, was wel het gevaar, dat het omgaan met de dikwijls zeer vergiftige middelen met zich meebrengt voor mens en dier. Door velen van ons en zeker van het perso neel, wordt dit gevaar nog onderkend, en we hebben daarom de plicht het personeel hier steeds op te wijzen. Maar hen dan ook de middelen te ver strekken, die het gevaar zo klein mo gelijk maken. Ik denk hierbij aan een masker dat het inademen van de giftige stoffen voorkomt. Een bestrijdingsmid- delenkast die op slot kan, mag op geen enkel bedrijf ontbreken. Op de bijeenkomst werd vanuit de vergadering de suggestie gedaan om tot een regionaal waarschuwingssysteem voor het tijdstip van bespuitingen te komen. Nu kennen de leden van de „Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting Oost Zuid-Beveland" een dergelijke bericht geving al enkele jaren. Wanneer een bepaalde bestrijding noodzakelijk is ont vangen de leden een kaart waarop dit is aangegeven, alsook de middelen waarmede de bestrijding kan plaats hebben. Enkele weken terug is in West Zuid- Bevelang het al of niet voortbestaan van de Bedrijfsstudiegroep besproken. In principe werd toen beslóten de ver eniging te laten voortbestaan, en zo mo gelijk enkele werkgroepen te vormen. Wellicht dat voor een werkgroep „ziek tebestrijding" hier een taak kan liggen om de regionale berichtgeving op het brede terrein van ziekte- en onkruidbe- strijding in W. Z.-Beveland te verzor gen. Op de „Spuitdag" werden enkele ziek ten en plagen en hun bestrijding, die speciaal onze aandacht vragen, naar voren gebracht. Hierbij kwam ook de contractteelt van bonen ter sprake. Hierin kwam vorig jaar veel vlekken- ziekte voor. Mede hierdoor was het financieel resultaat dikwijls zeer slecht. Ik denk zelfs, dat het wel voorgekomen is, dat tegenover de kosten geen enkele opbrengst is komen te staan. Wil de teelt van dit gewas bedrijfs- zekerder worden, dan is 't zaak dat meer aandacht aan de keuring te velde besteed zal worden, dan tot nu toe het geval is geweest. Naar ik hoorde, is voor de boeren in de herverkavelingsgebieden 15 Februari a.s. de sluitdatum voor opgave om in aanmerking te kunnen komen voor een bedrijf in de Noord-Oost- of Braakman polder. Ongetwijfeld worden velen daar bij voor een moeilijke keuze gesteld, te meer daar dit de laatste gelegenheid is voor aanmelding. U verplicht U echter thans nog tot niets en daarom kan, wanneer U nog overweegt, er met niet genoeg nadruk op gewezen worden een opgave thans nog in te zenden. Zouden onze Walcherse collega's nog een keer de kans krijgen, ik denk dat velen deze zouden waarnemen.) Op nog een belangrijk punt wil ik de aandacht vestigen. Het is gebleken, dat in de herverkavelingsgebieden nog veel mondelinge pachtovereenkomsten be staan. Nu heeft de Herverkavelings commissie Zeeland besloten, dat deze overeenkomsten geen rechtsgeldigheid bezitten. Voor hen, die hierbij betrok ken zijn, is het zaak alsnog schriftelijke vastlegging te verzekeren. Hiermede worden moeilijkheden voorkomen. WALCHEREN. 