STEMMEN UIT DE PRAKTIJK. TUINBOUW. VOORJAARSSTEMMEN. DE WINTERBESPUITING IN DE FRUITTEELT. Raad voor de Landbouwvoorlichting Ssaeg 4»2ko«9CI«.-ÏS MELK? 100 ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit opschrift is ongetwijfeld een inspiratie van wege het mooie zachte weer op het ogenblik. Na een kwakkelwintertje met veel nat en zure koude, mist, griep en verkoudheid is het alsof men een andere wereld intreedt. Een paar dagen Rivièra-kli- maat in ons landje van mist en regen. Als we bui ten komen ruiken we a.h.w. het voorjaar. We ge nieten reeds van de zon, de bron van alle levens kracht en energie. We kijken naar onze bloembol len, die reeds de sprong naar het licht gaan wagen. We horen reeds nu en dan een van onze gevederde zangers hun lied zingen. Ja, we zagen reeds de eer ste witte wolletjes dartelen in de nog groen geble ven weide. Zo zou men voort kunnen gaan in voorjaarsover peinzingen. Elk jaar opnieuw worden we er aan herinnerd, dat het nieuwe weer in de plaats komt van het oude. En al is het, dat Februari en Maart ons voor minder aangename verrassingen kunnen doen staan, zeker is het, dat het voorjaar er weer zo is. Voor de fruitteler is het druk en hij benut de ze dagen zo goed mogelijk. Haast elk bedrijf heeft arbeidskrachten tekort. Deels uit gebrek aan vak mensen, deels ook uit financiële overweging, want de fruitprijzen hebben zich niet aangepast aan de verschillende loonronden. Daarom is er voor de fruitteler eigenlijk geen tijd van rust. Alleen door slechte weersomstandigheden moet hij wat rust nemen. HET WINTERWERK MOET SNEL AAN DE KANT. Daarom is de fruitteler dankbaar voor dit mooie weer. De snoei is één van de belangrijkste onderde len van de verzorging, doch vraagt veel tijd en kan zodoende aardig opschieten. Men moet de boel op ruimen en dan volgen de bespuitingen al weer. Hoe eerder men met de snoei klaar is, hoe voordeliger en vlotter het daaropvolgende werk verloopt. Snoei met studie en overleg. Men kan daar verrassende resultaten mee bereiken. Het grappige is, dat geen enkele vakonderwijzer U zó kan leren snoeien, dat deze methode precies past voor Uw eigen bedrijf. Een goed fruitteler moet aanvoelen hoe hij met zijn levend materiaal de beste resultaten kan verkrijgen. Daar is een groot verschil tussen de snoei en b.v. de ziektebestrijding. Een bestrijdingsmiddel helpt veel of weinig naar gelang de verschillende factoren mee- of tegenwerken. Sproeien geschiedt massaal, terwijl bij het snoeien iedere boom zijn eigen behan deling vraagt. Om deze behandeling uit te voeren is grondige kennis van het eigen bedrijf nodig en kun nen alleen de hoofdlijnen worden aangegeven. Daarom is het voor elke fruitteler van groot be lang, dat hij mensen in dienst heeft, die met liefde voor het vak hun taak verrichten. Ik betwijfel ten sterkste, of dit door alle werkgevers-fruittelers be grepen wordt. Er zijn altijd nog van die werkgevers die proberen zoveel mogelijk van de arbeider te pro fiteren, niet begrijpende, dat ze daar hun eigen zaak mee nekken. Nu in deze tijd het landarbeidersvak veelal gezien wordt als een beroep van 2e of 3e rangs oudjes is het zeker zaak te trachten een zo goed mogelijke verstandhouding aan te kweken. DOET UW WERK NAUWGEZET. We gaan dus voort met ons werk en doen alles nauwgezet, omdat de ondervinden dat alleen voor goed fruit bestaanskansen zijn. En dit goede fruit moet men er ook proberen aan te snoeien. We heb ben de laatste tijd veel vergaderingen en lezingen bezocht en lezen onze tijdschriften. Alles concen treert zich rondom het thema: goed smakelijk fruit. Trouwens, als we ons fruit veilen weten we waar we aan toe zijn. We weten nu ook wel, dat de con sument een behoorlijke appel van stuk wil hebben. Het zit de mens in het bloed iets moois en iets groots naar zich toe te halen. Zoeken wij ook geen mooie sinaasappels uit? Zouden dan de mensen, die op een ander stukje van onze planeet wonen van andere gedachten zijn? Neen immers. Als we nog even de prijzen bekijken, die op dit ogenblik besteed worden, kunnen we niet zo optimistisch zijn. De bewaar Cox heeft wel een erge slechte beurt ge maakt. De Goudreinette blijkt toch ook nu weer een niet te vervangen appel te zijn voor de keuken. Met de Jonathan is het maar een zware gang naar de prijsverbetering. Zo is nu eenmaal de vrije prijsvor ming van ons fruit. Van de snoei tot de consument is een heel eind en op die weg komt men nog al wat tegen. De voorlichting, actieve afzetorganen, niet het minst de plaatselijke veilingen en het onderzoek van bodem en plant en de daaraan