W: 'W BOEKHOUDBUREAU Originele NOBEL WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen z,TD,ra EMMABLOEM Blauwmaanzaad D. J. VAN DER HAVE No. 2759. Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 29 JANUARI 1955. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD 7 er zie fit De trouwe lezers van ons Zeeuwsch Landbouw blad zullen bemerkt hebben, dat er is Beroering over de landbouw in Nederland. De Algemeen Voorzitter der Z. L. M. heeft in het vorige nummer enkele opmerkingen gemaakt over wat hij noemde „het rumoer om de melkprijs." Het waren slechts koï te opmerkingen, maar een ieder, die in de laatste weken de grote dagbladpers heeft gelezen en de radiosprekers plus de radiograppenmakers heeft beluisterd, weet, dat er slechts twee onderwerpen in ons vaderland wa ren, die de volle aandacht opeisten. Twee onder werpen, die voor hen, die erover spraken of schre ven succes verzekerden. Het waren het liftverbod en de melkprijs. Over het eerste zullen wij ons wijselijk niet uitlaten. Maar het tweede 'geeft ons stof tot radenken genoeg. Het is name'k gebleken, dat de verhoging van de melkprijs voor de consu ment door velen in den lande op de rekening van de boerenstand wordt geschreven. Het is begrijpe lijk. dat een plotselinge verhoging van de prijs van één van die producten, die alle gezinnen in Neder land dage'iiks nodig hebben, met meer dan 10 bij al die huisvrouwen, die toch al wekelijks moei lijk kunnen uitkomen, grote ontstemming verwekt. Wij leven nu eenmaal in een tijd van loonsverho gingprijsverhogingloonsverhogingprijsverho ging. Met elke loonsverhoging krijgt de werkne mer mee*- guldens in zijn handen. Maar op hetzelf de ogenblik, dat hij zich daarover begint te verheu gen, beginnen de prijzen te stijgen en hij merkt al spoedig even moeilijk te kunnen rondkomen als voorheen. Na de laatste 6 loonsverhoging, die per 1 Oc tober 1954 tot stand kwam en die aangeduid werd als een beter delen in de gestegen welvaart het kind moet tenslotte een naam hebben was het al niet veel beter. De huidige melkprijsverhoging voor de consument is in wezen niets anders dan het gevolg van de steeds sneller op elkander vol gende loonsverhogingen. De meerdere kosten van de boer-melkveehouder zitten voor een flink deel in het hogere loon en van de drie centen, die de huisvrouw meer moet betalen, verdwijnt dus een flink deel in de zakken van de landarbeider. Het is dus begrijpelijk, dat de Regeringsmaat regel om de melkprijs voor de consument te ver hogen bij ons gehele volk niet populair was. En bij een dergelijke onpopulaire maatregel moet men steeds een hoofd van Jut vinden. Iemand moet de zondebok zijn. Het is al tijd prettig als men de aandacht van zichzelve kan afleiden, wanneer men iets gedaan heeft, dat de instemming van de grote massa niet heeft. In het geval van de melkprijs heeft men hier de boeren stand voor uitgekozen. Dat was het eenvoudigste. IET,OP U SAEC*. K'--. WISSENKERKE Woensdag 2 Februari in Hotel „De Kroon". OOSTBTJRG Woensdag 2 Februari in Café „De Windt". KOUDEKERKE Woensdag 2 Februari in Hotel „Nieuw Walcheren" van 9.tot 1.30 uur. ZIERIKZEE Donderdag 3 Februari in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG Donderdag 3 Februari in Café „De Eendracht". Dat was de weg van de minste weerstand. In vele dagbladen en periodieken en voor de radio heeft men openlijk of bedekt de boer gebruikt als het hoofd van Jut. Toen deze reactie reeds was uit gebarsten heeft de Minister nog wel een perscon ferentie gehouden, maar toen was het feitelijk al te laat. Tal van lieden, die van melkprijs weinig of geen verstand hadden, waren reeds losgebarsten en vele kranten namen ijverig ingezonden stukken op, die mede hielpen de openbare mening te bepalen. Dit alles is op zichzelve waarschijnlijk niet zo heel belangrijk, want er komt dadelijk wel weer iets anders, dat de publieke opinie in haar ban krijgt. Er komt dan de een of andere filmster of Abe Lenstra maakt het winnende doelpunt en dan is de melkprijs weer op de achtergrond. Bovendien vormt de verhoging van drie cent weer een wel kome aanleiding voor een nieuwe loonronde nog vóór de huurverhoging, met al wat daaraan vast zit. De lessen. Er liggen toch voor de georganiseerde landbouw wijze lessen in deze gehele gang van zaken. De eerste is, dat ons volk de moeilijkheden, die de voedselvoorziening in en na de oorlog opleverde, weer voor een groot deel vergeten is. Vergeten is, dat verreweg het grootste deel van diezelfde boe renstand in die moeilijke jaren zijn plicht tegen over zijn volk deed. Zijn producten inleverde tegen prijzen, die een zekere winst waarborgden, maar die vér lagen onder de prijzen, die op de vrije markt te bedingen waren. Nog steeds is dit het geval met het broodgraan, de tarwe. Vergeten wordt ook, dat de prijzen voor de eerste levensbehoeften in het buitenland over het algemeen stukken hoger liggen en dat daar de boeren veelal ook betere prijzen voor verschillende van zijn producten ontvangt. De tweede les is, dat het Overheidssysteem, waar bij een zekere financiële steun uit 's Rijks schat kist aan de consument wordt gegeven bij de aan koop van de eerste levensbehoeften het voedsel voor de landbouw funeste gevolgen heeft. Want bij gehele of gedeeltelijke