2 Februari. Ogenschijnlijk heerst er op de bedrij ven rust, maar ondertussen worden de plannen klaar gemaakt voor oogst 1955. Het bouwplan wordt langs vele kanten breedvoerig bekeken en vele moeilijke vragen moeten worden opgelost. Welke oppervlakte erwten, aardappelen, bieten en granen zullen er worden verbouwd en op welke percelen? Hoe kunnen we dit combineren met een goede vrucht wisseling? Andere factoren, die ook van belang zijn, zoals de aanwezige arbeidskrach ten, de arbeidsverdeling, de grondsoort, de bemestingstoestand en de structuur van de grond, vragen hierbij onze volle aandacht. Men is vaak geneigd de meest winst gevende gewassen uit te zoeken en van deze gewassen het meeste te verbou wen. De oppervlakte erwten, die in Walcheren in 1954 werd verbouwd, be droeg bijna 2000 ha. De prijs van de erwten steeg tot record-hoogte en zal tot gevolg hebben, dat er in 1955 een onverantwoorde uitbreiding zal optre den. De oppervlakte zal waarschijnlijk de 2500 ha gaan benaderen. Het is echter gevaarlijk spel om de oppervlakte erwten nog te vergroten. Achter de markt aan zaaien is altijd af te raden. Maar dubbel gevaarlijk wordt dit, wanneer men zich daarbij niets aan trekt van een redelijke vruchtopvolging. Bij erwten dient men te streven naar een verbouw van 1 op 5 7 jaren. Over geheel Walcheren ge:::en zal de vrucht wisseling van de erwten dit jaar wel bijna 1 op 3worden. Dit houdt tevens in, dat er veel, 'en vooral kleine bedrij ven zijn, die 30 50 van hun bouw land voor de erwtenteelt gaan benut ten. Deze bedrijven zijn bezig om hun erw tengraf te delven; en dat in een snel tempo. De erwtenmoeheid wordt op deze manier zeer sterk bevorderd en het prijzen-risico wordt op één kaart gezet. De risico-verdeling over meerde re gewassen is noodzaak om te zorgen dat het inkomen niet él te veel schom melt. Het bouwplan moet er op gericht zijn om niet één jaar een zeer hoog inko men te verkrijgen, maar een zo hoog mogelijk inkomen over een reeks van jaren. CURSUS PAARDENGEBRUIKER IN DE LANDBOUW. Na de openbare eindles van de kadercursus Paardengebruik op 28 Januari in het Rijcentrum van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Lan delijke Rij verenigingen te Oud-Leusden, zei de Directeur van het Veeteeltwezen, de heer Ir. Rys- senbeek, dat de kadercursus een voorbereiding was voor de cursussen Paardengebruiker, die straks in de provinciën zullen starten. Niet alleen om oud leerlingen van landbouwwinterscholen en lagere landbouwscholen een practische nascholing te geven, maar ook om de paardenknecht straks meer waard te doen zijn in het bedrijf. De paarden mensen hebben wel eens de naam, dat ze achter de feiten aanlopen, maar op het gebied van het land- bouwvakonderwijs zijn ze nu de eersten. De cursus paardengebruik is iets anders dan de mencursus. Wel is deze cursus uit de mencursus van de Federatie voortgekomen en we moeten de Federatie dan ook zeer dankbaar zijn voor haar initiatief. Maar deze cursus omvat eigenlijk alles wat met het paard -te maken heeft, al kunnen uiteraard van vele onderdelen alleen maar de hoofdpunten naar voren komen. De openbare eindles bracht enkele hoofdpunten voor het voetlicht. Begonnen werd met het prac tische gedeelte in de manege van de Federatie. Iedere cursist verzorgde een bepaald onderdeel. Hij gaf dit ons in de vorm van een les, die hij tevoren natuurlijk goed voorbereid had. De opdracht luidde, dat hij over het bepaalde onderdeel zijn gehoor een uur moest onderwijzen. Maar na 10 minuten ging de bel en de volgende cursist was aan de beurt. Gebrek aan leerstof had de nieuwe leraar dus niet en ieder deed zijn best in de hem toegemeten tijd zoveel mogelijk kennis te spuien. Dit maakte de eindles zeer levendig en aantrekkelijk, waarvoor de leiding veel dank gezegd moet worden. Het practische gedeelte bestond uit 8 lessen. Eerst werd vertoond hoe een groen paard afge richt moet worden. Het lijkt misschien wat om slachtig, maar in praktijk valt het mee en de ver toonde