DE POSITIE VAN DE AARDAPPELMARKT. M 1 D D E ZATERDAG 5 FEBRUARI 19:». waarin opgenomen het NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD ZITDAGEN BOEXHOUDBUREAU Originele NOBEL EMMABLOEM Bfauwmaanzaad d. j. vam der have 'voor Zeeland t B U S O No. 2760. Frankering bij abonnement: Terneuzen 43e Jaargang. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen DE trage aardappelmarkt die nu al maanden lang gepaard gaat met lage prijzen, geeft de telers reden tot ongerustheid. Schriftelijk en op vergaderingen komt steeds weer de vraag naar voren, wat er wel gedaan wordt om aan de onbevredigende situatie op deze markt een einde te maken. Waarvoor betalen we nu al jaren lang een heffing? Zijn alle moeite en kosten vergeefs geweest zo vragen velen zich af om de aardappeloogst in het uitzonderlijk slecht weer van de afgelopen herfst te redden? Onwillekeurig dringt een vergelijking met het jaar 1948 zich op en men vraagt zich in de praktijk dan ook wel af, of we weer dezelfde kant opgaan. In dit artikel trachten we een aantal van deze vragen te beantwoorden. 1953 1954 verschil 1,8 1.4 0,4 10,2 9,4 0,8 2,1 2,6 0,5 1,9 1,8 0,1 24,5 26,8 2,3 1,4 1,1 0,3 14,8 17,0 2,2 2,8 2,3 0,5 3,1 2,9 0,2 1,7 1,6 0,1 3,8 4,4 0,6 1,3 L2 0,1 3,3 2,9 0,4 1,1 1,0 0,1 3,7 3,9 0,2 8,4 7,3 1,1 1,8 1,5 0,3 1,1 1,3 0,2 DE GROOTTE VAN DE OOGST. Ondanks het ongunstige weer is de aardappel oogst in de ons omringende landen vrij hoog uit gevallen. De West-Europese oogst wordt 4 groter ge schat dan het voorgaande jaar. Een meer gedetailleerd overzicht van een aantal landen laat het volgende beeld zien: Productie in min ton 191 Canada Ver. Staten België Denemarken W. Duitsland Finland Frankrijk Ierland Italië Joego-Slavië Nederland Noorwegen Oostenrijk Portugal Spanje Ver. Koninkrijk Zweden Zwitserland De vooruitzichten voor de export zijn niet ge weldig wanneer we onze nabuurlanden en hun oogst over 1954 bezien. Nu is het ontzettend moei lijk hier voorspellingen over te doen, omdat de im port doorgaans eerst vrij wordt gegeven als metter daad gebleken is, dat de eigen oogst niet groot ge noeg is. Ir. Huisman, de voorzitter van het Hoofdbedrijfs schap voor Akkerbouwproducten, noemde onlangs de mogelijkheid dat Engeland een tekort aan con sumptie-aardappelen zou krijgen, evenals een mo gelijk tekort in Zweden. In tegenstelling met de oorspronkelijke verwachting dat Denemarken dit tekort volledig zou opvangen, is deze week geble ken, dat naast andere landen ook Nederland een zekere hoeveelheid consumptie-aardappelen kan exporteren naar Zweden. Zo is het te verklaren, dat de export ver onder die van andere jaren bleef en dat vooral de prijzen van de voor een groot gedeelte op export gerichte Bintjes, een nadelige invloed van dit gemis hebben ondervonden. Overigens schommelde deze export van jaar tot jaar en kan men naast jaren van on geveer 500.000 ton ook jaren van ongeveer 100.000 ton aantreffen. WAT KAN HET FONDS DOEN? Uit de nood van de aardappelmarkt in 1948 is het consumptie-aardappelfonds tot stand gekomen, om door middel van fondsvorming te komen tot een zekere prijsstabilisatie. Bij de aardappelen is dit niet overbodig, omdat de vooruitzichten voor de LET OP U SAECK i jSf HULSTMaandag 7 Februari in „De Graan- •beurs" van 3.tot 5.uur. TERNEUZENWoensdag 9 Februari in Hotel „Des Pays Bas". ZIERIKZEE Donderdag 10 Februari in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG Donderdag 10 Februari in Café „De Eendracht". export nooit vooruit begroot kunnen worden daar de meeste