afschaffing van deze con sumenten-subsidies krijgt de boer de schuld. Veel te lang heeft onze Regering deze ongezonde toe stand laten voortbestaan. De derde les is, dat de landbouw, ondanks zijn goede en stevige organisatievormen, zich te weinig bewust is van het feit, dat men met de modernste middelen moet trachten de publieke opinie, de openbare mening te beïnvloeden. Wij moeten tot onze spijt vaststellen, dat de landbouw in dit op zicht. na het bekend worden van de besluiten van de Minister van Landbouw ten aanzien van de melkprijs heeft gefaald. Er werd een overzicht van de mening van de Hoofdafdeling Veehouderij aan de pers verstrekt. Doch het is duidelijk gebleken, dat dit totaal onvoldoende was. De groot-industrie en maatschappiien als de K. L. M. en de Nederlandse Spoorwegen wijden zeer veel aandacht aan wat men noemt met een vreemd woord „Public Relations." Men heeft daarvoor spe ciale mensen aangesteld. Mensen dus, die goede relaties onderhouden met de pers, met de radio, met de Overheid, met reclame- en publiciteitsspecia. lieten enz. Mensen, die als het ware aanvoelen wat zij moeten doen, als er zich een situatie voordoet, waarbij zij voor hun maatschappij voordeel kunnen behalen. Hiervan kan de landbouw nog heel wat leren. Het geld, dat aan dit onderdeel wordt besteed, is altijd goed besteed. Dit is misschien de belangrijkste les, die uit het rumoer om de melkprijs voortvloeit. Als de ge organiseerde landbouw, die thans in het Landbouw schap haar toporgaan heeft, hier de nodige aan dacht aan gaat besteden, kan deze hele melkprijs- affaire nog een winstpunt opleveren. Er is een persafdeling bij het Landbouwschap. Men geve het hoofd van deze afdeling zo spoedig mogelijk de hoog nodige steun. Men verspille zijn kracht voor al niet aan het uitgeven v^n een Mededelingenblad voor de boeren. Er zijn voldoende landbouwbladen, die de voorlichting van de boer zelve verzorgen kunnen. Maar juist de voorlichting aan de rest van ons volk is van zeer groot belang. Eensgezindheid is een eerste eis. Dit alles klemt temeer, omdat de conjunctuur in de landbouw zich in dalende lijn bevindt. De finan ciële uitkomsten van vele bedrijven, vooral op de minder goede gronden, geven redenen tot onge rustheid. Men verkeert daar in moeilijkheden. Het verschijnsel doet zich voor, dat men enerzijds om steun aanklopt bij de Overheid en anderzijds zich keert tegen die onderdelen van het landbouw bedrijfsleven, die nog betere resultaten konden boeken door verschillende, dikwijls toevallige om standigheden. Met name tegen de akkerbouwbedrij ven op de kleigronden. Wij willen gerusterken nen, dat vooral deze laatste tekenen ons ernstig verontrusten. Want verdeeldheid in de landbouw sector zelve betekent alleen verzwakking van het totale boerenstandpunt. De regel „verdeel en heers" geldt algemeen als een misschien minder fraaie, doch zekere handige manier om te regeren. Wan neer men zich nu als bedrijfstak landbouw zelve gaat verdelen, dan maakt men het heersen voor anderen al erg gemakkelijk. Het lijkt ons daarom fout om als vertegenwoordigers van de zandgron den, waar men met moeilijkheden te kampen heeft, de oplossing te zoeken in het afromen van hen, die op de kleigronden hun bedrijf hebben en die nu nog voor hoe lang nog winst maken. Het ware heel wat beter gezamenlijk te pleiten voor regelingen, die de een hielpen zonder de an der te schaden. Hoezeer eensgezindheid noodzakelijk is, blijkt uit de reacties op de melkprijs-vaststelling. Het blijkt ook uit een artikel, dat wij aantroffen in „Elseviers Weekblad" van 15 Januari j.l. onder de titel „Land bouw: geen staat in de staat" met als onderschrift „Voor privileges is thans geen plaats." De vet gedrukte kop moet reeds de stemming wekken. Wie dat artikel leest, ervaart dat het hier gaat over de tuinbouw en speciaal over een rap port van een commissie, die moest onderzoeken hoe het met de weerstandskracht van de tuinders gesteld is ten aanzien van de export. De schrijver van het artikel meent, dat, als de tuinbouw wil exporteren, hij dan ook de volledige risico's hier van moet dragen, evenals de industrie dat doet. Ofschoon verder in het artikel erkend wordt, dat het rapport inzake eventueel door de Overheid te nemen steunmaatregelen zeer gematigd van in houd is, overheerst toch voor de lezer, die geen verstand heeft van de vraagstukken in land- en tuinbouw, de indruk, dat de landbouw op een uit zonderingspositie aanspraak maakt. Wie iets van de gehele geschiedenis van het door de verschillen de regeringen gevoerde landbouwbeleid afweet en wie de sociale betekenis van de landbouw voor geheel ons volk kent over deze kant van de zaak rept de schrijver totaal niet wie voorts de, fondsvorming in de tuinbouw heeft bestudeerd en de perfecte veilingsorganisatie waarop 't gehele buitenland jaloers i£ die zal zich aan de manier, waarop dit artikel in Elseviers Weekblad is ge plaatst, ergeren. Maar het tekent weer de stem ming ten opzichte van de landbouw. De georgani seerde landbouw heeft de plicht zich hiertegen zo goed mogelijk te wapenen. S. Advertentie. 1 en le nabouw beperkt beschikbaar bij KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF EN ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1955 | | pagina 1