werkwijze geeft een betrouwbaar en be drijfszeker paard. Na deze nieuwigheid, wat eigenlijk niets nieuws is, kwamen een paar meer alledaagse lessen over het monsteren van een trekpaard en van een warm bloed, hoe ze getoiletteerd moeten worden en welke fouten vermeden moeten worden. Ook het optuigen is iets wat dagelijks voorkomt, maar ook hierbij valt er nog veel te leren. Daarna volgde het aanspannen, waarbij een jong paard in het span met een beleerd paard werd gezet. Naast allerlei practische punten werd aandacht besteed aan de juiste plaats van het trekpunt. Theoretisch misschien, maar practisch van enorme betekenis. Toen het span voor de landbouwwagen stond, volgde het rijden van de bok, de mencursus dus in praktijk. Maar ook de aanspanning in de landbouw was erbij en we zagen een trekpaard met de hotlijn voor de ploeg. Wat is er beter 4 paarden naast elkaar voor de ploeg of twee aan twee voor elkaar? Tot slot een practische beoordeling van het paard als gebruikspaard. Hierbij had de leraar een niet te benijden taak, want wie weet hier nu iets van. Het practische gedeelte werd gevolgd door 12 theoretische lessen; minder indrukwekkend maar niettemin van groot belang. Enige kennis van het bloed en de bloedsomloop en zo ook van het voe dingsorganisme zijn nodig om de huid- en hoef- verpleging en het hoefmechanisme beter te begrij pen, naast de voeding van drachtige en zogende merriën. Ook aan het hoefbeslag, een noodzakelijk kwaad, werd een les gewijd en eveneens over de maatregelen bij ziekten en ongevallen. De Maan dagziekte (peeënberoerte) komt tegenwoordig de hele week door voor, omdat het paard minder regelmatig werkt en de voeding hier niet bij aan gepast is. Bij tuigenleer behoort ook de leer der stangen en bitten en dus ook het al of niet vernielen van de mond van het paard. Aan het mentoestel kun nen we in de schoolbanken leren rijden voor we op de paarden worden losgelaten. Aan het men toestel zien we de fouten die de bestuurder maakt. Dat is maar goed want in de praktijk heeft hij nooit schuld en ligt het altijd aan die rotknol. Via kennis van staal en ijzer kwamen we bij het onderhoud der werktuigen. Bij een beter gebruik bloed en de bloedsomloop en zo ook van het voe- afschrijving bespaard worden. Bij de huidige grote waarde van het werktuigenpark is dit al een mil- lioenenkwestie! Tot slot een les over de fokrichtingen. De fok- richtingen zijn geen starre begrippen. Ze moeten beantwoorden aan de vraag op een bepaald mo ment, en we zien dat de vraag dan eens uitgaat naar zware, grote paarden dan weer naar wat klei nere paarden. In zekere zin zal de fokrichting ook hiernaar bepaald worden. Het lijkt misschien overdreven, dat we nu gaan leren hoe we met paarden moeten omgaan. Hierop zullen de cursisten uit Zeeland straks wel een ant woord kunnen geven. Want de eerste cursus in Nederland voor oud-leerlingen van landbouw scholen is 4 Februari in de Landbouwwinterschool te Goes gestart onder leiding van de kadercursist de heer A. WisseVogelaar te Middelburg. Het is reeds laat in het seizoen en daarom zullen er nu wel niet veel cursussen meer gegeven kunnen wor den. Maar de verwachting is, dat er volgend na jaar ook cursussen voor paardenknechten gegeven zullen wordén en eerst dan kan gesproken worden van ware landbouwvakleraren. Ir. M. SANDERS. (Advertentie.) STATIONSWEG 25 GOES ZAAIGRANEN v POOTAARD APPELEN KLAVERZADEN GRASZADEN BIETENZADEN TELfiF. K 1100 - 2420

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 4