verbondnen ziek tebestrijding op proeftuin en laboratoria kunnen niet te goed georganiseerd zijn. Willen we enige voorsprong behouden op onze concurrenten, dan moet de zaak Af zijn. WAT MOET ER MET DE KERSEN? Verder zou het op zijn plaats zijn, dat, tar b* scherming van onze teelt, enkele maatregelen war den genomen, opdat grote hoeveelheden van eer bepaald product ons land niet overstromen en hie* door een tak van fruitteelt verloren gaat. En hier bij denk ik aan onze kersen, die in Zeeland tot he* verladen gaan behoren. Men zal ze dan wel moeten invoeren, want kersen horen bij de zomer, vacantle gangers en toeristen. Men zal ze kersen moeten voorzetten, die slecht en ongenietbaar zijn, want de goede zijn straks uitgeroeid. Misschien zijn ze dan nog te vinden in een „Krügers Kersenpark.' Ze zijn uitgeroeid, omdat een oneerlijke strijd om het bestaan hen bij duizenden heeft doen vallei) onder de bijlslagen. Boomgaard blijft boomgaard is het devies van de fruitteler. Hij kón ook moeilijk anders. Daarom is de vrijgekomen kersengrond maar weer Golden Delicious of Winston. Weer zoveel tonnen fruit er bij, die moeizaam hun weg vinden. Misschien ben ik er te dom voor, maar ik kan daar toch niet bij. Een teelt verloren laten gaan die al zoveel jaren oud is en net als bij andere teelf voor verbetering vatbaar is, door het publiek ge vraagd, doch niet betaald wordt. Gevolg is, dat db teler ze op moet ruimen, wil hij niet jaar op jaar verlies lijden. Vóórdat alle kersenstammen op een hoop liggen, is het te overdenken welke beschermingsmaatrege len genomen dienen te worden. Kersen zijn niet te vergelijken met melk en de kersenteler kan ook het publiek niet uitnodigen om Zaterdags en Zon dags spreeuwen te komen keren. Want dan was de kans groot, dat je liefhebbers genoeg kreeg, maar mèt de spreeuwen ook je kersen verdwenen waren Wie lost deze puzzle op? Hierbij zal ik het deze keer moeten laten, anders wordt het stukje te lang. Succes met het winter werk Tot de volgende maal. JAAP UIT 'T BOGERDJE. De Plantenziektenkundige Dienst vestigt er de aandacht van de fruittelers op, dat men voor de winterbespuiting in de fruitteelt van de volgende middelen gebruik kan maken: 1. Vruchtboomcarbolineum (vbc). 2. Kleurstoffen (DNC). 3. Combinaties van DNC met teeroliën en an dere oliën (niet voor spintdoding) en 4- Eventueel combinaties van DNC met mine rale olie (voor gelijktijdige spintdoding). Wanneer de temperatuur overdag boven het vriespunt is, kan bij helder, sneldrogend weer wor den gespoten met vbc. Deze bespuiting dient niet te laat op de namiddag te worden uitgevoerd, aange zien de bomen dan niet meer tijdig kunnen opdro. gen en er kanh op knopbeschadiging bestaat. Zodra er werking in de knoppen komt, moet ter voorkoming van knopbeschadiging tijdig worden overgegaan op het gebruik van DNC en gecombi neerde wmterspuitmidde'en. Deze moeten worden verspoten bij niet sneldrogend weer (bedekte lucht), terwijl voor het verkrijgen van een goede werking de gemiddelde etmaaltemperatuur ten minste 5° C. moet zijn. Indien deze middelen vroe ger in het seizoen worden verspoten, is de werking onvoldoende. Aangezien DNC iets minder krachtig inwerkt op de knoppen, kan dit middel iets later worden gebruikt dan vbc. In ieder geval moeten deze bespuitingen echter geëindigd zijn, zodra de knoppen opengaan. Het verdient aanbeveling de genoemde middelen ■met kracht en overvloedig te verspuiten. Zowel vbc als DNC zijn beide afdoende werk zaam o.a. tegen eieren van bladluizen en winter- vlinders, echter niet tegen die van spint en want. sen. Ket zijn de omstandigheden van temperatuur, vochtigheid en knopontwikkeling op een bepaald tijdstip, die beslissen welk van deze middelen moet worden gebruikt. Vbc en DNC kunnen elkaar in dit opzicht zeer goed aanvullen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat op bes sen, frambozen en bramen het gebruik van vbc in het algemeen de voorkeur verdient boven dat van DNC, in verband met de vroege ontwikkeling van de knoppen van deze gewassen. Met deze vbc-be- spuiting bestrijdt men bladluie, dopluis, bessen- spruitvreter en kruisbessenspint bij bessen en blad luis, biadgalmijt en rode worm bij frambozen. Ook de eitjes van de frambozencicade, die de ge. vreesde dwergziekte (virus) overbrengt, worden door vbc gedood. Onderculturen, bijv. aardbeien, dienen tijdens het uitvoeren van de winterbespuitingen te worden af gedekt. De onder 3 genoemde combinaties zijn iets min der werkzaam tegen wintervlindereieren dan DNC. Indien veel wintervlinder voorkomt, verdient het