landen er naar streven zelf hun late consumptie-aardappelen te verbouwen. Weliswaar kan men de binnenlandse behoefte redelijk begro ten, doch een tamelijk klein overschot dat niet ge ëxporteerd kan worden, heeft al een grote invloed op het binnenlandse prijspeil. De bedoeling van het Consumptie-aardappel Ega lisatie Fonds (C. E. F.) is om het prijspeil van de consumptie-aardappelen zo gelijkmatig mogelijk te houden en daardoor ook het verbouwde areaal. Het is immers een maar al te goed bekend verschijnsel waarmee overigens in de praktijk nog onvol doende rekening wordt gehouden dat slechte prijzen in het afgelopen jaar de productie doen be perken. Ook bij de aardappelen is dit verband ge bleken uit een studie die door de F. A. O. verricht is. Enerzijds kan men met dit fonds de markt steu nen door b.v. in de herfst een hoeveelheid aard appelen op te kopen. Anderszijds kan het weer op de markt brengen van deze aardappelen in het voorjaar voor zover ze niet vermalen worden in fabrieken of voor veevoer worden bestemd de binnenlandse voorziening tegen een redelijk prijs peil veilig stellen. Deze maatregelen zijn sedert de totstandkoming van het fonds (C. E. F.) tweemaal toegepast en wel in de herfst van de jaren 1950 en 1951, waarin hoe veelheden van resp. 65.000 en 13.500 ton uit de markt zijn genomen. In het jaar 1950 werd door deze aankopen een verlies van 1,9 millioen gulden geleden. Dit verlies kon echter voor een groot gedeelte weer gedekt wor den door een extra heffing van 4,30 op een groot gedeelte van de geëxporteerde hoeveelheid. De normaie heffing op de export bedraagt siechts ƒ0,20 per 100 kg. Het verlies over het jaar 1951, groot 348.000 werd door het fonds gedragen, waarbij de Overheid de helft van de kosten voor haar rekening nam. Overziet men deze jaren dan kan men zien afvragen wat deze maatregelen nu uitgehaald hebben. In ieder geval hebben ze in het najaar een steun aan de markt gegeven en daardoor een prijsinzin- king voorkomen, terwijl in het voorjaar een rede lijke prijsvorming gewaarborgd werd. Uit land- bouwoogpunt bezien is een dergelijke beïnvloeding van de markt nog altijd beter aan het afkondigen van maximumprijzen met de daaraan verbonden kwaliteitsvervlakking. WAT HET FONDS DEED Overziet men de resultaten van het fonds over de jaren 1950, 1951, 1952 en 1953 dan komt men tot de conclusie dat gemiddeld 60 van het in komen van het C. E. F. uit de heffingen afkomstig was, terwijl de rest hoofdzakelijk uit de export heffing voortkwam. De uitgaven bestaan voor 75 uit de verlie zen op de aangekochte aardappelen, terwijl de rest wordt uitgemaakt door de onkosten die aan de inning en de administratie zijn verbonden. Deze laatste kosten zijn vooral de eerste jaren nogal hoog geweest, doordat de vrijstellingsregeling veel administratie met zich meebracht. Bij de huidige regeling, waarbij vroege aardappelen op tuin bouwteeltvergunning, aardappelen op bedrijven kleiner dan 50 are en oppervlakte kleiner dan 20 are op één bedrijf (in zand en veenprovinciën de eerste ha) zijn vrijgesteld tellen deze bezwaren niet meer sterk mee. EN WAT HET NOG KAN DOEN. 25 millioen ter beschikking zou moeten staan om ook bij een zeer groot aanbod een al te grote prijsval van consumptie-aardappelen te kunnen voorkomen. Bij een verlies van ƒ5,per 100 kg zou door het fonds ruim 200.000 ton uit de markt genomen kunnen worden, zijnde de oogst van ongeveer 8000 ha. Weliswaar is dit een niet te verwaarlozen hoeveelheid, 7 van de totale aardappeloogst) doch het zou