gebruik van deze middelen dan ook geen aanbeve ling. Deze groep van winterspuitmiddelen is ook niet werkzaam togan spinteieren. Indien men behalve de reeds genoemde parasie ten tevens spint en wantsen wil bestrijden, kan men gebruik maken van de onder 4 genoemde minerale olie DNC preparaten. Deze moeten op hetzelfde tijdstip en onder dezelfde omstandigheden worden verspoten als kleurstoffen; zij leveren echter geen afdoend® bestrijding van spint op, zodat aanvul lende bespuitingen met andere middelen in voor. jaar en zomer nodig blijven. Bij de bestrijding van schild- en dopluizen ge bruikt men bij voorkeur vbc of middelen, die mine rale olie bevatten, dus o.a. de onder 4 genoemde ge combineerde preparaten. Indien men geen winterbespuiting uitvoert, moet reeds vroeg in het voorjaar (aanzienlijk vroeger dan de eerste voorjaarsbespuiting tegen spint) een bespuiting met parathion worden uitgevoerd, om de pas uitgekomen bladluizen en wintervlinderrup- sen te doden. Aangezien deze insecten zich spoedig naar plaatsen begeven, waar zij moeilijk met spuit, middelen kunnen worden geraakt, staat voor deze voorjaarsbespuiting slechts een korte periode ter beschikking. Wanneer in deze periode ongunstige weersomstandigheden het uitvoeren van een be spuiting niet mogelijk maken, wordt dus de zeker heid van een goede bestrijding aanzienlijk vermin derd. Een winterbespuiting geeft daarom in het algemeen een grotere zekerheid incOctenbeschadiging in het voorjaar te voorkomen, dan een bespuiting in het voorjaar. In de dagelijkse weerpraatjes van het K.N.M.I. zal kader worden bekend gemaakt, wanneer de weersomstandigheden gunstig zijn voor de boven vermelde winterbespuiting. P. In haar laatste vergadering werd bekend ge maakt, dat de Zeeuwse Landbouw Mij., de Chr. Boeren- en Tuindersbond in Zeeland en de Alge mene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond in prin cipe hun medewerking toegezegd hebben om te komen tot de oprichting van een Onderzoekcen trum. (Bovendien heeft de Z. L. M. een bedrag van 500,voor dit werk beschikbaar gesteld om zo nodig de uitbreiding van het bestaande onderzoek mogelijk te maken. RED.) Voorts kwam in deze vergadering het landarbei- dersvraagstuk aan de orde. Het rapport van het Landbouw Economisch Instituut vormde het uit gangspunt. Voor de provincie Zeeland moet er rekening mee worden gehouden, dat de toestand door de uitvoering van verschillende grote werken veel ongunstiger is geworden dan tijdens het samenstellen van het rapport. Uitvoerig werden de mogelijkheden besproken in de huidige précaire situatie verbetering te brengen. Ook de mobiliteit van de Rijksland- en Tuinbouw- voorlichtingsdiensten vormde een punt van brede bespreking. Voor Noord-Beveland acht het Be stuur van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting een snelle verplaatsingsmogelijkheid van de assis tent van het allergrootste belang. De ervaring, die men daar met een scooter heeft opgedaan, is zeer gunstig. De Raad wenste zich evenwel eerst nog breder te oriënteren alvorens voorstellen te doen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Hoe ziet men nu in Nederland De melker van het platteland? De veehouder die koeien melkt. Die voelt dat er toch wel wat knelt. Waarom wordt zoveel wraak getoond? ünplaats dat koemelk wordt bekroond. Is het de prijs die opstand wekt? Of is de kostprijs soms niet sterk? Is 't krachtvoer in deez' tijd niet duur? En wat kost 't melken zo per uur. Wie werkt zo Zaterdagmiddag laat? Wie is 's Zondagsmorgens vuig paraat? Wie rept zich 's nachts vlug naar de stal. Omdat de koe er kalven zal. Wie leeft en zwoegt zo met zijn vee. En de boerin die werkt voor twee. Ontromer karn en melkgerei. Want zindelijkheid dat hoort erbij. En dan je risico met vee. Da.t valt ook heus nu niet zo mee. Want telkens moet men weer laveren. Dat is bij melkvee niet te keren. Een spuitje dit een spuitje dat Dat houdt de beurs ook nog wat plat. En dan de zorg met arbeidskrachten. Wlat staat men zo al niet te wachten. Dit lalles ging zo door mijn brein. Ook de minister zei ,,'t moet anders zijn". Maar luister je naar de radio. Oi' lees je de krant dan is 't maar zo zo. Zelfs het verbruik willen de consumenten drukken. En zal ze dat soms matig lukken. Dan vraag ik ernstig aan die mensen. Wat zijn in 't leven dan je wensen. Zij 'hébben heel veel vrije dagen. En over vacantia en loon niet te klagen. Praat of drink melk met gezond verstand. Bij voorbaat dank van melkend Nederland. Wissekerke. J. J. v. d. BERGE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 12