tevens betekenen dat weer een jaar of drie door de boerenstand gespaard zou moeten worden om het fonds weer op het oude peil terug te brengen. In deze periode zouden dus geen aard appelen uit de markt genomen kunnen worden. Vandaar dan ook dat niet zo lang geleden serieus gesproken is over een verhoging van de areaalhef fing van 50 tot 75 per ha. Ongetwijfeld zou de doorvoering van deze ver hoging op grote bezwaren zijn gestuit, omdat de meerderheid van de telers niet erg voor het fonds warmloopt. Men wil waar zien voor z'n geld, doch verliest hierbij wel eens uit het oog, dat de midde len beperkt zijn en tot elke prijs vermeden dient te worden dat de telers consumptie-aardappelen ten koste van het fonds gaan verbouwen. Vandaar dan ook dat het fonds ondanks her haalde aandrang in het voorjaar van 1952 geen stappen heeft ondernomen om nog laat in het voor jaar overgebleven Alpha's uit de markt te nemen. Het verschijnsel van een inzinking der markt moet dus wel algemeen zijn, voordat het bestuur van het Bedrijfsschap voor aardappelen dat het fonds beheerst na overleg met de Minister van Landbouw, overgaat tot het aankopen van aard appelen door middel van de S. I. V. A. (Stichting In- en Verkoop Aardappelen, waarin het bedrijfs leven vertegenwoordigd is). Gezien de onzekere exportvooruitzichten en de ruime oogst - wat er dit voorjaar bij het los maken der kuilen nog over is moeten we maar af wachten bestaat er alle reden op het inwerking treden van het fonds aan te dringen, nu de teler deze steun inderdaad nodig heeft. Het is te verwachten dat de Regering, die de helft van de verliezen voor haar rekening neemt, niet direct tot deze beslissing te brengen zal zijn, omdat niet zoals in voorgaande jaren twee doel einden met het uit de markt nemen gediend zijn. Bij het in de herfst op de markt komen heeft men immers naast het steungeven aan de teler ook nog kans op een beïnvloeding van het prijs niveau in het voorjaar, wanneer dit eventueel te hoog zou worden. We menen echter, dat in dit geval de directe steun aan de teler reeds voldoende gewicht in de schaal moet leggen voor de regering om de knoop door te hakken. Vooral de verschillende geruchten over de import van buitenlandse aardappelen doen de markt, speciaal in het Zuiden van het land, veel schade. Moet men deze geruchten geloven, dan hebben de Belgen grote hoeveelheden geëxporteerd, terwijl de Fransen ook al bezig zijn hun overschotten te spuien. Het is begrijpelijk dat deze verhalen wat worden aangedikt. Doch de hoeveelheid van onge veer 4000 ton die de Belgen op onze markt hebben gebracht kan toch moeilijk van doorslaggevende betekenis worden geacht op een totale productie van een 3 millioen ton. Juist hier laat de aard appelmarkt z'n labiel karakter zien, waardoor enkele procenten van het totaal een nadelige invloed kunnen hebben op het geheel. Door de nog steeds van kracht zijnde heffing van 1,25 per 100 kg op deze Belgische aard appelen zou het Nederlandse product beschermd moeten worden tot aan de kostprijs. (Advertentie.) Het C. E. F. bevat momenteel een bedrag van een kleine 6 millioen gulden, zodat rekening houdende met dezelfde bijdrage van Overheidswege, ongeveer 12 millioen gulden beschikbaar is om de aard appelmarkt te steunen. Degenen die tegen dit be drag aankijken wijzen we op de uitspraak van de Stichting voor de Landbouw dat een bedrag van en le nabouw beperkt beschikbaar bij KONINKLIJK KVVEEKBEDRIJF EN ZAADIIANDEL KAPELLE-BIEZELINGE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 1